Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σε λειτουργία η εφαρμογή υποβολής καταστάσεων συμφωνητικών


glaps

Recommended Posts

Επειδή συνάδελφοι έχω μπερδευτεί με όλα τα προηγούμενα θέλω τη βοήθειά σας να ξεκαθαρίσω κάποια θέματα.

 

1)     Με ΠΟΛ.1056/19.2.2014 η υποχρέωση υποβολής συγκεντρωτικής κατάστασης  των έγγραφων συμφωνιών ανεστάλη για τη χρήση 2013. Σωστά?

 

    (http://www.michanikos.gr/_/%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1/%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%AD%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%85-r987)

 

 

2)     Οι καταστάσεις αφορούν όλους τους πελάτες μας π.χ. ρυθμίσεις ν.4178 για κατοικίες εντάσσονται στην κατάσταση αυτή ή μόνο για επιτηδευματίες    όπως επιχειρήσεις και συνεργασίες με λοιπούς συναδέλφους?

 

3)     Για τις καταστάσεις που δεν υποβάλλαμε για τη χρήση του 2014 πουθενά ίσως γιατί περιμέναμε μια ακόμη αναστολή τί κάνουμε?

 

 

Σας ευχαριστώ για όλα!!!!

 

1) Σωστά.

 

2) Αν εννοείς:

     α) τις προηγούμενες καταστάσεις (που αφορούν αποκλειστικά τους μηχανικούς) που αναφέρεις επειδή δεν κάνει κάποια σαφή αναφορά (ο νόμος γράφει "...τις έγγραφες συμφωνίες που έχει συνάψει με τους αντισυμβαλλομένους του....", άποψή μου είναι πως με όλους είτε ιδιώτες είτε με όλες τις οντότητες (όπως ορίζονται στα ΕΛΠ).

     β) τις τριμηνιαίες καταστάσεις καταστάσεις ο νόμος γράφει "...ότι συμφωνητικά, που καταρτίζονται μεταξύ των επιτηδευματιών ή τρίτων για οποιαδήποτε συναλλαγή......" με κάποιες εξαιρέσεις όπως συμφωνητικά που καταρτίζονται από επιτηδευματίες ή τρίτους με το Δημόσιο κλπ.,εδώ λοιπόν άποψή μου είναι πως με όλους είτε ιδιώτες είτε με οντότητες αλλά με κάποιες εξαιρέσεις από τις τελευταίες που αφορούν Δημόσιο κλπ (όπως ορίζονται στα ΕΛΠ)

 

3) Περιμένουμε ... αφού δεν υπάρχει το ανάλογο υπόβαθρο γαι την υποβολή τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα:

 

1. Για τα έτη προ του 2014 τελειώσαμε.

2. Συντάσσουμε συμφωνητικά για όλες τις συναλλαγές μας με ιδιώτες και επιτηδευματίες και τις κρατάμε στο γραφείο μας.

3. Συντάσσουμε συγκεντρωτικές καταστάσεις συμφωνητικών για το 2014 και περιμένουμε να δούμε με ποιό τρόπο θα τις υποβάλλουμε.

4. Συντάσσουμε συγκεντρωτικές καταστάσεις συμφωνητικών για το 2015 ανά τρίμηνο και τις υποβάλλουμε ηλεκτρονικά.

 

Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Η θέση μου (και συγνώμη αν δεν μπορώ να απαντήσω μονολεκτικά) σε αυτά που γράφεις είναι, για το:

 

1) Θεωρητικά έπρεπε να είχαν γίνει συμφωνητικά και να είχαν υποβληθεί με τις τριμηνιαίες. Τουλάχιστον αυτό φαίνεται από την απόφαση του Αρειου Πάγου

"[...]

