Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογία Εισοδήματος Φορολογικού Ετους 2014


Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι σε περίπτωση που το σπίτι είναι στο όνομα της υπόχρεου και εκείνη δεν παρουσιάζει εισόδημα αλλά σαν αντικειμενική καλύπτεται από μένα φορολογούμαστε για το σπίτι σαν να είναι κι αυτό εισόδημα ;

Το λέω αυτό γιατί μου βγάζει διαφορετικό φόρο το taxis από τα προγράμματα που κυκλοφορούν για τον υπολογισμό του φόρου

Που οφείλεται αυτό;;

 

Στις αλλαγές που επήλθαν , ενώ ήδη είχε αρχίσει η υποβολή των φρολογικών δηλώσεων. Ενδεχομένως κάποια από αυτά τα προγράμματα να μην έχουν ενσωματώσει τις αλλαγές αυτές ή να μη μπορούν να τις ενσωματώσουν οι κατασκευαστές τους ( πχ δεν είναι τόσο απλό να ερμηνεύσεις τη βούληση της κ. Βαλαβάνη , όπως αυτή εκφράστηκε στο λεγόμενο και "μίνι φορολογικό" )

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά,

χθες σε μια συνάντηση σοκ με την λογίστρια μου έμαθα οτι θα πρέπει να πληρώσω περίπου 3.000 ευρώ εφορία.

 

το 2014 είχα ασχοληθεί μόνο με κάποια αυθαίρετα και ελέγχους οπότε δεν είχα εισοδήματα και αυτά που είχα ήταν από διαφορετικούς ιδιώτες. Από οτι μου ανέφερε η λογίστρια φορολογούμαι βάσει τεκμηρίου (κατοχή αυτοκινήτου 1400κ.κ)

και επειδή δεν μπορεί να κάνει ανάλωση από προηγούμενα έτη βγαίνει αυτό το ποσό.

 

Υπάρχει κάτι που διαφεύγει σε εμένα ή στη λογίστρια?

Δεν γνωρίζω πολλά από λογιστικά αλλά μου φαίνεται τεράστιο το ποσό σε μια εποχή που η δουλειά έχει πατώσει.

Με αυτά τα δεδομένα πόσο νόημα έχει να ασχολείται κάποιος πλεον με το επάγγελμα όντας ελ. επαγγελματίας?

Ψάχνω εδώ στο φόρουμ και δεν βρίσκω αντίστοιχα θέματα και μου κάνει εντύπωση

Link to comment
Share on other sites

Πόσα ήταν δηλωμένα κέρδη;

Πόσες ΑΠΥ ή ΤΠΥ έχεις κόψει, και σε πόσους ιδιώτες;

Υπάρχει καμμιά μεγάλη από αυτές; 3 από αυτές να καλύπτουν μεγάλο ποσοστό (ΤΠΥ);

Πόσο τεκμαρτό εισόδημα σε έβγαλε; 11500ευρώ;

 

 

Να κόψει το κεφάλι της (όσο μπορεί) να αναλώσει από προηγούμενα έτη...

 

Αν θέλεις στείλε PM

Edited by GregDel
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

χθες σε μια συνάντηση σοκ με την λογίστρια μου έμαθα οτι θα πρέπει να πληρώσω περίπου 3.000 ευρώ εφορία.

 

το 2014 είχα ασχοληθεί μόνο με κάποια αυθαίρετα και ελέγχους οπότε δεν είχα εισοδήματα και αυτά που είχα ήταν από διαφορετικούς ιδιώτες. Από οτι μου ανέφερε η λογίστρια φορολογούμαι βάσει τεκμηρίου (κατοχή αυτοκινήτου 1400κ.κ)

και επειδή δεν μπορεί να κάνει ανάλωση από προηγούμενα έτη βγαίνει αυτό το ποσό.

 

Υπάρχει κάτι που διαφεύγει σε εμένα ή στη λογίστρια?

Δεν γνωρίζω πολλά από λογιστικά αλλά μου φαίνεται τεράστιο το ποσό σε μια εποχή που η δουλειά έχει πατώσει.

Με αυτά τα δεδομένα πόσο νόημα έχει να ασχολείται κάποιος πλεον με το επάγγελμα όντας ελ. επαγγελματίας?

Ψάχνω εδώ στο φόρουμ και δεν βρίσκω αντίστοιχα θέματα και μου κάνει εντύπωση

 

1. Με τεκμαρτό εισόδημα 7.442,30 ευρώ , προκύπτει φόρος εισοδήματος (κύριος) 1935,26 ευρώ και προκαταβολή επί αυτού άλλα 1.064,39 ευρώ , συνολικά δηλαδή 2999,65 ευρώ , αν κάνουμε υπολογισμούς με την κλίμακα των επιχειρήσεων. Αν δεν υπάρχουν προκαταβλητέοι φόροι αυτά είναι τα  δεδομένα των υπολογισμών και νομίζω ότι είναι σωστά. Το εισόδημα 7.442 προκύπτει από το τεκμαρτό των έγγαμων , από τη χρήση κάποιας κατοικίας , απο τη χρήση του ΙΧ ......

 

2. Η μόνη περίπτωση , αν αποκλείσουμε την ανάλωση κεφαλαίου προηγουμένων χρήσεων ,  για να αποφύγετε από το 3.000,00 είναι να φορολογηθείτε με την κλίμακα των μισθωτών , σαν " μπλοκάκι " δηλαδή , επομένως θα πρέπει να δείτε με μεγάλη προσοχή πως θα καλύψετε όλες τις προυποθέσεις που βάζει ο φορολογικός νόμος  . Αλλα αυτά απαιτούν λεπτομέρειες , οι οποίες δεν προκύπτουν από τη δημοσίευσή σας , οπότε δε μπορεί κανείς να πει τίποτε με βεβαιότητα πάνω σε αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έπεσε στην αντίληψη μου ότι αν πάω στην "προσωποποιημένη πληροφόρηση" στο ημερολόγιο ότι πρέπει να υποβάλω "ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ (Ν) ΝΟΜΙΚΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΚΩΝ ΟΝΤΟΤΗΤΩΝ.  Καταληκτική ημερομηνία σήμερα 20/7 αλλά προφανώς θα έχει πάρει παράταση.

