Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπαρχει κανονισμος δεντροφυτευσης στο οριο περιφραξης?


Recommended Posts

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε ένα πρόβλημα που έχω και να μου απαντήσετε αν γίνετε βάση νομού τη ισχύει για να ξέρω πως να αντιμετωπίσω την κατάσταση του προβλήματος που έχω

έχω ένα κτήμα στο όπιο συνορεύω με έναν πολύ κακό γείτονα όπου θέλει συνεχεία να μου δημιουργη προβλήματα

το πρόβλημα μου είναι το εξής στο χώρο του κτήματος μου εντός από την πλευρά που συνορεύω μαζί του έχω φυτέψει κωνοφόρα δεντρά σε απόσταση 1 μέτρου παράλληλα με την περίφραξη ενώ και ο ίδιος από την δικιά του πλευρά έχει δεντρά ακριβώς πάνω στην περίφραξη τα όπια είναι οπωροφόρα.

Μου έκανε παρατήρηση λοιπόν και μου επιβάλει να ξεριζώσω τα δεντρά μου γιατί σύμφωνα με τον νόμο πρέπει να απέχουν 4 μετρά από την περίφραξη αλλιώς θα μου στείλει εξώδικο χωράς δεύτερη ευκαιρία και χωρίς συζητήσει.

θέλω νομικά να μου πείτε τη ισχύει για την πλευρά μου μετά δεντρά τα όπια έχω φυτέψει και είναι μόλις 30 εκ ύψος και απόσταση 1 μέτρου και από την πλευρά μου στη περίφραξη και από την δικιά του πλευρά που έχει δεντρά 1.50 μετρά πάνω στην περίφραξη επίσης το μόνο που υπαρχή στο κτήμα του είναι ένα αυθαίρετο κτίσμα ξυλοτεξ τουλάχιστον 6-8 μετρά μακριά από την περίφραξη και σε σημείο όπου δεν έχω τοποθέτηση δεντρά

ο συκγεκριμενος το μόνο που κάνει είναι να με ενοχλεί με εξώδικα και δικάστηκες απειλές με σκοπό να μου επιβάλει και το πως 8α διαμορφώσω τον χώρο μου

βοηθήστε με παρακαλώ και αν γίνεται βάση νόμου έτσι ώστε να τον αντιμετωπίσω σωστά και νομοθετικά με αποδείξεις για να σταματήσει να με ενοχλεί

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

 
Άρθρο 1008  του Αστικου Κωδικα

"Ρίζες ή κλαδιά του γειτονικού ακινήτου
Ο κύριος ακινήτου μπορεί να κόψει και να κρατήσει για τον εαυτό του τις ρίζες δέντρων του γειτονικού ακινήτου

που εισχωρούν στο κτήμα του. Το ίδιο ισχύει και για τα κλαδιά των δέντρων του γειτονικού ακινήτου που εκτείνονται πάνω από το κτήμα του, εφόσον τάχθηκε προηγουμένως στο νομέα του γειτονικού ακινήτου εύλογη προθεσμία για να τα κόψει.
Το δικαίωμα αυτό δεν παρέχεται αν οι ρίζες ή τα κλαδιά δεν εμποδίζουν τη χρήση του ακινήτου.
Άρθρο 1009 ΑΚ
Καρποί που πέφτουν σε γειτονικό ακίνητο
Καρποί που πέφτουν στο γειτονικό ακίνητο από κάποιο δένδρο λογίζονται καρποί του ακινήτου στο οποίο πέφτουν. Η διάταξη δεν ισχύει αν αυτό το ακίνητο είναι κοινόχρηστο.
Άρθρο 1023 ΑΚ
Δέντρο στο όριο
Το δέντρο που βρίσκεται πάνω στα όρια είναι κοινό και των δύο γειτόνων.
Εφόσον δεν χρησιμεύει ως ορόσημο, έχει δικαίωμα καθένας από τους γείτονες να απαιτήσει την αποκοπή του.

