Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Το κάπνισμα συμφωνώ, είναι αηδιαστικό, ενοχλητικό, επιβλαβές. Γιατί το κάνω; Βλέπε "οποιούχα αλκαλοειδή".

Σωστά, ο καπνός διαχέεται. Ο αντικαπνιστής δεν το ξέρει; Δεν βλέπει πως πάει να κάτσει δίπλα σε τσιμινιέρα; Γιατί κάθεται τότε; Επιλέγει και κάθεται, όπως επιλέγει να πηγαίνει σε καταστήματα των οποίων οι ιδιοκτήτες δεν εφαρμόζουν την οδηγία για χώρους καπνιστών κτλ κτλ. Άρα, γιατί να την πληρώσουμε οι καπνιστές;

Στην Ολλανδία επιτρέπεται δια νόμου η πώληση και κατανάλωση χασίς σε συγκεκριμένους χώρους.
Ακριβώς! Και στην Ελλάδα δια νόμου επιτρέπεται η πώληση τσιγάρων και το κάπνισμα! Είναι συνταγματικό μου δικαίωμα να καπνίζω. Ας εφαρμοστεί νόμος με ειδικά μέρη με ειδικές άδειες για να καπνίζουμε (καφε-μπαρ-εστιατόρια)! Δεν έχει κάνένας καπνιστής πρόβλημα, διότι και πάλι, οι μη καπνίζοντες θα πηγαίνουν σε αυτά τα μαγαζιά.
Εγώ που δεν τα βλέπω και τόσο δημοκρατικά τα πράγματα θεωρώ ότι αν αρχίσουμε να μιλάμε χαρακτηρίζοντας ο ένας τις απόψεις του άλλου ρατσιστικές θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Οι χαρακτηρισμοί δεν προσθέτουν τίποτα σε επιχειρήματα.
Δηάδή ρε Χάρη, αν σε έπαιρνα τηλέφωνο και σου έλεγα πως έχω καρκίνο, τί θα μου έλεγες; "Καλά να πάθεις"; "Πρέπει να πεθάνεις με φρικτούς πόνους επειδή δεν δικαιούσαι περίθαλψη";

Σου εξήγησα γιατί είναι ρατσιστικό αλλά δεν το καταλαβαίνεις: διότι προσβάλλει το δικαίωμα ενός άρρωστου ανθρώπου στην θεραπεία! Η νικοτίνη είναι class A εθιστικό προϊόν και ανήκει στην ομάδα των οποιούχων αλκαλοειδών. Κονδύλια είτε για την θεραπεία εθισμένων στην νικοτίνη ατόμων, είτε μακροχρόνια άρρωστων λόγω καπνίσματος, είναι υποχρέωση ΟΛΩΝ μας να δίνουμε. Τελεία και παύλα!!! Αλλιώς να μην δίνουμε για τους ναρκωμανείς, για τα αφροδίσεια νοσήματα κτλ, κτλ. Το επιχείρημα της "εκ των προτέρων γνώσης" δεν ευσταθεί. Ξέρεις πως αν πας στην Αφρική μπορεί να πάθεις ελλονοσία. Κατ' επιλογήν σου όμως πας. Αν αρρωστήσεις, δεν πρέπει να σε περιθάλψουνε;

 

Οι καρδιές δεν χαλάν τόσο από χαρακτηρισμούς, όσο από γινάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κ οι καπνιστές,είμαι σίγουρος ότι θα προτιμήσουν να δουλεύουν κ να διασκεδάζουν σε κουβούκλια προκειμένου να καπνίζουν.

 

η εικονα που περιγραφεις,οσο χιλιες λεξεις......

 

μιλαμε για την πιο εξυπνη δουλεία που εχει στηθει ποτε.

 

οι ιδιοι οι δουλοι να παλευουν για τα τεραστια οικονομικα συμφεροντα των 'αφεντικων' τους και παραλληλα για την καταστροφη της υγειας τους!

 

η παρανοια που ελεγα πριν!

 

γυριστε το τουλαχιστον στα μανιταρια,να σπασει λιγο η κερδοφορια της καπνοβιομηχανιας.

