Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι έχετε ξεχάσει από τις σπουδές σας?


rootbreaker

Recommended Posts

τις ίδιες χρονιές ήμουν και εγώ... Μπουγάτσα "'Άνοιξη" φυσικά που άνοιγε στις 4 τα ξημερώματα!!!

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαθήματα μπορεί να μην θυμάμαι , αλλά την φοιτητική ζωή την θυμάμαι καλά , ενώ διατηρώ και τις φιλίες της εποχής εκείνης . παρ'  ότι είμαστε στα 4 μέρη της χώρας .

Link to comment
Share on other sites

Τι έχω ξεχάσει απ' τις σπουδές μου; Γάνωσέτα. Αύριο πρέπει να δώσω προσφορά για μια σιδηροκατασκευή στήριξης Φ/Β με κοιλοδοκούς και το μόνο που θυμάμαι είναι το...11880  :sad:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όταν δεν υπάρχει λόγος... δε θυμάσαι απολύτως τίποτα. Μα τίποτα. Πρακτικά ,πέρα από τρέξιμο σε υπηρεσίες και αποτυπώσεις είχα χρόνια και χρόνια να ασχοληθώ και είχα την εντύπωση ότι πάει πέταξε η γνώση που είχε αποκτηθεί :sad: . Ακόμη και το που να τη βρώ. Μέχρι πριν δύο μήνες περίπου που άρχισε να υπάρχει λόγος και, το πρώτο μισό του πρωινού ήταν σκληρό... να βάλω το ξεροκέφαλο να δουλέψει. Μετά... μετά ήρθε και κούμπωσε ... Κάνουμε και update τους ευρωκώδικες , όλα καλά. Μη φοβάστε. Απλά που και που ξυπνάτε τις αναμνήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα του topic δεν πρέπει να είναι: Τί ξεχάσατε από τις σπουδές σας αλλά Τί θυμάστε από τις σπουδές σας

 

Τα αντικείμενα που διδαχθήκαμε στα Πολυτεχνεία είναι τόσα πολλά που κανείς δεν μπορεί ούτε να τα θυμάται αλλά ούτε και να εμβαθύνει σε όλα ...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Τα αντικείμενα που διδαχθήκαμε στα Πολυτεχνεία είναι τόσα πολλά που κανείς δεν μπορεί ούτε να τα θυμάται αλλά ούτε και να εμβαθύνει σε όλα ..

 

 

Σε μένα έλαχε να εμβαθύνω και να ασχοληθώ σε αντικείμενο καθαρά μηχανολογικό, που δεν έμαθα απολύτως τίποτα στο ΕΜΠ, τα δίκτυα ατμού. (Ίσως δεν ειπώθηκε τίποτα, ίσως ελάχιστα σε κάποια κοπάνα)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτο που έμεινε ειναι μεθοδολογία και προσέγγιση καταστασεων. Επίσης να ξέρω τι να ψάξω και που να το βρω. Και νομίζω πως αυτο μετράει τελικά. Η μνήμη ειναι για πολυ βασικά πράγματα.

 

Όταν μπήκα στο ΕΜΠ μου είπαν τα κόμματα ότι αυτα που θα μάθεις δε θα χρησιμοποιήσεις ούτε το 10%. Στη δική μου περίπτωση, ήταν το μεγαλύτερο ψέμα που εχω ακούσει στη ζωή μου. Σε ότι δουλεια έκανα, παντα χρησιμοποιουσα γνώσεις πανεπιστήμιου.

 

Πρόσφατα μου χρειάστηκε να υπολογίσω το terminal velocity για ένα particle απο ένα powder. Πήρα το τιτανομεγιστοτεραστιο βιβλίο Coulson and Richardson (δε θυμάμαι Volume) απο τον μάνατζερ μου, διάβασα και το έβγαλα.

 

Η Χημική Μηχανική έχει τεράστιο εύρος και δε μπορείς να τα ξέρεις ή θυμάσαι ολα. Πρέπει όμως να εισαι σε θεςη να τα εφαρμόσεις...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό αυτό που έγραψε ο συνάδελφος Μπορεί να μην χρειάζεται το 100 % αυτών που μάθαμε στα πολυτεχνεία , αλλά και σε εμένα  υπήρχαν στιγμές στα 23 χρόνια που ασκώ το επάγγελμα που έχει χρειαστεί να χρησιμοποιήσω γνώσεις που και εμένα μου έλεγαν τότε , ότι θα είναι άχρηστες 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.