Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με ύψος κτηρίου σε οικισμό (τυφλό όριο)


ARS

Recommended Posts

Σε οικόπεδο μέσα σε οικισμό κολλάω από την μία πλευρά στο όριο του οικοπέδου για την ανέγερση διώροφης κατοικίας με υπόγειο. Το οικόπεδο είναι επίπεδο στο ίδιο υψόμετρο με τα όμορά του. Για να υπάρχει καλύτερη θέα μπαζώνω 1.50 μ και το υπόγειο μου το βγάζω 1,50 μ πάνω από το μπάζωμα. Μέχρι εδώ όλα καλά...

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ σε καμιά από τις όψεις του κτιρίου δεν έχω υπέρβαση ύψους από το διαμορφωμένο έδαφος (είμαι στα 7,50 μ) στην τυφλή όψη που κολλάω στο όριο έχω υπέρβαση κατά 1,50 μ αφού δεν μπαζώνω και στο όμορο οικόπεδο άρα έχω υπέρβαση όσο είναι το μπάζωμα...έτσι δεν το δέχεται η πολεοδομία...και εγώ ρωτώ αν μπορούν να το ισχυριστούν αυτό...δηλαδή να κάνουν και έλεγχο ύψους στην τυφλή πλευρά..!!! μετρώντας από το έδαφος του όμορου.

Και ρωτώ...αν δεν είχα μπαζώσει και δεν υπέρβενα το ύψος από την πλευρά που είναι το όμορο(κολλάω) και ο γείτονας έκανε διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου 1,50 μ εκσκαφή για δικούς του λόγους...τότε δεν θα είχα αυτομάτως εγώ υπέρβαση στο ύψος μου? Ή μήπως θα απαγορευόταν ο γείτονας να διαμορφώσει με αυτό τον τρόπο το έδαφος του αφού πολεοδομικά όσο αφορά το δικό του οικόπεδο θα ήταν εντάξει? Δείτε φώτο....

 

http://s419.photobucket.com/albums/pp277/ariskats1/?action=view&current=ec922fc8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει καλά, τότε έχεις δίκιο και η πολεοδομία κακώς δεν το δέχεται.

Έχει ξανασυζητηθεί το ίδιο θέμα ακριβώς. Δεν προλαβαίνω να το ψάξω τώρα. Ψάξε λίγο στο forum.

Link to comment
Share on other sites

1) το ύψος κάθε κτιρίου μερτιέται στην όψη του, σε δρόμο ή ακάλυπτο του οικοπέδου

η πλευρά της μεσοτοιχίας δεν είναι όψη οπότε και δεν τίθεται θέμα να μετρήσει κανείς εκέι το ύψος

 

ΓΟΚ 85 Αρθρο 9 Τρόπος Δόμησης - Θέση Κτιρίου

Το μέγιστο ύψος του κτιρίου σε κάθε σημείο των όψεων του μετριέται από την οριστική στάθμη του εδάφους του οικοπέδου ή από τη στάθμη του πεζοδρομίου, αν οι όψεις τοποθετούνται επί της ρυμοτομικής γραμμής και αυτή ταυτίζεται με την οικοδομική γραμμή. Αν δεν είναι δυνατόν να μετρηθεί το μέγιστο ύψος στην όψη του κτιρίου, λόγω εσοχής ορόφου από αυτήν ή λόγω επαφής του κτιρίου στο όριο του οικοπέδου, το μέγιστο ύψος μετριέται από τη στάθμη του φυσικού εδάφους στα σημεία προβολής του ορόφου σε αυτό ή στα σημεία επαφής του κτιρίου με το όριο. Το ύψος αυτό, σύμφωνα με την παράγραφο 1 του άρθρου 17, μπορεί να προσαυξηθεί μέχρι 1,50 μ ή και περισσότερο μετά από έγκριση της Ε.Π.Α.Ε..