Link to comment
Share on other sites

...γυριστε το τουλαχιστον στα μανιταρια...

 

http://www.manitari.gr/

 

E, όλο και κάτι μπορεί να βρείτε 8-). Αν όχι τουλάχιστον θα γεμίσει η κοιλιά.

 

ago.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα αν έχω καταλάβει καλά, ο νόμος δεν μιλάει για γενική απαγόρευση του καπνίσματος σε χώρους άλλους των δημόσιων υπηρεσιών.

Μιλάει για πλήρη διαχωρισμό των καπνιστών από τους μη καπνιστές σε ποσοστό 30/70 ή 40/60 για καταστήματα με εμβαδό μεγαλύτερο από 70μ².

Και δίνει το δικαίωμα σε καταστήματα με εμβαδό μικρότερο των 70μ² να επιλέξουν αν θα είναι καπνιστών ή μη καπνιστών.

Είναι προφανές πως το μεγάλο ποσοστό των κάτω των 70μ² θα επιλέξουν να είναι καπνιστών.

Οπως επίσης είναι σίγουρο πως τα σκυλάδικα θα γίνουν σύλλογοι καπνιστών.

 

Οπότε οι μη καπνιστές θα συνεχίσουν, θέλουν δεν θέλουν, να εισπνέουν τον καπνό μας.

Διότι, έχουν την δυνατότητα να διασκεδάσουν όπως οι άλλοι (οι καπνιστές δηλαδή) αλλά χωρίς την μπόχα της τσιμινιέρας? Δεν την έχουν.

Link to comment
Share on other sites

@acnt

Όπως σου εξήγησα προηγουμένως στην Ελλάδα δεν έχω επιλογές να πάω σε κατάστημα διασκέδασης με χώρους για μη καπνίζοντες. Είναι ελάχιστα γιατί δεν τηρείται η ισχύουσα νομοθεσία. Δεν αναφέρομαι σ' αυτή που θα ισχύσει σε λίγες μέρες. Άρα δεν είναι θέμα επιλογής.

 

Το τσιγάρο πωλείται νόμιμα και αυτό λέω ότι είναι η μέγιστη υποκρισία του κράτους (διάβασε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου). Εφόσον παραδεχόμαστε ότι βλάπτει σοβαρά την υγεία ακόμα και ένα τσιγάρο τότε θα έπρεπε να απαγορευτεί εντελώς.

Συνταγματικό δικαίωμα να καπνίζεις δεν είναι. Νόμιμο (ακόμα) ναι. Όπως δικαίωμα έχει κάποιος να μη γίνεται παθητικός καπνιστής. Την νομοθεσία την τηρούμε;

 

Φυσικά και δε θα σου έλεγα "καλά να πάθεις" εκτός εάν με θεωρείς τόσο ανάλγητο. Το τι ακριβώς εννοώ το εξήγησα προηγουμένως και δεν χρειάζονται κι άλλες επεξηγήσεις. Όποιος διαβάζει αυτές τις γραμμές ας κάνει τον κόπο να διαβάσει και τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μου στο θέμα.

Τα αφροδίσια νοσήματα και η ελονοσία θεωρώ ότι δεν έχουν καμία σχέση με τη συζήτηση. Οι ναρκομανείς παρανομούν, οι καπνιστές το κάνουν νόμιμα. Αν είναι να θεωρούνται ίδια περίπτωση ας απαγορευτεί εντελώς το κάπνισμα και να έχουν την ίδια αντιμετώπιση με τους ναρκομανείς.

 

Αν αρχίσουν όλοι να χαρακτηρίζουν το ένα και το άλλο τη βάψαμε. Όταν θα μάθουμε να παραθέτουμε επιχειρήματα χωρίς χαρακτηρισμούς και χωρίς συναισθηματικές φορτίσεις δεν θα υπάρχουν και γινάτια.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα μάθουμε να παραθέτουμε επιχειρήματα χωρίς χαρακτηρισμούς και χωρίς συναισθηματικές φορτίσεις δεν θα υπάρχουν και γινάτια.

Καλώς, τότε θα σταματήσω τους χαρακτηρισμούς και θα σταματήσεις τις συναισθηματικές φορτίσεις.

