Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Δεν καταλαβα ρε φιλε...Το γεγονος οτι ειμαστε ισοι σου δινει το δικαιωμα να βλαπτεις την υγεια μου και να μου χαλας τη διαθεση??
Καταρχάς χαλάρωσε λίγο σε παρακαλώ... Δεν σου φύσηξα εγώ κανό στα μούτρα, ούτε -απ'όσο ξέρω δηλ.- τα χωράφια μας γειτονεύουν...

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει τί λέω...

Προσωπικά, δεν μου αρέσει ο τεκες. Τον χειμώνα πίνω τον καφέ μου κάτω από σόμπα και τρώω την βροχή διότι μέσα δεν θέλω να μπω (αλλά παρ'όλ'αυτά καπνίζω)... Δεν θα έπρεπε αντί να προβαίνουν σε διαχωρισμούς τύπου colored-whites να περάσουν μια πολύ πιό αυστηρή νομοθεσία με την οποία να έχεις εσύ τον χώρο σου κι εγώ τον δικό μου;

 

Γι'αυτό σε ρωτώ: δεν είμαστε όλοι ίσοι; Μάλλον όχι, διότι τα δικαιώματα σου καλύπτονται. Τα δικά μου όχι. Και τα δικά μου δεν καλύπτονται με την ασύδωτη αποδοχή του καπνίσματος παντού, αλλά με την δημιουργία κατάλληλα διαμορφωμένων χώρων.

 

Διαφωνείς;

 

Επίσης, μη μου μιλάς για ελληνάρες... Ξέρω πολύ καλά τί εστί ελληνάρας σαν χαρακτηρισμός μας ερχόμενος από αλλοδαπούς... Αυτό όμως είναι άλλη ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Sundance "νιωθω" μια χαρα. ΑΝΕΧΟΜΑΙ τον αλλο οπως μπορει να με ανεχεται κι εκεινος και αποδέχομαι τις επιλογες μου, δεν προσπαθω να κανω τον κοσμο τελειο σαν κι εμενα. :)

Και αν γινει κατι θετικό παντα γινεται χωρίς την αναγκη επιβολής με νομους και προστιμα. Αυτό ειναι το state of mind. Ειδ αλλως θελομε ολοι ενα βουρδουλα πανω απ την κεφαλή μας. Αυτο θελω να πω. Δηλαδη σε 6 μήνες το μέτρο θα εχει ατονήσει (εξ ου και το περιθοριο σε καζινα και μεγαλα κέντρα) και θα εχουμε γίνει κακοι όλοι μεταξύ μας χωρίς να καταφερουμε τιποτα. Παλι θα ντουμανιαζουν τα μαγαζια παλι θα γκρινιαζουμε ο ενας με τον αλλο.

Υ.Γ.

Link to comment
Share on other sites

Sundance "νιωθω" μια χαρα. ΑΝΕΧΟΜΑΙ τον αλλο οπως μπορει να με ανεχεται κι εκεινος και αποδέχομαι τις επιλογες μου, δεν προσπαθω να κανω τον κοσμο τελειο σαν κι εμενα. :)

Και αν γινει κατι θετικό παντα γινεται χωρίς την αναγκη επιβολής με νομους και προστιμα. Αυτό ειναι το state of mind. Ειδ αλλως θελομε ολοι ενα βουρδουλα πανω απ την κεφαλή μας. Αυτο θελω να πω. Δηλαδη σε 6 μήνες το μέτρο θα εχει ατονήσει (εξ ου και το περιθοριο σε καζινα και μεγαλα κέντρα) και θα εχουμε γίνει κακοι όλοι μεταξύ μας χωρίς να καταφερουμε τιποτα. Παλι θα ντουμανιαζουν τα μαγαζια παλι θα γκρινιαζουμε ο ενας με τον αλλο.

Υ.Γ.

 

ΑΝΕΧΟΜΑΙ τον αλλο οπως μπορει να με ανεχεται κι εκεινος και αποδέχομαι τις επιλογες μου, δεν προσπαθω να κανω τον κοσμο τελειο σαν κι εμενα. :)

 

Αυτό μπορεί να λέγεται ως γενική θέση για πολλά θέματα, αλλά όχι, ειδικά, για το κάπνισμα.

 

Και αν γινει κατι θετικό παντα γινεται χωρίς την αναγκη επιβολής με νομους και προστιμα. Αυτό ειναι το state of mind. Ειδ αλλως θελομε ολοι ενα βουρδουλα πανω απ την κεφαλή μας.

