Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντιδρούν οι Κρητικοί στη δημιουργία «αιολικής Πτολεμαΐδας» ισχύος 830 MW


Engineer

Recommended Posts

Τον τροπο σου δεν το σχολιαζω και να ξερεις οτι εγω δεν εβαλα ουτε μια αρνητικη ψηφο.

 

Αφου εχεις επιχειρηματα για τις ανεμογεννητριες, εγω εχω για τις ΑΠΕ στην ανοικτη θαλασσα. Τι θα γινουν τα ψαρια? Η πανιδα και η χλωριδα της θαλασσας?

 

Δεν ειμαι ειδικος στις ΑΠΕ, αλλα δεν μπορω να ειναι απολυτος οπως εσενα.

Οσοι εναντιώνεστε στην επενδυση αυτη για τους λογους σας, κατα του ιδιωτη, για ποιο λογο δεν εναντιωνεστε κατα του δημοσιου, το οποιο ειναι υποχρεωμενο να διασφαλισει, απο περ. ορους, μεχρι διαφανεια των διαδικασιων, κτλ?

Όσοι τους αφορά άμεσα ....

έχουν διαβάσει 5~10 άρθρα ...

όσοι δεν τους αφορά μιλάνε για οπισθοδρομικές αντιλήψεις ...

έχουν διατυπωθεί (ανάμεσα στην καφρίλα πολλών ''συναδέλφων'' ) μερικές σωστές θέσεις για το θέμα (αλλά δυστυχώς χάθηκαν ανάμεσα στους.... gay τράγους) ....

 

εσυ που εισαι και συντονιστής ....

και υποτίθεται ελέγχετε την ομαλή πορεία του site ...

διάβασε από την αρχή μέχρι το τέλος τις δημοσιεύσεις που ακολούθησαν την δικιά μου ,

τις προσωπικές αλλά και τις γενικευμένες(Κρητικούς) επιθέσεις ...

διάβασε να δεις επίπεδο που έχει ο κλάδος μας ....

διάβασε δημοσιεύσεις από ανθρώπους με υποτίθεται ένα δίπλωμα ...

 

είπα δεν ξαναγράφω τπτ ... (η μοναδική εξαίρεση είναι αυτή και δεν θα υπάρξει άλλη , μιας και εσύ ξεκίνησες τον διάλογο)

διάβασε .... ένα ένα ...  και μετά πες για το ποιος έχει τρόπους ....

 

Έλα παίδες ....ριχτε άλλα 10 αρνητικά (να νιώσετε ότι κάτι κάνατε )  ... σας έκανα και νέα δημοσίευση ώστε να μαυρίσετε και άλλο ...

τόσα χρόνια εδώ μέσα .... ούτε καν ξέρω πως να κάνω αρνητική κριτική ....

άλλοι από ότι φαίνεται ψάχνουν που να την ρίξουν ....

 

Δεν τα ξαναλέμε ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

είναι απαράδεκτο να μένουν πίσω τα ενεργειακά έργα ανανεώσιμων πηγών σε μια χώρα που θα μπορούσε απλά να μην χρησιμοποιεί ορυκτά καύσιμα για να ικανοποιηθούν τοπικιστικές σκοπιμότητες υποκεινούμενες από εργολάβους της διαπλοκής την ίδια στιγμή που υπάρχουν περιοχές της χώρας όπως η πτολεμαίδα και η μεγαλόπολη που για να παραχθεί το ρεύμα που χρησιμοποιούμε τώρα για να μπούμε στο ίντερνετ έχουμε ρίξει το προσδόκιμο ζωής καμια δεκαριά χρόνια σε σχέση με το μέσο όρο της χώρας και οι δύο αυτές περιοχές έχουν γίνει πεδίο ερευνών για τους ογκολόγους.

 

αλλά ο γνήσιος έλλην ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Οι gay Τραγοι ηταν μια ωραια ιστορικοι αναδρομή.... λιγο πριν από τα ψυχολογικα προβλήματα που δημιουργούν οι "υπόηχοι" των α/Γων. Και δένουν τέλεια με την νέα μοδα/τάση καταστροφής των μελισσιών....

ΥΓ. Φέτος κλείνω 11 χρόνια στον τομέα των αιολικών πάρκων, οποτε γνωριζω 2-3 πράγματα....

 

ΥΓ.2. Πρώτος εσύ κορόιδεψες τους συναδέλφους που είπαν το αυτονόητο περί google και μας εκανες και μάθημα ημιμάθειας

 

ΥΓ.3. Στο καλό (σε αυτο το θέμα) και καλή συνέχεια

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σφάλμα οι ανεμογεννήτριες στην ξηρά.

Οι ανεμογεννήτριες στη θάλασσα έχουν πολύ μεγαλύτερη απόδοση χωρίς να επιβαρύνουν το περιβάλον μας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβαζα πριν λίγες ημέρες ότι υπάρχουν αντιδράσεις για αιολικό πάρκο στο ακατοικητο νησάκι Σαν Τζώρτζης, γιατί...θα μας χαλάσει τη θέα! ...τι να πει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πρωτοσχολιάσω εδώ.

