Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Ενδιαφέρουσα λογική...

επιτρέπεται η πώληση προϊόντων καπνού στα περίπτερα, άρα καταλήγουμε στο ασφαλές συμπέρασμα ότι επιτρέπεται το κάπνισμα:

 

-Σε θαλάμους ανελκυστήρων

-Σε δωμάτια νοσοκομείων (κατά προτίμηση πνευμονολογικής κλινικής)

-Σε μαιευτήρια

-Σε λεωφορεία και γενικά Μέσα Μαζικής Μεταφοράς

-... (συμπληρώστε ελεύθερα)

 

Έλληνες. Και εγώ μαζί. Κουβεντιάζουμε ακροβατώντας στα άκρα.

 

Σε καφετέριες δλδ γιατί δεν ανέφερες?

 

 

Επίσης πιάνοντας τα άκρα αν σου πω πως δε γουστάρω τη σαπίλα που βγάζει ο κινητήρας του αυτοκινήτου και ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ? Θα με σεβαστεί και θα παει με το πόδι ?

 

Προσωπικά θα το κόψω, όχι λόγω απαγόρευσης, αλλά ήθελα να δω όλους εσάς τι θα λέγατε αν το % καπνιζόντων ήταν 90%.

Δεν θα ήταν οι γραφικοί και γεροπαράξενοι οι 10%?

 

Τα αμάξια πότε θα καταργηθεί η χρήση τους σε δημόσιους χώρους ?8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από 'δω και πέρα όλοι με το μοτοσακό... :):):)

 

Πάντως, ως τώρα βλέπω μια χαρά νομιμότητα! Το απόγευμα περπατούσα στον δρόμο (επειδή το πεζοδρόμιο ήταν κατηλημένο από τραπεζοκαθίσματα) και με ενόχλησε η μυρωδιά του καπνού... Γύρισα να δω και ξαφνικά κατάλαβα: Εφαρμογή του νόμου, τα τραπεζάκια γεμάτα καπνιστές να ξεφυσάνε! Σύντομα θα ζητήσω απαγόρευση και στο πεζοδρόμιο...

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

καλα ρε τεο, εχουμε την τσατιλα απο την ηττα της ελλαδας και την χαρουμενη σκατοφατσα του ναβαρο (για μια ακομη φορα), και μας δουλεύεις κιολας?

 

ταυτιζεις το αυτοκινητο και την κυκλοφορια του με το τσιγαρο και το φουμαρισμα?

 

και τι σοι επιχειρημα ειναι αυτο? δηλαδη αν πουμε οτι υπαρχουν 10 μετρα στον ιδιο τομεα δρασης και εφαρμοστουν τα 3, τι σημαινει? οτι τα 3 ειναι καταδικαστεα επειδη λειπουν τα αλλα 7? δηλαδη επρεπε να εφαρμοστουν και τα 10 ταυτοχρονα? αν ενας ασθενης εχει 2 προβληματα και για ιδίους λογους αυτος φροντισει μονο το 1, τι θα του πουμε? 'φιλε ας τα αφηνες και τα 2, αφου εκανες θεραπεια μονο για το 1?'

 

στην τελικη εγω μαζι σου ειμαι, δεν χρησιμοποιω αυτοκινητο ουτως ή αλλως.οταν λεμε καθολου, εννοουμε καθολου φιλε.

 

ομως ο τυπος απο το χωριο που πρεπει να παει δουλεια και δεν εχει μεσα μαζικης μεταφορας πως θα παει?

 

τετοιος τυπος, του οποιου το τσιγαρο να του ειναι τοσο απαραιτητο που να πρεπει να καπνισει μεσα στην καφετερια υπαρχει?

 

δε νομιζω, και αν υπαρχει στα π@π@αρια μου προσωπικα, να το κοψει αν ειναι τοσο εθισμενος ή να καπνιζει εκει που επιτρεπεται.

 

νυσαφι πια τοσα χρονια. ο παραλογισμος σταματαει επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

τι θα λέγατε αν το % καπνιζόντων ήταν 90%.

Δεν θα ήταν οι γραφικοί και γεροπαράξενοι οι 10%?

 

Το 90% είναι καπνίζοντες Theo. Χωρίς υπερβολή και αναμφισβήτητα καθώς αυτό φάνηκε από το πόσα καταστήματα τήρησαν την προηγούμενη απαγόρευση. Υπό την έννοια ότι το 90% των παρεών έχει τουλάχιστον έναν καπνιστή του οποίου την "ιδιαιτερότητα", βίτσιο ας το πούμε όπως να'ναι τα υπόλοιπα μέλη της παρέας, σέβονται, νιώθουν άσχημα να καταπιέσουν, ντρέπονται να τον απορρίψουν για αυτό το λόγο (πες το όπως θες).