στην Ελλάδα δεν έχω επιλογές να πάω σε κατάστημα διασκέδασης με χώρους για μη καπνίζοντες...Άρα δεν είναι θέμα επιλογής.

Γιατί; Έχεις επιλογή: Κάθεσαι σπίτι σου ή πας σε μέρη που σου παρέχουν καθαρή ατμόσφαιρα! Αυτό κάνω κι εγώ.

Τα αφροδίσια νοσήματα και η ελονοσία θεωρώ ότι δεν έχουν καμία σχέση με τη συζήτηση.

Με την συζήτηση δεν έχουν, με αυτό που είπες (και δυστυχώς ακόμα να παραδεχτείς τί είπες) έχει απόλυτη...

Οι ναρκομανείς παρανομούν, οι καπνιστές το κάνουν νόμιμα. Αν είναι να θεωρούνται ίδια περίπτωση ας απαγορευτεί εντελώς το κάπνισμα και να έχουν την ίδια αντιμετώπιση με τους ναρκομανείς.

Ναι, νομικά υπάρχει διαχωρισμός. Ιατρικά όμως είναι το ίδιο πράγμα.

 

Over and out.

Link to comment
Share on other sites

Συναισθηματικά φορτισμένος γιατί; Επειδή παραμένω σταθερός στη θέση μου και συνεχίζω τη συζήτηση; Οι χαρακτηρισμοί πάντως είναι καταγεγραμμένοι.

 

Η επιλογή που αναφέρεσαι για μερικούς όπως ο υποφαινόμενος είναι έλλειψη επιλογής.

 

Να παραδεχτώ τι; Οι απόψεις μου είναι και αυτές ξεκάθαρες και καταγεγραμμένες. Όποιος θέλει τις διαβάζει και τις συζητούμε λέξη προς λέξη.

 

Ούτε ιατρικά είναι το ίδιο πράγμα. Εξάρτηση από εξάρτηση έχει μεγάλη διαφορά. Άλλο το να κόψεις την ηρωίνη κι άλλο το τσιγάρο. Βοήθεια αν θες μπορείς να βρεις και στις δυο περιπτώσεις, αλλά το τσιγάρο το κόβεις και μόνος σου, την ηρωίνη; Αν πάντως είναι ο καπνός τόσο εξαρτησιογόνος ουσία ενισχύεις το επιχείρημα να απαγορευτεί το κάπνισμα εντελώς και γι αυτό κατηγορώ ως υποκριτική την συμπεριφορά του κράτους μας.

Link to comment
Share on other sites

Οι χαρακτηρισμοί είναι καταγεγραμμένοι, όντως! Όπως και η θέση σου...

Οι απόψεις μου είναι και αυτές ξεκάθαρες και καταγεγραμμένες.
...χωρίς αυτό να σημαίνει πως είναι σωστες...
Όποιος θέλει τις διαβάζει και τις συζητούμε λέξη προς λέξη.
Τί να συζητήσουμε βρε Χάρη, που σου λέω πως έκανες πατάτα και επιμένεις!!! Αφού θέλουμε να εξευρωπαϊστούμε, με μέτρα όπως το προς συζήτηση (κάπνισμα) ας εισάγουμε και κάποιες φράσεις-κανόνες, όπως το "politically incorrect". Το λοιπόν σε μια κοινωνία που θα εφαρμόζαμε τους νόμους περί καπνίσματος, ο εκφράζων μια "politically incorrect" άποψη, θα την έπαιρνε πίσω εάν κι εφόσων έστω κι ένας συνομιλητής του αισθάνονταν θιγμένος.
Εξάρτηση από εξάρτηση έχει μεγάλη διαφορά.
Πώς το ξέρεις εσύ αυτο;;; Εγώ μπορώ να μιλήσω για εξάρτηση, ως χρήστης. Εσύ που το στηρίζεις; Ξαναλέω: Βλέπε "οποιούχα αλκαλοειδή". Αν θυμάσαι από την χημεία, ενώσεις με την ίδια κατάληξη έχουν την ίδια χαρακτηριστική ομάδα. Ηρωίνη, κοκαίνη, καφεΐνη, νικοτίνη κτλ,κτλ, οπότε, ναι, είναι ίδιος ο εθισμός και μη σου πω πολύ πιο δύσκολος όταν το ναρκωτικό σου είναι νόμιμο.... Ενημερώσου για την νικοτίνη, δεν τα ξέρεις καλά...

