Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

- Κάπνισμα σε δημόσια κτίρια, όχι.

- Κάπνισμα σε ιδιωτικούς χώρους που το επιτρέπει ο ιδιοκτήτης, ναι!

- Διαχωρισμός καταστημάτων σε "Καπνίζοντες" και "Μη καπνίζοντες", ναι!

- Χρήση της επιλογής του μη καπνιστή στο να μην πάει σε χώρο που καπνίζουν, ναι.

- Δικαίωμα όλων των ασθενών στην περίθαλψη, ανεξάρτητα της αιτίας της ασθένειας τους, σαφώς!

 

Φίλε μου συμφωνούμε σε όαλ εκτός από το "- Χρήση της επιλογής του μη καπνιστή στο να μην πάει σε χώρο που καπνίζουν, ναι." Και ο λόγος της διαφωνίας είναι ένας.

Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα επιλογής. Εκτός αν εννοείς την δυνατότητα να μείνει στο σπίτι. Που δεν είναι δυνατότητα αλλά καταναγκασμός.

 

Να συμπληρώσω πως ποτε δεν αναφέρθηκε αυτό που αναφέρεις περί περίθαλψης με τον τρόπο που το αναφέρεις.

Αλλά με την λογική "εχω το δικαίωμα να καταστρέφω τον εαυτό μου από την στιγμή που οι συμπολίτες μου είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν για να γίνω καλά?" Για εμένα βέβαια δεν είναι κυρίαρχο αλλά είναι για το κράτος και τις ασφαλιστικές.

 

Για να κάνουμε και λίγο χιούμορ. Είναι δικαίωμά μου το να πέρδομαι (αρχ. πέρδομαι) και να ρεύομαι (αρχ. ἐρεύγομαι)?

Ή θα με κοιτάνε όλοι με αποτροπιασμό και υποτιμητικά αν το κάνω σε δημόσιο έστω και ανοιχτό χώρο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όλοι οι υπόλοιποι δεν μπορώ να καταλάβω τι υπερασπίζονται!

Το δικαίωμα στον θάνατο?

Το δικαίωμα στην αρρώστια?

Το δικαίωμα στο να βασανίσουν την οικογένεια και τα παιδιά τους?

Το δικαίωμα να τα υποβάλουν μελλοντικά σε στεναχώριες?

 

Άρη αυτό που με εξοργίζει είναι η υποκρισία των αρμόδιων φορέων.

 

Λέω εγώ με το μυαλό μου:γιατί δεν απαγορεύτηκε ΜΑΧΑΙΡΙ η πώληση τσιγάρων σε ανηλίκους εδώ κ πάρα πολλά χρόνια?

 

Διότι τότε οι καπνοβιομήχανοι ήταν πιό ισχυροί από τις ασφαλιστικές κ το ''κράτος'' έκλεινε τα μάτια μπροστά στις παχυλές εισπράξεις από τα προιόντα καπνού.

 

Αν θέλετε να πάμε το θέμα σε κοινωνική πολιτική,τότε κ εγώ αποποιούμαι των ευθυνών και των επιλογών μου ως καπνιστής κ θα περίμενα εδώ κ πάρα πολλά χρόνια να με μαζέψουν κ να με απεξαρτήσουν με δική τους πρόνοια.

 

Εφ' όσον λοιπόν εγώ με τα δικά μου λεφτά τρέφω τόσα χρόνια τα εισπρακτικά ταμεία του ''κράτους'',τώρα δεν μπορεί να με πετάει έτσι στο πεζοδρόμιο σαν σκουπίδι.Να σεβαστεί τους πελάτες του,αφού δεν τους έδωσε καμία σημασία εδώ κ τόσα χρόνια όσον αφορά την υγεία τους προκειμένου να εισπράξει,κ να προβλέψει χώρο ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΤΙΡΙΟ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ώστε να καπνίζω χωρίς να ενοχλώ τους μη καπνιστές.

