Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέγερση μονοκατοικίας, ερωτήματα


nick damis

Recommended Posts

Ρε παιδιά ήμαρτον,δε νομιζω να ήμουν προκλητικός σε καμία ανάρτηση,έκανα κάποια ερωτηματα καλοπροαιρετα,έλαβα απαντήσεις κατατοπιστηκές και ευχαριστώ.

Είδα και κάποια μυνήματα αν είμαι εντάξει ή όχι,ότι έχουν εκνευριστεί οι ήδη θυμωμένοι συναδελφοί σας,ότι δεν δίνουν ΤΖΑΜΠΑ πληροφορίες ότι είμαι time waster,όπως λενε στο Αγγλία,αλλά δε νομίζω να πίεσα κανένα να απαντήσει.Ξέρετε κι εγώ πέρασα κάποια χρόνια να τελειώσω το Αριστοτέλειο κι αν με ρωτήσει κάποιος για Χημεία μπορεί και να μην τον χρεώσω.Επειδή αρχίζει και γυρνάει πολύ επί προσωπικού αν θέλει ο admin ας το κλειδώσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση που (λογικά) δημιουργήθηκε, είναι ότι για ένα θέμα που θα έπρεπε να έχει εξαντληθεί σε μια, το πολύ, σελίδα, έχει προκληθεί πανικός. Κι αυτό, εν μέρει (αν όχι κυρίως), οφείλεται στην εμμονή σου να αποσπάσεις πληροφορίες μέσω διαδικτύου, από ανθρώπους που ούτε καν γνωρίζεις, αντί να κάνεις το αυτονόητο. Και όλοι οι συνάδελφοι (πέραν της λογικής προτροπής να εμπιστευθείς μηχανικό), θέλησαν να βοηθήσουν με την εμπειρία που μέχρι τώρα έχουν αποκομίσει.

Συνεπώς, και προκειμένου να μη δίνουμε αφορμή σε κάποιους "πονηρούς" να παίζουν με την υπομονή μας, θεωρώ ότι το θέμα έχει κλείσει, και θα σε παρακαλούσα να το σταματήσεις εδώ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

nick damis :)
το "αν ήταν εντάξει" προκλήθηκε από ένα γενικό κακό κλίμα, που δεν φταίει μόνο το παρόν νήμα που δημιουργήθηκε.

Θα επανέλθω με νεότερα καθώς αυτό που λες, ο υπολογισμός δεν είναι εύκολος.

Σίγουρα το forum και κάποιος Μηχανικός θα μπορούσε να σου δώσει περίπου τιμές, όπως έκαναν 3 Συναδέρφοι παραπάνω μαζί με εμένα.

Προσωπική εκτίμηση ότι το κτιριολογικό το έχετε κάνει μόνος σας, χωρίς να εκτιμάτε απαιτήσεις, όμως με έναν καλό Μηχανικό θα μπορούσατε να κάνετε κάτι καλύτερο, που ίσως

1. Θα σας έριχνε το κόστος

2. Θα σας κάλυπτε περισσότερο

3. Θα εκμεταλευόταν ιδανικά το οικόπεδο, ανάλογα με τις γύρω ιδιοκτησίες, την θέα, τους προσανατολισμούς

4. Ενδεχομένος θα το έκανε μη ενεργειακά ενεργοβόρο, εξασφαλίζοντας σας καλύτερες συνθήκες διαβίωσης.

Μικρότερη επιβάρυνση του περιβάλοντος και της τσέπης σας.

5. Θα σας έφτιαχνε κάτι σωστό.

 

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι εκνευρίστηκες και στεναχωριέμαι . Πράγματι αν δεν αξίζει η δουλειά δεν ασχολούμαι . Είμαι στην ηλικία που μπορώ ακόμη και τώρα στην κρίση , να διαλέγω πελάτες και ιδιαίτερα πελάτες που δεν ψάχνουν την φτήνια . Αλλά δεν υπήρξα ποτέ φτηνός στις δουλειές μου , διάλεγα πάντα οικόπεδα που θα έμενα και εγώ , ανάλογα με την κάθε περιοχή βέβαια , αν και σε μιά ευρύτερη περιοχή έχτιζα κυρίως και επειδή έβαζα καλά υλικά ήμουν από τους 2-3 πιό ακριβούς .

 

Ετσι προφανώς δεν έχει νόημα να σου πω τι κόστος θα έχει μιά οικοδομή , αφού αυτό θέλει σοβαρή μελέτη και δεν είναι ζαριά .

 

Τώρα το τι πουλάει ο καθένας , σε εποχή κρίσης , εξαρτάται από την ανάγκη του και την περιοχή που είναι . Προφανώς στα Καμίνια , η αξία της γης , είναι το δομήσιμο , με μιά γρήγορη αναζήτηση στην ΧΕ από 100-300 €/τμ και έτσι με ένα κόστος λόγω μεγέθους περί τα 700-800 , σου πουλάει σε χαμηλή τιμή , αλλά όχι πολύ χαμηλή γιά την εποχή και την περιοχή και τις πτώσεις των τιμών που έχουν έρθει . Βέβαια περιβάλλεται από εργοστάσια και δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό γιά την όραση , την ακοή και την όσφρηση των ιδιοκτητών .

