Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

@[email protected]

Γιατί ο διαβήτης και άλλες ασθένειες είναι κάτι που σου έρχεται και δεν μπορείς να το αποφύγεις. Γιατί το φαγητό και το ποτό δεν κάνουν κακό όταν καταναλώνονται με μέτρο.

Αντιθέτως τις ασθένειες που προκαλεί το κάπνισμα μπορείς να τις αποφύγεις ή για να το θέσω καλύτερα, να περιορίσεις την πιθανότητα να αρρωστήσεις. Γιατί στο κάπνισμα ακόμα και το ένα τσιγάρο κάνει κακό, όχι μόνο η κατάχρηση. Και το γνωρίζουμε όλοι μας. Έχουμε ενημερωθεί γι αυτό και όσοι καπνίζουν το βλέπουν κάθε φορά στο πακέτο των τσιγάρων τους.

Για τα υπόλοιπα δεν θα απαντήσω γιατί ξεφεύγουμε απ' το θέμα μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άλλα πράγματα που κάνουν πολύ κακό στην υγεία μας κ είναι επιλογή μας,αλλά κανείς δεν τόλμησε να τα απαγορεύσει:

 

το αλκοόλ,η πορνεία,το πολύ φαγητό,το γρήγορο φαγητό,η πολλή δουλειά,η εργασία σε ανθυγιεινές συνθήκες,η υπογεννητικότητα,οι κακότεχνοι αυτοκινητόδρομοι.....

 

όλα αυτά Χάρη δεν είναι γενετικά προβλήματα,αλλά είναι επιλογές που ο καθένας μας βλάπτει όχι μόνο τον εαυτό του,αλλά κ τους υπόλοιπους.Γιατί λοιπόν να επικεντρωθούμε στο κάπνισμα?

 

@CostasV:η απάντηση σε αυτό είναι η αύξηση του ορίου ηλικίας συνταξιοδότησης!!:lol:

 

@Χάρης: ας πούμε ότι εγώ δεν γουστάρω να φέρω στον κόσμο παιδιά.Αν τα φέρω ,θα τρέφουν με τις εισφορές τους τις προηγούμενες γεννεές απατεώνων Yunani,πληρώνοντας τον πάτο τους για μία ζωή.Με τη λογική που παραθέτεις για τα ταμεία,αποτελώ προβλημα στην κοινωνία κ είμαι υποχρεωμένος να κάνω παιδιά....

 

Υπάρχουν πολλοί κίνδυνοι για τη δημόσια υγεία κ εν τούτοις μόνο το κάπνισμα αποτελεί πρόβλημα....Δεν υποστηρίζω να μην απαγορευτεί,υποστηρίζω να υπάρχει χώρος για τους καπνιστές.Κ απ' ό,τι φαίνεται,δεν θα υπάρξει.....διότι στη χώρα του άρπα-κόλλα κ των προστίμων,ποιός μαγαζάτορας θα προχωρήσει σε διαμόρφωση χώρου όπου εμπλέκονται τόσες εισπρακτικές υπηρεσίες ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ,έτσι ώστε να μου προσφέρει μία ζεστή φωλίτσα να ανάψω το στριφτούλι μου? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεις παραδείγματα στα οποία μόνο οι καταχρήσεις κάνουν κακό στην υγεία (πολύ αλκοόλ, πολύ φαγητό, πολύ γρήγορο φαγητό, πολύ δουλειά).

Η πορνεία δεν μπορώ να φανταστώ πώς βλάπτει την υγεία όταν λαμβάνονται όλα τα απαραίτητα μέτρα προφύλαξης.

Οι κακοτεχνίες σε αυτοκινητόδρομους, οι ανθυγιεινές συνθήκες εργασίες και άλλα παρόμοια είναι είτε όπως λες κακοτεχνίες που πρέπει να αποτρέπονται και όταν εντοπίζονται να επιδιορθώνονται είτε παράβαση της νομοθεσίας.

Το κάπνισμα δεν έχει σχέση με τα παραπάνω. Βλάπτει και το ένα τσιγάρο, όχι μόνο η κατάχρηση. Δεν είναι κακοτεχνία για να επιδιορθωθεί, για τη νομιμότητα του καπνίσματος ή μη συζητούμε.

Ακόμα όμως και να δεχθεί κάποιος τη λογική σου (που προσωπικά δεν τη δέχομαι) και απαντώντας στο ερώτημά σου "...Γιατί λοιπόν να επικεντρωθούμε στο κάπνισμα..." θα απαντήσω: από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε.