στα πλαίσια των μέτρων για την περιστολή της φοροδιαφυγής, υποχρεώνει του επιτηδευματίες, που συναλλάσσονται μεταξύ τους ή με τρίτους, να υποβάλουν στην αρμόδια ΔΟΥ για θεώρηση τα συμφωνητικά που αφορούν τέτοιες συναλλαγές, προκειμένου τα προερχόμενα απ΄ αυτές εισοδήματα, στον προσδιορισμό των οποίων αποβλέπει, να μη διαφεύγουν από τη φορολογία που προβλέπεται γι΄ αυτά. Τούτο προκύπτει, όχι μόνο από τη γραμματική διατύπωση της εν λόγω διάταξης, αλλά και από τον υπότιτλο του άρθρου, στο οποίο αυτή είναι ενταγμένη («Διαδικασία υποβολής στοιχείων για τον προσδιορισμό του εισοδήματος των επιτηδευματιών»). Έτσι, ενόψει του επιδιωκόμενου με τη διάταξη σκοπού, η θεσπιζόμενη για την παράβασή της κύρωση πρέπει, παρά τη γενικότητα με την οποία διατυπώνεται, να περιοριστεί σε μόνα τα συμφωνητικά που αφορούν συναλλαγές ανάμεσα σε επιτηδευματίες ή ανάμεσα σε αυτούς και τρίτους, από τις οποίες πηγάζουν φορολογητέα εισοδήματα των επιτηδευματιών τούτων και μόνο έναντι της φορολογικής αρχής

[...]"

Επίσης θεωρητικά αν κάποιος θέλει μπορεί να τα υποβάλλει εκπρόθεσμα με το όποιο πρόστιμο.

 

2) Μιας και δεν αναφέρεσαι σε εκπρόθεσμα ή εμπρόθεσμα συμφωνητικά συμφωνώ στο πρώτο τμήμα της αναφοράς σου.

 

3) Οτι έχω γράψει στο (1) και επιπλέον ο τρόπος υποβολής τους ήδη υπάρχει. Ηταν οι τριμηνιαίες και επιπλέον και αυτός που αφορούσε τα συμφωνητικά μηχανικών για τον οποίο δεν έχει δημιουργηθεί η εφαρμογή του στο taxis και δεν έχει προβλεφθεί ακόμα η υποβολή τους με κάποιον άλλον τρόπο.

 

4) Συμφωνώ.

 

Να τονίσω ότι τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπική θέση.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα:

georgegaleos, on 19 Mar 2015 - 19:36, said:snapback.png

Ως επιλογή αντικειμένου πχ σε συμφωνητικά γαι τον ν.4178 επιλέγουμε 09-Αλλη παροχή υπηρεσιών που δεν προβλέπεται από ειδικές διατάξεις ... σωστά???

Και πήρα την απάντηση:

Η σύνταξη συμφωνητικού για αμοιβή υπηρεσιών μηχανικού προβλέπεται από ειδικές διατάξεις (έτσι το καταλαβαίνω εγώ).

 

Δηλ., σ' αυτή την περίπτωση, η "ειδική διάταξη" είναι αυτή που έχει προβλεφθεί στον Ν. 3919/2011, άρθρο 7, σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών. Απ' τις διατάξεις αυτές προβλέπεται η υποβολή της συμβατικής αμοιβής στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

Επιπλέον, με μεταγενέστερες διατάξεις έχει προβλεφθεί η υποβολή λίστας στη ΓΓΠΣ σε ετήσια βάση, η οποία ακόμη δεν είναι δυνατή λόγω μη ύπαρξης της αντίστοιχης ηλεκτρονικής εφαρμογής.

 

Το επαναφέρω γιατί θα ήθελα και την θέση του Σωτήρη ως ειδικότερου καθώς επίσης και πως δηλώνουμε συμφωνητικό αορίστου διάρκειας δεδομένου ότι το πρόγραμμα θετει σαφή τρόπο της διάρκειας ... από ... έως .. με αναγραφή ημερομηνιών.

 

edit:

Οι κατηγορίες που δίνει στο taxis είναι:

01-factoring

02-leasing

03-αντιπροσωπευση

04-δικαιώματα

05-προαγορά προϊόντων

06-προμήθειες πωλήσεων

07-προώθηση προϊοντων

08-συμβάσεις συντήρησης

09-Αλλη παροχή υπηρεσιών που δεν προβλέπεται από ειδικές διατάξεις

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

george, καλά κάνεις και το επαναφέρεις, προφανώς αυτό που έγραψα είναι προσωπική μου άποψη, θα ήθελα κι εγώ να μας το διευκρινίσει ο Σωτήρης ως ειδικός.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο καταλαβαίνω και το έχω γράψει σε παλαιότερο ποστ. Η δική μας υποχρέωση προκύπτει από άλλες ειδικές διατάξεις.....