 

 

υποθετω ομως οτι, μετα απο εξωδικα και "ενοχλησεις" απο τον γειτονα

θα εχεις ηδη επισκεφθει τον δικηγορο σου

και θα σου ειπε τα ίδια με τα παραπανω...

 

οπότε, τι αλλο να προσθεσουμε????

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, τελείως εγκυκλοπαιδιά...νομίζω πως το άρθρο 1008 είναι λίγο...λαλακία.

 

Κι εξηγούμαι: ας πούμε φυτεύτω εγώ μισό μετρο απ'το όριο μου Χ δέντρα φυλλοβόλα ας πούμε, που χουν τη Ψ ικανότητα να "απλώνονται" δε διάμετρο. Εφόσον προβλέπεται φυσικά.

 

Ε είναι αναγκασμένος ο κάθε γείτονας (είτε εινια στραβός ή οχι) να μαζεύει τα φύλλα που θα πέφτουν, ή να το κλαδεύει με δικά του έξοδα (μέχρι το κατακόρυφο νοητό όριο της περίφραξης) επειδή του τη σπάσει να το βλέπει ; Και να χει αυτή τη δουλειά κάθε Ψ χρόνια;

 

Αν είναι πάνω στο όριο ΟΚ, βλέπω το 1023 το ξεκαθαρίζει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το 1008

 

λεει καθαρα...οτι δικαιουται  να  ζητησει απο τον γειτονα να τα κοψει, αλλως  να  τα κοψει ο ιδιος.....με καποιους ορους...

Γενικα παντοτε τα κοβει...

 

για  αυτο υπαρχει αυτη η "ατυπη" πρακτικη ...για αποσταση "4  μετρα  απο το οριο...

 

Στο ερωτημα που εχουμε,  υπαρχουν φυλλοβολα στην πλευρα μας

και οπωροφορα  του γειτονα... στο οριο..

 

αρα οι καρποί των δενδρων του γειτονα, ανηκουν σε μας... :smile: :-)

 

τις καλησπερες μου....μολις πριν μιση ωρα  περασε απο εδω ενα γερο μπουρινι...

τωρα εχουμε ηλιο.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω δει- συναντησει πουθενα που να λεει πολεοδομικα οτι τα δεντρα πρεπει να φυτευονται ή στο οριο ή σε αποσταση 4 μετρων απο το οριο.

Ισα-ισα που καθε αδεια δομησης υποχρεωνει στο οικοπεδο να εχει αρκετα τετραγωνικα φυτευση.

Επομενως η δικια μου απαντηση για το θεμα σου ειναι οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να κοψεις τα δεντρα σου που βρισκονται στο ενα μετρο απο το οριο του οικοπεδου σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

άρα νομικά δεν ισχύει ότι πρέπει να απέχουν τα δέντρα μου 4-5 μέτρα από την περίφραξη και φυσικά τα δεντρά μου που ειναι 30cm για κανένα λόγο δεν του προκαλούν την οποιαδήποτε ζημιά  με ρίζες η κλαδιά ούτε έχει σημασία αν είναι οπωροφόρα η κωνοφόρα γιατί υποστηρίζει ότι τα δικά του είναι οπωροφόρα και επιτρέπονται  ενώ τα δικά μου που είναι κωνοφόρα όχι 

και σημειώνω ότι δεν πρόκειται καν για ιοκοπεδο εντός σχεδίου πόλης  αλλά για κτήμα έξω από την πόλη.

 

σας ευχαριστώ για την πληροφόρηση και την δύναμη που μου δώσατε γιατί είμαι νέος στο χώρο και δεν γνώριζα 

Link to comment
Share on other sites

Ευρηματικός ο γείτονας!

 

Γενικά δεν υφίσταται θέμα. Μόνο αν μπορεί να αποδείξει ότι τα δέντρα δημιουργούν πρόβλημα σε κάποια δομική κατασκευή, μπορεί να απαιτήσει την κοπή τους. Οπότε, μη δίνεις σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα σε όλους!

