Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρ/κη Διαταξη 15/2014_Πρότυπα


LeftLane

Recommended Posts

Πήρα τηλ στον ΕΛΟΤ και μου είπαν οτι το BS ΕΝ 12845:2004 κοστίζει 130 + ΦΠΑ

 

Πιστεύω οτι είναι προσιτή τιμή ! :)

 

Αυτό που δεν συμφερει με τίποτα είναι το ΕΝ 54 (για πυρανίχνευση) ....κομπλέ στοιχίζει περίπου 2500 + ΦΠΑ ! >:(

Link to comment
Share on other sites

LeftLane επειδή την διάβασα και εγώ δεν βλέπω πουθενά να υποχρεώνεσαι να αγοράσεις πρότυπα για αυτό απορώ πως σου είπε κάποιος ότι πρέπει να αγοράσεις τα πρότυπα για να τα βάλεις μέσα και εσύ το έχαψες.

 

Για ξαναπες μας συναδελφε τι εχαψα τελικα ?   

                                                                          

 

συνάδερφοι να σας καταθέσω την δικιά μου εμπειρία που φαντάζομαι να ξεδιαλύνει λίγο το θέμα (δυστηχως όμως προς το χειρότερο σενάριο....αγορά ΕΛΟΤ)

αυτή την περίοδο κατέθεσα μελέτη πυρασφάλειας για ΚΥΕ στην Π.Υ. με την προσθήκη των ζητούμενων από την Π.Δ.15 και ανέφερα απλώς τα ΕΛΟΤ (ονομαστικά) που αναφέρονται μέσα σ αυτή. η απάντηση της Π.Υ. ήταν οτι θέλουν πλήρη περιγραφή των ΕΛΟΤ που αφορούν την μελέτη, σχεδίαση, εγκατάσταση των συστημάτων που χρησιμοποίησα.

Γίνεται σαφές  λοιπόν πως η ΠΥ ( τουλάχιστον της Βέροιας) απαιτεί από εμάς να αγοράσουμε τα πρότυπα που αφορούν την μελέτη, σχεδίαση, εγκατάσταση, τουλάχιστον έτσι μου είπαν.

Το αποτέλεσμα είναι να βρίσκεται η μελέτη στην ΠΥ 10 μέρες τώρα και να μην μου δίνουν το πιστοποιητικό αν δεν "διορθώσω" τις Τεχνικές περιγραφές.

 

Αν μπορείτε να μου βρείτε λύση ουτως  ώστε να τους πείσω να την θεωρήσουν χωρίς αγορά των ΕΛΟΤ (κάτι που έγινε στην ΠΥ της περιοχή σας με δικιά σας μελέτη) θα μου ήταν πολύ χρήσιμο.

 

 

Για να γινουμε ρεαλιστές, όπως εγραψα και παραπανω, υπαρχει περιπτωση να ανεβασουμε τα κοστη των μελετων λογω της αναγκαστικης αγορας προτυπων ? Ειναι δυνατον να μην διαρρευσουν επειτα απο λιγο καιρο ? Εδω χανουμε δουλειες για 50€ και τρωει ο ενας τη σαρκα του αλλου, θα επενδυσουμε καποια χιλιαρικα σε μια απολυτα επισφαλή κατασταση ?

Link to comment
Share on other sites

Με μελέτες δεν πολυ ασχολούμαι αλλα δεν μπορω να καταλάβω πως ειναι δυνατόν τεχνικές οδηγίες που απαιτούνται για τη δουλεια του μηχανικού να πωλούνται και μάλιστα σε τοσο ακριβές τιμές και να μην εχει καθε ενδιαφερόμενος μηχανικός πρόσβαση σε αυτές. Δεν μιλάμε για καποια βιβλία έξτρα επιμόρφωσης αλλα για πρότυπα που απαιτούνται να εφαρμοστούν.. Το ΤΕΕ τι κανει; Κλειδώνει την πρόσβαση των εργαλείων δουλειάς ενος μηχανικού; Ποια η λογική πίσω απο αυτο;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τα πρότυποα ανίκουν στον ISO, στον CEN στον CENELEC, στον IEC κλπ. 

Οι εθνικοί οργανισμοί τυποποίησης της κάθε χώρας αναλαμβάνουν τη μετάφραση και την πώληση τους.

Κανένα ΤΕΕ δεν έχει δικαίωμα να μοιράζει πρότυπα δωρεάν. Δυστυχώς είναι μια παγιωμένη τακτική σε όλα τα κράτη.

Μπορεί όμως να εκδίδει τεχνικές οδηγίες και να υιοθετεί αρχές του προτύπου (βλέπε πχ ΤΟΤΕΕ εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ).

Η βιβλιοθήκη του ΤΕΕ (στη Θεσαλονίκη τουλάχιστον) έχει αρκετά πρότυπα αλλά απαγορέυεται να τα πάρεις εκτός βιβλιοθήκης και απαγορεύεται η φωτοτύπηση...

