Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογια Οικονομικου Ετους 2015


Recommended Posts

Αρικά κάνε ένα κόπο και συμπλήρωσε την ιδιότητά σου στο προφίλ σου.

 

Με βάση τον νόμο δεν πληρείς την προϋπόθεση να φορολογηθείς σύμφωνα με τις διατάξεις περ. στ' παρ. 2 άρθρ. 12 Κ.Φ.Ε.

 

Ο νόμος ορίζει, μεταξύ άλλων, ότι πρέπει να υπάρχει έγγραφη συμφωνία (και όχι κατατεθημένη με τις τριμηνιαίες).

Εμεσα όμως υπάρχει και η ΠΟΛ που διέπει τα συμφωνητικά η οποία ορίζει, ότι αν υπάρχει συμφωνητικό, αυτό πρέπει να κατατεθεί με τις τριμηνιαίες.

 

Αρα:

** αν θες να είσαι νόμιμος συντάσεις ένα συμφωνητικό εκ των υστέρων με την τότε ημερομηνία ... υπογράφεται από τους συμβαλλόμενους ... και υποβάλλεις εΚπρόθεσμα την τριμηνιαία με το ανάλογο πρόστιμο φυσικά.

** από την άλλη, αν θες να το ρισκάρεις "θεωρείς" ότι πληρείς τις προϋποθέσεις .... συμπληρώνονται ανάλογα και τα Ε1, Ε3 ... και τέλος.

Πάντα όμως θα υπάρχει η πιθανότητα σε έλεγχο να υπάρξει κάποιο θέμα ....

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 157
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Το προφίλ συμπληρώθηκε.

 

Κάπως έτσι έιχα καταλήξει κ εγώ.

 

Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι οτι δε θα πρέπει να καταθέσει κ ο ιδώτης το συμφωνητκό?

 

Κ αντε βρες τον και πες του για πρόστιμο (100 ευρώ απο αυτά που βρήκα που μπορέι κ να μειωθει) κτλ για ενα ΠΕΑ 200 κατι ευρώ...

 

Από καποιες αναζητήσεις που έκανα πηρε κ το μάτι μου πως αναμενεται μια ρυθμιση όπου μεταξύ των άλλων θα μπορείς να καταθέσεις κ συμφωνητικά για το 2014 χωρίς πρόστιμο. Αν έχει δει κάτι κάποιος αλλος παρόμοιο...

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιώτες δεν υποβάλλουν τριμηνιαίες.

 

Το πρόστιμο αφορά εσένα και μόνο λόγω "παράληψης" υποβολής της τριμηνιαίας ως όφειλες.

 

Τώρα γαι αυτό που λές στο τέλος δεν γνωρίζω κάτι.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Απο όσα ξέρω πλέον ηλεκρονικά θα πρέπει να καταχωρήσω το όποιο συμφωνητικό θα κάνω όχι στην εφορια σωστά?

Ή επειδή είναι του 2014 πρέπει να πάει εφορία?

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολούθησα 2 επιδοτούμενα σεμινάρια (300 ευρώ καθαρά), φορολογήθηκα με κλίμακα 26% από το πρώτο ευρώ παρόλο που εργάζομαι με μπλοκάκι και δικαιούμαι απαλλαγή… Μια επιβάρυνση διόλου ευκαταφρόνητη σε επιπλέον φόρο γιατί το σεμινάριο κατατάσσεται ως μισθωτή εργασία! Είμαστε ή δεν είμαστε χειρότεροι από την Ζάμπια;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολούθησα 2 επιδοτούμενα σεμινάρια (300 ευρώ καθαρά), φορολογήθηκα με κλίμακα 26% από το πρώτο ευρώ παρόλο που εργάζομαι με μπλοκάκι και δικαιούμαι απαλλαγή… Μια επιβάρυνση διόλου ευκαταφρόνητη σε επιπλέον φόρο γιατί το σεμινάριο κατατάσσεται ως μισθωτή εργασία! Είμαστε ή δεν είμαστε χειρότεροι από την Ζάμπια;

 

 

Φαίνεται ότι το υπουργείο οικονομικών , σας εντάσσει , για τα σεμινάρια , στην ΠΟΛ 1047/2015 και στις αμοιβες τις περίπτωσης β του άρθρου 12 ν 4172/2013. Τα θεωρεί δηλαδή εισόδημα μισθωτων υπηρεσιών των περιπτώσεων α έως ε του άρθρου 12 , με αποτέλεσμα να σας εξαιρεί λόγω του λεκτικού της περιπτωσεως στ , όπου προβλεπει εξαέρεση , αν υπάρχει εισόδημα των περιπτώσεων α εως ε του αρθρου 12.

Είναι μια ανοησία κυριολεκτικά αυτό το συγκεκριμένο , έχουμε ζητήσει από το υπουργείο πολλές  φορές να ερμηνεύσει διασταλτικά την περίπτωση εισοδήματος από σεμινάρια , αλλά μέχρι τώρα δεν έχει κάνει τίποτε. Υπόψιν μόνο από σεμινάρια που έχει υλοποιήσει η ΓΣΒΕ , υπάρχουν περίπου 6.000 τέτοιες περιπτώσεις, όπως πληροφορήθηκα πρόσφατα. Θα το θέσουμε πάλι αυτό στις 12/06 , σε συνάντηση που θα έχουμε με τη ΓΓΔΕ και με την αναπληρώτρια υπουργό .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, η ΓΣΕΒΕΕ με το ΤΕΕ υλοποίησε πέρυσι τέτοια σεμινάρια για ελεύθερους επαγγελματιές και δη μηχανικούς με τυράκι 5 ευρώ μικτά την ώρα αλλά η φάκα ήρθε αργότερα όπου μας τα πήραν στο 10πλάσιο! Δεν είναι μόνο τα σεμινάρια, ξέρω συναδέλφους που απασχολήθκαν σε προγράμματα εργασιακής εμπειρίας τύπου voucher ή κοινωφελούς εργασίας ενώ αργότερα στο ίδιο έτος απασχολήθκαν με μπλοκάκι, όπου και σε αυτούς έχει έρθει η λυπητερη..

