Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρωμανιάς: «Δεν διαφαίνεται σωτηρία του Ο.Α.Ε.Ε.»


Giorgos1987

Recommended Posts

Οι περισσότερες ιδιωτικές ασφάλειες είχαν υπολογίσει τα ασφάλιστρα όταν το 90% του πληθυσμού είχε ήδη κάλυψη υγείας από φορέα ασφάλισης, έστω και ως προστατευόμενο μέλος (π.χ. σύζυγος, παιδί, φοιτητής με κάλυψη από το Πανεπιστήμιο, κτλ).

Πλέον το ποσοστό των πελατών τους που έχει κάλυψη από άλλον φορέα έχει μειωθεί κατακόρυφα, όχι μόνο επειδή αρκετοί πλέον είναι άνεργοι αλλά και επειδή σχεδόν όλοι όσοι δεν μπορούν να είναι συνεπείς στο ταμείο τους (ΤΕΒΕ, ΤΣΜΕΔΕ, κλτ) κάνουν μια ιδιωτική ασφάλεια για να έχουν ιατροφαρμακευτική κάλυψη.

Αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση είτε θα κλείσουν μαζικά είτε θα αυξήσουν τα ασφάλιστρα, ακόμα και για τα παλιά συμβόλαια.

 

Όποιος έχει δει το ντοκιμαντέρ "Sicko" του Michael Moore θα πάρει μια ιδέα από την κάλυψη των ιδιωτικών ασφαλειών, τουλάχιστον στο εξωτερικό.

Έχουν "ράμπο" που αναλαμβάνουν τις υποθέσεις με μεγάλη αποζημίωση, δουλειά τους είναι να βρουν παράθυρα για να ακυρώσουν τα συμβόλαια. Μπορεί να ανακαλύψουν κάποια εκ'γεννετής ασθένεια που δεν την ήξερε ούτε ο ασθενής ή μια ασήμαντη ασθένεια (π.χ. μηκυτίαση) που δεν είχε δηλωθεί παλιότερα ώστε να ακυρώσουν το συμβόλαιο και να μην πληρώσουν την αποζημίωση.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώναμε τα λεφτά των ταμείων σε ιδιωτικές ασφάλειες και πιπ.....ς θα μας έκαναν. Το πρόβλημα όμως είναι πολιτικό δεν γίνεται 20 χρόνια βουλευτές να μαθαίνουν το ασφαλιστικό μόλις γίνονται υπουργοί. Αυτο σημαίνει οτι ζουν σε άλλη πραγματικότητα είτε πριν γίνουν υπουργοί είναι στα αρχι..... τους. Ανίκανοι όλοι.

 

Σε προκαλώ ( και αυτούς που σου έβαλαν φήμη ) να καλέσεις έναν ασφαλιστή και να τον ρωτήσεις σχετικά με:

 

α) Ένα πρόγραμμα υγείας για μια τετραμελή οικογένεια ΧΩΡΙΣ να σε ρωτήσει αν κάποιος από την οικογένεια πάσχει από κάποιο χρόνιο νόσημα.

Επίσης να έχει η ασφαλιστική εταιρεία την υποχρέωση να σε περιθάλψει όχι μόνο σε συγκεκριμένα νοσοκομεία όπως π.χ. στο Metropolitan στο Π. Φάληρο αλλά σε οποιοδήποτε νοσοκομείο του πλανήτη μας.

Φυσικά θα κάνεις την αυτονόητη παρατήρηση στον ασφαλιστή πως η ασφαλιστική εταιρεία θα έχει την υποχρέωση να πληρώσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον λογαριασμό της νοσηλείας και όχι ότι "περίσσεψε" από τον δημόσιο φορέα ασφάλισης.  

Επίσης τόνισε στον ασφαλιστή πως θεωρείς αυτονόητη την κάλυψη της συζύγου σου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της για προβλήματα αυτής ( της εγκυμοσύνης ).

 

β) Ένα συνταξιοδοτικό πρόγραμμα το οποίο θα αφορά προφανώς τον άμεσα ασφαλισμένο. Ωστόσο επειδή η ζωή ( όχι η Κωνσταντοπούλου ) έχει απ΄όλα σε περίπτωση θανάτου να δηλώσεις στον ασφαλιστή ότι η ασφαλιστική εταιρεία θα έχει την υποχρέωση να μεταβιβάσει την σύνταξη στον/στην επιζών σύζυγο και στα ανήλικα τέκνα.

