Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μούχλα σε τοιχοποιία (υγρασία - υδρατμοί - συμπυκνώματα)


NKOLAS

Recommended Posts

Ικαρος

 

ξέρεις να βρίσκεις ρύσεις ή κατα το επιστημονικό γωνίες απορροής?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ξέρω είναι ότι πριν την στεγανοποίηση θα πρέπει να ελεγχθούν οι κλίσεις του δώματος...κοντά το 2% αν δεν κάνω λάθος. Αν δεν είναι οι κατάλληλες θα πρέπει να διαμορφωθούν έτσι ώστε να εξασφαλίζεται η ταχύτερη απορροή των ομβρίων υδάτων. Αν δεν γίνουν οι απαραίτητες εργασίες...βράστα. Τα λυμνάζοντα νερά θα διαβρώνουν με το χρόνο τα δομικά υλικά με αποτέλεσμα το πρόβλημα να επαναληφθεί...

Κάτι άλλο δεν γνωρίζω πάνω σε αυτό. Αν με την εμπειρία σου έχεις να προσθέσεις κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Οκ είσαι σε σωστο δρόμο. Κάνε 3 δυριχτες και μετα ξεκινας τα άλλα

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω νέο θέμα θα κάνω εδώ την ερώτηση μου. Υγρομόνωση εξωτερικής τοιχοποιίας πως κάνουμε; Ο εξωτερικός τοίχος βάζει νερά και έχει ''ζωντανή'' μούχλα και υγρασία. Πως θα τον μονώσω εξωτερικά;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές λύσεις Η πιο ενδεδειγμενη είναι τα μονωτικά φύλλα που τοποθετούνται εξωτερικά Θα πρέπει να προηγηθεί καλή αποξίλωση του τοίχου με την αποκαθήλωση του σοβά Την επίπληση και επίστρωση με μονωτικό υγρό (υπάρχουν διάφορες εταιρίες εγώ χρησιμοποιώ της Isomat) και την τοποθέτηση εξωτερικά με κατάληλλα στηρίγματα (λαμάκια) επί του τοίχου των μονωτικών φύλλων Μετά σοβάντισμα και χρωματισμός με μονωτικό χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν συστηματα ελαστικων βαφων. Θελει καλη προετοιμασια και προσοχη στις ρωγμες.

 

Εγω εχω κανει αλλη "πατεντα".

Χρησιμοποιοντας το συστημα εξωτερικης θερμομονωσης χωρις την πολυστερινη.

Με λιγα λογια, καθαρισμος επιφανειας απο σαθρα κτλ - ασταρι (με χαλαζιακα) - συγκολλητικο υλικο - πλεγμα - συγκολλητικο υλικο - ασταρι (με χαλαζιακα, κατα προτιμηση χρωματισμενο στο χρωμα του σοβα) - ετοιμος εγχρωμος σοβας (κατα προτιμηση σιλικονουχος).

 

Ελυσες το προβλημα σου.-

 

Κοστος υλικων απο 10-20Ε/τμ

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ και με τα δυο παραπάνω εφόσον η Κατερίνα γράφει

 

εξωτερικός τοίχος βάζει νερά και έχει ''ζωντανή'' μούχλα και υγρασία

 

Το τούβλο είναι υδρόφιλο αλλα μέσα του δεν αναπτύσσονται μικρο-οργανισμοί λόγω έλλειψης ασβεστικών αλάτων. Αυτά τροφοδοτούνται απο τον σοφά. Το στέγνωμα του τούβλου είναι χρονοβόρα διαδικασία. θα πρέπει λοιπόν να καθαιρεθεί ο σοφάς και απο τις 2 πλευρές πρώτα να το αφήσουμε όλο το καλοκαίρι και απο Σεπτέμβριο να ξεκινήσουν τα υλικά που προτείνετε.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλο το θέμα και βλέπω ότι πολλί έχουν παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου.Ίκαρε βάζω και εδώ τις φωτό μήπως με βοηθήσει κάποιος.

Λοιπό εδώ φαίνεται το ταβάνι στο δωμάτιο μου

http://s20.postimage...0216_000333.jpg

http://s20.postimage...0216_000412.jpg

 

Το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο το δωμάτιο μου και δεν ξέρω γιατί...Στα υπόλοιπα δωμάτια δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.

Edited by panagism9
Link to comment
Share on other sites

panagism9

 

μαγικές λύσεις δεν υπάρχουν. Κατεβάζεις τον σοφά και μετά ξεκινάς να τρίβεις όσο μπορείς και όπου μπορείς για να βγάλεις τις αποικίες του μύκητα. Ταυτόχρονα ανοίγει απο πάνω για να δεις απο πού μπαίνει η υγρασία. Εαν απο πάνω μένει κόσμος που δεν έχει να φάει τότε ή μετακομίζεις ή κλαις καθημερινά. Εαν απο πάνω δεν έχεις τίποτα τότε ξεκινάς την μόνωση βρίσκοντας κάποιον μηχανικό που ξέρει. Να ξέρει όμως και να μην είναι του στυλ ολα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.