Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Έχει ακούσει κανένας συνάδελφος αν η πολεοδομία απαιτεί σχέδια για έκδοση άδειας κέντρου καπνίσματος σε μπαρ ή καφετέριες?σας ρωτάω γιατί πριν λίγο ενώ έπινα ενα καφέ με πλησίασε ο ιδιοκτήτης λέγοντάς μου πως μέχρι την Δευτέρα πρέπει να έχει σχέδια στην πολεοδομία για να πάρει την άδεια...ξέρει κανένας λεπτομέρειες για να με κατατοπίσει??όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι είναι αυτή η μανία σας με το κάπνισμα??. Αυτό πια κι' αν είναι Ρατσισμός! Πιό πολλοί σκοτώνονται από το κάπνισμα ή από τα αυτοκίνητα?? Δηλαδή να τα απαγορεύσουμε κι' αυτά?? Η προπαγάνδα λέει : Ας στρέψουμε αλλού την προσοχή -> Κεραίες κινητής τηλεφωνίας δίπλα σε σχολεία και νοσοκομεία-Ταξί και λεωφορεία που καπνίζουν σαν φούρνοι για να μην πώ άλλα (το τσιγάρο μας μάρανε)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει επιτέλους να μπορούμε όλοι να διασκεδάσουμε χωρίς να ασφυκτιούμε!

 

 

Ε ας διαχωριστούν τότε απλά τα κέντρα διασκέδασης σε αμιγώς "καπνιζόντων" και "μη καπνιζόντων". Να δούμε ποια θα είναι πιο γεμάτα. Εμένα προσωπικά δεν πρόκειται να μου λείψει η παρέα των "φανατικών ακάπνων" οι οποίοι θα πηγαίνουν στη δεύτερη κατηγορία. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν και υπέρ τέτοιων μέτρων , ο συγκεκριμένος μου φαίνεται παράλογος . Τι πάει να πει 70 μ2 ; Αν σε κάποιο μικρό κατάστημα αφαιρέσεις τους εξωτερικούς τοίχους , τους εσωτερικούς , την κουζίνα και τις τουαλέτες , τι μένει ; Τίποτα ! Απειροελάχιστα έχουν τόσο μικρή αίθουσα ! Τα περισσότερα είναι περισσότερα από 70 και λιγότερο από 100 , που σημαίνει πως τα περισσότερα αφενός πρέπει να κάνουν διαχωρισμό χώρων αλλά αφετέρου ο χώρος που προκύπτεί είναι τοσοδούλης ! Θα πηγαίνουμε λοιπόν στην καφετέρεια της γειτονιάς μας και θα βλέπουμε τους καπνιστές μέσα σε μία γυάλα ; ! Α , ξέχασα , θα πρέπει εκειμέσα να κατασκευαστεί και εξαερισμός !

Πιστεύω πως το ερώτημα δεν είναι αν θα εφαρμοστεί νόμος , αλλά αν οι καταστηματάρχες έχουν τη δύναμη να εναντιωθούν στην επιβολή του .

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου αρέσει αυτή η απόφαση, σαν μη καπνιστής, πιστεύω ότι δεν θα έχει μεγάλα αποτελέσματα. Αλλωστε στην Ελλάδα ζούμε και ήδη ψάχνουμε πως θα ξεγλιστρίσουμε.

Οι χώροι με τον κατάλληλο εξαερισμό έχουν την ίδια αποτελεσματικότητα με τους ξεχωριστούς χώρους, αρκεί ο καθένας μας να σέβεται τον συνάνθρωπό του

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή η μανία σας με το κάπνισμα??. Αυτό πια κι' αν είναι Ρατσισμός! Πιό πολλοί σκοτώνονται από το κάπνισμα ή από τα αυτοκίνητα?? Δηλαδή να τα απαγορεύσουμε κι' αυτά?? Η προπαγάνδα λέει : Ας στρέψουμε αλλού την προσοχή -> Κεραίες κινητής τηλεφωνίας δίπλα σε σχολεία και νοσοκομεία-Ταξί και λεωφορεία που καπνίζουν σαν φούρνοι για να μην πώ άλλα (το τσιγάρο μας μάρανε)

 

Συνάδελφε αυτά τα λες εξαιτίας της επιρροής της νικοτίνης? Μάλλον ναι.

Επειδή σκοτώνονται από τα αυτοκίνητα δηλαδή να με σκοτώνεις επειδή πίνω τον καφέ μου δίπλα σου ε? Και εγώ τι φταίω? Και στην τελική τα παιδιά σου?

Να στρέψουμε την προσοχή στις κεραίες και στα αυτοκίνητα και να σε αφήσουμε στην ησυχία σου να μας σκοτώνεις με την άνεση σου.

Όπως θες.

Συγνώμη για αυτά που γράφω αλλά μην τα λάβεις επί προσωπικού. Δεν σε βλέπω ως minosdam αλλά ως καπνιστή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να πω την άποψή μου ως καπνιστής:ας προβλέπεται ειδικός χώρος,έστω κ με τζαμαρία στα καταστήματα,έτσι ώστε να μπορώ να ανάψω την τσιγαρούμπα μου χωρίς να ενοχλώ τους μη καπνιστές.....στην Αμερική το 1997 που πήγα πάντως,τότε που στην Ευρώπη δεν υπήρχαν τέτοια μέτρα κ μόνο οι Αμερικάνοι ήταν οι μανιακοί αντικαπνιστές,ΠΡΟΒΛΕΠΟΤΑΝ χώρος για καπνιστές.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω να απαγορευτεί πλήρως η διάθεση προιόντων καπνού οπουδήποτε. Μπορεί να φαίνεται παράλογο, αλλά το ίδιο παράλογο φαινόταν και η απαγόρευση του μαύρου το '36 από τον Μεταξά σε συνδιασμό με το κλείσιμο των τεκέδων.

Αφού το τσιγάρο μόνο στις καπνοβιομηχανίες προσφέρει έσοδα (και στους καρδιολόγους). Αν βαφτιστεί ο κάθε καπνιστής παράνομος και εξαρτημένος (νικοτίνη = εξάρτηση) είναι ένα κάποιο πρώτο βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά είναι πολλά!!!

Είναι πάντως υποκριτικό απ' την πλευρά του κράτους να λαμβάνει μέτρα κατά του καπνίσματος όπως απαγόρευση χρήσης σε κάποιους χώρους, απαγόρευση διαφήμισης, τηλεοπτικές καμπάνιες, μηνύματα στα κουτιά των τσιγάρων και στις διαφημίσεις ότι το κάπνισμα σκοτώνει, προκαλεί καρκίνο, βλάπτει κ.λπ. κ.λπ. και απ' την άλλη να επιτρέπει την κυκλοφορία.

α) Ή βλάπτει ακόμα και το ένα τσιγάρο την ημέρα και όχι μόνο η κατάχρηση και το απαγορεύεις

β) ή δεν βλάπτει και το επιτρέπεις και δε λαμβάνεις κανένα μέτρο

γ) ή βλάπτει μόνο η κατάχρηση του και απλώς προειδοποιείς.

Αυτή την στιγμή λένε ότι ισχύει το (α) αλλά δεν το απαγορεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Χαρη αν και καπνιστης θα συμφωνησω μαζι σου.. Με τη μονη διαφορα οτι οπως λες και εσυ ειναι πολλα τα λεφτα!!! Και το αποτελεσμα θα ειναι κατι αναλογο με την ποτοαπαγορευση στην Αμερικη.. Λαθραια και κρυφα!!! Και ακομα πιο ακριβα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.