 

Βάλε τα νούμερα στο excel και πες μας το ποσοστό των λιγότερων χρημάτων που καταβάλεις στο ΤΣΜΕΔΕ ή στον ΟΑΕΕ.

Edited by COSTAS T
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιωτικές ασφάλειες έχουν τον ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ όρο , ότι αν έχεις κάποια ασθένεια από πρίν που δεν την δήλωσες , είτε την ήξερες , είτε όχι , ότι αν πάθεις κάτι και μετά γίνεις καλά , οτιδήποτε προκύψει από αυτήν είτε άμεσα , ΕΙΤΕ ΕΜΜΕΣΑ , τότε δεν καλύπτεσαι .

 

Και το ΕΜΜΕΣΑ στην Ιατρική και στον οργανισμό , είναι τόοοοοσο  γενικόοοοο , που βράστα .....

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δυστυχώς το θέμα δεν είναι μόνο αν πάσχεις από κάποια ασθένεια από πριν. Υπάρχουν και οι λεγόμενες συγγενείς παθήσεις τις οποίες δεν έχουν καταφέρει να τις χαρτογραφήσουν ακόμα οπότε ο υποψήφιος ασφαλισμένος που θέλει να πάει να ασφαλιστεί δεν μπορεί να ξέρει. Εγώ χρειάστηκε να κάνω triplex καρδιάς πριν 2 μήνες και δεν με κάλυψε η ασφαλιστική επειδή εντοπίστηκαν κάποια καρδιολογικά προβλήματα πριν 3 χρόνια ενώ ήμουν ήδη ασφαλισμένος, έτσι έδωσα 100 ευρώ από την τσέπη μου, μετά τα πήρα στο κρανίο και τηλεφώνησα στον ασφαλιστή μου να δώ τι γίνεται και μου τα είπε αυτά, μου λέει μην τυχόν και έρθει κανείς άλλος και σε κοροϊδέψει να γραφτώ αλλού γιατί καμιά ιδιωτική ασφαλιστική δεν τα καλύπτει.

 

Η συγγενής πάθηση είναι πάθηση που μπορεί να εμφανιστεί σε οποιαδήποτε στιγμή της ζωής σου και θεωρείται από την ιατρική οτι γεννήθηκες με αυτή ασχέτως του πότε θα εκδηλωθούν τα συμπτώματα. Κρίμα τα λεφτά που πληρώνουμε τόσα χρόνια για να σου πουλάνε το παραμύθι με συγγενείς παθήσεις, αλλά αν δεν είσαι ασφαλισμένος πουθενά δεν έχεις άλλη επιλογή, υπήρχαν διάφορες έκτακτες περιπτώσεις με ασθένειες ιώσεις και λοιμώξεις που αντιμετώπισα και η ασφαλιστική βοήθησε πολύ. Άπαξ και χρειαστεί να νοσηλευτείς σε εντατική από καμιά βαριά λοίμωξη η πνευμονία και είσαι ανασφάλιστος την έβαψες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

α) Ένα πρόγραμμα υγείας για μια τετραμελή οικογένεια ΧΩΡΙΣ να σε ρωτήσει αν κάποιος από την οικογένεια πάσχει από κάποιο χρόνιο νόσημα.

Επίσης να έχει η ασφαλιστική εταιρεία την υποχρέωση να σε περιθάλψει όχι μόνο σε συγκεκριμένα νοσοκομεία όπως π.χ. στο Metropolitan στο Π. Φάληρο αλλά σε οποιοδήποτε νοσοκομείο του πλανήτη μας.

Φυσικά θα κάνεις την αυτονόητη παρατήρηση στον ασφαλιστή πως η ασφαλιστική εταιρεία θα έχει την υποχρέωση να πληρώσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον λογαριασμό της νοσηλείας και όχι ότι "περίσσεψε" από τον δημόσιο φορέα ασφάλισης.  

Επίσης τόνισε στον ασφαλιστή πως θεωρείς αυτονόητη την κάλυψη της συζύγου σου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της για προβλήματα αυτής ( της εγκυμοσύνης ).

Στον ΟΑΕΕ ολόκληρη η περίπτωση α, ανεξαρτήτως αριθμού ατόμων που είναι έμμεσα ασφαλισμένα, κοστίζει μηνιαίως ακριβώς 90,00€ !!!