Edited by Van_pan
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. παραθέτω και εδώ την δική μου περίπτωση:

 

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι κι εγώ μηχανικός Ελεύθερος Επαγγελματίας που ήλπιζα ότι  θα φορολογηθώ σύμφωνα με την περ. στ' παρ.2 αρ.12 (ως μισθωτός). Λέω ήλπιζα γιατί ναι μεν τηρώ όλα τα κριτήρια της περίπτωσης στ' (τιμολόγια σε 2 εργοδότες και έδρα στο σπίτι μου) συνέβη το εξής. Επειδή στις αρχές του 2014 και συγκεκριμένα για 3 μήνες δεν έιχα σφάλιση διότι περίμενα τις εξετάσεις του ΤΕΕ για την εγγραφή μου στο ΤΣΜΕΔΕ, η εταιρεία που δούλευα με είχε με απόδειξη δαπάνης. Από 1/5/2014 που είχα κάνει έναρξη επαγγέλματος έκοβα κανονικά τιμολόγιο (στην ίδια εταιρεία). Η απόδειξη δαπάνης, απ΄όσο κατάλαβα περνάει αυτόματα στο Ε1 (έσοδο και παρακράτηση) κάτω από την στήλη Έσοδα από επιχειρηματική δραστηριότητα. Όταν όμως πήγα να κάνω την δήλωση και τσέκαρα την επιλογή για να ενταχθώ στην περ. στ' παρ.2 αρ.12 (ως μισθωτός), βγήκε μήνυμα ότι δεν γίνεται να έχω έσοδο από επιχειρηματική δραστηριότητα και τσεκαρισμένη την επιλογή να φορολογηθώ σαν μισθωτός. Στο Ε3 έκανα ότι προβλέπεται για να ενταχθώ στο άρθρο 12 και έγινε η υποβολή κανονικά. Με λίγα λόγια, η παράγραφος στ' με καλύπτει πλήρως (2 εργοδότες και έδρα το σπίτι μου), απλά επειδή έχω και μια απόδειξη δαπάνης (που δεν αναφέρεται κάτι σχετικό στο άρθρο 12) δεν μπορώ να φορολογηθώ σαν μισθωτός και με υποχρεώνει να φορολογηθώ με το 26%. Υπάρχει κάτι που μπορεί να γίνει ή την πάτησα κανονικά???

 

η περίπτωση στ' αναφέρει τα εξής:

 

στ) βάσει έγγραφων συμβάσεων παροχής υπηρεσιών ή συμβάσεων έργου, με φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες τα οποία δεν υπερβαίνουν τα τρία (3) ή, εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) του ακαθάριστου εισοδήματος από επιχειρηματική δραστηριότητα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα ή νομικές οντότητες που λαμβάνουν τις εν λόγω υπηρεσίες "και εφόσον δεν έχει την εμπορική ιδιότητα, ούτε διατηρεί επαγγελματική εγκατάσταση που είναι διαφορετική από την κατοικία του"[1]. Η διάταξη του προηγούμενου εδαφίου δεν εφαρμόζεται στην περίπτωση που ο φορολογούμενος αποκτά εισόδημα από μισθωτή εργασία, σύμφωνα με μία από τις περιπτώσεις α ́ έως ε ́ του παρόντος άρθρου. "Με απόφαση του Γενικού Γραμματέα μπορούν να προβλέπονται περαιτέρω προϋποθέσεις και να καθορίζονται όλες οι αναγκαίες λεπτομέρειες για την εφαρμογή αυτής της περίπτωσης."[2]

 

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω κάτι τώρα ή όχι?

Edited by nick3389
Link to comment
Share on other sites

Αναπαράγω την απάντηση του Σωτήρη, για το παραπάνω, από εδώ στο παρόν νήμα.

 

 

Δεν σας καλύπτει καμιά παράγραφος στ . Προκειμένου να ενταχθείτε στη φορολόγηση των μισθωτών θα πρέπει να συντρέχουν αθροιστικά όλα τα προαπαιτούμενα που αναφέρει η παράγραφς στ και όχι επιλεκτικά ενα ή δύο εξ αυτών.

 

Αυτή η απόδειξη δαπάνης είναι μια σαχλαμαρα και μισή . Απορώ πως εκδόθηκε αποδειξη δαπάνης στην περίπτωση της δική σας , αν και το πρόβλημα το έχετε κυρίως εσείς και όχι αυτός που σας πλήρωνε . Η πληρωμή με τέτοιες μεθόδους δεν είναι συμβατή για εργασία κι απασχόληση μηχανικόύ και γενικότερα κάποιου που εντάσσεται στα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα του Ν 2238/94.

Εύλογη απορία δική μου , εφόσν περιμένατε κάποιες τυπικές προυποθέσεις για την έναρξη επαγγελματος γιατί βιάστηκαν και δεν περίμεναν να κάνετε έναρξη και να τιμολογήσετε κανονικ΄κατόπιν και τις αμοιβές του διαστήματος αυτού ?

Συμπερασμα : η υπόθεση αυτή αντιμετωπίσθηκε με ερασιτεχνισμό και απο τη δική σας πλευρά και από την πλευρά της εργοδότριας εταιρείας.

 
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.