Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Οπουδηποτε δεν ενοχλεις ενα μη καπνιστη ή και καπνιστη.Σπιτι σου ή στο δρομο ή σε καποιο ανοιχτο χωρο.Μιλαμε δηλαδη για το 95% της επιφανειας της γης.Δεν σου φτανει???

Συγνώμη, αλλά την τελευταία φορά που κοίταξα, όλοι είμαστε ίσοι ως πολίτες. Σωστά; Εγώ γιατί να μην μπορώ να πιώ το καφεδάκι μου στην ζεστούλα της καφετέρειας και θα πρέπει να βγω έξω; Γιατί η λύση στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων των μη καπνιστών -που αν διάβασες παραπάνω, συμφωνώ και τα σέβομαι- είναι ο εξοστρακισμός και όχι η δημιουργία σωστών φουαγιέ; Μηχανολόγος δηλώνεις και άρα ξέρεις καλύτερα από εμένα οτι υπάρχουν τα συστήματα για να είναι η ατμόσφαιρα ενός τέτοιου χώρου καθαρή και... smoke free!

(ξανατονίζω, από την συζήτηση εξαιρώ δημόσιους υπηρεσίες κτλ)

 

Και θέλω να τονίσω και το εξής:

Στην χώρα μας, λόγω του καιρού, πιάνουμε τα τραπεζάκια στις πλατείες από Απρίλιο έως και Οκτώβριο. Επί 7 μήνες θα κάθεστε δίπλα δίπλα με τους καπνιστές και θα εισπνέετε... Αυτό δεν σας πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και το καφεδάκι μπορείς να το πιεις και το τσιγαράκι επίσης μπορείς να το καπνίσεις.

Μόνο που δεν μπορείς να τα κάνεις ταυτοχρόνως σε κλειστό δημόσιο χώρο.

 

 

edit: Από μηχανολογική/ενεργειακή άποψη, μιας και περνάμε χαλεπούς καιρούς, η προμήθεια, εγκατάσταση, λειτουργία και συντήρηση ΟΛΟΥ του απαραίτητου εξοπλισμού για την συνέχιση του καπνίσματος σε κλειστούς χώρους, είναι οικονομικά και οικολογικά ασύμφορη. Για την κοινωνία γενικά. Για τον μηχανολόγο είναι πολύ συμφέρουσα.

 

 

 

Αυτό δεν σας πειράζει;

Τι να κάνουμε; Μας πειράζει και αυτό, αλλά μερικοί από τους καπνιστές είναι πονόψυχοι (και υπομένουν τον καπνό του διπλανού στον ανοικτό χώρο) ενώ μερικοί άλλοι όχι τόσο πονόψυχοι, απλώς περιμένουν την γενική απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους δημόσιους χώρους, κλειστούς και ανοικτούς :smile:

Link to comment
Share on other sites

πονόψυχοι, απλώς περιμένουν την γενική απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους δημόσιους χώρους, κλειστούς και ανοικτούς :smile:

 

Αχ αυτούς τους "πανηγυρισμούς"... Τους έχω ξαναδεί αρκετές φορές, πάντα σε απογοήτευση κατέληξαν. :grin:

Link to comment
Share on other sites

Οχι πάντα. Το αντίθετο μάλιστα.

Κάπου γύρω στο 1975-1980 απαγορεύτηκε το τσιγάρο στα δημόσια μέσα συγκοινωνίας. Βεβαίως δεν κόπηκε με την μία το κάπνισμα στα υπεραστικά λεωφορεία, αλλά σιγά-σιγά και με την επίκληση του νόμου σε όσους θεριακλήδες ήθελαν να καπνίζουν μέσα στα λεωφορεία, φτάσαμε γύρω στο 1995 να μην διανοείται κάποιος να καπνίζει ούτε στις πίσω θέσεις των λεωφορείων. Ωστόσο έμεινε (άτυπα φυσικά) μόνο το προνόμιο του οδηγού να καπνίζει.

Υπάρχει κανένας που να πιστεύει ότι εάν δεν είχε βγει ο νόμος το 1975-1980, θα σταματούσαν οι καπνιστές να καπνίζουν στα λεωφορεία; Θυμάται κανείς τους καπνιστές μέσα σε υπεραστικά λεωφορεία; Ήμουν νεαρός τότε αλλά το θυμάμαι πολύ καλά...

 

Ετσι λοιπόν, μπορεί και ο σημερινός νόμος να αφήνει τους καπνιστές να καπνίζουν σε ανοιχτό δημόσιο χώρο, αλλά νομίζω ότι βλέπουμε όλοι πού πηγαίνει η ιστορία με το τσιγάρο: στην γενική απαγόρευση. Θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, και για να θυμηθούμε την ιστορία του sundance, λίγο νωρίτερα είχε απαγορευθεί το πτύειν και το ουρείν... :):):)

 

Και δεν μπορώ να μην σχολιάσω ότι η πρόοδος στα δύο τελευταία ήταν ταχύτερη! :):):)

Link to comment
Share on other sites

Ω, ναι! Υπήρχαν τότε, ακόμη, οι πινακίδες "απαγορεύεται το πτύειν". Για το ουρείν δεν είχα δει ποτέ καμία πινακίδα (αλλά ευτυχώς δεν χρειαζόνταν) ...

