Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βόμβα ΣτΕ: 120.000 μηχανικοί θα πληρώσουν αναδρομικά από το '11 αυξήσεις στο ΤΣΜΕΔΕ


OLINAPAL

Recommended Posts

Προσωπικά, στο email που έστειλα, αναφέρθηκα επιπρόσθετα αυτών που ήδη αναφέρονται, στο θέμα της αδυναμίας προσωρινής διακοπής & επανεγγραφής και επανάκτησης της ιδιότητας του Μηχανικού (ουσιαστικά στην αμφίδρομη σχέση ΤΣΜΕΔΕ με ΤΕΕ), στην αδυναμία λήψης επιδόματος ανεργίας, αν και πληρώνουμε επίδομα υπέρ ΟΑΕΔ (μη μου πείτε πάλι για τους μισθωτούς Μηχανικούς που είναι ή κάποτε ήταν το 8-10% των Μηχανικών), την αδυναμία άσκησης κάποιας προσωρινής εργασίας για καθαρά βιοποριστικούς λόγους λόγω του βραχνά του ΤΣΜΕΔΕ και του ότι κανένας εργοδότης δε σε προσλαμβάνει για άλλη δουλειά πλην Μηχανικού με ΤΣΜΕΔΕ, στα άλλοτε πλούσια αποθεματικά του Ταμείου μας, στην αυξανόμενη τάση διαγραφής παλαιών Μελών και μη εγγραφή νέων Μελών.

 

Δεν ξέρω αν θα τα διαβάσει κάποιος, δεν πλάτιασα πολύ. Όσο ζω, ελπίζω!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 316
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν ειμασταν  όμως  δεητζηδες  θα  ετρεχαν  να  μας  μειωσουν  τις  ασφαλιστικες  εισφορες και  να  μας  δωσουν  και  αυξησεις 

από  τα  αποθεματικα  των  αλλων  ταμειων  

 δεν  ειμαστε   όμως  ,  δεν  ειμαστε  κρατικοδίαιτοι  καρα -κηφήνες  και  φυσικα  ειμαστε  ο  κλαδος  εκεινος  τα  αποθεματικα 

του  οποιου  κουρευτηκαν  από  τους  προηγουμενους  και  χρησιμοποιηθηκαν  από  ετούτους  για  να  πληρωσουν  το  ΔΝΤ

και  όλα  τα  χρεη  του  δημοσιου  τομεα  που  εληγαν  πριν  10-15   μερες  ,(  άλλο  τα  λογια  προεκλογικα  ,  άλλο  οι  πραξεις )

(  η  κυβερνηση  θυμιζει  το  ανεκδοτο  του  λαγου  με  το  λιονταρι  ,  ο  λαγος  λεει  που  και  που  καμμια  μαλακια  για  να  περναει  η  ωρα  )  .

μα  τετοιο  χαλι  !!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Έστειλα και γω mail στον ''συνάδελφο'' Πρωθυπουργό και στον Υπουργό Στρατούλη, τόσο για να είναι μαζική η συμμετοχη των μηχανικών όσο για να έχω την συνείδηση μου ήσυχη. !

 

Είδωμεν .....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέιλ στον συνάδελφο Τσίπρα έστειλα και βλέπουμε. Δυστυχώς αυτό ίσως έπρεπε να γίνει προεκλογικά μήπως και χρησιμοποιούσαν 120.000 μηχανικούς προεκλογικά για επικοινωνιακούς λόγους.

Τώρα που τα παιδιά προσγειώθηκαν ανώμαλα και υπάρχει έλλειψη ρευστού.... δεν ξέρω ή μάλλον αρνούμαι να παραδεχτώ το που θα βρεθούμε όλοι εμείς.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω όλα τα emails του Πρωθυπουργού, στα οποία απέστειλα email:

 

[email protected]

[email protected]

[email protected]

[email protected]

 

Ειρήσθω εν παρόδω που λεν και στο χωριό μου, ο Πρωθυπουργός μαζί με τη σύζυγό του είναι ακόμα εγγεγραμμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ & στο ΤΕΕ. Για πόσο ακόμα, θα δείξει ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Στον καρπαζοεισπράκτορα της Ευρώπης (δεν είναι συνάδελφος μου με την καμία) αρνούμαι να στείλω μήνυμα γιατί είμαι σίγουρος δεν ξέρει να το διαβάσει.... Μπορεί να στείλω στον μπαρουφάκη να βγάλει καμιά φόρμουλα μαθηματική..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κύριε ...., όπως και στην περίπτωση που αναφέρετε, Το ...( πολιτικο κομμα ). υποστηρίζει συνεχώς πως η μείωση των ασφαλιστικών εισφορών στα ταμεία πρέπει να προηγηθεί κάθε φορολογικής ελάφρυνσης, αλλά και βεβαίως οι εισφορές να είναι ανάλογες του τζίρου, όπως μπορείτε να δείτε κι εδώ:

........
 
Ευχαριστούμε πολύ για το μήνυμα σας και την επικοινωνία σας
 
μου απαντησε ενα κομμα απο αυτα που ειναι στην βουλη ... και με προτρεπει και στις θεσεις του που ειναι η μειωσει των εισφορων ... δεν θελω να πω ποιο ειναι ...
Link to comment
Share on other sites

 

Αγαπητέ κύριε ...., όπως και στην περίπτωση που αναφέρετε, Το ...( πολιτικο κομμα ). υποστηρίζει συνεχώς πως η μείωση των ασφαλιστικών εισφορών στα ταμεία πρέπει να προηγηθεί κάθε φορολογικής ελάφρυνσης, αλλά και βεβαίως οι εισφορές να είναι ανάλογες του τζίρου, όπως μπορείτε να δείτε κι εδώ:

........
 
Ευχαριστούμε πολύ για το μήνυμα σας και την επικοινωνία σας

 

Ποιος το εγραψε αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτά που λέει το "ποτάμι" τα είχανε πει και άλλοι και όταν ανέβηκαν στην εξουσία τα ξέχασαν.... Αν όμως συνεργάζονταν με τον ΣΥΡΙΖΑ όπως ήθελαν θα έλεγαν άλλα... Επίσης να μας πουν τι εννοούν για μείωση εισφορών στους συνεπείς που λένε στις θέσεις τους..Δηλαδή όποιος δεν έχει είναι λαγόμιο? Κατά τα άλλα ήθελαν να κυβερνήσουν με ένα σακίδιο στον ώμο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς υπάρχει γνωστό μέλος του φόρουμ, μέγας και τρανός ηθικολόγος του οποίου σχεδόν όλα τα μηνύματα (αν βγάλεις τους τόνους ιδεολογικής σάλτσας) πάνε κάπως έτσι:

 

<<Εγώ δεν έφυγα εξωτερικό σαν κάτι "κότες" αλλά έμεινα εδώ, πληρώνω στο ακέραιο τους φόρους μου και τις ασφαλιστικές μου εισφορές, πάντα κόβω πλήρη απόδειξη και δουλειές άλλων μηχανικών που έπεσαν στα χέρια μου ήταν για κλάματα.

Κάντε κι εσείς το ίδιο γιατί ο θεός μου, το Κράτος, έχει ανάγκη>>

 

Φυσικά οι απόψεις οποιουδήποτε είναι σεβαστές, με τον συγκεκριμένο όμως συνάδελφο έχω μια αίσθηση ότι θα με καρφώσει έτσι και με συναντήσει - αν εννοεί αυτά που λέει. Ευτυχώς που μένει μακριά από την πόλη μου...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.