 

Πάντως στις επενδύσεις ο ΟΑΕΕ τα πηγαίνει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Σε προκαλώ ( και αυτούς που σου έβαλαν φήμη ) να καλέσεις έναν ασφαλιστή και να τον ρωτήσεις σχετικά με:

 

α) Ένα πρόγραμμα υγείας για μια τετραμελή οικογένεια ΧΩΡΙΣ να σε ρωτήσει αν κάποιος από την οικογένεια πάσχει από κάποιο χρόνιο νόσημα.

Επίσης να έχει η ασφαλιστική εταιρεία την υποχρέωση να σε περιθάλψει όχι μόνο σε συγκεκριμένα νοσοκομεία όπως π.χ. στο Metropolitan στο Π. Φάληρο αλλά σε οποιοδήποτε νοσοκομείο του πλανήτη μας.

Φυσικά θα κάνεις την αυτονόητη παρατήρηση στον ασφαλιστή πως η ασφαλιστική εταιρεία θα έχει την υποχρέωση να πληρώσει ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον λογαριασμό της νοσηλείας και όχι ότι "περίσσεψε" από τον δημόσιο φορέα ασφάλισης.  

Επίσης τόνισε στον ασφαλιστή πως θεωρείς αυτονόητη την κάλυψη της συζύγου σου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της για προβλήματα αυτής ( της εγκυμοσύνης ).

 

β) Ένα συνταξιοδοτικό πρόγραμμα το οποίο θα αφορά προφανώς τον άμεσα ασφαλισμένο. Ωστόσο επειδή η ζωή ( όχι η Κωνσταντοπούλου ) έχει απ΄όλα σε περίπτωση θανάτου να δηλώσεις στον ασφαλιστή ότι η ασφαλιστική εταιρεία θα έχει την υποχρέωση να μεταβιβάσει την σύνταξη στον/στην επιζών σύζυγο και στα ανήλικα τέκνα.

 

Βάλε τα νούμερα στο excel και πες μας το ποσοστό των λιγότερων χρημάτων που καταβάλεις στο ΤΣΜΕΔΕ ή στον ΟΑΕΕ.

 

Θεωρητικα θα συμφωνησω και εγω μαζι σου .Πρακτικα ομως δεν ειναι ετσι.Εγω ειμαι στο ικα.Εδινα καποτε 1800 για ολη την οικογενεια(εξαιρουμενης της συζηγου λογω προβληματος υγειας!!!!!! ).

Δεν ειχε συμμετοχη καθολου το ταμειο και οπως σωστα το αναφερες η περιθαλψη γινοταν σε νοσοκομειο (και οχι οτι εχει απομεινει σημερα απο τα δημοσια)

Δυστηχως επειδη η γυναικα ειχε (αμεση ασφαλιση ικα) δημοσια ασφαλιση και επειδη δεν ηταν διαθετειμενη να γεννησει σε καννενα ραντσο η συμμετοχη του   ικα ηταν κατι φαρμακα που χρησιμοποιηθηκαν(και κατι επιδοματα ασχετα με υγεια βεβαια).

Χωρις βεβαια να το ψαξω φανταζομαι αν εκλεινα ραντεβου σε γυναικολογο του ικα δεν θα βγαζαμε ακρη(οπως οσες φορες εχω επιχειρησει να κινηθω μεσω αυτου.

β) αυτο ισχυει ,μετα θανατον καποιος δικος σου περνει την αποζημιωση αν ειναι εφαπαξ,η σε μηνιαιες δοσεις αν ετσι εχει οριστει.

Στον ΟΑΕΕ ολόκληρη η περίπτωση α, ανεξαρτήτως αριθμού ατόμων που είναι έμμεσα ασφαλισμένα, κοστίζει μηνιαίως ακριβώς 90,00€ !!!

 

Πάντως στις επενδύσεις ο ΟΑΕΕ τα πηγαίνει μια χαρά.

 

Εμενα ετησιο ειναι 3300€ !!!!!!! (δικα μμου και εργοδοτη)

υπολογιστε και της συζηγου και πειτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , τα περισσότερα νέα συμβόλαια έχουν τον όρο ότι τα πρώτα 1500Ε της δαπάνης καλύπτονται από τον ασφαλιζόμενο.

Που σημαίνει ότι αφήνει έξω το μεγαλύτερο μέρος συνήθως επεμβάσεων , ειδικά αν ληφθεί υπ'όψη το τιμολόγιο κρατικού νοσοκομείου.