Τα πράγματα είναι εξαιρετικά απλά:

Εγώ πραγματικά περιμένω με αδημονία να εφαρμοστεί το μέτρο της απαγόρευσης από τους μαγαζάτορες (για αυτούς μιλάμε ουσιαστικά γιατί οπουδήποτε αλλού ίσχυει ότι ισχύει και θα συνεχίσει να ισχύει). Μια εβδομάδα δίνω το πολύ. Ο καπνιστής είναι τόσο "εθισμένος" όπως αρέσκονται να λένε οι κολλημένοι, που είναι για αυτόν Π-Α-Ν-Ε-Υ-Κ-Ο-Λ-Ο σε τηλεφώνημα που θα δεχτεί από τους άκαπνους κολλητούς του, να του πει "είναι ακάπνων εκεί που μου λέτε να πάμε για καφέ, αν θέλετε ελάτε από το σπίτι να φάμε καμιά πίτσα αλλιώς καλά να περάσετε εσείς και τα γκαρσόνια" (εξαιρούνται μόνο περιπτώσεις που ίσως παίζει καμιά καλή γκόμενα/ος στην παρέα :wink:).

Γιατί ακριβώς αυτό θα γίνει τελικά: θα αδειάσουν όλα τα μαγαζιά. Γιατί οι παρέες θα διαλυθούν (είμαστε συνήθως οι καπνιστές και καλή παρέα ρε γμτ πως να το κάνουμε :smile:). Υπενθυμίζω ότι αυτό αρκεί να διαρκέσει, το πολύ για μια εβδομάδα. Στην εβδομάδα πάνω, ξεκινάει η "επανάσταση". Όπου οποιοσδήποτε μαγαζάτορας έχει σώας τας φρένας, προφανώς και στο δίλημμα "κλείνω επειδή δεν πατάει πελάτης και βαράω μύγες ή τους αμολάω να καπνίζουν και αν έχουν κότσια ας μου παίρνουν την άδεια λειτουργίας" (και στις 2 περιπτώσεις το αποτέλεσμα το ίδιο θα είναι), είναι δεδομένο πως θα προτιμήσει το δεύτερο.

Απλά, καθαρά, ξάστερα, ντόμπρα και σταράτα.

Θεωρώ όμως ότι δεν πρόκειται να εφαρμοστεί τίποτα, γιατί:

1) Το θέμα ξεφτιλίστηκε ήδη με τις βλακείες του Αβραμόπουλου και απομυθοποιήθηκε,

2) Πριν καν μπει η 1η Σεπτεμβρίου άρχισαν τα όργανα ("εξαιρέσεις" για 6μηνα και 8μηνα, 1 μήνας "αναστολή" για "συστάσεις" και λοιπά μπαρμπούτσαλα).

3) Οι ίδιοι οι φορείς στους οποίους υποτίθεται ότι ανατέθηκε η τήρηση των διατάξεων του νόμου, εκτός του ότι είναι σοβαρά αναρμόδιοι να επέμβουν και να επιβάλλουν πρόστιμα σε πολλούς χώρους, δηλώνουν ήδη πιθανή αδυναμία να ανταπεξέλθουν καθώς "η δημοτική αστυνομία είναι ήδη επιφορτισμένη με πολλές αρμοδιότητες" όπως δηλώνουν αρκετοί Δήμοι.

 

Όλα τα υπόλοιπα είναι θεωρίες. Το ξέρουμε ότι οι καπνιστές ίσως ενοχλούμε ορισμένους φανατίλες ακάπνους, όμως δυστυχώς είμαστε το 50-80-90% (το αιτιολόγησα το γιατί). Όπως συνεπώς μας λέτε εσείς οι άκαπνοι με ευκολία "καθίστε να καπνίσετε σπίτι σας" σας επιστρέφουμε την προτροπή και σας λέμε "όχι, καθίστε εσείς που είστε το 10-20% μόνο, σπίτι σας να χορτάσετε καθαρό αέρα. Δε σας αναγκάζει κανείς να βγείτε σε κλαμπ να εισπνέετε το ντουμάνι μας. Όπου πρέπει και επιβάλλεται, όπου είμαστε αναγκασμένοι να συνυπάρχουμε, ήδη απαγορεύεται το κάπνισμα και η απαγόρευση τηρείται".

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι αλήθεια και εγώ δεν πιστεύω ότι θα γίνει τίποτα Τώρα το έχω πάρει απόφαση ότι τουλάχιστον σε κλειστό χώρο (μπάρ κλπ. δεν μπορώ να πάω τουλάχιστον εκεί που γίνεται το αδιαχώρητο και που πάει και συνήθως η παρέα μου) Ευτυχώς υπάρχει και το καλοκαίρι που τα μαγαζιά είναι ανοικτά και είναι η κατάσταση πιο υποφερτή Δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να αλλάξει γιατί πράγματι το 90 % των καπνιστών είναι μεγάλο ποσοστό και τα μαγαζιά δεν μπορούν να κλείσουν απά έλλειψη πελατών

Link to comment
Share on other sites

Έλληνες. Και εγώ μαζί. Κουβεντιάζουμε ακροβατώντας στα άκρα.

