Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνική Έκθεση Στατικών/Μελέτη για την πρόβλεψη αλλαγής του φορέα στο μέλλον - Πως κατηγοριοποιείται στο σύστημα του ΤΕΕ; - Τί απαιτείται;


Recommended Posts

Από ΥΔΟΜ ζητήθηκε πως προκειμένου να περάσει Οικοδομική Άδεια νομιμοποίησης με ταυτόχρονη ρύθμιση τμήματος του κτιρίου που παραβιάζει το Δ, πρέπει να πάρω την ευθύνη με Τεχνική Έκθεση Στατικών/Μελέτη για το πως θα κοπεί το κτίριο στο μέλλον, στη θεωρητική περίπτωση που κατεδαφιστεί σε 30 χρόνια το ρυθμισμένο μέρος. Απαιτείται καταγραφή του πώς θα κοπεί και πως θα σταθεί.

 

Θέλω να ρωτήσω 2 απλά πράγματα. Πώς κατηγοριοποιείται αυτή η Μελέτη/Τεχνική Έκθεση από το ΤΕΕ για να ξέρω να ψάξω για αμοιβές αλλά και για τις τεχνικές απαιτήσεις; Επίσης εάν ξέρετε τι περιέχει συνοπτικά μια τέτοια μελέτη/τεχνική έκθεση.

 

π.χ. Είναι "φουλ" Μελέτη Διαρρύθμισης/Μεταρρύθμισης; Είναι περιορισμένη τεχνική έκθεση και γενικόλογα "εργασίες για ρυθμίσεις 4178"; Γενικά πώς θα το περνούσατε από νομότυπης πλευράς και πως θα το αντιμετωπίζατε τεχνικά;

Link to comment
Share on other sites

Σε πρώτη φάση επιλύεις το κτίριο που απομένει μετά την αποκοπή του τμήματος που εισέρχεται εντός του Δ.

Πιθανό είναι να έχεις προβλήματα επάρκειας των υπολοίπων δομικών στοιχείων

και το πλέον αναμενόμενο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις 

είναι η εξασφάλιση επαρκούς λειτουργίας προβόλου σε στοιχεία που σήμερα είναι οπλισμένα ως αμφιέριστα (δοκοί, πλάκες κλπ).

Άρα η μελέτη σου θα αφορά ενίσχυση του απομένοντος κτιρίου.

 

Θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου

πως μετά από 30 χρόνια (δηλαδή ακριβώς πριν τις επεμβάσεις)

το κτίριο δεν θα είναι ακριβώς ίδιο όπως σήμερα.

Αν δεν υπάρχει πρόγραμμα συντήρησης και προστασίας από περιβαλλοντικούς επιθετικούς παράγοντες

το μοντέλο που θα στήσεις και θα μελετήσεις σήμερα

θα είναι διαφορετικών παραδοχών σε σχέση με την τότε πραγματικότητα.

 

Απορία: 

Οι τότε κανονισμοί δεν θα έχουν τον πρώτο λόγο

ασχέτως από το τι μελέτες θα κάνεις εσύ σήμερα με ΚΑΝΕΠΕ ή με EC8-3??

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έμπλεξαν αυτοί τα ... μην τα μπλέξουμε και εμείς τώρα ...

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Μόνο στη φαντασία τους ...

Νόμοι σαν αυτούς των αυθαιρέτων θα μας κάνουν τελικά virtual μηχανικούς ... σε λίγο δε θα υπάρχουμε ... τώρα απλά δεν μας πιστεύει κανείς ...

Link to comment
Share on other sites

^ Από τεχνικής πλευράς έχει μια λογική βάση "Να βγει η άδεια αλλά να καλύψεις τεχνικά την μελλοντική κατεδάφιση". Αυτό που με ενοχλεί κυρίως είναι το νομικό μπέρδεμα. Πρέπει να είμαστε Συμβολαιογράφοι και Εισαγγελείς για να βγάλουμε άκρη με το πλέγμα διατάξεων. Οι Μηχανικοί δεν είναι ειδικευμένοι στα νομικά οπότε βάζουμε στο μίξερ το χάος των διατάξεων με την έλλειψη γνώσης ανάλυσής του.

 

Σ'ευχαριστώ Brasco, αυτά που λες από τεχνικής πλευράς φαίνονται πολύ σωστά και χρήσιμα.

 

ΥΓ. Στις "αμοιβές" μήπως απλά το αγνοήσω; "Το ζήτησε η ΥΔΟΜ εξτρά ως έκθεση". 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει πότε να προβλέπεται αμοιβή για κάτι τέτοιο...

 

Επίσης ρώτα τους τι ακριβώς είναι η Τεχνική Έκθεση Στατικών/Μελέτη είναι πακέτο δύο σε ένα; θα μας τρελάνουν....

Link to comment
Share on other sites

Για το κυρίως περιεχόμενο της ζητούμενης Τεχνικής Έκθεσης/Μελέτης, νομίζω ότι μπορεις να τους καλύψεις με το εξής :

"Τη χρονική στιγμή κατά την οποία θα απαιτηθεί η αποκατάσταση της νομιμότητας ολόκληρου του κτηρίου, το κτήριο θα μεταφερθεί σε σύννομη θέση με την προσφορότερη τεχνολογικά μέθοδο της εποχής εκείνης. Με την ολοκλήρωση της μεταφοράς θα ενημερωθεί και η ηλεκτρονική ταυτότητα του κτηρίου (με τις νέες συντεταγμένες ΕΓΣΑ)".

Για την αμοιβή και εγώ νομίζω ότι πρέπει να την αγνοήσεις ...

Link to comment
Share on other sites

Από ΥΔΟΜ ζητήθηκε πως προκειμένου να περάσει Οικοδομική Άδεια νομιμοποίησης με ταυτόχρονη ρύθμιση τμήματος του κτιρίου που παραβιάζει το Δ, πρέπει να πάρω την ευθύνη με Τεχνική Έκθεση Στατικών/Μελέτη για το πως θα κοπεί το κτίριο στο μέλλον, στη θεωρητική περίπτωση που κατεδαφιστεί σε 30 χρόνια το ρυθμισμένο μέρος. Απαιτείται καταγραφή του πώς θα κοπεί και πως θα σταθεί.

....

Ζητήθηκε γραπτά ή προφορικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.