 

Είμαι πρεζόνι κ το ξέρω,είμαι αντιπαθητικός με τη συνήθειά μου κ το ξέρω,ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΕΛΑΤΗΣ Κ ΤΟ ΞΕΡΩ κ ΑΠΑΙΤΩ τα δικαιώματα του πελάτη,ακόμα κ αν άλλαξε η πολιτική κ τον πελάτη δεν τον θέλουμε.

 

Δεν έχω καμία διάθεση ούτε πρόθεση να βλάπτω τους συμπολίτες μου,αλλά είναι θέμα του ''κράτους'' να τους προστατέψει.Θέλω το θάλαμό μου,όποτε γουστάρω να καπνίσω,όπου γουστάρω να καπνίσω,γιατί νιώθω εξαπατημένος ως πελάτης.Κ πραγματικά θα πέσει ξύλο,ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΑΠΑΤΕΣ Κ ΟΙ ΥΠΟΚΡΙΣΙΕΣ,είμαι ε-ξαρ-τη-μέ-νος.Οι καπνιστές αποκτήσαμε αυτή την τρισάθλια συνήθεια με την ανοχή του ''κράτους''-προσωπικά είμαι θύμα διαφήμισης με cowboys :lol::lol:(μεγάλος μ******* ε?) ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΠΕΤΡΕΨΕ ΤΟ ''ΚΡΑΤΟΣ'' να προβάλλεται ακόμα κ σε ανηλίκους.-

Link to comment
Share on other sites

@acnt

Άλλοι θα συμφωνούν με τις θέσεις μου, θεωρώντας αυτές σωστές και άλλοι θα διαφωνούν. Έτσι γίνεται σ' όλες τις συζητήσεις. Αν συμφωνούσαμε όλοι θα ήταν πολύ... βαρετά!

 

Όταν όμως ένας Υπέρ-Συντονιστής προσβάλλει ένα μέλος λέγοντας του ότι "έκανε πατάτα"... Γιατί, επειδή διαφωνεί μαζί του; Χαρακτηρίζοντας τον ρατσιστή και ότι εκφράζει μια "πολιτική ορθότητα"; Γιατί, επειδή διαφωνεί μαζί του; Οι Κανόνες Συμμετοχής του forum δεν επιβάλλουν κάποιους τρόπους συμπεριφοράς και γραφής στο forum που πρέπει να τηρούμε όλοι;

 

Πώς μπορείς να πεις για κάποιον που δεν γνωρίζεις ούτε το πρόσωπό του τι γνωρίζει και τι όχι; Πρέπει να βγάλουμε δημόσια και το βιογραφικό μας και το ιατρικό μας ιστορικό;

Ο πίθηκος και ο άνθρωπος έχουν κατά 99,9% κοινό DNA. Σημαίνει αυτό ότι είναι ίδιοι; Τόση σχέση έχει και η εξάρτηση από το τσιγάρο με την εξάρτηση από τα ναρκωτικά. Όποιος θέλει να διαπιστώσει το αληθές του λόγου ας κάνει μια έρευνα γιατί ό,τι και να πούμε εδώ κάποιοι πάντα θα το αμφισβητούν.

 

Κλείνοντας διαβάστε προσεκτικά αυτό που έγραψε ο erling παραπάνω:

"...έχω το δικαίωμα να καταστρέφω τον εαυτό μου από την στιγμή που οι συμπολίτες μου είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν για να γίνω καλά?..."

Δεν είπα ότι δεν δικαιούνται όλοι δωρεάν δημόσιας περίθαλψης. Ακόμα κι αυτοί που δεν έχουν πληρώσει ούτε ένα ευρώ σε ασφαλιστικές εισφορές. Δείτε το από την ανθρωπιστική του και μόνο πλευρά. Εκείνο που καταδίκασα είναι η υποκρισία του κράτους που επιτρέπει έστω με κάποιους περιορισμούς το κάπνισμα και δεν το απαγορεύει τελείως (βλ. ΕΔΩ). Επίσης, η ζωή μας δεν αφορά μόνο εμάς αλλά την οικογένειά μας τους φίλους μας και όλη την κοινωνία (βλ. ΕΔΩ).

Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας διαβάστε προσεκτικά αυτό που έγραψε ο erling παραπάνω:

"...έχω το δικαίωμα να καταστρέφω τον εαυτό μου από την στιγμή που οι συμπολίτες μου είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν για να γίνω καλά?..."

 

Ναι,ΕΧΩ αυτό το δικαίωμα από τη στιγμή που κ εγώ πληρώνω διάφορες άλλες κοινωνικές ομάδες με προβλήματα υγείας.

 

Έτσι περιμένω κ αυτούς να πληρώσουν για μένα.Διότι ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΣΟΥΜΕ αυτούς τους οποίους βλάπτουν τον εαυτό τους με αυτούς που γεννήθηκαν έτσι.....

 

Τώρα δηλαδή να πιάσουμε κ τα θύματα τροχαίων που ''δυστυχώς'' δεν κατάφεραν να σκοτωθούν κ θα μείνουν παραπληγικοί μία ζωή,κ θα τους πληρώνω εγώ?Να πιάσουμε κ πρόταση ευθανασίας σε παππούδια που κάθε μήνα θέλουν 2.000 ευρώ μόνο για φάρμακα?.......Χάρη δεν συμφωνώ.

 

Θα τους πληρώνω εγώ γιατί δεν θα ήθελα να είμαι στη θέση τους,γι' αυτό.Αυτή είναι η ουσία της ''Κοινωνίας Δικαίου'',οι ισχυροί τρέφουν τους ασθενείς........Αλλιώς...........this is sparta!!!!!!!!!

 

edit:Καιρός είναι να συνειδητοποιήσουμε ότι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΧΡΕΩΝΟΝΤΑΙ σε αυτή τη ζωή.Τα λεφτά που περισσεύουν από διάφορες τέτοιες κομπίνες δεν θα γυρίσουν στις τσέπες του λαουτζίκου.ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΩΣ μέχρι να αφήσουμε την τελευταία μας πνοή........Οι καπνιστές θα την αφήσουν μία ώρα νωρίτερα,καθήστε εσείς κορόιδα ζωντανοί να πληρώνετε........:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα επιλογής. Εκτός αν εννοείς την δυνατότητα να μείνει στο σπίτι. Που δεν είναι δυνατότητα αλλά καταναγκασμός.
eγώ πάλι, λαμβάνοντας όλες τις συνιστώσες της "διασκέδασης" θεωρώ πως το να μένεις σπίτι σου (ή σε κάποιου φίλου) είναι η καλύτερη επιλογή πλέον...
Να συμπληρώσω πως ποτε δεν αναφέρθηκε αυτό που αναφέρεις περί περίθαλψης με τον τρόπο που το αναφέρεις.

Αλλά με την λογική "εχω το δικαίωμα να καταστρέφω τον εαυτό μου από την στιγμή που οι συμπολίτες μου είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν για να γίνω καλά?" Για εμένα βέβαια δεν είναι κυρίαρχο αλλά είναι για το κράτος και τις ασφαλιστικές.

