Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια σε ξένο οικόπεδο


erling

Recommended Posts

Κάτι τέτοιοι κάτι τέτοια θέλουνε. Για να μάθουνε.

Και αν έχτιζε με την άδεια στο οικόπεδο και γύριζε μέσα στην 20ετία ο Αυστραλός, θα του έπαιρνε και το κτίριο αφού είναι σε δικό του οικόπεδο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πάρε και την άδεια, πληρώσου και τις επιβλέψεις, πάρε και ποσοστό από την κατασκευή και ξεκίνα την, και όταν τελειώνουν τα μπετά βρές τον Αυστραλό και σφύρα του να διεκδικήσει το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω ιστορία που λέγεται στους κύκλους της πόλης μου.

Γεγονός. Κάποιος έχτισε σε λάθος οικόπεδο. Πραγματικά από λάθος και χωρίς δόλο. Ο ιδιοκτήτης διεκδίκησε και τελικά κέρδισε και το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Για μισό λεπτό! Δεν ζητάει η πολεοδομία πρόσφατο πιστοποιητικό μετεγγραφής του συμβολαίου; Τον πιάνουν έτσι!!

 

Να πω και την δική μου ιστορία:

Κάποιος ήθελε να κάνει "αντικατάσταση στέγης" σε βιοτεχνία. Από την αρχή βρωμούσε η δουλειά. Μου είπε ότι θα κάνει και επέκταση κλπ. Εγώ του είπα: Μόλις φύγω εγώ κάνε ότι θέλεις

Όταν πήγα να κάνω τοπογραφικό είδα ότι ήδη είχε κάνει μια μικρή επέκταση και κοίμιζε πακιστανούς μέσα (στη βιοτεχνία!!!).

Αφού επέμενα να μου δώσει τα συμβόλαια που κατείχε και να μου δείξει επακριβώς τα όρια του οικοπέδου κλπ κλπ, μου ξεφούρνισε κάποια στιγμή ότι το οικόπεδο ανήκει στον πεθερό του! Του λέω φέρε μου τον πεθερό σου να υπογράψει δήλωση ανάθεσης κλπ και μου λέει...

 

 

...έχει πεθάνει!!! :shock: :shock:

 

 

και καλά ρε μεγάλε, του λέω, σε ποιανού όνομα θα βγει η άδεια;;

"Στου πεθερού μου δεν πειράζει, δεν θα καταλάβει κανείς" :shock:

 

Άντε γειά!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ο τυπάκος είναι Θ-Ε-Ο-Σ ! ! !

Πούλησε το οικόπεδο,τώρα σκέφτεται να το χτίσει κ επειδή ο άλλος είναι στην Αυστραλία να το ξαναπάρει πίσω με χρησικτησία?

Θ-Ε-Ο-Σ

Τα χρήματα της πώλησης σκέφτεται να τα επενδύσει σε μπετά??

Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο

erling κανονικά πρέπει να πληρωθείς εκτός ΕΤΕ με δελτίο=επιπλέον της νομιμης κ να αγνοήσεις τις αμοιβές,καθώς μάλλον δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη περίπτωση σου αφήσει κακό όνομα από τον άλλο που σε ειδοποίησε (θα πει ότι γνώριζες)

Ας είναι ο πελάτης σου κάθαρμα,δεν ξέρω μήπως σου γυρίσει κ σένα μπούμερανγκ στην πιάτσα.....

 

 

Συμφωνητικό ανάθεσης μελέτης έστω κ πρόχειρο με την υπογραφή του έχεις?Πάρε τηλ ΤΕΕ αν έχεις............

Link to comment
Share on other sites

....στην Αυστραλία να το ξαναπάρει πίσω με χρησικτησία?

....

 

ίσως είναι λίγο χαζή η ερώτηση μου.Πόσα χρόνια θα πρεπει να περάσουν για να γήνει χρησικτησία, 10 χρόνια 20 ή παραπάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια για να μην υπάρξει παρεξήγηση διότι το φόρουμ το διαβάζουν και μη μηχανικοί: αστειευόμεθα εδώ. Από τη στιγμή που γνωρίζεις την τέλεση παρανομίας ή τον προσχεδιασμό αυτής και δεν απευθυνθείς στα αρμόδια όργανα τότε θα κατηγορηθείς για συνέργια. Εξάλλου στη συγκεκριμένη περίπτωση ο erling μπορεί να απαιτήσει μέσω του ΤΕΕ την αμοιβή της άδειας (όπως και σε κάθε άλλη περίπτωση μη κατάθεσης φακέλου από υπαιτιότητα πελάτη).

 

Αλλά για να απαντήσω στην πρώτη πρώτη ερώτηση: αν γνωρίζει και μπορεί να αποδειχθεί (καλή ώρα με την παρούσα συζἠτηση), ναι!

 

Για τη χρησικτησία παίζουν και η δεκαετία και η εικοσαετία αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.