 

 

Πήρα τηλ στον ΕΛΟΤ και μου είπαν οτι το BS ΕΝ 12845:2004 κοστίζει 130 + ΦΠΑ

 

Πιστεύω οτι είναι προσιτή τιμή ! :)

 

Αυτό που δεν συμφερει με τίποτα είναι το ΕΝ 54 (για πυρανίχνευση) ....κομπλέ στοιχίζει περίπου 2500 + ΦΠΑ ! > :(

 

Καλά...πάω στο ΑΤΜ να σηκώσω ''μαλλί''...

Link to comment
Share on other sites

Το να διαρρεύσουν το θεωρώ απίθανο, ποιος θα πληρώσει τόσες χιλιάδες ευρώ και θα τα μοιραστεί δωρεάν με όλους;

Δυστυχώς βλέπω τρεις επιλογές, καμία δεν μου αρέσει οπότε ελπίζω να προτείνετε κάποια τέταρτη επιλογή.

 

1) Αγοράζω τα πρότυπα γνωρίζοντας από πριν πως δεν θα κάνω σίγουρα απόσβεση, πιθανόν μέχρι να κάνω απόσβεση να έχουν αντικατασταθεί τα πρότυπα.

 

2) Δεν αγοράζω τα πρότυπα και κάνω τις μελέτες όπως τις έκανα μέχρι σήμερα και απλά στην μελέτη θα προσθέσω ότι έγινε σύμφωνα με τα τάδε πρότυπα.Θα έχω τον φόβο πως αν ποτέ γίνει ζημιά λόγω φωτιάς και η μελέτη ήταν ελλιπής, λόγω άγνοιας του περιεχομένου των προτύπων, θα πληρώσω από την τσέπη μου την ζημιά, η ασφαλιστική του πελάτη δεν θα τον καλύπτει για ελλειπή μελέτη οπότε θα με πάει στο δικαστήριο.

 

3) Δεν θα ασχοληθώ ξανά με μελέτες πυροπροστασίας, ότι διάβασμα είχα κάνει μέχρι σήμερα πάει χαμένο και επιπλέον θα πρέπει να πληρώνω άλλον για κάθε άδεια που θα βγάζω για την μελέτη πυροπροστασίας.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορείς να εκπονήσεις μια μελέτη μη γνωρίζοντας τα πρότυπα ή αναφέροντας ότι έγινε σύμφωνα με αυτά ενώ δεν τα έχεις διαβάσει καν!? Θα αρχίσουμε να κάνουμε αυτά που κατηγορούσαμε ότι κάνουν κάποιοι και χαλάνε την πιάτσα...Και το κυριότερο...Λάθος μελέτες.

Αλλη μία λύση είναι συνεργασία μηχανικών που ασχολούνται με το αντικείμενο ώστε να μοιραστεί το κόστος αγοράς

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη βιώσιμη λύση συνάδελφοι είναι να συνταχθεί ΤΟΤΕΕ και να διανεμηθεί στους συναδέλφους είτε δωρεάν, είτε όπως οι λοιπές ΤΟΤΕΕ έναντι ενός συμβολικού κόστους.

Προσωπικά θα μιλήσω στον πρόεδρο του τοπικού ΤΕΕ για να δούμε τί μπορεί να γίνει.

Τα πρότυπα καλώς μπαίνουν στη ζωή μας, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να έχω βιβλιοθήκη 5000 ευρώ για να εργαστώ.

Και με το HD384 το ίδιο δεν έγινε; Με 20 ευρώ αγοράσαμε το εγχειρίδιο εφαρμογής του που ήταν και εγκεκριμένο από τον ΕΛΟΤ και τέλος...φαντάζεστε να έπρεπε να αγοράσουμε όλα τα πρότυπα του CENELEC που μνημονεύονται στο HD384;

Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όλα σπρώχνουν λίγο λίγο στην εξειδίκευση...

εξειδίκευση γιατι??? για κάτι που σε ένα δυο μήνες θα το έχουν προμηθευτεί όλοι οι επόμενοι συνάδερφοι που θα πάνε να κάνουν την ίδια δουλειά οι οποίοι θα προμηθευτούν την δικιά μας δουλειά απο υπηρεσίες? ναι συμφωνώ με την συναδελφική αλληλεγγύη, την οποία την γνώρισα απλόχερα από παλαιότερους συναδέρφους, αλλά αυτό νομίζω οτί είναι κάτι άλλο. 

δεν ξέρω ρε παιδια αλλά μια επένδυση για ένα τέτοιο ποσό (μιλάμε σίγουρα για 2-3χιλ €) για δουλειές 50-150€ δεν νομίζω   οτι αξίζει....αλλού πρέπει  να βρούμε την λύση, αλλά το κακό είναι οτι δεν φαινεται πουθενά λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.