Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι έχετε ξεχάσει από τις σπουδές σας?


rootbreaker

Recommended Posts

ακους εκει τι εχω ξεχάσει...εχω ξεχάσει οτι δεν ήθελα να θυμάμαι!

οτι ήθελα να θυμάμαι...το εχω ζωντανό στην μνήμη μου...μέχρι και το άρωμα της οταν ξυπνούσε δίπλα μου το πρωι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό το άρωμα.... (η πρώτη αγάπη δεν λησμονιέται)

 

Ευτυχώς η γυναίκα μου δεν μπαίνει εδώ.

 

Συνάδελφοι Ναυπηγός τελείωσα αλλά όλως παραδόξως από ναυπηγική θυμάμαι μόνο τα καραβάκια που φτιάχναμε στο νηπιαγωγείο. 

 

Λέτε νάναι altzheimer?  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα το πόστ του AMHxaNos και νόμιζα πως το 'γραψα εγώ! Κάπου εκεί γύρω στο Πάσχα που μας πέρασε άνοιξα και διάβαζα ξανά ύστερα από 20+ χρόνια τα "Στοιχεία μηχανών I" του Γραικούση, το κεφάλαιο για τις συγκολλήσεις γιατί είχε φανεί ένα φως επαγγελματικά που εντέλει ήταν απάτη. Μου φάνηκαν αυτό που λέμε "It sounds Greek to me". Κάποια στιγμή άρχισε να δουλεύει ξανά η μηχανή, αλλά τώρα πια ....είναι (ξανά) μια ανάμνηση παλιά :sad:.

 

Imhotep, stavrosa, antloukidis να' στε καλά παιδιά. Μου φτιάξατε τη διάθεση.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την εμπειρεία μου....

 

Τα πρώτα 4-5 χρόνια απο την αποφοίτηση μου, θυμόμουν (παραδόξως γιατί δεν φημίζωμαι για την μνήμη μου) περίπου το 80% των περιεχομένων των μαθημάτων της σχολής απο το 3ο έτος και μετά (ή το 6ο εξάμηνο για ελλαδα - απόφοιτος Ιταλίας γαρ).... 

 

Μπαίνοντας στην ενεργό δράση, ασχολήθηκα με διάφορες μελέτες πολεοδομίας, δ/νση μεταφορών, δ/νση βιομηχανιας, πυροσβεστική,κλπ (θερμανσης, πυρασφάλειες, θερμομονώσεις, άδειες συνεργείων, βιομηχανίες, κλπ) που δεν ειχαν καμμία μα καμμία σχέση με το περιεχόμενο των μαθημάτων και με περιεχόμενο σχεδόν άσχετο με την διδακτέα ύλη της σχολης.... σχεδόν απότομα μετά το 5ο έτος στην ενεργό μου δράση σαν επαγγελματίας, η μνήμη μου άρχισε να πέρνει την κατοιούσα με κλίση στο διάγραμμα σχεδόν κατακόρυφη! >:(

 

Έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι οτι τζάμπα και βερεσέ πήγαν τα χρόνια στη σχολή, αφού με αυτά που ασχολούμαι δεν έχουν καμμία σχέση με τις σπουδές στη σχολή, όλα ήταν και είναι τυποποιημένα και υπολογισμοί της πλάκας (υπολογισμός εμβαδού σε κτηρια για τις άδειες, πρόσθεση κινητήριας και θερμική ισχύος μηχανών σε KW, κλπ).

 

Ίσως και να φταίει οτι ποτέ δεν έχω ασχοληθεί επισταμένα με κατασκευές, με εξαίρεση τις βασικές κατασκευές στις ανωτέρω μελέτες, που ήταν κατασκευές του κ@λου, δηλ. ψιλοπράγματα.

 

Με την εφαρμογή του ΚΕΝΑΚ απο το '10, τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο και άρχισα να θυμάμαι σιγά-σιγά οτι είχαν σχέση με θερμοδυναμική, ρευστομηχανική, κλπ. και αποκλειστικά μόνο αυτό το κομμάτι....στα άλλα μαθήματα νύχτα - κατράμι!

