Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαγόρευση καπνίσματος (συγχωνευμένα θέματα)


nik mourouzis

Recommended Posts

Μα καλά είμαστε σοβαροί;

Το τσιγάρο απαγορεύεται, όσοι θέλουν θα καπνίζουν έξω. Όσοι θέλουν θα πηγαίνουν σε μαγαζιά που δεν επιτρέπεται το κάπνισμα και όσοι θέλουν δεν θα πηγαίνουν.

Το αν καπνίζει κάποιος δεν μας ενδιαφέρει από την στιγμή που απαγορεύεται (σε κλειστούς και δημόσιους χώρους).

Τώρα το τι θα κάνουν οι καπνιστές δεν μας αφορά ούτε μας απασχολεί.

Ας βγουν στους δρόμους...ας κλείσουν καμία εθνική...ότι θέλουν ας κάνουν...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 340
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο τελευταίος που πήρε νόμους από το Θεό και υποσχέθηκε να τους εφαρμόσει χωρίς δικαίωμα να τους κρίνει, ήταν ο Μωυσής. Έκτοτε, οι νόμοι δημιουργούνται από ανθρώπους (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) για ανθρώπους, και δικαίωμα να τους κρίνει έχει οποοισδήποτε πολίτης και να απαιτεί την ανάκλησή τους ή τουλάχιστον να τους καθιστά πρακτικά ανενεργούς, οποιαδήποτε ομάδα πολιτών. Το δημοκρατικό πολίτευμα εξάλλου το οποίο επιλέχθηκε πριν πολλά χρόνια, αυτό επιτάσσει. Κατά συνέπεια αγαπητέ Αρχιτέκτονα archytas, τα "θα" άστα. Ρώτα κανένα δικηγόρο να σου πει τι σημαίνει εθιμικό δίκαιο και πόσο ισχυρό είναι. Υπενθυμίζω ότι απαγόρευση καπνίσματος ισχύει για τις δημόσιες υπηρεσίες από το 1856 και βλέπουμε τι γίνεται σχεδόν ακόμα και σήμερα. Και είναι αδύνατο να ισχυριστεί κανείς ότι όλα αυτά τα 150 χρόνια ας πούμε ήταν μπάχαλο η κοινωνία και το κράτος και ήρθε ο Αβραμόπουλος, ο ΓΑΠ, η Ξυνογιαννακοπούλου και οι χρεοκοπημένοι ηθικά, δημοκρατικά και κοινωνικά αμερικάνοι να μας βάλουν σε τάξη, οπότε και θα πρέπει να τηρήσουμε άκριτα και ως ευαγγέλιο ό,τι αποφασίζουν. Τα ξαναλέμε (που λέει και ο ΘΕΟΧΑΡΗΣ στην υπογραφή του).

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα δηλαδή τι να κάνουμε?

Να συνεχίσουμε να καπνίζουμε αφού απαγορεύεται?

Να δείξουμε πόσο Ελληνάρες είμαστε?

Δηλαδή με το ζόρι να αναπνέω τον καπνό των καπνιστών?

Αν θέλεις να καπνίσεις και σου αρέσει τόσο πολύ μένεις σπίτι...απλά πράματα...

Από την στιγμή που απαγορεύεται τέλος. Μην το ζορίζετε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι καπνιστες πρεπει να καταλαβαιτε οτι το καπνισμα ειναι μια κακη συνηθεια, βλαβερη για εσας και τους γυρω σας, εθιστικη κτλ κτλ.

Δεν ειναι ελευθερια για εσας, γτ η ελευθερια που θελετε να την ονομαζετε επηρρεαζει την ελευθερια τη δικια μου που δεν καπνιζω.....

Δεν μπορειτε να με ενοχλειτε ρε παιδι μου..

 

Με τη λογικη τη δικια σας και οι ωρες κοινης ησυχιας ειναι παρανομες, γτ εχω γουσταρω να τραγουδαω στις 2μμ. Και η υποχρεωτικη ζωνη κια κρανος και το οριο ταχυτητας και τα ναρκωτικα κτλ κτλ..

 

Δεν ξερω αν ειδατε την εκπομπη στο ΣΚΑΙ για τα ναρκωτικα..Το τσιγαρο και η νικοτινη ηταν στην 5η θεση απο τα 20 βλαβεροτερα ναρκωτικα, πανω απο αυτο ηταν η κοκκαινη, η ηρωινη, τα βαρβιτουρικα και νομιζω τα ηρεμιστικα....Πριν το τσιγαρα ολα τα υπολοιπα ναρκωτα, γνωστα και μη (κρακ, LSD, extacy, διαλυτικα, υπνοτικα χασις κτλ κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Ας τα ξεχωρίσουνε τα μαγαζιά να τελιώνουμε.

όποιος θέλει να πηγαίνει στα καπνιστά και όποιος θέλει στα άκαπνα.

