Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

και στο γκουαντανάμο έχει μία, δεξιά όπως μπαίνεις

αλλά εκει αν καπνίσεις σε εκτελούν, φτηνα την γλιτώσαμε, ουτε του παπά μη το πείτε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δέχομαι το δικαίωμα των καπνιστών να καπνίσουν.

Πρέπει όμως και οι καπνιστές να δεχτούν το δικαίωμα να αναπνέουν καθαρό αέρα:

- Όσων τους ενοχλεί η μυρωδιά του καπνού (π.χ. εμένα. Μου χαλάει την διάθεση και μου δημιουργεί ξερόβηχα μερικές φορές).

- Όσοι έχουν άσθμα

- Οι ηλικιωμένοι

- Τα παιδιά

- Τα μωρά!!!

Ξέρετε πόσοι οικογενειάρχες δεν βγαίνουν για βόλτα τον χειμώνα (σε κλειστά μαγαζιά) για καφέ ή φαΐ, επειδή φοβούνται για τα παιδιά τους;

 

Μέχρι τώρα υπάρχει η κλασική δικαιολογία των καπνιστών ότι δεν υπήρχε σχετική νομοθεσία.

Τώρα που θα υπάρχουν καταστήματα και χώροι καπνιστών/μη καπνιστών, αν δω καπνιστή να καπνίζει σε μη καπνιστών τι πρέπει να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που θα υπάρχουν καταστήματα και χώροι καπνιστών/μη καπνιστών, αν δω καπνιστή να καπνίζει σε μη καπνιστών τι πρέπει να κάνω;

 

1142. so simple... (Προσωπικά θα το έκανα αν είχα μαζί μου παιδιά, μωρά, έγγυες και γενικά κάποιον από ευπαθή κατηγορία εφόσον πρώτα τον προειδοποιήσω σε φιλικό τόνο.)

Μόνο στην Ελλάδα, το να καταγγείλεις μία παρανομία είναι κοινωνικά πιο παράνομο από το να το πράττεις (Χουντοκατάλοιπο...)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ βλέπω πως το μέτρο δουλεύει καλά.

Βέβαια δεν πάω σε μπουζουκερί (νέα έκφραση είναι αυτή?) να δω τι παίζει....

Τον χειμώνα με τα κρύα θα δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ βλέπω πως το μέτρο δουλεύει καλά.

Βέβαια δεν πάω σε μπουζουκερί (νέα έκφραση είναι αυτή?) να δω τι παίζει....

Τον χειμώνα με τα κρύα θα δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος.

 

Προς το παρόν κάνουν τα στραβά μάτια οι μαγαζάτορες.

Ρώτησα έναν σερβιτόρο πως και έχουν τασάκια και αφήνουν τον κόσμο να καπνίζει, και μου απάντησε:

 

"Μέχρι τις εκλογές δεν πρόκειται να γράψουν κανέναν για παράβαση. Μετά αρχίζουν τα δύσκολα".

 

Εθελοτυφλεί το κράτος μην χάσει ψήφο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ βλέπω πως το μέτρο δουλεύει καλά.

 

Μάλλον κάνεις πλάκα! Το μόνο που άλλαξε, είναι ότι σε κάποια μαγαζιά, σε κάποιες ζώνες αυτών, έχουν αποσύρει τα τασάκια (σου φέρνουν αν ζητήσεις χωρίς ιδιαίτερη δυσφορία). Κατά τα άλλα, στα σκυλάδικα απλά πετάνε τις γόπες κάτω, μου έχουν περιγράψει σκηνικό με τεράστια ταμπέλα "απαγορεύεται το κάπνισμα" και ακριβώς από κάτω τύπος με πουράκλα, στους γάμους και τα βαφτίσια ούτε λόγος (καπνίζουν κανονικότατα, δεν πα να έχουνε ανήλικα στην αίθουσα), στον εργασιακό μου χώρο το πολύ πολύ όποιος ενοχλείται να αποσυρθεί σε δωμάτιο χωρίς καπνιστές. Κάτι ταλαίπωροι φοβισμένοι μικροέμποροι μόνο βγαίνουν ...από τα ίδια τους (τα άδεια από πελάτες) μαγαζιά για να καπνίσουν... Κατέρρευσε πολύ νωρίτερα από όσο περίμενα ακόμα κι εγώ, το project "η Ελλάδα σβήνει το τσιγάρο".

Link to comment
Share on other sites

tpanag, δεν κάνω πλάκα. Οτι βλέπω γράφω...

 

Ε εγώ δηλαδή τα φαντάζομαι αυτά που γράφω; Ίσως κινούμαστε σε διαφορετικά μέρη τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

νεώτερα περί απαγόρευσης καπνίσματος!

 

"...Την καθολική απαγόρευση του καπνίσματος από 1ης Σεπτεμβρίου σε όλους τους δημόσιους χώρους προανήγγειλε η υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, κατά τη συνεδρίαση της Συντονιστικής Αντικαπνιστικής Επιτροπής.

 

Όπως ανέφερε, η πλήρης απαγόρευση αφορά όλους τους χώρους εργασίας, εστίασης, καφενεία και μπαρ, ενώ για τα καζίνο και τα νυχτερινά κέντρα άνω των 300 τετραγωνικών μέτρων με ζωντανή μουσική θα δοθεί μια μεταβατική περίοδος προσαρμογής οκτώ μηνών. Γνωστοποίησε όμως πως αυτό το οκτάμηνο θα υπάρχει πολύ αυστηρός έλεγχος για τη μη πώληση καπνικών προϊόντων, για την πλήρη διασφάλιση των χωροταξικών εσωτερικών ρυθμίσεων, το σωστό εξαερισμό και φυσικά την πλήρη απαγόρευση εισόδου, και για τον καπνό, αλλά γενικά και για το αλκοόλ και την κατανάλωση του κατανάλωση του αλκοόλ στους ανήλικους, δηλαδή στους κάτω των 18 ετών.

 

Προαναγγέλοντας το νέο πακέτο μέτρων πολιτικής για το κάπνισμα, η κ. Ξενογιαννακοπούλου ανέφερε ακόμη πως θα υπάρξει απαγόρευση κάθε είδους διαφήμισης και προώθησης προϊόντων καπνού. Όπως σημείωσε, θα πρόκειται για απλή και σαφή απαγόρευση, η οποία θα καλύψει το κενό που, όπως επισήμανε, υπήρχε για τις αίθουσες των κινηματογράφων, αλλά και για κάθε είδους προώθηση καπνικών προϊόντων με κινητή διαφήμιση ή οποιοδήποτε άλλο τρόπο ζωντανή διαφήμιση..."

 

Η πλήρης ανακοίνωση είναι ανηρτημένο στο site του Υπουργείου.

 

Από ότι φαίνεται, ακόμα και στους εξωτερικούς χώρους των καταστημάτων εστίασης κλπ (εξωτ. χώροι τραπεζοκαθισμάτων) θα απαγορεύεται το κάπνισμα!

 

Εν αναμονή της αντίστοιχης νομοθεσίας και των ερμηνευτικών εγκυκλίων...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.