 

Ωραία. Εσύ (μαζί με κάποιους άλλους για να είμαστε δίκαιοι) το ξεκινήσατε όμως...

 

Σε καφετέριες δλδ γιατί δεν ανέφερες?

 

Έβαλα: συμπληρώστε ελεύθερα... καφετέρια θέλεις; καφετέρια. Να προσθέσουμε και τα σχολεία; Εκεί γιατί να απαγορεύεται;

 

Επίσης πιάνοντας τα άκρα αν σου πω πως δε γουστάρω τη σαπίλα που βγάζει ο κινητήρας του αυτοκινήτου και ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ? Θα με σεβαστεί και θα παει με το πόδι ?

 

Τα αμάξια πότε θα καταργηθεί η χρήση τους σε δημόσιους χώρους ?8-)

 

Σύμφωνα με τη λογική ελέυθερη πώληση προϊόντων καπνού = ελέυθερο κάπνισμα παντού, εαν την επεκτείνουμε σύμφωνα με την πρότασή σου στα αυτοκίνητα έχουμε το εξής επίσης ασφαλές συμπέρασμα: Αφού δεν απαγορεύεται η πώληση αυτοκινήτων, τότε μποροούμε να οδηγούμε όπου θέλουμε και να παρκάρουμε επίσης όπου θέλουμε. Δηλαδή δεν είναι σωστή η απαγόρευση διέλευσης αυτοκινήτων απο πεζοδρόμους, αφού η αγορά αυτοκινήτου είναι νόμιμη. Δεν επιτρέπεται να τίθενται περιορισμοί στο παρκάρισμα, αφού δεν είναι παράνομη η αγορά αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα΄.Εχω ένα γραφείο σε κομόπολη επαρχίας 35 τ.μ το οποίο διατηρώ μόνος μου χωρίς προσωπικό. θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει αν το κάπνισμα επιτρέπεται..ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ο νόμος για το κάπνισμα. Αλλά δεν είδα να κυνηγάν όσους περιπτεράδες πουλάνε τσιγάρα σε ανήλικους. Είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε περιπτερά αν θα πουλήσει τσιγάρα σε παιδί. Το ίδιο και για το αλκοόλ στα μπαρ. Αλλά αντί εκεί η αστυνομία να γα....ει και να δέρνει, κάνει την πάπια. Γυρίζει αριστερά και δεξιά γράφοντας τους μαγαζάτορες.

Πλέον τα παιδιά καπνίζουν και από το δημοτικό και πίνουν από το γυμνάσιο. Το δε χασίς, έχει γίνει σύνηθες φαινόμενο. Συχνά ακούμε «έλα μωρέ ναρκωτικά και βλακείες. Χόρτο του Θεού είναι. Στο κάτω-κάτω όλη η Ελλάδα καπνίζει». Αλλά δε βλέπω να παίρνουν κανένα σοβαρό μέτρο προς αυτήν την κατεύθυνση. Απλά ο νόμος για το τσιγάρο είναι ένα ακόμα τερτίπι με πρόσχημα τη δημόσια υγεία και απώτερο σκοπό να μαζέψει λεφτά το κράτος, αφού έχουν εξαντληθεί οι τρόποι με τους οποίους μπορούν να βάλουν τα χέρια τους στην τσέπη του κόσμου. Αναγκάζονται λοιπόν να εφευρίσκουν νέους τρόπους για την φοροεπιδρομή.

Και σας λέω ότι θα δουλέψει το μέτρο. Η Ελλάδα ένα πράγμα έχει όπου κι αν πας, καφετέριες και φαγάδικα. Έβγαλαν αυτό το μέτρο και θα αφήσουν μια χαοτική κατάσταση για λίγο καιρό. Σε λίγο θα πουν στους αγανακτισμένους μαγαζάτορες να επιλέξουν εάν θα είναι καπνιστών ή όχι το κατάστημά τους και για να πάρουν άδεια καπνιστών θα καταβάλουν ένα ποσό. Απλά αν τους έλεγαν εξ αρχής "δώστε τόσα" δεν υπήρχε περίπτωση να δεχθούν. Ενώ μετά από μια περίοδο αναδουλειάς και με τον κίνδυνο λουκέτου θα πληρώσουν όσο-όσο.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος οφείλει και θα ισχύσει για όλους, αργά η γρήγορα. Οι λογική που θέλει τον ελληνάρα να είναι ο ασυμβίβαστος πολίτης της ευρώπης, που δεν τον πιάνουν οι νόμοι δεν έχουν θέση στην Ελλάδα του 2010. Όπως συνήθισε ο Νεουορκέζος να ακούει jazz χωρίς τσιγάρο, όπως ο Βερολινέζος να πινει μπύρες, οπώς ο Βιεννέζος να ακούει όπερα, όπως ο Λονδρέζος να βλέπει μπάλα σε παμπ...έτσι κ ο Έλληνας θα πηγαίνει στα μπουζούκια και τα κλαμπ και θα βγαίνει έξω για το τσιγάρο του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.