Ποτέ δεν έχω υποβάλει τέτοια δήλωση. Πατώντας στο "υποβολή" μου βγάζει μια κενή δήλωση με συμπληρωμένα μόνο το τέλος επιτηδεύματος (650) ενώ αυτό ήδη έχει μπει στο Ε1 με ποσό 500.

Τι γίνεται; μάλλον πρόκειται για λάθος...

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και γω και ο αδερφός μου, που είμαστε μέλη σε Ο.Ε.. Ο λογιστής της Ο.Ε. έχει στείλει τη δήλωση εδώ και καιρό, μάλιστα χθες παρέλαβα και το έντυπο πληρωμής. Το πρόβλημα στο ημερολόγιο παραμένει. Έχω στείλει μήνυμα μέσω του συστήματος εδώ και 3-4 μέρες, αλλά, ενώ συνήθως απαντούν την επόμενη μέρα, δεν έχω λάβει ακόμη απάντηση.

 

Η απάντηση έφτασε!

 

Αξιότιμε κύριε,

 
Παρακαλούμε να αγνοήσετε την εικόνα του φορολογικού ημερολογίου.
 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων 
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπ. Οικονομικών
Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και γω και ο αδερφός μου, που είμαστε μέλη σε Ο.Ε.. Ο λογιστής της Ο.Ε. έχει στείλει τη δήλωση εδώ και καιρό, μάλιστα χθες παρέλαβα και το έντυπο πληρωμής. Το πρόβλημα στο ημερολόγιο παραμένει. Έχω στείλει μήνυμα μέσω του συστήματος εδώ και 3-4 μέρες, αλλά, ενώ συνήθως απαντούν την επόμενη μέρα, δεν έχω λάβει ακόμη απάντηση.

 

Η απάντηση έφτασε!

 

Φίλε μου το θέμα είναι ότι εγώ δεν είμαι μέλος σε καμία Ο.Ε., Α.Ε. και πάλι μου εμφανίζει το μήνυμα...

Πάντως αν επικοινωνούσα και εγώ, φαντάζομαι ότι η απάντηση θα ήταν η ίδια "αγνοήσετε την εικόνα του φορολογικού ημερολογίου".

Και τότε θα έπρεπε να τους απαντήσω και εγώ "με χαρά μπορώ να αγνοήσω τα πάντα και όχι μόνο το ημερολόγιο σας, αλλά δυστυχώς δεν με αφήνετε".

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα μας και μας έρχονται! Οι νέες απαιτήσεις την "θεσμών"...

 

Στο 100% η προκαταβολή φόρου εισοδήματος από ελεύθερους επαγγελματίες και εισφορά αλληλεγγύης 6% άνω των 50.000 ευρώ

http://www.naftemporiki.gr/finance/story/984372/zitoun-nees-epibarunseis-gia-700000-mikromesaious

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

μισθωτός μηχανικός με εισόδημα περίπου 7.000 (παρακρ. φόρος 700 ευρώ) και εισόδημα από επιχειρ. δραστηριότητα (μπλοκακια) 11000, παρακράτηση 2200, ασφαλιστικές εισφορές 2000, έναρξη μετά τη 1.1.2013 , πόσο φόρο πρέπει να πληρώσει;

το online προγραμμα βγάζει επιστροφή περίπου 1600 ευρώ, ενώ το taxis βγάζει περίπου 400... τι λάθος μπορεί να υπάρχει;

[αν Ισχυει η ξεχωριστή φορολόγηση των δυο ποσών , τοτε για τα 7000 πάει στο αφορολόγητο, άρα επιστροφή των 700 ευρώ και για τα 11000-2000= 9000 *13% = 1200 ευρώ φόρος, έχει ήδη παρακρατηθεί 2200 , άρα περίπου 1000 ευρώ επιστροφή και από αυτό...] όμως το taxis εχει αλλη γνώμη από οτι φαίνεται..

μπορεί να βοηθήσει κάποιος;

 
ευχαριστώ
 
Link to comment
Share on other sites

@makou11 Ίσως να είναι αυτό :

 

Πέμπτη, 20-Μαρ-2014 09:30
"Ψαλίδισαν" φοροαπαλλαγή για νέους επιχειρηματίες

 

http://www.capital.gr/tax/1978632/-psalidisan-foroapallagi-gia-neous-epixeirimaties

...

Βρήκατε τη λέξη που κάνει τη διαφορά; Είναι η λέξη «ακαθάριστο» πριν το εισόδημα. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι ενώ για η χρήση του 2013 οι νέοι ελεύθεροι επαγγελματίες γλίτωναν 1.300 ευρώ φόρο για τα πρώτα 10.000 ευρώ καθαρού εισοδήματός τους, για τη χρήση του 2014 γλιτώνουν το φόρο μόνο εφόσον το ακαθάριστο εισόδημά τους δεν ξεπερνά τα 10.000 ευρώ. Ο αριθμός των δικαιούχων της φοροαπαλλαγής ψαλιδίζεται διότι από το ακαθάριστο εισόδημα δεν αφαιρούνται επαγγελματικές δαπάνες και εισφορά σε ασφαλιστικά ταμεία. 

...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.