Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Το δέχομαι! Σε ποιόν χώρο μπορώ να καπνίζω;

 

Οπουδηποτε δεν ενοχλεις ενα μη καπνιστη ή και καπνιστη.Σπιτι σου ή στο δρομο ή σε καποιο ανοιχτο χωρο.Μιλαμε δηλαδη για το 95% της επιφανειας της γης.Δεν σου φτανει???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώντας απόλυτα με όσα αναφέρει ο sundance, θέλω να προσθέσω ότι αυτό που επιχειρείται τώρα στη χώρα μας είναι κανόνας, εδώ και δεκαετίες, σε άλλες χώρες. Δυστυχώς, όλα τα μέτρα και οι κανόνες, για την προστασία του κοινωνικού συνόλου, που εφαρμόζονται, με επιτυχία, αλλού χρειάζονται δεκαετίες για να εφαρμοστούν ΚΑΙ στη χώρα μας.

 

Το επιχείρημα ότι η χώρα μας, όπως και άλλες, παράγουν καπνό από τον οποίο ζουν πολλές οικογένειες δεν στέκει, πλέον, όταν αντιπαρατίθεται με την υγεία του κοινωνικού συνόλου. Το εάν πετύχει το μέτρο στην Ελλάδα, είναι ένα θέμα που θα το καταγράψει η ιστορία.

 

Το γεγονός ότι αυτή η κυβέρνηση συνεχίζει και επιχειρεί να εφαρμόσει αυτό που ξεκίνησε η προηγούμενη (σπάνιο φαινόμενο), αποτελεί ένα σημαντικό μήνυμα ότι το μέτρο, τελικά, θα πετύχει. Και αυτό θα είναι ΚΕΡΔΟΣ για όλους μας.

 

Αυτά, από έναν τέως καπνιστή (3 πακέτα την ημέρα) που, από την εποχή που το έκοψε (... μαχαίρι, αυτή είναι η συμβουλή μου προς κάθε καπνιστή) έχει γίνει φανατικός υπερασπιστής των δικαιωμάτων των μη καπνιστών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ταυτότητα μαζί μου. Θα μου κάνει τι;

 

Εάν συμφωνούμε στο ότι η Δημοτική Αστυνομία μπορεί να ζητάει την επίδειξη ταυτότητας από τους πολίτες, και εάν συμφωνούμε ότι οι νόμοι είναι για να τηρούνται, τότε διαβάζοντας την παράγραφο 3 ακριβώς κάτω από την προηγούμενη παράγραφο που είχα αναφέρει, βλέπουμε ότι...

 

Κάθε ελεγχόμενος υποχρεούται στην παροχή ... των αιτούμενων στοιχείων ή της συνδρομής... άλλως υποπίπτει στο αδίκημα της απείθειας ... άρθρο 169 Ποινικού Κώδικα

 

Παραθέτω και το άρθρο για να μην δημιουργούνται περεταίρω απορίες

 

Άρθρο 169

 

 

Απείθεια

 

Με φυλάκιση μέχρι έξι μηνών τιμωρείται όποιος, ύστερα από νόμιμη πρόσκληση, αρνείται σε κάποιον από τους υπαλλήλους του άρθρου 13 παρ. αʼ, χωρίς αντίσταση την υπηρεσία ή συνδρομή που οφείλεται κατά το νόμο ή την είσοδο σε οποιοδήποτε μέρος για να επιχειρηθεί κάποια νόμιμη υπηρεσιακή ενέργεια.

 

 

Τώρα θα ακούσω το επιχείρημα. Καλά... όλα τα άλλα στην Ελλάδα πάνε σωστά; Εμένα θα βρούνε να εξαντλήσουν την αυστηρότητα;

 

Δεν είναι αυτό το ερώτημα. Είναι κατά πόσο συμφωνούμε ότι ο νόμος (που λέγαμε παραπάνω) πρέπει να τηρείται...

 

 

edit: Για να μην φανώ ότι είμαι δεοντολόγος και ρομαντικός, η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές βρίσκομαι στην δυσάρεστη θέση να μην συμφωνώ (ή και να μην μπορώ πρακτικά) να τηρήσω (κάποιους από) νόμους στην Ελλάδα (γενικά μιλάω, όχι για το τσιγάρο)

Link to comment
Share on other sites

1. δεν ειμαι καπνιστής, βασικά το σιχαινομαι.

2.Αρνουμαι να συμπαραταχθω και να συνενεσω σε μια σταυροφορια για την οποια δεν εχω πιστει και τα κινητρα της δεν μπορω να δω, πισω απο το λογικο επιχειρημα της υγειας.