πιστεύω όλοι θα δουλεύουνε.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις! Τελικά στην πατρίδα μας είναι πιο εύκολο να βάλεις την χώρα στο ΔΝΤ, να κόψεις μισθούς και συντάξεις, να καταργήσεις τις συλλογικές συμβάσεις, να κάνεις "Καλλικράτη" (όλα μαζί) παρά να πείσεις τον κόσμο ότι δεν μπορεί να καπνίσει όπου του κατέβει...

Link to comment
Share on other sites

Για καθίστε καλά ρε παιδιά.

Το πρόβλημα δεν είναι μόνο το τσιγάρο. Όταν ήμουν στην Αγγλία, το BBC είχε ένα χάρτη με κόκκινες κουκκίδες, και έδειχνε που είναι οι περισσότεροι καρκινοπαθείς στην Αγγλία.

 

Που νομίζετε ήταν οι περισσότεροι καρκινοπαθείς????

 

Εκεί που κάπνιζαν περισσότερο........

 

Λοιπόν για να μην σας δουλεύουν, γιατί είσαστε επιστήμονες, το 90% των καρκίνων προέρχεται από την ακτινοβολία των πυλώνων που μεταφέρουν ρεύμα υψηλής τάσης.

 

Όπου πέρναγαν αυτοί οι πυλώνες στην Αγγλία, πέντε χιλιόμετρα δεξιά, και πέντε αριστερά, ήταν ο χάρτης γεμάτος με κόκκινες κουκκίδες.

 

Ας σταματήσουν πρώτα όλες τις άλλες αιτίες που προκαλούν καρκίνο, και μετά ας κόπτονται για το τσιγάρο που προκαλεί μόνο το 5% των θανάτων.

 

Αλλά πως θα δικαιολογήσουν τους φόρους?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην σας δουλεύουν, γιατί είσαστε επιστήμονες, το 90% των καρκίνων προέρχεται από την ακτινοβολία των πυλώνων που μεταφέρουν ρεύμα υψηλής τάσης.

 

[...]

 

Ας σταματήσουν πρώτα όλες τις άλλες αιτίες που προκαλούν καρκίνο, και μετά ας κόπτονται για το τσιγάρο που προκαλεί μόνο το 5% των θανάτων.

 

Εεε.......! Όχι κι έτσι ρε παιδιά, αν θέλετε να καπνίσετε, καπνίστε! Αλλά μην αρχίσουμε τις ιστορίες ότι το τσιγάρο κάνει ...καλό! ;)

 

Αυτό με το 90% των καρκίνων δεν τό 'πιασα. Ξέρεις να μου πεις ποια μελέτη ή ποια στατιστική έβγαλε αυτά τα νούμερα; Μήπως τον μηχανισμό με τον οποίο η υψηλή τάση προκαλεί ...καρκίνο;

 

Μην αυθυποβάλλεσαι, αν κόψουμε το ρεύμα στους καπνιστές, πιστεύεις ότι αυτοί θα κόψουν το κάπνισμα; :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα το κόψουν.

Αυτό όμως που προσπαθεί η νέα τάξη πραγμάτων δεν είναι να μας κόψει το κάπνισμα, αυτοί θέλουν να μας πεθάνουν για να μην πληρώνουν σύνταξη.

Τον τσαμπουκά θέλουν να μας σπάσουν, και να βάλουν και φορολογία στα τσιγάρα.

 

Από το κινητό τηλέφωνο που είναι σαν να καπνίζεις τρεις φορές, και σε απόσταση 1 μ επιδρά στον εγκέφαλο σαν το μικροκυμάτων στις τροφές, εμένα ποιος θα με σώσει?

 

Έχω μια ιδέα. Να κάνουμε μαγαζιά κινητών και ακούνητων.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι έχουμε τα ίδια δικαιώματα (ή δεν θυμάμαι καλά???)...

Το τσιγάρο σκοτώνει (όπως και πολλά άλλα "αθώα" πράγματα βέβαια...)

Εννοείται ότι είναι ανεπίτρεπτο να υποχρεώνεις τον άλλο σε παθητικό κάπνισμα, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως απογορεύεται στον κάθε ΙΔΙΩΤΗ, στο ΔΙΚΟ του ΜΑΓΑΖΙ, να αποφασίζει αυτός αν θα καπνίζουν ή όχι....

Υποχρέωσε τον να αναρτήσει σήματα, νεκροκεφαλές, καμένους πνεύμονες κτλ ως προειδοποίηση αλλά δώσ'του το δικαίωμα της διάθεσης του ΧΩΡΟΥ του όπως αυτός θέλει....

 

Υ.Γ.

Υπήρξα φανατικός καπνιστής.... Ευτυχώς το έχω κόψει αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ξαφνικά έχω μόνο εγώ τα αντικαπνιστικά μου δικαιώματα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.