 

Υπάρχουν και κάποιοι μύθοι που πρέπει να καταρριφθούν :

 

1. Παιδιά. Στα "Παίδων" βλέπουν καθημερινά εκατοντάδες περιστατικά . Υπάρχει μια τεράστια συσσωρευμένη εμπειρία και όλος ο απαιτούμενος εξοπλισμός.

    Εχετε υπ'όψη σας ότι αν κάτι πάει στραβά σε ιδιωτικό νοσοκομείο το στέλνουν αμέσως στα "Παίδων". 

 

2. Η ποιότητα ιατρικής αντιμετώπισης των ιδιωτικών νοσοκομείων. Οπως μου έλεγε συγγενής μου μεγαλογιατρός σε πρώτης κλάσης ιδιωτικό νοσοκομείο της Αθήνας ,  "και εδώ μέσα 

    υπάρχουν γιατροί πλημμελώς καταρτισμένοι" και "μακριά από την γυναικολογική κλινική μας ". Συνεχίζοντας μου εξήγησε ότι τελικά σημασία δεν έχει σε ποιό νοσοκομείο θα πας

     αλλά να ξέρεις τον γιατρό που θα σε αντιμετωπίσει.

 

3.Η άριστη ποιότητα εξυπηρέτησης των ιδιωτικών νοσοκομείων.Εχω καταλήξει ότι στηρίζεται σε μεγάλο βαθμό στον μικρό αριθμό ασθενών που εξυπηρετούν . Εχω τύχει σε εφημερία βράδι στον "Ευαγγελισμό " , 

   μέτρησα κάποια στιγμή δεκαεφτά ( 17 ) ασθενοφόρα στη σειρά να ξεφορτώνουν .... Για πάρτε τα και πηγαίνετέ τα στο Ιατρικό Κέντρο ή στο Υγεία και θα κάνουν χαρακίρι. Πραγματικά θα ήθελα να μπαίναν στις εφημερίες    και θα βλέπαμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος. 

 

Μετά από αρκετά χρόνια ιδιωτικών ασφαλίσεων , κατέληξα ότι δεν άξιζε τον κόπο να δίνω όλα αυτά τα χρήματα , την στιγμή μάλιστα που πλέον δεν μου περίσσευαν.

 

Η αφορμή ήταν η απαράδεκτη αντιμετώπιση μέσω (μεγάλης) ασφαλιστικής εταιρείας σε ιδιωτικό νοσοκομείο της Αθήνας ατυχήματος της συζύγου μου. (Ηλεκτροπληξία και πτώση από ύψος).

 

1.Αρχικά (υποχρεωτική) επικοινωνία με τηλ κέντρο ασφαλιστικής , σύνδεση με γιατρό ο οποίος ήταν σε κάποιο παιδικό πάρτι , με δυσκολία με άκουγε , τελικά είπε το προφανές, να πάμε στο νοσοκομείο.

2.Καθώς η ασφαλιστική είχε και δικό της σύστημα υγείας μας στέλνουν σε νοσοκομείο δικό της .

3.Φτάνουμε εκεί , διαπιστώνουν ότι δεν μπορούν να αντιμετωπίσουν το περιστατικό και μας στέλνουν με ασθενοφόρο πια σε συμβεβλημένο ιδιωτικό νοσοκομείο 5 τετράγωνα πιο κάτω...

4.Φτάνουμε εκεί ....σχεδόν σκοτάδι αλλά με το που μας παίρνουν είδηση ανάβουν τα φώτα !! και αρχίζουν τα ωραία.

5.Εντεκα  το βράδι , η γυναίκα μου στο εξεταστήριο , εγώ στο λογιστήριο , στο ένα τηλέφωνο η ασφαλίστρια , στο άλλο το 5ψηφιο της ασφαλιστικής και μπροστά μου ο υπάλληλος , όλοι μαζί να διαφωνούνε αν καλύπτομαι  ή όχι...

6.Τελικά αποφάσισα να τα πληρώσω εγώ.και βλέπουμε. Για μια ψηλάφιση και μια πεταλούδα έσκασα 250 Ε...Ούτε καν ακτινογραφία.. .

 

Κορυφαία στιγμή , την ώρα που ετοιμαζόμαστε να φύγουμε εμφανίζεται ο νευροχειρούργος , (ήρθε από το σπίτι του)  , του οποίου του βάλανε χέρι "γιατί ήρθες αφού σου είπαμε να περιμένεις να δούμε αν καλύπτεται από το συμβόλαιο " , ο γιατρός να λέει "με ασθενή χτυπημένο στο κεφάλι δεν περιμένω τα συμβόλαια θα την εξετάσω χωρίς χρήματα.."