Μα αναφέρθηκε κυνική αντιμετώπιση του θέματος σε σχέση με την "μεγάλη νίκη των ασφαλιστικών ταμείων"! Και με το σκεπτικό που αναφέρεται και αργότερα, οτι οι καπνιστές γνωρίζουν τι κάνου, με την ίδια λογική, άτομα που κάνουν σεξ χωρίς προφυλακτικό, να μην νοσηλευτούν επειδή ήξεραν πως μπορεί να κολλήσουν aids ή κάτι άλλο; Δεν μπορώ να το δεχτω... Όταν όμως με τον φόρο που πληρώνω εγώ στα τσιγάρα έχουν οι μη καπνιστές σχολεία, νοσοκομεία κτλ, κτλ είναι καλά; Μήπως είμαστε η μεγαλύτερη και πιό άμεση πηγη φόρων για τι κράτος και απ'ότι ακούω ξανά θα ανεβάσουν τον φόρο!!! Μήπως εγώ σαν καπνιστής πληρώνω πολλά περισσότερα από τον χ-ψ μη καπνιστή;
Είμαι πρεζόνι κ το ξέρω
Αυτή είναι η αλήθεια... Αν δεν καταλάβουν όλοι αυτό που είπε ο Ζαβι, το πρόβλημα δεν πρόκειται να λυθει... Που είναι το nhs με τις κλινικές απεξάρτησης...

 

Εdit:

@Χάρη

Υπάρχει ο Υπερσυντονιστής acnt, υπάρχει και το μέλος acnt. To ένα δεν αναιρεί το άλλο, ούτε χάνω τα πάθη και τις απόψεις μου επειδή έχω το δικαίωμα να επεμβαίνω σε δημοσιεύσεις. Το ξέρεις καλύτερα από εμένα αυτό.Όπως εσύ ειδικά, ξέρεις πολύ καλά οτι δεν θα χρησιμοποιήσω το χρώμα μου για προσωπικούς λόγους και σε προσωπικές κόντρες. Όπως εσύ ειδικά ξέρεις πόσο πίσω μπορώ να κάνω σε χρήστες και πόσο μπορώ να παραδεχτώ τα λάθη μου. Άρα το Υπερσυντονιστής άστο λίγο στην άκρη, διότι αν μιλούσα με αυτή την ιδιότητα θα έκρινα πολλά από αυτά που διάβασα εδώ...Στην συνέχεια:α) Αν είσαι τόσο ευθικτος που να έχεις προσβληθεί από το "έκανες πατάτα", τότε τί να πω... Ανακαλώ.

β) Δεν σε είπα ρατσιστή... Μην μου αποδίδεις πράγματα που δεν έχω πει... Ξαναδιάβασε τί λέω, αλλά κάντο προσεκτικά. Και όταν καταλάβεις πως η άποψη που διατύπωσες εκφράζει κάποιους (ασφαλιστικούς φορεις, καρτέλ "υγείας" κτλ) και πως οι χαρακτηρισμοί μου δεν πάνε σε εσένα, αλλά σε αυτούς που με τις καμπάνιες τους μας έχουν κάνει να πιστεύουμε πως η έκφραση τέτοιων ιδεών είναι ok, τότε ξανασυζητάμε σε καινούρια βάση.

γ) Politically incorrect, ναι, η άποψη αυτή ήταν ο ορισμός του "Politically incorrect"... Διότι μιλά για συγκεκριμένη κοινωνική ομάδα και στην ουσία την υποβιβάζει.

δ) Εγώ ρώτησα τί είδους εξάρτηση έχεις γνωρίσει. Αν είσαι παλιός καπνιστής, γιατί δεν μας το λές να συζητήσουμε σε άλλη βάση; Το ιατρικό ιστορικό σου δεν με αφορα.

ε) Την έχω κάνει την έρευνα μου, σε ευχαριστώ.

στ) Αν όντως δεν εννοούσες αυτό που κατάλαβα όπως το κατάλαβα και από την στιγμή που έστω κι ένας έχει θιχτεί από όσα λες, δεν νομίζεις πως είναι ώρα να κάνεις ένα edit σε όσα έγραψες και να αποδώσεις καθαρά όσα εννοείς; Έλεος, εδώ ένα ανέκδοτο λέμε για τις γυναίκες και αν θιχτεί κάποια, ανακαλούμε...

Link to comment
Share on other sites

[email protected], το ερώτημα που απαντάς είναι στο αν πρέπει να πληρώσουν οι άλλοι το πρόβλημά μας. Και ναι πρέπει να το πληρώσουν.

