Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη εντός ζώνης 500 μ. από την ακτή


ange_gais

Recommended Posts

το διάβασα το εν λόγω άρθρο. Στην δική μου περίπτωση δεν έχω πρόσωπο σε ακτή σε καμία περίπτωση. Δεν έχω καλλιέργειες και δεν έχω ειδικές χρήσεις. Άρα  δια της ατόπου λογικής ισχυρίζομαι ότι αφού δεν έχει πρόσωπο επί της ακτής και του αιγιαλού επιτρέπεται η περίφραξη. και δεν εμποδίζει την πρόσβαση προς αυτήν σε καμία περίπτωση. Επί της ουσίας βέβαια ολόκληρος ο οικισμός βρίσκεται εντός της ζώνης των 500,00 μ άρα όλες οι περιφράξεις είναι αυθαίρετες. . Αναχρονιστικός νόμος πέρα από κάθε λογική ειδικά στην ενδοχώρα. Για τις περιοχές στρατιωτικού ενδιαφέροντος να καταλάβω την αιτία της ύπαρξής του. Για τον Πατραϊκό κόλπο όμως είναι γελοίος κατά την γνώμη μου. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! Ευχαριστώ πολύ έστω και καθυστερημένα για την απάντησή σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλησπέρα, θα ήθελα κάποιος να με ενημερώσει εφόσον  γνωρίζει τα εξής:

1)Υπάρχουν συγκεκριμένες προδιαγραφές για περίφραξη σε τμήμα γραμμής παραλίας;

2) Η άδεια που θα βγει μπορεί να είναι μικρής κλίμακας;

3) Η απόσταση μεταξύ γραμμής αιγιαλού και γραμμής παραλίας είναι περίπου 17μ άρα περνάω ΣΑ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

εννοεις για περιφραξη σε αποσταση  μικροτερη απο 500 μ.  απο τη θαλασσα....

https://www.michanikos.gr/forums/topic/31199-αδεια-περίφραξης-εκτός-σχεδίου-πόλης-εντός-οικισμου/page/5/

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@chrysa Όπως σωστά επισημαίνει ο Δημήτρης παραπάνω, δεν μπορείς να εκδόσεις ΕΕΔΜΚ για περίφραξη σε ζώνη 500 μ από την ακτή (Ν. 1337/83). Αυτό άλλωστε φαίνεται και στην Υ.Δ που υπογράφεις ως απαιτούμενο δικαιολογητικό σε μια τέτοια άδεια. Υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις (θα πρέπει να περάσει το θέμα από μια επιτροπή), αν υπάρχουν χρήσεις καλλιέργειας, ξενοδοχεία κλπ, οπότε πες μας τι θα περιφράξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η περίφραξη αφορά ένα παραθεριστικό κέντρο. Υπάρχει και ΦΕΚ για τον χώρο αυτό. Υπάρχει ήδη μια περίφραξη και βρίσκεται σε γραμμή αιγιαλού αυτή θα ξηλωθεί και θα κατασκευαστεί νέα επι της γραμμής παραλίας. Επομένως αναρωτιέμαι από που να ξεκινήσω.  

 

 

Νομίζω ότι βρήκα άκρη. Το οικόπεδο βρίσκεται στις εξαιρέσεις του Π.Δ. 27-7-1999 άρθρο 187 παρ.8. Επομένως μπορώ να κάνω περίφραξη στο οικόπεδο. 

Επομένως πάω για άδεια δόμησης για περιφράξεις αν καταλαβαίνω καλά. Όμως είμαι υποχρεωμένη να περάσω και από ΣΑ όπως αναφέρει το άρθρο 7 ιβ) του 4495; 

Και για το είδος της περίφραξης αναφέρει ότι πρέπει να ρωτήσουμε την αρμόδια πολεοδ. υπηρεσία.. όμως κατά την άποψή μου δεν μπορούμε να ακολουθήσουμε αυτό που λέει ο ΝΟΚ, δηλαδή 1,5 μ συμπαγή τμήμα και το υπόλοιπο κάγκελο; Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοια περίπτωση;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, σε άρτιο κατά παρέκκλιση αγροτεμάχιο το οποίο έχει πρόσωπο σε επαρχιακή οδό που οδηγεί στην παραλία και στα πλαίσια ανέγερσης κατοικίας μου ζητήθηκαν τα εξής: 1ον να μην κατασκευαστεί περίφραξη λόγω της απόστασης < 500 μέτρων από τη θάλασσα και 2ον Εγκριση εισόδου-εξόδου. Το μεν 1ο απαγορεύει την κατασκευή περίφραξης, ενώ το 2ο την επιβάλλει! Με την έκδοση της οικοδομικής άδειας δεν προβλέπονται και όλες οι συνοδές κατασκευές όπως βοθροι, περιφράξεις διαμορφώσεις περιβάλλοντα χώρου κτλ? Ξέρει κάποιος συνάδελφος κάτι να βοηθήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

βλεπεις το αρθρο 23 του ν. 1337

το ΦΕΚ Α 95/84 για εξαιρεσεις

το ΦΕΚ Β 466/83 για το συνεχες της περιφραξης....μεχρι μηκος  300 μ..

 

και την 162/2000 αποφαση ΣτΕ

ΠΕΡΙΦΡΑΞΕΙΣ ΣτΕ 162/2000

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

@ΜΠΟΥΡΑΖΑΝΗΣ  Γράψε κάτι παραπάνω να έχουμε εικόνα του τι θέλεις να φτιάξεις. Ποια είναι η προς αδειοδότηση χρήση του γηπέδου;

(υποθέτω ότι έχεις ελέγξει την αρτιότητα και οικοδομησιμότητα έχοντας υπόψη τις διατάξεις του Ν. 4759/20). Η Ο.Α περιλαμβάνει τις κατασκευές όπως ο βόθρος και η περίφραξη (εφόσον όμως αυτή επιτρέπεται). 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.