3.Οκ εχω δικαιωματα αλλα εφ όσον ο καπνος ειναι προιόν που κυκλοφορεί νομιμα έχει δικαιωματα και ο καπνιστής

4.Λιγη ανοχή , δεν είναι το μείζον αυτο

5. Την καταλληλη χρονική περίοδο διαλέξαν για να ξανα-κόψει η Ελλάδα το τσιγάρο

6. Για να επιτύχω μια συμπεριφορά απο μια ομαδα ανθρώπων δεν είναι ανάγκη να τους καταπιέσω και να τους την επιβαλω με πρόστιμα και αλλες χαζομαρες. Αρκει να καταλάβουν. Και πιστεύω οτι οι περισσότεροι καπνιστές ουτε μπροστά σε εγκυες καπνίζουν ουτε την ωρα που τρωνε ούτε μες στα νοσοκομεία. Οι καφροι που το κάνουν θα συνεχίσουν να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς να πω ότι αν και καπνιστής συμφωνώ με την απαγόρευση.

Έρχομαι στον νόμο

Λέει λοιπόν

4. Κάπνισμα σε κλειστούς ιδιωτικούς χώρους εργασίας.

• Ανοχή ή μη επέμβαση του Υπευθύνου

• Μη πραγματοποίηση συστάσεων στους παραβάτες

• Μη λήψη μέτρων για την αποτροπή των παραβάσεων.

• Μη ανάρτηση απαγορευτικού σήματος

• Μη ανταπόκριση του υπευθύνου σε διαμαρτυρία για την πραγματοποίηση της παράβασης

• Μη συνεργασία του υπευθύνου με τα αρμόδια όργανα κατά τη διεξαγωγή του ελέγχου.

500 € για κάθε παράβαση υπευθύνων διαχείρισης

50 € για κάθε παράβαση ιδιωτών

 

Δηλαδή πρέπει στα γραφεία μας να βάλουμε απαγορευτικό σηματάκι αλλιώς θα πληρώσουμε πρόστιμο 500€ και άλλα 500€ επειδή θα μας βρούνε να καπνίζουμε???

Link to comment
Share on other sites

Το απόγευμα θα πάω να αγοράσω ένα!!!!! :) :) και θα σβήνω το τσιγάρο πριν ανοίξω την πόρτα του γραφείου...

 

Έχεις άδεια καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος; Όχι.

Έχεις οποιουδήποτε είδους άδεια λειτουργίας από το δήμο σου; Όχι.

Μπορείς να μην επιτρέψεις την είσοδο σε όποιον δεν επιθυμείς; Ναι.

Απαιτείται ένταλμα ερεύνης για να μπει μέσα αστυνομία; Ναι.

Μπορείς ή δε μπορείς να έχεις μόνιμα κλειδωμένη την πόρτα σου και να ανοίγεις σε όποιον επιθυμείς μόνο και κατόπιν συνεννοήσεως; Ασφαλώς και μπορείς.

Κατά συνέπεια δεν πρόκειται για "δημόσιο χώρο", αλλά για ιδιωτικό (όπως το σπίτι σου), οπότε δεν σε αφορά ο εν λόγω νόμος.

Μπορεί να ακούγεται "τραβηγμένο", αλλά στις βλακείες, θα αρχίσω να απαντάω με ακρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καπνιστής εδώ και 20 χρόνια περίπου, και δεν νομίζω να μπορώ να το κόψω εύκολα. Σίγουρα θέλει απόφαση (μαχαίρι που είπε και ο ΜΑΚΑΡ), που μάλλον δεν την έχω.

Αλλά αυτό που ήθελα να πω, ότι τους μη καπνιστές πάντα τους σεβόμουνα και δεν κάπνιζα σε κλειστούς χώρους.

Δηλαδή χρειαζόμαστε το νόμο για να υπάρξει λίγη λογική και πάνω απ'όλα σεβασμός ?

Link to comment
Share on other sites

Για να μιλησω με όρους της ιστορίας που μας είπες, είναι σαν να απαγορεύεται η αφόδευση και να μην έχουμε...τουαλέτες!!!

 

παλεψτε για τις τουαλετες σας.

 

εμενα με ικανοποιει που δεν θα αναπνεω τα σκ@τ@ σας. (συγνωμη για την εκφραση αλλα εγω ετσι τον αντιλαμβανομαι τον καπνο σας)

 

Geor21 'νιωσε'. (το καπνισμα ειναι σαν το χεσιμ@-enough said)

 

το κλειδι ειναι στο state of mind. αυτη η λεξη τα περιεχει ολα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.