 

Άρα η απάντηση ενός ειδικού θα πρέπει να αντικρούει αυτό το επιχείρημα, δηλαδή να πει ότι δεν προκύπτει από άλλες ειδικές διατάξεις.....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν συγνώμη για την επιμονή μου.
Σ' αυτό που λέει ο vagiotis να θέσω την άποψη μου (κάνοντας τον συνήγορο του διαβόλου και προσπαθώντας να ερμηνέυσω κάποια θέματα):
1) Θεωρώ ότι η υποχρέωση ΚΑΙ για εμάς τους μηχανικούς ως επιτηδευματίες αναφορικά με την κατάθεση των συμφωνητικών υπήρχε από παλιά με τον ν.1882/1990 ως επιτηδευματίες που ήμαστε και δεν υπαγόμασταν στις εξαιρέσεις που αναφερόντουσαν σε αυτόν (άσχετα αν δεν εφαρμοζόταν από μέρους μας).
 
2) Επίσης θεωρώ ότι ο ν.3919/11 με την εφαρμογή του (όταν γίνει) θα αποτελλεί (εκτός αν ανακοινωθεί κάτι διαφορετικό) μία ακόμη υποχρέωσή μας και ο λόγος είναι ότι δεν καταργεί αυτήν που κατά την γνώμη μου είχαμε.
 
3) Επίσης θεωρώ ότι ακόμη και "ειδική διάταξη" να είναι δεν αναφέρεται στις εξαιρέσεις του ν.1882/90 (και δεν θα μπορούσε άλλοστε λόγω χρονολογικής σειράς) αλλά ούτε έγινε καμμία προσθήκη ή αναφορά σε αυτές (τις εξαιρέσεις) μεταγενέστερα του ν.3919. 
 
Είχα θέσει το εξής:

georgegaleos, on 19 Mar 2015 - 19:36, said:snapback.png

Ως επιλογή αντικειμένου πχ σε συμφωνητικά γαι τον ν.4178 επιλέγουμε 09-Αλλη παροχή υπηρεσιών που δεν προβλέπεται από ειδικές διατάξεις ... σωστά???

 

Και πήρα την απάντηση:

vagiotis, on 19 Mar 2015 - 20:17, said:snapback.png

Η σύνταξη συμφωνητικού για αμοιβή υπηρεσιών μηχανικού προβλέπεται από ειδικές διατάξεις (έτσι το καταλαβαίνω εγώ).

 

Δηλ., σ' αυτή την περίπτωση, η "ειδική διάταξη" είναι αυτή που έχει προβλεφθεί στον Ν. 3919/2011, άρθρο 7, σχετικά με τις αμοιβές των μηχανικών. Απ' τις διατάξεις αυτές προβλέπεται η υποβολή της συμβατικής αμοιβής στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

 

Επιπλέον, με μεταγενέστερες διατάξεις έχει προβλεφθεί η υποβολή λίστας στη ΓΓΠΣ σε ετήσια βάση, η οποία ακόμη δεν είναι δυνατή λόγω μη ύπαρξης της αντίστοιχης ηλεκτρονικής εφαρμογής.

 

Το επαναφέρω γιατί θα ήθελα και την θέση του Σωτήρη ως ειδικότερου καθώς επίσης και πως δηλώνουμε συμφωνητικό αορίστου διάρκειας δεδομένου ότι το πρόγραμμα θετει σαφή τρόπο της διάρκειας ... από ... έως .. με αναγραφή ημερομηνιών.

 

edit:

Οι κατηγορίες που δίνει στο taxis είναι:

01-factoring

02-leasing

03-αντιπροσωπευση

04-δικαιώματα

05-προαγορά προϊόντων

06-προμήθειες πωλήσεων

07-προώθηση προϊοντων

08-συμβάσεις συντήρησης

09-Αλλη παροχή υπηρεσιών που δεν προβλέπεται από ειδικές διατάξεις

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι εμπίπτουμε στην κατηγορία 09 (ο Sotiris θα επιβεβαιώσει) .

