Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια κατεδάφισης


Recommended Posts

  • 3 months later...

Για την εκδοση αδειας κατεδαφισης υπαρχει καποιο ειδικο εντυπο αιτησης προς την πολεοδομια ή με το εντυπο οικοδομικης αδειας γινετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συναδελφοι, πελατης μου εχει 78 τμ αυθαιρετα(προχειρες κατασκευες) στα οποία περιλαμβάνεται και 20 τμ κοτέτσι! το προβλημα ειναι οτι τα δηλωνει στο ε9 εδω και καμια 25ετια σαν κατοικια. το αυθαιρετο δεν φαινεται πουθενα(ουτε πολεοδομια ουτε παλια συμβολαια). σαν μονη λυση για την διαγραφή του απο το ε9, μονο εγγραφο για τη διαγραφή απο το ε9 σκεφτηκα την αδεια κατεδαφισης.

1ον) πως θα ξεπεράσω τον σκοπελο της αποδειξης την νομιμοτητας;(απο την πολεοδομια μου το ζητησαν αλλα εξηγωντας τους την κατασταση μου ειπαν οτι θα κανουμε ταστραβά ματια...μπορω να βασιστω ομως σε αυτό;αν μετα απο κανα μηνα που θα καταθεσω αλλαξουν γνωμη τι κανω;;)

2ον) ειναι εκτος σχεδιου(250 τμ το οικοπεδο)και μου ζητησαν και δασαρχειο.είναι οντως απαραιτητο; και σε ποσο διαστημα εκδιδεται η βεβαιωση;

ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 5 months later...

πρίν ένα χρόνο ήταν να αγοράσω ένα μικρό οικόπεδο στην Πελοπόννησο , έδωσα προκαταβολή και συμφωνήσαμε να γκρεμιστεί μια αποθήκη που είχε με άδεια για να γίνουν τομές αρχαιολογίας πρίν το συμβόλαιο. Εγώ θα πλήρωνα τον εκσκαφέα και ο ιδιοκτήτης αναλάμβανε την ευθύνη εγγράφως.Επειδή τελικά βρέθηκε αρχαίο εύρημα δεν προχώρησε, μου έφαγε και την προκαταβολή και ζήτησε και αποζημίωση για την αποθήκη γιατί λέει υπήρχε μία άλλη πού εννοούσε στο συμφωνητικό μικρή και από πέτρα χτισμένη και την γκρέμισε ό ίδιος και όχι αυτή πού γκρέμισα εγώ.

Ηθελα να ρωτήσω αν υπήρχε η υποτιθέμενη μικρή 2τ.μ χωρίς άδεια ανέγερσης πάλι δεν έπρεπε να βγάλει άδεια κατεδάφισης ή επειδή ήταν μικρή δεν θα χρειαζόταν?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

κανείς παιδια στο #116 γιατι έχω καεί?

επίσης την μικρή λέει την έφτιαξε στην θέση πού είχε άδεια για λυόμενη κατοικία. μπορείς να το κάνεις αυτό?

Link to comment
Share on other sites

...Ηθελα να ρωτήσω αν υπήρχε η υποτιθέμενη μικρή 2τ.μ χωρίς άδεια ανέγερσης πάλι δεν έπρεπε να βγάλει άδεια κατεδάφισης ή επειδή ήταν μικρή δεν θα χρειαζόταν?

Καλησπέρα! Πάντα χρειάζεται άδεια κατεδάφισης, δεν υπάρχει μικρή ή μεγάλη αποθήκη. Απλά στα λίγα τετραγωνικά δεν έχει ΙΚΑ

 

κανείς παιδια στο #116 γιατι έχω καεί?

επίσης την μικρή λέει την έφτιαξε στην θέση πού είχε άδεια για λυόμενη κατοικία. μπορείς να το κάνεις αυτό?

 

Δεν μπορεί να το κάνει αυτό ενώ έβγαλε άδεια για κάτι άλλο να κτίσει κάτι διαφορετικό.

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

πηγα σημερα για κατεδαφιση ΝΟΜΙΜΗΣ ισογειας οικιας με αδεια του 93 με

1. νομιμοποιητικα στοιχεια υπαρχοντος

2. τεχνικη εκθεση που ζηταγα την ακτεδαφιση απο δαπεδο και ανω δλδ χωρις εκσκαφες

3.σχεδια

4. αμοιβες ολες απο τοπογραφικο εως επιβλεψη

5.συμβολαιο

 

και στο τοπογραφικο για να καταθεσω την αιτηση μου ζητησαν να παω ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ η ΕΠΑΕ η περιφερεια και μετα αφου εχω τηνε γκριση να παω

αλλαξε κατι και τοχασα?

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.