 

Αυτό όμως σε καμμιά περίπτωση δεν σημαίνει ότι αν πάς σήμερα να ξεκινήσεις μιά οικοδομή μόνος σου , σε άλλη περιοχή το κόστος σου θα είναι κοντά σε αυτό που μπορεί να πετύχει κάποιος φτιάχνοντας ένα μεγάλο έργο .

 

Γιά παράδειγμα στο συγκεκριμένο έργο των 8 στρ με συντελεστή δόμησης 3 και συνολική δόμηση ανωδομής περί τα 24000 τμ , τα υπόγεια των 3-4000 τμ , είναι αναλογικά πολύ χαμηλότερα από μιά μεζονετούλα που έχει 75 τμ υπόγειο και άλλα 150 τμ από πάνω της , ιδιαίτερα όταν το ένα είναι αποθήκες και γκαράζ , ενώ το άλλο θα έχει και χρήσεις κατοικήσιμες , έστω και προσωρινές .

 

Αυτή η διαφορά στα κοινόχρηστα και στα υπόγεια μπορεί να εκτοξεύσει το κόστος κατασκευής .

 

Ετσι λοιπόν δεν μπορώ να σου πω από τον αέρα , πόσο θα κοστίσει μιά οικοδομή , αφού αυτό είναι αποτέλεσμα σοβαρής μελέτης .

Edited by BAS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Arche
 
Καταρχήν αυτό ειναι φόρουμ. Στα φόρουμ μπαίνει ο κόσμος να ρωτήσει κάτι. Όποιος έχει όρεξη και υπομονή απαντάει και βοηθάει τον κόσμο. Ρωτάει κάποιος πόσο θα κοστίσει? Αν δεν βαριέσαι χάλασε 10 λεπτά από τον χρόνο σου και απάντα.. Αν όχι δεν πειράζει. Έτσι είναι τα φορουμ. Όσοι έχουν γνώση χαλάνε τον χρόνο τους για να βοηθάνε ΑΦΗΛΟΚΕΡΔΟΣ! Φυσικά όσο πιο καλός είναι αυτός που γράφει τόσο περισσότερο παίζει να λάβει προσωπικά μηνύματα για να ανάθεση έργων. Αλλα εντάξει όπως βλέπω όλοι εδώ έχετε τρελή δουλειά και δεν σας ενδιαφέρει να τσιμπήσετε κανέναν πελάτη. Σε κάθε φόρουμ υπάρχουν οι επαγγελματίες που τσιμπάνε κόσμο.. έτσι και εγώ στην δουλειά μου υπάρχουν τα φορουμς που βοηθάει και κερδίζω κόσμο. Έχω παρατηρήσει ότι κάθε φορά που ρωτάει κάποιος κάτι τον στέλνετε να πάει σε μηχανικό. Μα μηχανικοί είστε.. Μήν κάνετε τους δύσκολους και απαντήστε μπας και κερδίσετε κανένα πελάτη. Αλλά μάλλον έχετε ξεσκιστεί στο χρήμα και δεν σας ενδιαφέρει! Χαίρομαι για εσάς λοιπόν :)
 
Arche 
Γιατί ρωτάς? Θες να αγοράσεις? :P
Το δικό μου 1050€/τμ  και ειναι 8ου ρετιρε 48τμ με 1 υπνοδωμάτιο και υπόγειο γκαράζ και αποθήκη 6τμ.  Φυσικά ολοκαίνουργιο.
Φωτογραφίες είδες. Όλα τα διαμερίσματα είναι φτιαγμένα όπως αυτά που βλέπεις. Με τα ίδια υλικά. Ο πελάτης διαλέγει μόνο την απόχρωση κουζίνας και επίπλων κουζίνας.
 
 
BAS
Ισχύει για σένα ότι είπα και στον Arche αλλά αφού χτιζεις 32 χρόνια τα έχεις κονομήσει τρελά οπότε δεν ενδιαφέρεσαι για έξτρα κόσμο οπότε πάω πάσο :)
Άσε να βοηθήσει τον κόσμο κανένας μηχανικός φτωχαδάκι. 

 

 

Την φατσούλα την ειρωνική, την επιστρέφω για εσένα.

Δεν θέλω, όχι τώρα καμίνια, οχι!