και τελικά αρχίζουν να τσακώνονται μπροστά μας για το πόσα χρεώνει το νοσοκομείο τον ασθενή και πόσα δίνουν στον γιατρό !!!!!

 

7.Την άλλη μέρα .....πήγαμε στο ΚΑΤ....  Εξέταση διεξοδική και τζάμπα...

 

8.Η ασφαλιστική ενέκρινε μετά από ένα μήνα τα 250 που πλήρωσα και ταυτόχρονα διέκοψα και το συμβόλαιο. 

 

Θα μου πείτε βέβαια , τα κρατικά δουλεύουν ρολόι ? ΟΧΙ . Αλλά τουλάχιστον εκεί δεν πληρώνεις φύκια για μεταξωτές κορδέλες...

Edited by avgoust
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

@avgoust τραγική η εξυπηρέτηση καθώς και το περιστατικό που περιγράφεις, αν γινόντουσαν και σε εμένα αυτά μάλλον διακοπή συμβολαίου θα κάναμε. Στο δικό μου συμβόλαιο υπάρχει μέσα μια ρήτρα που λέει για εργατικά ατυχήματα νομίζω και μιλάει αν η ευθύνη τραυματισμού είναι από δική σου απροσεξία ή όχι, νομίζω σε κάποια περίπτωση δεν σε καλύπτουν, ίσως για αυτόν τον λόγο όταν πήγες νοσοκομείο έψαχναν να δούνε αν σε καλύπτουν για να βρούν δικαιολογία. Και εγώ έχω συμβόλαιο με μεγάλη ασφαλιστική. Τι να πω πάντως......

Link to comment
Share on other sites

Εδινα καποτε 1800 για ολη την οικογενεια(εξαιρουμενης της συζηγου λογω προβληματος υγειας!!!!!! ).

..................................................

Εμενα ετησιο ειναι 3300€ !!!!!!! (δικα μμου και εργοδοτη)

υπολογιστε και της συζηγου και πειτε μου.

 

Με το 3300€ εννοείς εισφορές ΙΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Με το 3300€ εννοείς εισφορές ΙΚΑ?

ναι δυστηχως.

 

Η συγκριση ειναι ανωφελη.Κατα καποιο τροπο συγκρινουμε το 'δωρεαν΄ με το επι πληρωμη.Σιγουρα σωστη συγκριση θα ηταν να εχει δυνατοτητα ο πολιτης να επιλεξει .ικα.οαεε  ή ιδιωτικη.Δεν ξερω ο φιλος ποια ασφαλιστικη (δεν) ειχε αλλα δεν θα επρεπε να υπαρχει ασφαλιστικη-νοσοκομειο ουτε στον χαρτη...

Εγω γενικα ειχα παρα πολυ καλο συμβολαιο και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα,βεβαια οι κρυφοι οροι στα συμβολαια εχουν μοναδικο σκοπο να σε γδαρουν.

Αλλα δεν γινεται κιολας να δινεις τοσα λεφτα και να μην εχεις δικαιωμα να πας σε ενα γιατρο εστω για μια εξεταση.

Να ειναι 8 του μηνος και να λεει ο γιατρος συμπληρωσα επισκεψεις(200!!!! ατομα) ,η να κλεινει ραντεβου σε ικα 25 μερες μετα και να παιρνει η γυναικα μου τηλ και να της κλεινει την επομενη ακριβως.

Ας υπαρξει ενας ελεγκτικος μηχανισμος ,οποιος δεν ενδιαφερεται για εοππυ να φυγει.

Επισης και με τα νοσοκομεια που αναφεραν μερικοι υπαρχουν δυο οψεις.Η μια ειναι το επειγον.Οντως μολις οι γιατροι μυριστουν φαι θα πεσουν απο πανω σου σαν τα κορακια(χωρις βεβαια να υπαρχουν αξιολογοι ανθρωποι-γιατροι) να σε γιατρεψουν.Οταν ομως δεν ειναι επειγον απλα δεν εξυπηρετησε.Προσπαθησε καποιος να κανονισει χειρουργειο για μηνισκο σε δημοσιο χωρις λαδωμα?(το συνηθη γιατρο-αναισθησιολογο) .Καποιες εξετασεις νοσοκομειακες ισως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.