 

Tο θέμα συμφωνητικού  δεν ειναι αυτό που αναφέρεται σε κάποιο αντικείμενο (μελέτη-εργασία) που  έχει πέρας, έστω απο τη σύμβαση που έχει αυτός με τον οποίο κάνεις συμφωνητικό ή έστω ετήσια διάρκεια ή έστω τρίμηνη???

Και στα συμφωνητικά για τα μπλοκάκια απ ότι έχω δει γράφουν ετήσια διάρκεια και όχι αορίστου.

Πχ στα συμφωνητικά για αυθαίρετα γράφω  "διάρκεια ισχύος Ν. 4178 ή Ν. τάδε" .  Η εφορία μου τα δέχεται και σφραγίζει την κατάσταση, ενώ κρατάει Φ/Α των συμφωνητικών. (εδώ και 3 χρόνια)

 

 


 

Link to comment
Share on other sites

Το ένα από τα θέματα που έθεσα στο #88 αφορούσε στο πως "περνάμε" συμφωνητικό αορίστου διάρκειας στο πρόγραμμα στο taxis.

Τέτοιο συμφωνητικό σαφώς μπορεί να υπάρξει (δεν είναι υποχρεωτικό να έχει πέρας) και στην "τελική" δεν θα μου υποδείξει κανείς την χρονική διάρκεια που θα κάνω συμφωνητικό με τον αντισυμβαλλόμενο παρά μόνο η μεταξύ μας συμφωνία.

Τελος πάντως από προσωπική εμπειρία με "ριψοκίνδυνο" θα έλεγα συνάδελφο και φίλο που υπέβαλε συμφωνητικό διαπιστώσαμε τα παρακάτω αναφορικά στον τρόπο καταχώρησης στο taxis τα οποία θεώρησα σκόπιμο να τα "μοιραστώ" με τους συναδέλφους στο forum.

Λοιπόν:

Τα πεδία: αριθμός συμφωνητικού,

                  διάρκεια συμφωνητικού (και το "από" και το "έως"),

                  ποσό συμφωνητικού και

                  λοιπές παρατηρήσεις

δεν είναι υποχρεωτικά δηλαδή υποβλήθηκε το συμφωνητικό με κενά αυτά τα πεδία.

 

Και παραθέτω και τους λόγους του "ριψοκίνδυνου"!!:

**Για τον αριθμό του συμφωνητικού ο συνάδελφος δεν κρατούσε καμμία αρίθμηση στα συμφωνητικά του και δεν ήθελε να δώσει κάποια. Δεν έδωσε.

**Για την χρονική διάρκεια στο "από" επειδή η έναρξη της συμφωνίας θα εξαρτιόταν από κάποιες μελλοντικές παραμέτρους (εκταμίευση δανείου) αφέθηκε κενό.

**Για την χρονική διάρκεια στο "έως" αφέθηκε κενό για τον λόγο του ότι η χρονική διάρκεια εξαρτιόταν από την έναρξη.

**Για το ποσό του συμφωνητικού, αυτό αφέθηκε κενό γιατί το ποσό της σύμβασης εξαρτιόταν από το ύψος του ποσού που θα γίνοταν δεκτή η εκταμίευση. Δηλαδή το ποσό "έπεζε" ως ποσοστό του ποσού που θα μπορούσε ο αντισυμβαλλόμενος.

**Λοιπές παρατηρήσεις θα ήθελα να αναφέρει τους λόγους που έμειναν κενά τα παραπάνω, αλλά το πεδίο δέχοταν 49 ή 50 χαρακτήρες και έτσι το άφησε κενό.

 

Τώρα θα μου πείτε γιατί έκανε το συμφωνητικό.... το έκανε γιατί όλα τα παραπάνω τα περιέγραφε στο συμφωνητικό ... και χρονική διάρκεια είχε στο συμφωνητικό του ....και ποσό είχε στο συμφωνητικό του... το θέμα ήταν ότι δεν υπήρχε η δυνατότητα καταχώρησής τους στο taxis με τον τρόπο που ήταν στο συμφωνητικό, έτσι επέλεξε να τα αφήσει κενά.

 

Το συμφωνητικό υποβλήθηκε οριστικά (κανονικά) χωρίς να κολλήσει πουθενά.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.