Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορές δικαιωμάτων Ηλεκτρολόγου - Μηχανολόγου Μηχανικού


Recommended Posts

κυριως με ενδιαφερει αν εχουν διαφορες στα δικαιωματα τους σε σχετικα μικρης κλιμακας εργα οπως πολυκατοικιες και βιοτεχνικα-βιομηχανικα κτιρια.

Link to comment
Share on other sites

Καμία διαφορά σε επαγγελματικά δικαιώματα (όσον αφορά τις μελέτες η/μ εγκαταστάσεων κτηρίων) ανάμεσα σε διπλωματούχους μηχανολόγους και ηλεκτρολόγους μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί δεν μπορούν να υπογράψουν μηχανολογικές εγκαταστάσεις

 

δεν παιζει τετοια φαση φιλε μου. περνεις χαρτι απο το υπουργειο βιομηχανιας εγκαταστατη μηχανολογου και υπογραφεις οτι θες ... απο αναπτηρα μέχρι πύραυλο

Link to comment
Share on other sites

Ο συνέταιρος μου είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός και στην ΕΠΑ δεν δέχονται υπογραφή του ούτε για μισό μέτρο σωλήνα ως εγκαταστάτη. Η άδεια του λέει πως υπογράφει απεριόριστα μελέτη και επίβλεψη μηχανολογικών εγκαταστάσεων αλλά δεν αναφερεί τίποτα για εγκατάσταση. Τέλος όταν ρώτησε στην διεύθυνση βιομηχανίας του είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα ,ότι δηλαδή έχει απεριόριστα δικαιώματα στην υπογραφή μελετών και επιβλέψεων αλλά τίποτα από εγκατάσταση…

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς πρόκειται για παρεξήγηση.

 

Πώς η ΕΠΑ δέχεται την υπογραφή για μελέτη και επίβλεψη μηχανολογικών εγκαταστάσεων και δεν δέχεται την υπογραφή για την εγκατάσταση των εγκαταστάσεων αυτών από το ίδιο άτομο (το οποίο μπορεί να είναι είτε μηχανολόγος είτε ηλεκτρολόγος);

 

Οι μηχανολόγοι και οι ηλεκτρολόγοι έχουν τα ίδια δικαιώματα, όπως προκύπτει από την τρέχουσα και ισχύουσα νομοθεσία. Το τι θεωρεί η ΕΠΑ, είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Στη δικιά μου δουλειά (σε ΑΠΕ) ο μηχ/γος ΤΕΙ δεν έχει τα δικαιώματα που έχω εγώ (Ηλ/γος ΤΕΙ) στο να υπογράφει ΗΓ μελέτες, εγκαταστάσεις και επιβλέψεις έργων. Οι Πολεοδομίες δεν δέχονται δικές τους υπογραφές. Και αυτό διαστευρωμένο.

Και επειδή ήταν να κάνω πρακτική στην ΕΠΑ μου είπαν οι μηχανικοί εκεί πως οι Η/Γ ΤΕΙ έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους Μηχ/γους ΤΕΙ στην μελέτη και επίβλεψη αλλά στην εγκατάσταση παίρνουν Μηχ/γους για εργάτες. αλλά σε ότι αφορά τα Η/Γ οι μηχ/γοι δεν έχουν ούτε δικαίωμα υπογραφής αλλά ούτε και εγκατάστασης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.