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει

α)αβγό κότας κλωβοστοιχίας

β)αβγό κότας ελευθέρας βοσκής 

γ)βιολογικό αβγό κότας ελευθέρας βοσκής 

δ)αβγό με ω3 και όλα τα παραπάνω 

 

προφανώς ο κύριος Χαρης έχει αγοράσει το α και δεν γνωρίζει τις υπόλοιπες κατηγορίες, επιπρόσθετα απαξιώνει το επάγγελμα του μηχανικού

εαν προτιμά 320 στοιβαγμένα διαμερίσματα σε συνεχές σύστημα με εσωτερικό ιδιωτικό κήπο είναι δικαίωμα του 

ας κάνουμε και λίγα μαθηματικά 1500μ2 κήπου / 320 διαμερίσματα = χοντρικά 5μ2 κήπου /διαμέρισμα , αν σε κάθε διαμέρισμα υπολογίσουμε μινιμουμ μέσο όρο 3 άτομα έχουμε αντιστοιχία χοντρικά 1.7μ2 κήπο/άτομο...είπαμε ότι πληρώνεις παίρνεις , και στο Γέρακα κάτω από τις κολώνες υπερυψηλής τάσης πουλάνε υπερλούξ κατασκευές με >1000€/μ2 και ο κόσμος αγοράζει....

 

κύριε nick damis πήρατε μια γεύση της κατάστασης που επικρατεί στην οικοδομή , πραγματικά εύχομαι καλή συνέχεια και κυρίως υπομονή και καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Μια ερώτηση - διαπίστωση από τα γραφόμενα του "akaliak"...

Αναφέρετε στο post σας 10:38 6/may/15 το παρακάτω:

"Έχοντας ασχοληθεί με την κατασκευή τα προηγούμενα χρόνια και σαν μέλος κατασκευαστικής εταιρείας, θα εκτιμούσα ένα κόστος κατασκεύης 1250-1500€/m2 (οφέλιμου εμβαδού), 

αν θέλουμε να εφορμόσουμε όλες τις νομοθεσίες και να έχουμε μια αξιοπρεπή κατάσκευη, με σύγχρονες προδιαγραφές. 

Στην τιμή αυτή δεν υπολογίζεται το κόστος της αξίας της γής ή της αντιπαροχής."

 

Τι ακριβώς εννοείτε "αν θέλουμε να εφορμόσουμε όλες τις νομοθεσίες" ;

Δηλαδή με λιγότερα λεφτά ΔΕΝ εφαρμόζονται όλες οι νομοθεσίες;

Ο κάθε μηχανικός του κάθε έργου δεν υπογράφει στο τέλος; και ας μην εφαρμόζονται όλες οι νομοθεσίες;

Οι ενδοιάμεσοι έλεγχοι δεν ισχύουν;

Ίσως κάτι να μου διαφεύγει, οπότε παρακαλώ αν μπορείτε να το εξηγήσετε...

 

 

 

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω πραγματικά για ποιό λόγο κάποιοι το παίρνετε προσωπικά...

Συμπεριφέρεστε οι περισσότεροι όπως οι δημόσιοι υπάλληλοι στην Ελλάδα 

που τους κατηγορούν για την κατάντια της χώρας και αυτοί το παίρνουν επίσης προσωπικά...

 

Επίσης...Ρωτάει ο κόσμος μήπως και καταφέρει να γλιτώσει από κακοτοπιές και από τους αντιεπαγγελματίες που κυκλοφορούν και όλοι απαντάτε, "βρες ένα καλό μηχανικό"...   

Αν τον είχε βρει ο κύριος που άνοιξε το post δεν θα έμπαινε στον κόπο να ρωτάει και κάποιοι ακόμα...

Αλλά και να ρωτάμε, σε τελική ανάλυση, τόσο πολύ ενοχλεί; Ένα forum είναι...

Και τι έλαβε ως απάντηση; Δεν δίνουμε πληροφορίες από το forum, να πληρώσεις για να τις πάρεις...Δεν θα χτίστεί δα και κανένα 3όροφο μέσα από ένα forum...ούτε καν αποθήκη...

Και εννοείται πως θα πρέπει να πληρώσει ο ενδιαφερόμενος πελάτης...Όπως σε κάθε επάγγελμα...

Έχω να τονίσω πάντως πως αρκετών οι απαντήσεις ήταν διαφωτιστικές αρκετά...και προσωπικά τους ευχαριστώ πολύ γι'αυτό. 

 

...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Λείπουν πληροφορίες κύριε.

Μιλάει για μια κατασκευή, με λίγα μπετά, με πολλά μπετά?

Με βραχώδες έδαφος, χωρίς?

Στην Αθήνα ή σε κανένα βουνό?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Καλημέρα σας,

Τι ακριβώς εννοείτε "αν θέλουμε να εφορμόσουμε όλες τις νομοθεσίες" ;
Δηλαδή με λιγότερα λεφτά ΔΕΝ εφαρμόζονται όλες οι νομοθεσίες;

 

Για ποια συγκεκριμένη νομοθεσία μιλάμε?

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

κύριε Ροδόπουλε,

 

υποθέτω το ερώτημα σας απευθύνεται στον  "akaliak" και όχι σε εμένα...

εγώ πάντως από εκεί το έκανα copy-paste...το αναφέρω εξάλλου στο post μου...

 

ευχαριστώ

 

...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.