Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Συνάδελφοι εμένα πλέον μου φαίνεται ότι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος. Ναι το τσιγάρο βλάπτει πολλαπλώς, αθροιστικά, οριστικά και αμετάκλητα. Το θέμα πλέον για μένα δεν είναι πού θα επιτρέπεται το κάπνισμα και πού όχι αλλά το γιατί να κυκλοφορούν ελεύθερα τα προϊόντα καπνού. Αθροιστικά το τσιγάρο έχει προκαλέσει περισσότερους θανάτους από όλα τα σκληρά, λεγόμενα, ναρκωτικά μαζί. Θα ήθελα δηλαδή από την πολιτεία πέρα από τις λογικές ή ανόητες απαγορεύσεις να δημιουργήσει ταυτόχρονα κέντρα απεξάρτησης από τον καπνό. Είτε το θέλουμε είτε όχι ο καπνιστής είναι άτομο εθισμένο σε μια συγκεκριμένη ουσία. Η δε περιθωριοποίηση που θα αναπτυχθεί από μέτρα εισπρακτικού κυρίως χαρακτήρα θα μοιάζει περισσότερο με την περιθωριοποίηση που υφίστανται οι χρήστες ναρκωτικών. Ήδη σε πολλές χώρες του εξωτερικού εκεί έχει καταλήξει το πράγμα. Θυμάστε άραγε τις τελευταίες διαφημίσεις εναντίον του καπνίσματος που ο νέος καπνιστής υφίσταται την απόρριψη της συνομηλίκου του επειδή είναι καπνιστής; Δεν ήταν λίγο ρατσιστική όλη αυτή η καμπάνια;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

cna διαφωνω.

 

καμια σχεση δεν εχει η εξαρτηση των ναρκωτικων με αυτη των απλων τσιγαρων.

 

μεσα στους τελευταιους 3 μηνες, 3 φιλοι μου που καπνιζαν επι 12 χρονια, το εκοψαν χωρις καμια βοηθεια.

 

μονο θεληση θελει, τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και άλλοι που κάνουν ηρωίνη την κόβουν μόνοι τους, τί πάει να πει αυτό; Άλλωστε είπες τους 3 τελευταίους μήνες. Μάθε λοιπόν ότι η πραγματική απεξάρτηση έρχεται μετά τους 6 μήνες, γιατί η νικοτίνη ως λιποδιαλυτή ουσία αποθηκεύεται στον λιπώδη ιστό του σώματος. Που σημαίνει ότι ο εγκέφαλος συνεχίζει να βρίσκεται υπό την επήρεια της νικοτίνης για πολύ καιρό μετά την διακοπή της χρήσης. Άσε λοιπόν να περάσουν οι έξι μήνες και βλέπουμε. Για να μην αναφέρω ότι στην πλειονότητα των περιπτώσεων, και κατά βάση αυτές είναι που μας αφορούν, το άτομο ξεκινά πάλι το κάπνισμα μέσα σε 1-2 χρόνια. sundance και όσοι δεν έχουν καπνίσει ποτέ στην ζωή τους: ευτυχώς για εσάς που δεν έχετε καπνίσει δεν μπορείτε να κατανοήσετε το μέγεθος της εξάρτησης. Πέρα από σωματική είναι και ψυχολογική.

Link to comment
Share on other sites

cna αυτό εγώ δεν το καταλαβαίνω εγώ κάπνιζα από τα 16 εως τα 19 και το έκοψα μαχαίρι και από τότε δεν έχω καπνίσει ούτε ένα τσιγάρο και έχουν περάσει 23 χρόνια (ο πατέρας μου έλεγε ότι δεν είχα εξάρτηση γιατί δεν πήγαινα κάτω τον καπνό , όμως δεν ισχύει γιατί το έκανα και αυτό) Απλώς συνειδητοποίησα ότι ήταν βλακεία να χαλάω την υγεία μου για κάτι που δεν προκαλούσε ευχαρίστηση και δεν ήθελα να κάνω κάτι που θα με έκανε βλαμμένο. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι τόσο μικρό το ποσοστό αυτών που δεν το συνειδητοποιύν επίσης (αλλά είπα και σε προηγούμενο ποστ ότι πολλές φορές η πλειοψηφία δεν έχει το αλάθαστο)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά ενοχλεί ο καπνός μας.

 

Να το κόψουν τότε και από τα περίπτερα.

 

Επιτρέπεται η αγορά χειροβομβίδας αλλά απαγορεύεται η χρήση της ?

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα λογική...

επιτρέπεται η πώληση προϊόντων καπνού στα περίπτερα, άρα καταλήγουμε στο ασφαλές συμπέρασμα ότι επιτρέπεται το κάπνισμα:

 

-Σε θαλάμους ανελκυστήρων

-Σε δωμάτια νοσοκομείων (κατά προτίμηση πνευμονολογικής κλινικής)

-Σε μαιευτήρια

-Σε λεωφορεία και γενικά Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

-... (συμπληρώστε ελεύθερα)

Link to comment
Share on other sites

Έχω σκεφτεί να το κάνω αλλά υπάρχουν οι νόμοι περί προσβολής της δημοσίας αιδούς καθώς και προσβολής της γενετήσιας ορμής.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ από 10 πόντους φήμη δώρο στους συναδέλφους cna και sundance για τον εκπληκτικό τους διάλογο!!! Μου φτιάξατε τη μέρα!!!:P:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.