Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάθεση εισφορών για έκδοση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλημέρα μήπως έχει υπάρξει καμία πρόοδος με του κωδικούς στο e-paravolo για τις εισφορές ή πρέπει να βρούμε ποιά ΔΟΥ δέχεται ακόμα πληρωμές?

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

δεν σου αρκούν οι κωδικοί που βλέπεις στο προηγούμενο ή μήπως τους έγραψες  και δεν τους δέχθηκαν??

Link to comment
Share on other sites

το πρόβλημα δεν είναι οι κωδικοι της εφορίας αλλά στο e-paravolo που θεωρητικά πληρώνονται πλέον οι εισφορές γιατί στην ΦΑΕ ΑΘΗΝΩΝ δεν δέχτηκαν να πληρώσει ο ιδιοκτήτης του έργου. Κατάφερα και μίλησα με την ΔΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ και μου είπαν ότι ακόμα δεν έχει φτιαχτεί το συστήμα και γίνονται οι πληρωμές από κοντά στην ΔΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Για να πληρώσεις κρατήσεις ιδιοκτήτη Ο.Α., υποχρεωτικά πας στη Δ.Ο.Υ. (δεν γίνεται αλλιώς) 

Τώρα πως η ΔΟΥ Αθηνών ή Πειραιώς  δεν έκαναν το σύστημα (ενώ τη Ορεστιάδας οτ έχουν) ως και πιο  παράβολο εννοείς, δεν τα καταλαβαίνω όπως και δεν καταλαβαίνω πως άλλοι συν/φοι Αθηνών ή Πειραιώς δεν έχουν το ίδιο πρόβλημα με σένα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

όπως γινεται ηλεκτρονικά πλέον η απογραφή οικ. έργου στον ΕΦΚΑ όπου πληρώνεις και την προκαταβολή έτσι θα γίνει και με τις εισφορές που πληρώνονται στην Εφορία μέσα από το e-paravolo αλλά ακόμα δεν έχουν προσθέσει τους κωδικούς των παραβόλων που αντιστοιχούν στα παράβολα για την έκδοση της άδειας

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ερωτήσεις:

  1. το παράβολο ΤΕΕ ΤΣΜΕΔΕ και το χαρτόσημο Ν.1041, ήταν πάντοτε κοινός κωδικός ΚΑΕ, ή διαφέραν στο παρελθόν;
  2. όταν ο Δήμος που ανήκει η οικοδομή διαφέρει από τον δήμο που ανήκει η ΥΔΟΜ (προκειμένου για πολεοδομίες που εξυπηρετούν κι άλλους δήμους) ποιο από τα δύο ποσά "ΔΗΜΟΥ" πηγαίνει στον δήμο της ΥΔΟΜ και ποιο στον δήμο οικοδομής; νομίζω το ΚΗ' στον δήμο ΥΔΟΜ και το άλλο στον δήμο οικοδομής, σωστά;
  3. Επίσης μου ζητάνε εκτός αυτών των εισφορών στη ΔΟΥ, τέλη υπέρ Δήμου με κατάθεση απευθείας στο λογαρισμό Δήμου (πρόκειται για τον Δήμο της ΥΔΟΜ, ενώ το έργο είναι σε άλλο δήμο που εξυπηρετείται, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι ο λόγος ή είναι γεντικότερη εφαρμογή τέλους υπέρ Δήμου)

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, για το νο.1, από όσο θυμάμαι ξεχωριστά ήταν το παράβολο του Ν.1041. Για το νο.2, συνήθως το ποσοστό KH' που πάει στο Δήμο είναι 40% και το 60% πάει στην εφορία (όχι σε άλλο Δήμο). Το 40/60 δεν ισχύει όμως πάντα για αυτό ενημερώσου από το γραφείο φορολικών της αρμόδιας Υδομ. Σχετικά με το νο.3, μάλλον η πληρωμή του Δήμου που σου ζητάνε, είναι το υπόλοιπο της KH' εισφοράς;

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι.Σήμερα πήγα στην ΔΟΥ να πληρώσω το σημείωμα κατάθεσης εισφορών και μου είπαν ότι πλέον δεν πληρώνονται στην ΔΟΥ αλλά στο e-paravolo τα εξής: το χαρτόσημο του ΤΕΕ,το Παράβολο του Νόμου 1041/80 και το χαρτόσημο του ΟΓΑ.

 

Έχει ιδέα κανείς ποιοι κωδικοί e-paravolo είναι;Ψάχνω διαδικτυακά αλλά δεν βρίσκω τίποτα.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αυτός είναι ο κωδικός [ 0201 ] χαρτόσημο 2%ο και ΟΓΑ 20% επί του προυπολογισμού του έργου ή της
αμοιβής

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.