 

2) ακόμη και στην όψη δεν προσμετράται στο ύψος τοπική εκσκαφή πχ η ράμπα του γκαράζ

 

3) και σημαντικότερο

δεν επιτρέπεται το 1,50μ μπάζωμα που έκανες σε επίπεδο οικόπεδο

επειδή ακριβώς είναι επίπεδο και δεν χρειάζεται μερική εκσκαφή ή επίχωση του εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό

 

Αρθρο 17 Κατασκευές στους ακάλυπτους χώρους

1. Στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου επιτρέπεται η μερική εκσκαφή ή επίχωση του εδάφους για την προσαρμογή του κτιρίου σε αυτό με την προϋπόθεση ότι σε κανένα σημείο η οριστική στάθμη του εδάφους δεν θα βρίσκεται ψηλότερα ή χαμηλότερα από 1,50 μ. από τη φυσική του στάθμη. Μεγαλύτερη επέμβαση στο έδαφος επιτρέπεται ύστερα από γνωμοδότηση της Ε.Π.Α.Ε.. Επίσης, επιτρέπεται να κατασκευάζονται έργα, όπως πεζούλια, βεράντες, κεκλιμένα επίπεδα (ράμπες), σκάλες κύριες ή βοηθητικές, τα οποία, λόγω της διαμόρφωσης του εδάφους, είναι αναγκαία για την επικοινωνία με το κτίριο

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό θέμα είναι εδώ. Επειδή όμως δεν είναι και πλήρως ενδεικτικός ο τίτλος αφήνω το παρόν ''ασυγχώνευτο'' ώστε να είναι ευκολότερη η αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

κάποια εγκύκλιος υπάρχει για αυτό? γιατι έχει κολλείσει στην πολεοδομία η υπάλληλος και δεν μπορώ να την πίσω με κάποιο τρόπο....δεν είναι λογικό να μου μετράει μέγιστο ύψος από την τυφλή όψη...μήπως σε κάποια εγκύκλιο διευκρινίζει πια είναι η τυφλή όψη....και έτσι μέσω του ΓΟΚ που αναφέρει ότι μετριέται από κάθε όψη του κτιρίου το δεχτεί....

Link to comment
Share on other sites

εγκύκλιο δεν ξέρω

ξαναδές τους ορισμούς στον ΓΟΚ

 

Αρθρο 2 Ορισμοί

35. Οψεις του κτιρίου είναι οι επιφάνειες του κτιρίου που βλέπουν σε κοινόχρηστο χώρο ή στους ακάλυπτους χώρους του οικοπέδου.

 

36. Κύρια όψη ή πρόσοψη είναι κάθε όψη του κτιρίου που βλέπει σε κοινόχρηστο χώρο.

 

από τον ορισμό η μεσοτοιχία που συζητάμε δεν είναι όψη

---------------------

δυστυχώς για εμένα το ξερω στην πράξη απο πρώτο χέρι

οτι όταν είσαι στο όριο μπορέις να θάψεις τον διπλάνό σου :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Βρίσκομαι στη φάση προμελέτης και σε οικόπεδο με κλίση 10% θέλω να οικοδομήσω 2-όροφη κατοικία σε επαφή με το όμορό του. Το όμορο οικόπεδο έχει στάθμη φυσικού εδάφους περι το 1.50-1.80μ. χαμηλώτερα απο το δικό μου. Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος του οικισμού ειναι 7.5μ. Όταν χωροθετώ το κτηρίο ικανοποιώ όλα τα κτηρία για την μή υπέρβαση του ύψους σε όλες τις πλευρές του κτιρίου.......εκτος απο αυτή που είναι σε επαφή με το διπλανό οικόπεδο. Θεωρώ όμως πως αυτό δεν θα έπρεπε να με ανησυχεί καθώς ανα πάσα στιγμή σε αυτό το όριο μπορεί να οικοδομήσει και ο γείτονας "σβήνοντας" την υψομετρική διαφορά. Κανω λάθως?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • 4 years later...

Συνάδελφοι ας υποθέσουμε ότι κολλάς στο όριο με όμορο το κτίριο σου. Αυτό δε θεωρείται όψη του κτιρίου;; (καταλαβαίνω ότι με βάση τον ορισμό του ΝΟΚ δεν θεωρείται όψη...)

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.