Οι εισφορές που πληρώνουμε στα ταμεία υποτίθεται ότι είναι ανταποδοτικές. Με λίγα λόγια τα χρήματα που πληρώνουμε θα επιστρέψουν σε εμάς και όχι σε κανέναν άλλον. Όμως, λόγω του ότι εδώ και πολλά χρόνια τα αποθεματικά των ταμείων σπαταλήθηκαν απ' τις κυβερνήσεις μας για άλλους σκοπούς, φτάσαμε στο σημείο τα χρήματα των εισφορών μας να πηγαίνουν για να καλύψουν τις συντάξεις των συνταξιούχων γονιών μας. Γνώμη μου είναι ότι πάλι θα έπρεπε να δίνονται ισχυρά κίνητρα για να κάνει ο κόσμος παιδιά όχι μόνο για να έχουμε συντάξεις αλλά και για να έχουμε ασφάλεια (στρατό), ενεργό πληθυσμό κ.ά.

Πάλι όμως ξεφεύγουμε απ' το θέμα.

 

Πολύ φοβάμαι ότι τίποτα δε θα γίνει στην πράξη. Το κάπνισμα ήδη απαγορεύεται σε δημόσιους χώρους, ιδιωτικές εταιρείες και καταστήματα τα οποία πρέπει ήδη από το 2002 να έχουν ξεχωριστούς χώρους για καπνιστές και μη (βλ. Υγειονομική Διάταξη υπ' αριθμό Υ1/Γ.Π/.οικ.76017) αλλά τίποτα δεν εφαρμόζεται στην πράξη. Τι θα αλλάξει τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Επαναλαμβάνω:τα λόμπι των ασφαλιστικών ήταν πιο ισχυρά από αυτά των καπνοβιομηχάνων.Ο λόγος είναι οικονομικός κ δεν έχει να κάνει με τη δημόσια υγεία.

 

Μελέτες που έχουν πραγματοποιηθεί δείχνουν-σε σχέση με όσα παρέθεσα:

 

πολύ φαγητό:πάνω από 2.000 θερμίδες την ημέρα ανά ενήλικα ενδέχεται να προκαλέσουν επιπλοκές στην υγεία.

 

γρήγορο φαγητό=υπερβολικά πολλά λιπαρά,αρτηριακά σύνδρομα

 

πορνεία:πρόκληση μετάδοσης ασθενειών κ ψυχολογικών συνδρόμων

 

πολλή δουλειά:το γνωρίζουμε όλοι μας

 

κακοί αυτοκινητόδρομοι:η επιλογή του οδηγού έχει υψηλή δυνατότητα πρόκλησης τροχαίου δυστυχήματος σε επίσης οδηγούς που κάνουν την ίδια επιλογή.

 

ανθυγιεινές συνθήκες εργασίας:όλοι μας τις γνωρίζουμε.

 

υπογεννητικότητα:σε ένα κράτος όπου ο μέσος όρος ηλικίας είναι άνω των 40,ποιός θα πληρώνει?

 

αλκοόλ:το όριο για τους οδηγούς είναι πλέον ένα ποτήρι κρασί,όχι μπύρα,όχι ποτό,αλλά κρασί.Σάββατο βράδυ πείτε μου ποιός το τηρεί κ πόση είναι αυτή η αναλογία πληθυσμού.

 

Όσο για τις ανταποδοτικές εισφορές στα ταμεία:προσωπικά πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ μόνο για να έχω ασφαλιστική ενημερώτητα.Έχω ιδιωτική ασφάλεια που μου τα δίνει στο χέρι επιτόπου,χωρίς να χρειάζεται να μαζέψω ένα τόνο χαρτούρα,κ να διαβάσω ένα εκατομμύριο Π.Δ. να δώ τί καλύπτεται κ τί όχι.Ο τρόπος που λειτουργεί το ασφαλιστικό σύστημα είναι μεν δικαιότερος από τις ΗΠΑ,αλλά σε ποιόν να πώ ότι έχασα 4 ημέρες εργασίας για να πάρω μία κ μόνο φορά 150 ευρώ κ να μου πεί ''είδες πόσο ανταποδοτικά λειτουργεί το ασφαλιστικό?''

 

Τέλως πάντων,δεν σε κοντράρω προσωπικά,εναντιώνομαι στην ιδέα που υπερασπίζεσαι.Ωστόσο,όταν θα πέσουν τα πρόστιμα στους καταστηματάρχες που δεν θα δίνουν μίζα,κατά τη γνώμη μου όλοι θα πάνε στα μαγαζιά που δίνουν τις μιζούλες τους κ επιτρέπουν στον κοσμάκη να καπνίσει=ΑΓΟΡΑ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και παραπάνω, συμφωνώ για το λόγο που πέρασε η αντικαπνιστική εκστρατεία. Όποιος όμως και να είναι αυτός ο λόγος αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι προς τη σωστή κατεύθυνση. Είναι σαν να λέμε ότι μια εταιρεία κάνει κοινωνικό έργο γιατί έχει ευαισθησίες. Ποιος το πιστεύει; Το κάνει με μοναδικό σκοπό να αυξήσει τα κέρδη της. Το αποτέλεσμα όμως είναι κάποιοι που έχουν πραγματική ανάγκη να επωφελούνται. Αυτό κρατώ απ' τα παραπάνω. Η απαγόρευση του καπνίσματος για όποιο λόγο και αν γίνεται είναι για καλό.

