Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισπρακτικό πραξικόπημα μαζικής οικονομικής εξόντωσης των μηχανικών


agios

Recommended Posts

Αν τα έχω καταλάβει σωστά, τα χρέη προς τους ασφαλιστικούς φορείς δεν μεταφέρονται ως χρέη προς την εφορία (δεν θα μπλοκάρουν πχ την έκδοση φορολογικής ενημερότητας), αλλά συμψηφίζονται με τυχόν επιστροφές φόρου ή ΦΠΑ. Διαβάστε και τη σχετική απόφαση ΕΔΩ.

 

Το θέμα που έχει προκύψει με το ΤΣΜΕΔΕ είναι ότι όλοι οι μηχανικοί εμφανίζονται ξαφνικά με χρέη προς το ταμείο ακόμα κι αν έχουν εξοφλήσει τις εισφορές τους, λόγω των αυξήσεων που τρέχουν από το 2011, παρόλο που δεν έχουν μπει σε κανένα ειδοποιητήριο....

 

Έτσι κανένας μηχανικός δεν μπορεί να πάρει επιστροφή φόρου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν τα έχω καταλάβει σωστά, τα χρέη προς τους ασφαλιστικούς φορείς δεν μεταφέρονται ως χρέη προς την εφορία (δεν θα μπλοκάρουν πχ την έκδοση φορολογικής ενημερότητας), αλλά συμψηφίζονται με τυχόν επιστροφές φόρου ή ΦΠΑ. Διαβάστε και τη σχετική απόφαση ΕΔΩ.

 

Το θέμα που έχει προκύψει με το ΤΣΜΕΔΕ είναι ότι όλοι οι μηχανικοί εμφανίζονται ξαφνικά με χρέη προς το ταμείο ακόμα κι αν έχουν εξοφλήσει τις εισφορές τους, λόγω των αυξήσεων που τρέχουν από το 2011, παρόλο που δεν έχουν μπει σε κανένα ειδοποιητήριο....

 

Έτσι κανένας μηχανικός δεν μπορεί να πάρει επιστροφή φόρου!!!

 

Και αν η όποια επιστροφή φόρου δεν επαρκεί να καλύψει τα αναδρομικά,τότε τι?

 

Χμ.....να τελειώσω τη σχολή και να συνεχίσω να εργάζομαι με το πτυχίο του ΤΕΙ ή να εγγραφώ στο ΤΣΜΕΔΕ?....Ετσι κ αλλιώς κωδικούς εχω...ας περιμένουμε να δούμε που θα κάτσει η μπίλια..

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σε περιφερειακά γραφεία ΤΣΜΕΔΕ πάντως δεν έχουν τέτοια ενημέρωση ούτε έχουν λένε περαστεί αυξήσεις στις καρτέλες. Και δεν φτάνει που θα εφαρμόσου πάντως αναδρομικές αυξήσεις θέλουν και προσαυξήσεις πάνω στις εισφορές. 

Εγώ πάντως που έπαιξα ρύθμιση 100 δόσεων προ ημερών μου έβγαλε και προσυξήσεις.

3.000 το έτος τα ειδοποιητήρια, 4000 τα χρωστούμενα + προσαυξήσεις+τόκοι για τις δόσεις.

Και είμαι από επαρχεία.

 

Άλλος για την μποτσουάνα??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μαζική διαγράφη των μηχανικών απο τα μασωνικά δεσμά του ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ.Αν είναι για υπογραφή βρίσκώ απο ένα συνάδερφο υπομηχανικό που μπορεί να συντηρήσει το ΤΕΒΕ και μου υπογράφει και σε εταιρίες αν υπάρχει καμία που να ζητά άτομα παω με ΙΚΑ και αυτους του συμφέρει και εμενα..Ποιός ο λογος να μείνω στο ΤΕΕ βρείτε ενα και θα μείνω...

Να μείνω για να πληρώνω 400ευρώ το μηνα + προσαυξήσεις;

Να μείνω για να πληρώνω 100 ευρώ παράβολο για την ιδιοτητα του ενεργειακού επιθεωρητή χώρις ενεργειακά πιστοποιητικά..

Να μείνω για να πληρώνω 55 ευρώ το χρόνο +55 ευρώ το χρόνο για το μελετητικό για ανυπαρκτες μελέτες;

Τι μου προσφέρει το ΤΕΕ μόνο χρέη...Με απλά ελλήνικά θα πάρουν τα @@

Edited by tomkat
  • Upvote 8
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να καταργηθουν άμεσα όλες οι υποχρεωτικές εισφορές. Υποχρεωτική αποταμίευση όταν δεν έχουμε να φάμε δεν νοείται. Ελευθερη και προαιρετικη επιλογή ταμείου και ασφαλιστικής κλίμακας. Αλλιως θα μας τα πέρνουν κάθε μήνα και θα τα μοιράζουν στους κομματικούς τους πελάτες. Δεν εχεις να πληρωσεις; Σου κατασχουμε και το σπιτι σου για το καλο σου. Για να εχεις συνταξη οταν γερασεις. Αν πεθανεις απο την πεινα και το κρυο στο μεταξυ, ακομη καλυτερα. Δικαιωμα στην ελευθερη επιλογη, στην ατομικη ελευθερια στην ατομικη ιδιοκτησια. Η λύση είναι υπεύθυνοι και ελεύθεροι να αποφασίζουν πολίτες.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Μαζική διαγράφη των μηχανικών απο τα μασωνικά δεσμά του ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ.Αν είναι για υπογραφή βρίσκώ απο ένα συνάδερφο υπομηχανικό που μπορεί να συντηρήσει το ΤΕΒΕ και μου υπογράφει και σε εταιρίες αν υπάρχει καμία που να ζητά άτομα παω με ΙΚΑ και αυτους του συμφέρει και εμενα..

 

Αν μπορέσεις να βρεις κανέναν.Όλοι είναι πλέον συνταξιούχοι

  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτό

 

 

Η Ανοιχτή Συνέλευση Μηχανικών καλεί όλους τους μηχανικούς, που ορθώνουν ή θέλουν να ορθώσουν το ανάστημά τους απέναντι στην εξόντωση και την καταστροφή που μεθοδεύεται , σε κινητοποίηση την Δευτέρα 22.12.2014, στις 9.00πμ, στα γραφεία του ΕΤΑΑ (Μάρνη 22), για να ακυρώσουμε οριστικά τη λειτουργία της σημερινής διοίκησης του ταμείου, που στη συνείδηση των ασφαλισμένων έχει ήδη εκπέσει..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνάδελφοι ξέρω ότι πριν από 5 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ:

  • Χρωστούσαν ελάχιστοι
  • Υπήρχε αποθεματικό
  • Υπήρχε αξιοπρεπής υγειονομική περίθαλψη
  • Υπήρχαν αξιοπρεπείς συντάξεις 

Τώρα όλα αυτά τα καρ***λια που κυβερνούν τα τελευταία χρόνια και τα τσιράκια τους στο ταμείο έφτασαν τα πράγματα στο σημείο που περιγράφετε στις παραπάνω δημοσιεύσεις.

 

Οδηγούμαστε (δυστυχώς) σε ψήφο τιμωρίας από εδώ και πέρα.

 

Ραντεβού στις κάλπες.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.