Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

...Βλέπω τέτοια μέτρα ως κοινωνικό ρατσισμό...

 

Χμ... εγώ πάλι το αντίθετο έζησα τόσα χρόνια... δεν έχει νόημα να υπεισέλθω σε (αναρίθμητα) παραδείγματα, έχει αποδειχθεί ότι σε κοινωνικό επίπεδο οι καπνιστές δεν μπόρεσαν να επιδείξουν τον απαιτούμενο σεβασμό προς τους μη καπνιστές. Σε χώρους εργασίας, σε υπηρεσίες, σε νοσοκομεία, χώρους εκπαίδευσης και φυσικά σε χώρους "διασκέδασης". Βαρέθηκα να θεωρείται αυτονόητο ότι όταν βγαίνω για καφέ με φίλους πρέπει να καπνίσουν...

 

Οπότε αγαπητέ μου sundance, δεν με απασχολεί για ποιανού την υγεία ενδιαφέρονται...

 

Ενδιαφέρει όμως εμένα η δική μου υγεία και η δική μου καλοπέραση, στο παραλιακό καφέ, πρώτο τραπέζι στην τζαμαρία, χωρίς καπνό...

Όχι με έναν "καλό εξαερισμό", με το "δεν σε ενοχλώ, θα φυσάω τον καπνό απ' την άλλη" κλπ. 100% άκαπνος, χωρίς καπνίζοντες, να πηγαίνω με την οικογένειά μου και να το απολαμβάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πόσοι νόμοι πρέπει να δημιουργηθούν και να αποτύχουν (ο 3ος από το 2002 αν δεν κάνω λάθος) για να καταλάβετε ότι ούτε τώρα θα αλλάξει κάτι και ούτε πρόκειται να εφαρμοστεί;

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα εφαρμόζονται μόνο περικοπές μισθών , δώρων , συντάξεων, ελεύθερες απολύσεις, κατάργηση ελαχίστων αμοιβών , κατάργηση συλλογικών συμβάσεων , αυξήσεις σε καύσιμα , ποτά , τσιγάρα , εντολές από ΔΝΤ κ.λ.π. χαρούμενα.

 

Και μη χειρότερα !

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα που κατεβαινω στο κεντρο της Αθηνας και ρουφαω ολο το καυσαεριο απο τα ταξι + λεωφορεια + φορτηγα της κακιας ωρας ΓΙΑΤΙ δεν κανουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ και χανω πολλαπλασια λεπτα απο την ζωη μου ???

 

Το τσιγαρο τους μαρανε... γιατι επιζητουν (ελαιο)λαδο ! Αλλος ενας ΚΟΥΦΙΟΣ ΝΟΜΟΣ !!

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος φταίει για την αποτυχία αν όχι εμείς;

Θα μου πείτε "οι πολιτικοί μας", αλλά κι αυτούς εμείς τους ψηφίζουμε. Κι ας μας έχουν ταράξεις με ένα σωρό ανενεργών νόμων ελλείψει προεδρικών διαταγμάτων - υπουργικών αποφάσεων - εγγυκλίων κλπ... Δηλαδή μας δουλεύουν ψιλό γαζί αλλά εμείς εκεί...

 

Edit: CVENG είσαι καπνιστής;

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα που κατεβαινω στο κεντρο της Αθηνας και ρουφαω ολο το καυσαεριο απο τα ταξι + λεωφορεια + φορτηγα της κακιας ωρας ΓΙΑΤΙ δεν κανουν ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ και χανω πολλαπλασια λεπτα απο την ζωη μου ???

 

Μόνο από αυτά προέρχεται το καυσαέριο ;

 

Οι βιομηχανίες ; Αυτές τις ξεχάσαμε ;

 

Σιγά μην γίνονται έλεγχοι. Τι θα ελέγξουν , τα ασυντήρητα κρατικά οχήματα ; Τα φορτηγά που βγάζουν μαύρο σύννεφο καπνού ; Τα ταξί ;

 

Θέλει βούληση και κότσια (κάτι άλλο θέλει αλλά να μην το αναλύσουμε εδώ) ...

 

Στο Ελλαδιστάν εφαρμόζονται (κατ' επιλογήν) μόνο ΟΤΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ και ότι είναι εύκολα εφαρμόσιμο σε φορομπηχτική τακτική . Εύκολοι έλεγχοι , γρήγορα έσοδα ...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειμαι συναδελφε !

Ενημερωτικα και μονο, εχω ζησει 6 χρονια εξωτερικο και γνωριζω την σωστη εφαρμογη του νομου, πραγμα που εδω ΔΕΝ προκειται να εφαρμοστει για αλλους πολυ ποιο βρωμικους λογους απο την πισσα !

 

@Gvarth, Απολυτως σωστο !! Τι να πρωτοεγραφα με τοσα που υπαρχουν.....

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ προκειται να εφαρμοστει για αλλους πολυ ποιο βρωμικους λογους απο την πισσα !

 

Ακριβώς . Και είναι λυπηρό αλλά πρώτα φορολογούν αισχρά με έμμεσους φόρους το τσιγάρο , μετά το απαγορεύουν και στη συνέχεια επιβάλλουν πρόστιμα για την μη εφαρμογή του μέτρου ...

 

Κανείς δεν διανοείται να απαγορέψει την διάθεση των προϊόντων καπνού .

Διαπλεκόμενα τα συμφέροντα . Μαύρο σαν πίσσα το τοπίο ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.