Για τα υπόλοιπα που αναφέρεις, απάντησα αναλυτικά παραπάνω. Άλλο κατάχρηση κι άλλο χρήση.

Το ΤΣΜΕΔΕ και τα λοιπά που αναφέρεις, δεν έχουν σχέση με την απαγόρευση του καπνίσματος οπότε σ' ένα άλλο θέμα να τα συζητήσουμε.

 

Ακόμα και τώρα θα μπορούσαν να πέσουν πρόστημα στα καταστήματα που δεν συμμορφώνονται με την υγειονομική διάταξη που ανέφερα προηγουμένως. Πότε έγινε κάτι τέτοιο; Γνωρίζει κανείς από πρώτο χέρι ή έχει ακούσει κάτι τέτοιο; Από το 2002 (7 χρόνια πριν!) τα καταστήματα έπρεπε να έχουν χώρους καπνιστών και μη. Έχουν; Οι δημόσιοι υπάλληλοι που καπνίζουν στους χώρους εργασίας τους έχουν πειθαρχικές κυρώσεις; Γιατί να αλλάξει αυτό τώρα; Εύχομαι βέβαια να διαψευστώ.

Link to comment
Share on other sites

ο διαβήτης και άλλες ασθένειες είναι κάτι που σου έρχεται και δεν μπορείς να το αποφύγεις.

Οι ασθένειες και οι επιπτώσεις τους στο κοινωνικό σύνολο δεν ήταν ορατές στην αρχαία Σπάρτη. Την είχαν βρει την λύση... Να γυρίσουμε εκεί;

 

Επιμένω: το επιχείρημα "ασθένεια = νοσηλεία = νοσήλια = κόστος στην κοινωνία" είναι άκυρο και άτοπο για να μην πω σχεδόν ρατσιστικό. Είναι, απ'όσα ξέρω, η δεύτερη φορά στην ιστορία του ανθρώπου που νόμιμο προϊόν, πέφτει στην δαγκάνα του νόμου (η πρώτη την ποτοαπαγόρευση - η οποία ξεκίνησε τελείως διαφορετικά) και η πρώτη που η κατανάλωση προϊόντος περιορίζεται κατά χώρους. Θεωρώ πως με τέτοια μέτρα θίγονται τα ανθρώπινα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

acnt, βλέπεις τα ανθρώπινα δικαιώματα μόνο από την μία πλευρά.

Και ο λόγος είναι πως οι καπνιστές είμαστε περισσότεροι.

Το δικαίωμα του μη καπνιστή να μην εισπνέει τον δικό μου καπνο που πάει?

Το δικαίωμα στην διασκέδαση του μη καπνιστή που πάει?

Θυμάστε την πρώτη φορά που καπνίσατε? Νιώσατε κάτι ευχάριστο?

Εγώ την θυμάμαι όπως θυμάμαι και κάθε φορά που ξανάρχισα το κάπνισμα.

Την πρώτη φορά πνίγηκα. Και έτσουξε ο λαιμός μου.

Τις επόμενες φορές ένιωσα μια ζαλάδα και μερικές φορές ήταν τόσο έντονη που αναγκάστηκα να καθίσω.

Ειδικά την τελευταία φορά που κάπνισα μετά από περίοδο αποτοξίνωσης (αυτό θεωρώ ότι κάνω), ένιωσα και κάτι κρύο να διατρέχει την ραχοκοκαλιά μου.

 

Και να σας πω και κάτι άλλο? Την τελευταία φορά που αποφάσισα να κόψω το τσιγάρο, ο λόγος ήταν η γριμάτσα του παιδιού μου όταν πήγαινα να το αγκαλίασω ή να παίξω μαζί του.

Τι μου φταίει αυτό ο πλάσμα?

