Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογια Οικονομικου Ετους 2015


Recommended Posts

Δεν το καταλαβαίνω!

Φαίνονται και οι δύο επιλογές (ΝΑΙ - ΟΧΙ) από τις οποίες πρέπει να επιλεγεί η μια.

Ποιά όμως;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με "καμμία" δεν προχωράει με "την καμμία", βγάζει σφάλμα.

post-2272-0-14313300-1432895114_thumb.jpg

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Με "καμμία" δεν προχωράει με "την καμμία", βγάζει σφάλμα.

 

 

Aφου το λέτε έτσι είναι . Εγώ τώρα που δεν ασχολήθηκα με την υποβολή του Ε3 , αλλά έκατσα και διάβασα οδηγούς και οδηγίες σχετικά με την υποβολή των δηλώσεων , αντιγράφω , κατά λέξη , από ένα οδηγό (δημοφιλή στον δικό μου κλάδο τουλάχιστον :  597 : συμπληρώνεται το λεκτικό με την ένδειξη "χ" , εφόσον πρόκειται για πρόσωπο που ασκεί επιχειρηματική δραστηριότητα και έχει την εμπορική ιδιότητα όπως περιγράφεται στην παρ. 1 της εγκυκλίου ΠΟ 1120/2014 , προκειμένου να μην εφαρμοσθεί η διάταξη της περ. στ' της παρ. 2 του άρθρου 12 του Ν 4172/2013.

Σημειώνοντας την ένδειξη αυτή , τα φορολογητέα κέρδη αναγράφονται στον κωδ. 346 και όχι στον κωδ. 348.

 

Σταματώ εδώ την αντιγραφή .

 

Ωστόσο και εγώ (προσωπικά) που δεν έχω την εμπορική ιδιότητα , σύμφωνα με τα διαλαμβανόμενα στην παραπάνω ΠΟΛ , στον ίδιο κωδικό (στον 346 ) θα αναγράψω τα φορολογητέα κέρδη , προκειμένου αυτά να μεταφερθούν κατόπιν στον οικείο κωδικό του Ε1 .

 

Τελικό συμπέρασμα : χειρότερα δε θα μπορούσαν να τα κάνουν (ή μήπως θα μπορούσαν ? )

Link to comment
Share on other sites

Από την ανάλυσή σου κρατάω τα εντός της τελευταίας παρενθέσεως ... και συμπληρώνω εντός αυτής και πριν του ερωτηματικού  "...και δεν το ξέρουν"

Link to comment
Share on other sites

Από την ανάλυσή σου κρατάω τα εντός της τελευταίας παρενθέσεως ... και συμπληρώνω εντός αυτής και πριν του ερωτηματικού  "...και δεν το ξέρουν"

 

Exω την εντύπωση πως το ξέρουν και προσπαθούν εντέχνως να ρίξουν τις ευθύνες στις πλάτες άλλων . Εξ αυτού του λόγου και οι λεονταρισμοί της κυρίας αναπληρώτριας υπουργού οικονομικών , που έγινε υπουργός επειδή είχε σπουδάσει μάκρο (οικονομική) , αλλά δεν έχει καμιά γνώση στα φορολογικά , τα οποία κλείθηκε να διαχειρισθεί . Λεονταρισμοί του είδους ότι δεν θα δοθεί καμία παράταση στην υποβολή των δηλώσεων αν και το σύστημα ενώ έπρεπε να λειτουργεί παραγωγικά από την 01-02-2015 , ακόμη έχει προβλήματα , ενώ για τα νομικά πρόσωπα δεν έχει ανοίξει και ούτε είναι γνωστό το πότε. Το τραγικό στις δηλώσεις της αρμοδίας υπουργού είναι η δικαιολογία : δεν το επιτρέπουν οι θεσμοί αυτό (την παράταση δηλαδή)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

... τα διάβασα ... τα διάβασα κι εγώ ....

σεβασμός μηδέν ... τόσο στους λογιστές όσο και στους υπόλοιπους ιθαγενείς ... της Ελλάδας μας ... (λέω "μας" όχι "τους") ...

.. και μετά αναρωτιούνται γιατί στρέφονται οι φορολογούμενοι εναντίον τους....

... δυστυχώς οι "κύριοι" και οι "κυρίες" είναι άθλιοι... ελεεινοί ....

Link to comment
Share on other sites

... τα διάβασα ... τα διάβασα κι εγώ ....

σεβασμός μηδέν ... τόσο στους λογιστές όσο και στους υπόλοιπους ιθαγενείς ... της Ελλάδας μας ... (λέω "μας" όχι "τους") ...

.. και μετά αναρωτιούνται γιατί στρέφονται οι φορολογούμενοι εναντίον τους....

... δυστυχώς οι "κύριοι" και οι "κυρίες" είναι άθλιοι... ελεεινοί ....

 

 

Στο ίδιο στυλ και η ανακοίνωση του ΟΓΑ για την πληρωμή των οικογενειακών επιδομάτων 2013-2014 , των οποίων ακόμη εκρεμεί η καταβολή . Φταιει η προηγουμενη διοίκηση που ανακοίνωσε ως ημερομηνία πληρωμής την 28-05 και δεν φροντισε να τηρήσει τη διαδικασία πληρωμών που ακολουθεί παγίως το δημόσιο. Το ότι τα αποθεματικα και τα ταμειακά διαθέσιμα του Οργανσιμού τα διέθεσαν για τις πληρωμές στο ΔΝΤ δεν κανουν κουβέντα . Πάντα οι ευθύνες των  άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφος μηχανικός που εργάζεται ως μισθωτός σε ΔΕΚΟ, ασκεί όμως ταυτοχρόνως και ελεύθερο επάγγελμα, από το οποίο αποκτά εισόδημα, τι θα βάλει στην ερώτηση του Κωδικού 597 του φετινού Ε3;;; ΝΑΙ ή ΟΧΙ

 

Τελικά ποιό πρέπει να επιλεγεί στην περίπτωση που αναφέρω;;;;

 

Mε αυτά που εγώ μπορώ να καταλάβω πρέπει να βάλει το ΝΑΙ, δεν είμαι όμως σίγουρος και ψάχνω επιβεβαίωση.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ποιό πρέπει να επιλεγεί στην περίπτωση που αναφέρω;;;;

 

Mε αυτά που εγώ μπορώ να καταλάβω πρέπει να βάλει το ΝΑΙ, δεν είμαι όμως σίγουρος και ψάχνω επιβεβαίωση.

 

 

Ποιός να ξέρει ?  Το μόνο βέβαιο είναι ότι στην προκειμένη περίπτωση δεν υπάρχει η εμπορική ιδιότητα . Επομένως η καταφατική απάντηση είναι εσφαλμένη . Η αρνητική απάντηση πάλι σημαινει ότι θα πρέπει να αναγραφεί το αποτέλεσμα στον κωδικο 346 και όχι στον κωδικό 348 , πλην όμως στην περίπτωσή σας , θα δε θα μπορούσατε να κάνετε χρήση του κωδικού 348 όχι γιατι δεν έχετε την εμπορική ιδιότητα (που δε την έχετε ) , αλλά γιατί δε μπορείτε να φορολογηθείτε για το αποτέλεσμα από την άσκηση του επαγγέλματός σας με την κλίμακα των μισθωτών, επειδή υπάρχει σχετική πρόβλεψη περί αυτού στον φορολογικό νόμο. Με αυτή την κλίμακα θα φορολογηθεί το εισόδημα από τον μισθό της ΔΕΚΟ.

Edited by SOTHRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.