Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογια Οικονομικου Ετους 2015


Recommended Posts

Λοιπόν τώρα είδα ότι κι ο Σαμαράς έταξε μείωση της φορολογίας...

 

Αυτό θα πει σταθερό φορολογικό σύστημα για προσέλκυση επενδύσεων!!!

 

Το τηλέφωνο του Χορταρέα παρακαλώ γιατί έχω 2 μέρες για να αποφασίσω.

Link to comment
Share on other sites

Τάζει "λαγούς με πετραχήλια" αλλά δεν ξέρει (ή κάνει ότι, δεν ξέρει) ότι, "...δεν μασάει η κατσίκα ταραμά"!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τον λογιστή σου ένα παράδειγμα είναι το παρακάτω που αφορά σε μεταβολές ατομικών στοιχείων:

 

 

Mη διαφωνείς . Εχουν στο ΥΠ ΟΙΚ. μια διοικητική λύση  (έτσι μου είπαν όταν ρώτησα προσωπικά, αρχές ΔΕΚΕΜΒΡΗ , στην αρμόδια διεύθυνση στην Καραγιώργη Σερβίας ) την οποία λύση την κρατάνε ως επτασφράγιστο μυστικό . Πουθενά δε την είδα δημοσιευμένη. Κοντολογίς στα φυσικά πρόσωπα ,η διοίκηση δεν περιλαμβάνει τους μη επαγγελματίες, αυτούς δηλαδή στους οποίους τιμολογούμε με ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗΣ . 

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν διαφωνώ ....(την καλημέρα μου) είσαι πιο κοντά στο θέμα και σαφως γνωρίζεις καλύτερα.

 

Αν ισχύσει αυτό που περιγράφεις σημαίνει ότι αν κάποιος έχει:

Παροχή υπηρεσίων σε εταιρεία πχ 25.000€

και

παροχή υπηρεσιών σε έναν ιδιώτη πχ 50€ δεν θα φορολογηθεί με το άρθρο 45 του ΚΦΕ ???

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν διαφωνώ ....(την καλημέρα μου) είσαι πιο κοντά στο θέμα και σαφως γνωρίζεις καλύτερα.

 

Αν ισχύσει αυτό που περιγράφεις σημαίνει ότι αν κάποιος έχει:

Παροχή υπηρεσίων σε εταιρεία πχ 25.000€

και

παροχή υπηρεσιών σε έναν ιδιώτη πχ 50€ δεν θα φορολογηθεί με το άρθρο 45 του ΚΦΕ ???

 

 

Δε θα φορολογηθεί με την κλιμακα του άρθρου 25 ν 4172/2013 9  (ως μισθωτός), αλλά με αυτή του άρθρου  29 ν 4172/2013  (κέρδη από επιχειρηματική δραστηριότητα ).

Link to comment
Share on other sites

Και πως κοινοποίησε η δκση αυτήν την άποψη, που είναι διαφορετική από του νόμου;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τώρα είδα ότι κι ο Σαμαράς έταξε μείωση της φορολογίας...

Ο Τσίπρας θα βγει τελικά ή ο Σαμαράς;

Μας έχεις καταμπερδέψει.

Link to comment
Share on other sites

Ο Τσίπρας θα βγει τελικά ή ο Σαμαράς;

Μας έχεις καταμπερδέψει.

 

Δε μίλησα ακόμα με Χορταρέα...

 

Αυτό που λέω είναι ότι κι οι 2  κάτι τάξανε. Μείωση των φορολογικών συντελεστών ο ένας κι αύξηση αφορολόγητου ο άλλος.

Οπότε δεν κόβω τίποτα στο 2014. Χειρότερα δεν νομίζω να γίνει,

Αν και τώρα διαπίστωνω ότι είμαι τελείως off topic, αφού αυτά που ρωτάω είναι για οικονομικό έτος 2016 ή φορολογικό 2015

όπως θα ονομάζεται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.