 

Το ότι ο λόγος απαγόρευσης του καπνίσματος είναι η δύναμη των ασφαλιστικών έναντι των τσιγαράδων δεν αναιρεί το γεγονός πως το τσιγάρο δημιουργεί πρόβλημα (μικρό, μεγάλο, κυρίαρχο ή όχι). Ισα ίσα που επιβεβαιώνει ότι το τσιγάρο δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και τονίζω ότι ακόμα και το ένα τσιγάρο δημιουργεί πρόβλημα υγείας και αυτό το γνωρίζουμε και αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά. Γιατί να επιτρέπεται ο καπνός και όχι και το χασίς ή ακόμα και η κοκαΐνη;

 

Το επιχείρημα ασθένεια που γνωρίζεις ότι θα πάθεις -> νοσηλεία -> νοσήλια που θα πληρώσουμε όλοι δεν είναι καθόλου ρατσιστικό ή άτοπο. Αν αρχίσουμε τους χαρακτηρισμούς θα πω και εγώ με τη σειρά μου ότι είναι ασέβεια προς το διπλανό μας μη καπνιστή και εγωκεντρισμός που δεν ενδιαφερόμαστε όχι μόνο για τις συνέπειες στον εαυτό μας αλλά και για τις συνέπειες στους παθητικούς καπνιστές και στο κοινωνικό σύνολο που θα μας πληρώσει για να γίνουμε καλά αν ποτέ γίνουμε.

Χρησιμοποιώ χαρακτηρισμούς όπως "ασέβεια" και "εγωκεντρισμός" για να δείξω ότι όροι όπως ρατσισμός οδηγούν σε αδιέξοδο τη συζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Και τονίζω ότι ακόμα και το ένα τσιγάρο δημιουργεί πρόβλημα υγείας και αυτό το γνωρίζουμε και αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά.

Δεν γνωρίζουμε. Το κάπνισμα είναι περισσότερο καταλύτης στα προβλήματα υγείας και όχι τόσο παράγοντας.

Γιατί να επιτρέπεται ο καπνός και όχι και το χασίς ή ακόμα και η κοκαΐνη;

Τέλεια ερώτηση!!! Αν πας στο Αμστερνταμ, θα πας σε μαγαζι όπου επιτρέπεται τι κάπνισμα κάνναβης; Μάλλον όχι... Στην καφετέρεια-μπουζουκερί-τεκέ, γιατί πας;;;

"ασέβεια" και "εγωκεντρισμός"

Χάρη δεν με πειράζουν τέτοιοι όροι και πολύ περισσότερο όταν α) ξέρω πως είναι σωστοί, β) αποτελούν γνώμη κάποιου και όχι μέσα επίθεσης. Τα βλέπω λίγο πιο δημοκρατικά τα πράγματα.

acnt, βλέπεις τα ανθρώπινα δικαιώματα μόνο από την μία πλευρά.

Ίσως ναι, αλλά αν διαβάσεις παραπάνω όσα λέω, αναφέρω πως είμαι ΥΠΕΡ της απαγόρευσης καπνίσματος σε δημόσια κτίρια. Πάντως, ξέρω πως ο μη καπνιστής επιλέγει να πάει κάπου και να κάνει κάτι. Είναι θέμα επιλογών και όχι δικαιωμάτων των μη καπνιστών! 'Ολοι οι μη καπνιστές πάνε σε κάκιστα αεριζόμενα μαγαζιά για "διασκέδαση". Εν γνώση τους λοιπόν γίνονται παθητικοί καπνιστές.

 

Επιμένω να λέω πως το μέτρο το βρίσκω ανόητο: Ας απαγορευτεί πρώτα η πώληση καπνού και αλκοολ στα παιδιά (που συνηθίζουν στην ιδέα από τα πρώτα τους χρόνια) και μετά ας μιλήσουμε για κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το Υπουργείο Υγείας διαφωνεί με την άποψή σου. Γι αυτό αναγράφει ό,τι αναγράφει στα πακέτα τσιγάρων, γι αυτό οι απαγορεύσεις διαφημίσεων στην τηλεόραση, γι αυτό και τα νέα μέτρα.

 

Στην Ολλανδία επιτρέπεται δια νόμου η πώληση και κατανάλωση χασίς σε συγκεκριμένους χώρους.

Στην Ελλάδα δεν έχω και πολλές επιλογές αν θέλω να πάω σε μια καφετερία ή κέντρο διασκέδαση ή ακόμα και μια οικογενειακή ταβέρνα. Δεν τηρούν τη νομοθεσία και δεν έχουν ξεχωριστούς χώρους καπνιστών και μη. Οι μόνες επιχειρήσεις που τηρούν τη νομοθεσία είναι ξενόφερτες, καφετερία του ΙΚΕΑ, Applebies, Fridays κ.ά. Επιλογές για μη καπνιστές, ελάχιστες.

Εγώ που δεν τα βλέπω και τόσο δημοκρατικά τα πράγματα θεωρώ ότι αν αρχίσουμε να μιλάμε χαρακτηρίζοντας ο ένας τις απόψεις του άλλου ρατσιστικές θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Οι χαρακτηρισμοί δεν προσθέτουν τίποτα σε επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.