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά την τελευταία φορά που κοίταξα, όλοι είμαστε ίσοι ως πολίτες. Σωστά; Εγώ γιατί να μην μπορώ να πιώ το καφεδάκι μου στην ζεστούλα της καφετέρειας και θα πρέπει να βγω έξω; Γιατί η λύση στην υπεράσπιση των δικαιωμάτων των μη καπνιστών -που αν διάβασες παραπάνω, συμφωνώ και τα σέβομαι- είναι ο εξοστρακισμός και όχι η δημιουργία σωστών φουαγιέ; Μηχανολόγος δηλώνεις και άρα ξέρεις καλύτερα από εμένα οτι υπάρχουν τα συστήματα για να είναι η ατμόσφαιρα ενός τέτοιου χώρου καθαρή και... smoke free!

(ξανατονίζω, από την συζήτηση εξαιρώ δημόσιους υπηρεσίες κτλ)

 

Και θέλω να τονίσω και το εξής:

Στην χώρα μας, λόγω του καιρού, πιάνουμε τα τραπεζάκια στις πλατείες από Απρίλιο έως και Οκτώβριο. Επί 7 μήνες θα κάθεστε δίπλα δίπλα με τους καπνιστές και θα εισπνέετε... Αυτό δεν σας πειράζει;

Δεν καταλαβα ρε φιλε...Το γεγονος οτι ειμαστε ισοι σου δινει το δικαιωμα να βλαπτεις την υγεια μου και να μου χαλας τη διαθεση???Επειδη λοιπον,οπως ειπες ειμαστε ισοι εχουμε ολοι δικαιωματα και υποχρεωσεις.Υποχρεωσις μας ειναι να σεβομαστε τον συνανθρωπο μας. Αν δε θελεις να σεβεσαι κανενα μαλλον εισαι 'ελληναρας'(οχι προσωπικα εσυ) και εισαι απο αυτους που δινεις μιζα,τρως τη σειρα του αλλου σε μια ουρα,πας απο το πλαι στα φαναρια για να περασεις μπροστα και ολα τ'αλλα τα πρωτογονα που μας χαρακτηριζουν ως σκατολαο.

Link to comment
Share on other sites

kusta πρόσεξε γιατί αγγίζεις τα όρια του ρατσισμού. Είπαμε δίκιο έχετε οι μη καπνιστές αλλά και οι καπνιστές δεν είναι όλοι τους λαμόγια-μιζαδόροι. Στην τελική πρώτα στον καπνιστή καταφεύγει το κράτος για να μαζέψει τους φόρους και να αυξήσει τα έσοδά του. Κι εντάξει από την άλλη μεριά σε άλλες χώρες έχουν εφαρμοστεί αυτά τα μέτρα νωρίτερα, όμως στην Ελλάδα υπάρχει ένα μικρό πρόβλημα: το κομμάτι του πληθυσμού που καπνίζει δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο. Κακώς που συμβαίνει αυτό, κι εγώ μαζί σας, αλλά όχι να φτάσουμε και στο άλλο άκρο. Άσε που βρέθηκε ήδη η λύση με τις λέσχες καπνιστών. :)

Link to comment
Share on other sites

[ το κομμάτι του πληθυσμού που καπνίζει δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο. Κακώς που συμβαίνει αυτό, κι εγώ μαζί σας, αλλά όχι να φτάσουμε και στο άλλο άκρο. Άσε που βρέθηκε ήδη η λύση με τις λέσχες καπνιστών. :)

 

Αλλη μια απόδειξη ότι η πλειοψηφία δεν έχει πάντα την σωστή γνώμη και δεν πρεπει να απορίπτουμε την άποψη της μειοψηφίας Εγώ στα περισσότερα θέματα και ειδικά στην πολιτική είμαι με την μειοψηφία Πάντως στο θέμα του καπνίσματος δεν κατάλαβα ποτέ πως τόσο μεγάλο ποσοστό κάνει κάτι που βλάπτει την υγεία (βλεπε προηγούμενο ποστ με βίντεο) και μετά την τσέπη

Link to comment
Share on other sites

Έχεις άδεια καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος; Όχι.

Έχεις οποιουδήποτε είδους άδεια λειτουργίας από το δήμο σου; Όχι.

Μπορείς να μην επιτρέψεις την είσοδο σε όποιον δεν επιθυμείς; Ναι.

Απαιτείται ένταλμα ερεύνης για να μπει μέσα αστυνομία; Ναι.

Μπορείς ή δε μπορείς να έχεις μόνιμα κλειδωμένη την πόρτα σου και να ανοίγεις σε όποιον επιθυμείς μόνο και κατόπιν συνεννοήσεως; Ασφαλώς και μπορείς.

Κατά συνέπεια δεν πρόκειται για "δημόσιο χώρο", αλλά για ιδιωτικό (όπως το σπίτι σου), οπότε δεν σε αφορά ο εν λόγω νόμος.

Μπορεί να ακούγεται "τραβηγμένο", αλλά στις βλακείες, θα αρχίσω να απαντάω με ακρότητες.

 

Μα το κείμενο που έβαλα ήταν σαφές

4. Κάπνισμα σε κλειστούς ιδιωτικούς χώρους εργασίας.

Βέβαια, σαφώς και μπορώ να κάνω αυτά που λες :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.