 

Τέλος πάντων, για να κλείσω:

- Κάπνισμα σε δημόσια κτίρια, όχι.

- Κάπνισμα σε ιδιωτικούς χώρους που το επιτρέπει ο ιδιοκτήτης, ναι!

- Διαχωρισμός καταστημάτων σε "Καπνίζοντες" και "Μη καπνίζοντες", ναι!

- Χρήση της επιλογής του μη καπνιστή στο να μην πάει σε χώρο που καπνίζουν, ναι.

- Δικαίωμα όλων των ασθενών στην περίθαλψη, ανεξάρτητα της αιτίας της ασθένειας τους, σαφώς!

 

 

ΥΓ: Political correctness (adjectivally, politically correct; both forms commonly abbreviated to PC) is a term applied to language, ideas, policies, or behavior seeking to conform to authority or orthodox thought. Usually this term is used in a sarcastic way to imply or ridicule the authority or thought as unquestionable or authoritative beyond discussion. Conversely, the term "politically incorrect" is used to refer to language or ideas that may cause offense or that are unconstrained by orthodoxy. The term itself and its usage are controversial. The term "political correctness" is used almost exclusively in a pejorative sense,[1][2] while "politically incorrect" is sometimes used as an implicitly positive self-description, as in the series of "Politically Incorrect Guides", produced by conservative publisher Regnery[3] and the former talk show Politically Incorrect.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Χάρη erling sundance (τις απόψεις τους)

 

Όλοι οι υπόλοιποι δεν μπορώ να καταλάβω τι υπερασπίζονται!

Το δικαίωμα στον θάνατο?

Το δικαίωμα στην αρρώστια?

Το δικαίωμα στο να βασανίσουν την οικογένεια και τα παιδιά τους?

Το δικαίωμα να τα υποβάλουν μελλοντικά σε στεναχώριες?

 

Κρίμα.

Είναι ευχάριστο που έχουμε έξυπνους ανθρώπους εδώ μέσα με επιχειρήματα (σε αυτούς που υπερασπίζονται το κάπνισμα), αλλά νιώθω άλλη μια φορά ότι είναι επιχειρήματα εξάρτησης.

Μην με παρεξηγήσετε. Δεν έχω το παραμικρό ενάντια στους καπνιστές. Πραγματικά σταναχωριέμαι όταν άνθρωποι που εκτιμώ αυτοκαταστρέφονται και αυτός είναι ο λόγος που μιλάω έτσι.

Μεγάλος καημός παιδιά... μεγάλος καημός όταν επισκεφτείτε κάποια πνευμονολογική κλινική...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν όσων αφορά την υγειά μου δεν δέχομαι την άποψη ότι είναι θέμα κοινωνικού συνόλου η προστασία μου. Θεωρώ αστείο το επιχείρημα περί εισφορών στα ταμεία άρα κατά συνέπεια ότι βλάπτεται η τσέπη όλων διότι με αυτή τη λογική έπρεπε και γω να μην ασχολούμαι με τον καρκίνο του μαστού και να μην πληρώνω εισφορές. Επίσης με την ίδια λογική ας επεμβαίνει το κράτος και να φυλακίζει η να επιβάλει πρόστιμα σε όλους τους αποτυχημένους αυτόχειρες που επιβιώνουν. Αλίμονο εάν δεν είμαστε κύριοι του εαυτού και της ζωής μας και περιμένουμε το κράτος. Και μιας και αναφέρθηκε το θέμα της ζώνης και του κράνους και εκεί θα πω ότι αδίκημα νομικά είναι η πράξη που στρέφεται εναντίον τρίτου και όχι εαυτού. Έτσι αυτά περί νόμου. Τώρα αν όλα αυτά δεν είναι παράνομα και αντισυνταγματικά τότε ας μας απαγορεύσουν και το σεξ τις μόνες μέρες γιατί προκαλεί καρδιοπάθειες…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.