 

Σύμφωνα με την ιστορική ανάλυση του sundance, τα περισσότερα θετικά βήματα πραγματοποιήθηκαν με την επιβολή νόμου και ο λόγος είναι γνωστός. Όχι μόνο δεν παίρνουμε από λόγια, όπως άλλοι λαοί, αλλά εναντιωνόμαστε και σε οτιδήποτε θίγει το μικρό και προσωπικό μας συμφέρον.

 

Δηλαδη σε 6 μήνες το μέτρο θα εχει ατονήσει (εξ ου και το περιθοριο σε καζινα και μεγαλα κέντρα) και θα εχουμε γίνει κακοι όλοι μεταξύ μας χωρίς να καταφερουμε τιποτα. Παλι θα ντουμανιαζουν τα μαγαζια παλι θα γκρινιαζουμε ο ενας με τον αλλο.

 

Προσωπικά, πιστεύω ότι η καμπάνια για την απαγόρευση του καπνίσματος έχει ωριμάσει αρκετά, στα χρόνια που πέρασαν, και το ποτάμι δεν γυρίζει, πλέον, πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φασιστικές αντιλήψεις. Μάθε τότε φίλε του Μεταξά πως ο Χίτλερ πρωτο-απαγόρευσε το κάπνισμα στη Γερμανία για την προστασία της "Αρίας Φυλής".

 

Το ίδιο φασιστικό και ρατσιστικό είναι να αναπνέω τα ντουμάνια του κάθε καπνιστή με το έτσι θέλω. Αν βρούνε τρόπο οι καπνιστές να αναπνέουν τσιγάρο μεταξύ τους μόνο, χωρίς να το επιβάλουν και σε όσους δεν καπνίζουν, εις βάρος της υγείας και αυτών που δεν είναι επιλογή τους δηλαδή, τότε δεν έχω πρόβλημα μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο φασιστικό και ρατσιστικό είναι να αναπνέω τα ντουμάνια του κάθε καπνιστή με το έτσι θέλω. Αν βρούνε τρόπο οι καπνιστές να αναπνέουν τσιγάρο μεταξύ τους μόνο, χωρίς να το επιβάλουν και σε όσους δεν καπνίζουν, εις βάρος της υγείας και αυτών που δεν είναι επιλογή τους δηλαδή, τότε δεν έχω πρόβλημα μαζί τους.

Aυτά, ελπίζω να τα λες και για τα καυσαέρια...

Διότι εγώ, δεν οδηγώ αλλά το καυσαέριο το εισπνέω...

 

Τέλος πάντων, το θέμα δεν είναι να βρεις εσυ κι εγώ την λύση αλλά το κράτος... Και η λύση είναι απλή: χώρος καπνιστών και μη καπνιστων.

Τελεία και παυλα.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι όντως ξεχωριστοί χώροι, αλλά πολλοί καπνιστές δεν το αποδέχονται αυτό. Και το να ακούς και θέσεις (σε σχέση με το κάπνισμα) ότι είναι φασισμός ο όποιος περιορισμός των καπνιστών, είναι προκλητικό. Στο κάτω κάτω πρόκειται για αυστηρά προσωπική επιλογή-συνήθεια και όχι για ουσιαστική ανάγκη ή μέσο βιοπορισμού κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ok ok!

Δεν περιγράφω αλλο. :):):)

Το "οι συνθηκες εχουν ωριμάσει" το δεχομαι.

Αλλα μια χαρα παιρνουμε από λογια, αν και λογω ιδιαζοντος χαρακτήρα λόγω ιστορικών συγκυριών είμαστε λιγο ξεροκέφαλοι. Να φέρνεις αντίρρηση είναι γενικά καλό.

Και με το ζόρι δε γίνεται τίποτα σε βάθος χρόνου. Απολύτως.

Δεν μπορώ ακόμη να καταλάβω γιατι δεν εφαρμόζουν το προφανές...

Τελος παντων μπορεί να ειμαι και λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι όντως ξεχωριστοί χώροι, αλλά πολλοί καπνιστές δεν το αποδέχονται αυτό.
Βάλε 1000Ε πρόστιμο να δεις πως θα το αποδεχθούν.

Καλά τα περι φασισμού και χιτλερ που διαβασα, δεν τα σχολιάζω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.