Για το συγκεκριμένο θέμα,θα ήθελα να γίνω λίγο ανατρεπτικός.Έχω μπλέξει κι εγώ προσωπικά στο παρελθόν με

δύστροπο και κακό γείτονα,τόσο στη μόνιμη κατοικία μου όσο και στην εξοχική.

Όσο όμως και αν με τσίτωσαν,όσο και αν με φόρτωσαν,στο τέλος υποχώρησα στις περισσότερες

των περιπτώσεων.Όχι γιατί είμαι soft(κάθε άλλο),αλλά γιατί η τακτική του «κάνω τον μ@λ@κα»,μακροπρόθεσμα

επιφέρει μεγαλύτερο όφελος.Ακόμη και όταν έχεις χίλια δίκαια,αν μπλέξεις με τον λάθος άνθρωπο μόνο ζημιωμένος θα βγεις.

 

Γνώμη μου λοιπόν κύριε Γιώργο,είναι να τα ξηλώσετε τα δεντράκια τώρα που είναι μικρά,και να βάλετε οπωροφόρα,

όπως έχει και ο γείτονάς σας.Τα κωνοφόρα μεταφυτεύστε τα σε κάποιο άλλο σημείο του κτήματός σας για να μην πάνε χαμένα.

Ζημία:o τσακισμένος σας εγωϊσμός και μία δεντροφύτευση διαφορετική έναντι του αρχικού σας σχεδίου.

Οφέλη:περισυλλογή καρπών,αποφυγή τυχόν δικαστικών εξόδων,αποφυγή συνεχούς κλαδέματος των κωνοφόρων,

αποφυγή μουρμούρας και τσακωμών.Επίσης,να ξέρετε ότι σε ενδεχόμενο που καααάποτε ίσως χρειαστεί για τον

οποιοδήποτε λόγο να κόψετε κάποιο δέντρο,τα οπωροφόρα χρειάζονται άδεια νομίζω από την πολεοδομία ενώ τα

κωνοφόρα και από το δασαρχείο.Για το τελευταίο δεν είμαι 100% σίγουρος,αν θέλουν οι φίλοι μηχανικοί ας το επιβεβαιώσουν.

Εγώ πάντως σε 1,5 σχεδόν στρεμμα,φύτεψα μόνο λουλούδια,θάμνους και οπωροφόρα.Εφέτος έκλεισαν τα τρία χρόνια και

είναι τίγκα! :smile: .

Μόνο αν απειλούνται σοβαρά τα ατομικά σας και τα περιουσιακά σας στοιχεία να το προχωράτε μέχρι τέλος.Στις υπόλοιπες

των περιπτώσεων,κάντε λίγο το χαζό και θα δείτε ότι μόνο ωφελημένος θα βγείτε.Σε πολύ λίγο καιρό δέ,το πρόβλημα θα έχει

ξεχαστεί και μή σας πώ ότι μπορεί και να πίνετε καφέ με τον «ξυνό».

Καλά τελειώματα να έχετε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν υφίσταται θέμα. Μόνο αν μπορεί να αποδείξει ότι τα δέντρα δημιουργούν πρόβλημα σε κάποια δομική κατασκευή, μπορεί να απαιτήσει την κοπή τους. 

Επ. Με ενδιαφέρει αυτό. Για λέγε...Πως τα δένδρα μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα σε μια δομική κατασκευή;

Link to comment
Share on other sites

..Με ενδιαφέρει αυτό. Για λέγε......

Όχι εδώ διότι θα είναι οφφ τόπικ.

 

Υπάρχουν θέματα για αυτό που σε ενδιαφέρει κάνε αναζήτηση και θα τα βρεις ή αν δεν σε καλύπτουν άνοιξε νέο στις σχετικές ενότητες για μηχανικούς.

(και ναι τα δέντρα και ειδικά οι ρίζες μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα με πολλούς τρόπους  σε δομικές κατασκευές)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.