 

Εδω και ένα μήνα έχω να κάνω ΠΕΑ (καλά για ΜΕΑ δεν το συζητάω, δεν ξέρω τι είναι και πως την κάνουμε) και αρχίζω να ξεχνάω την/τις ΤΟΤΕΕ !

 

¨Ενας συνάδελφος παραπάνω έγραψε πόσο κάνει 3+2 = ?

 

Αν δεν πάρω το κομπιουτεράκι να κάνω πρόσθεση, θα του απαντούσα 3 + 2 = 32 !!! :)

 

Αυτά κι απο μένα ... και την καληνύχτα μου στη παρέα !

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα΄τα ξέχασα όταν τελείωσα......

έτσι και αλλιώς πολλοί καθηγητές ήταν του αεροδρομίου......

και επειδή πάντα μου άρεσε το εργοτάξιο και γιαυτο πήγα μηχανικός   τα θωερητικά τα άφησα πίσω μου....

θυμάμαι χαρά που έκανα που πήρα σε τιμή τσάμπα πρόγραμμα στατικό μαζί με εδαφοτεχνικά  κτλ   και όσο το έμαθα στην αρχή τόσο άχρηστο έμεινε.....ίσως φταίει και οι τιμές που κάποιοι έκαναν μελέτες στατικών.....

 

αυτό που μου έμεινε είναι η συνδυαστική σκέψη και οι τόμοι σημειώσεων που είχαμε από όλα τα φωτοτυπάδικα

 

 

εγώ αυτό που θυμάμαι είναι  τα ντεπον-παναντολ κάθε πρωι πριν παω να γράψω να φύγει το μεθύσι της νύχτας....όπως και μια φορά από το πολύ λιώμα μου

βεντουζάρισε  σφήνα  που είχε μείνει από την προηγούμενη γύρα και είχε ανάψει το γυαλί και πήγα με αλοιφή εγκάυματος για μάθημα...

η πλάκα είναι ότι το πέρασα γιαυτο γιατί είδε ο βοηθός ότι είχα κάψιμο και με ρώτησε από κουζίνα ? και απάντησα ναι και με βοήθησε....

 

 

τωρά για ξάνθη τι να πω....ήταν η έδρα για βολτες κομοτηνή και θεσσαλονίκη

Δ.Π.Θ

δεν πέρασα θεσσαλονίκη

δυστυχώς πέρασα θράκη

δεν παρίστανται θηλυκά

δεν πειράζει θαρρος

Link to comment
Share on other sites

 

εγώ αυτό που θυμάμαι είναι  τα ντεπον-παναντολ κάθε πρωι πριν παω να γράψω να φύγει το μεθύσι της νύχτας

αν έχουμε την ελάχιστη υποψία ότι "δεν ήταν τόσο καθαρό όσο φαινότανε" αυτά τα παίρνουμε πριν κοιμηθούμε (1-2 αναλόγως) ώστε να μην τα χρειαζόμαστε το πρωί 

.. ο γιατρός...

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι ότι η σωστή ερώτηση είναι τι θυμόμαστε?

 

Προσωπικά ελάχιστα...Δυστυχώς η καθημερινή τριβή με νόμους και τις ερμηνείες τους, μου καθιστούν εξαιρετικά δύσκολο να κάνω πλέον  υπολογισμούς με σιγουριά...

 

Αν το ήξερα θα πήγαινα νομική!

Link to comment
Share on other sites

αν έχουμε την ελάχιστη υποψία ότι "δεν ήταν τόσο καθαρό όσο φαινότανε" αυτά τα παίρνουμε πριν κοιμηθούμε (1-2 αναλόγως) ώστε να μην τα χρειαζόμαστε το πρωί 

.. ο γιατρός...

 

και βράδυ και πρωι ....και συνέχεια μπουγάτσα

 

zio7    1996-2003  ήμουν και φαντάρος ξάνθη πάλι σε αυτό το διάστημα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.