Αλλά δεν ρωτάω αυτό. Ρωτάω αν έχω το δικαίωμα να βλάψω τον εαυτό μου γνωρίζοντας πως θα πληρώσουν και άλλοι. Δεν είναι το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το "οι ισχυροί τρέφουν τους ασθενείς", με το οποίο και συμφωνώ, κι άλλο το να βλάπτεις τον εαυτό σου εν γνώσει σου και με την ανοχή του υποκριτικού κράτους μας.

Καλύτερη αντιστοιχία απ' την υποχρεωτική ζώνη/κράνος δεν υπάρχει. Εκεί το κράτος αντιλαμβάνεται το ρόλο του και μας επιβάλλει το αυτονόητο. Στο κάπνισμα υποκρίνεται γιατί υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα.

Τα μέτρα ασφαλείας στις κατασκευές γιατί είναι υποχρεωτικά; Γιατί εγώ ως εργάτης να μην μπορώ να κυκλοφορώ με τη σαγιονάρα, χωρίς κράνος, χωρίς να είμαι δεμένος κ.λπ.;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακόμα περιμένω μια απάντηση στην ερώτηση "Είναι δικαίωμά μου το να πέρδομαι (αρχ. πέρδομαι) και να ρεύομαι (αρχ. ἐρεύγομαι)?

Ή θα με κοιτάνε όλοι με αποτροπιασμό και υποτιμητικά αν το κάνω σε δημόσιο έστω και ανοιχτό χώρο?"

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το "οι ισχυροί τρέφουν τους ασθενείς", με το οποίο και συμφωνώ, κι άλλο το να βλάπτεις τον εαυτό σου εν γνώσει σου και με την ανοχή του υποκριτικού κράτους μας.

Καλύτερη αντιστοιχία απ' την υποχρεωτική ζώνη/κράνος δεν υπάρχει.

 

Υπάρχει.

 

Το παππούδι που δεν πλήρωσε ΙΚΑ κ έχει σύνταξη κ περίθαλψη.Το ίδιο παππούδι που δούλευε στον αγρό χωρίς καπέλο κ τώρα έχει εγκεφαλοπάθεια κ τρώει αβέρτα-κουβέρτα δημόσιο χρήμα σε φάρμακα.Το τυπάκι με το XT που γούσταρε σούζα κ τώρα δεν έχει πόδια.Οι μητέρες που από λάθος επιλογές τους κατά την εγκυμοσύνη γεννούν άρρωστα παιδιά.Οι γυναίκες που ζουν dolce vita κ γεννούν μετά τα 40 μόγγολα......ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ έχουν επιλογή να μείνουν υγιείς κ παρόλα αυτά ΔΙΑΛΕΓΟΥΝ ΝΑ ΜΗ ΜΕΙΝΟΥΝ????Έτσι κ οι καπνιστές..........

 

@erling:Ναι,έχεις αυτό το δικαίωμα κατά τη γνώμη μου.Απλά θα σε χαρακτηρίσω με τέτοιο τρόπο που θα χρειαστείς να κόψεις τα αυτιά σου από αυτά που θα ακούσεις....ΚΑΝΤΟ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΑ (στο θάλαμό σου) κ θα έχεις την ανοχή μου όμως........

Link to comment
Share on other sites

@[email protected] και όποιος νιώθει εξαρτημένος απ' το κάπνισμα και χρειάζεται ιατρική βοήθεια.

Δείτε ΕΔΩ πού μπορείτε να απευθυνθείτε για βοήθεια.

Σύμφωνα δε μ' ΑΥΤΟ το δημοσίευμα της Ελευθεροτυπίας υπάρχουν από το 1999, που ιδρύθηκε το πρώτο στο Νοσοκομείο Παπανικολάου της Θεσσαλονίκης, 50 κέντρα σ' όλη την Ελλάδα στα πλαίσια του ΕΣΥ που μπορούν να σας βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.