 

Σε επενδύσεις ενεργειακών έργων μεγάλης κλίμακας όπως η συγκεκριμένη στην Κρήτη, επιβάλλεται να γίνουν οι απαραίτητες μελέτες περιβαλλοντικών επιπτώσεων ώστε να γίνουν γνωστές οι επιπτώσεις που θα υπάρχουν στο φυσικό και ζωικό περιβάλλον της περιοχής. Δεν γνωρίζω αν έχουν πραγματοποιηθεί οι μελέτες αυτές, σε περίπτωση δεν δείχνουν επιπτώσεις το έργο πρέπει να γίνει. Αν δείχνουν επιπτώσεις τότε να παρθούν τα κατάλληλα μέτρα ώστε να ελαχιστοποιηθούν.

 

Από τα λίγα που ξέρω είναι οτι ο θόρυβος που παράγεται από τις Α/Γ μπορεί να επηρεάσει κάποια ζώα όμως αν ληφθεί υπόψη η απόσταση και ο θόρυβος είναι εκμηδενισμένος εκεί που υπάρχουν ζώα μελίσια κτλ τότε δεν υπάρχει θέμα. Στην Αγγλία οι αγελάδες βόσκουν κάτω από τις ανεμογεννήτριες.

 

Τα υπόλοιπα μου ακούγονται τζάμπα και βερεσέ και ταυτόχρονα με εξοργίζουν και σαν έλληνα διότι οι αρνητικές συνέπειες από την ακύρωση του έργου δεν αφορούν μόνο το μέρος τοπικά αλλά και ολόκληρη την χώρα μου.

 

Όσο για κάποιον που είπε στην αρχή να βάλετε της ανεμογεννήτριες στο κεφάλι σας. Εγώ πολύ ευχαρίστως να τις βάλω και στον κόλο μου. Θα έχω τζάμπα ενέργεια για 20-30 χρόνια και εσένα σου χαρίζω τις ΥΚΩ που σου πληρώνω από την ΔΕΗ, κάτσε να πληρώνεις μέχρι τα γεράματα πανάκριβο ηλεκτρικό ρεύμα και να σε θερίζει η ανεργεία πιθανόν και των παιδιών σου επειδή δεν υπάρχουν επενδύσεις στην Ελλάδα πέρα από ταβέρνες καφετέριες και φαγάδικα..

 

Πραγματικά πολύ κρίμα αυτή η κατάσταση και νοοτροπία στην χώρα μας που καταρρέει καθημερινώς σε όλα τα επίπεδα και βυθίζεται μέσα σε έναν βόθρο. Εμείς αντι να κάνουμε κάτι της δίνουμε και την χαριστική βολή, δεν έχω να σχολιάσω τίποτε άλλο.

  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

Οτι και να λέμε ο καθενας εδώ μέσα, σχετικός ή άσχετος, το σίγουρο είναι ότι για να αποφασιστεί μια τέτοια ενέργεια όπως η ανεμογενήτριες ή οποιαδήποτε ΑΠΕ ή όχι, πρεπει πάντα να προηγείται μια σοβαρή αναλογιστική μελέτη από σοβαρή ομάδα επιστημόνων η οποία θα δείξει τι συμφέρει οικονομικά, περιβαλλοντικά, τουριστικά και όχι μόνο στην Κρήτη και οπουδήποτε αλλού. Από κει και πέρα όλες οι ανθρώπινες ενέργειες φυσικά και έχουν παρενέργειες σε κάποιο άλλο τομέα, το θέμα είναι τι συμφέρει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Επαναστατικές ανεμοτουρμπίνες παράγουν ηλεκτρισμό μέσω δόνησης

http://www.naftemporiki.gr/story/958038/epanastatikes-anemotourmpines-paragoun-ilektrismo-meso-donisis

 

+ παραγωγή ηλεκτρικού ρεύματος κατά 40% πιο φτηνά σε σχέση με τα συμβατικά αιολικά συστήματα

επιτρέπει και την εγκατάσταση περισσότερων τουρμπινών στον ίδιο χώρο

πολύ πιο «αθόρυβες», αποφεύγοντας την αναταραχή στον αέρα

- η παραγωγή ενέργειας είναι κατά 30% μικρότερη σε σχέση με μια κλασική τουρμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατέχω το θέμα των ανεμογεννητριών, ΑΠΕ ούτε τεχνικά ουτε περιβαλλοντικά ούτε οικονομκά. Γιαυτό ζητάω τα φώτα σας:
Κάποιος που γνωρίζει το αντιμειμενο μπορεί να μου εξηγήσει το «μικρές» όταν μιλάμε για ανεμογεννήτριες?
Η λέξη «μικρές» με παραξενεύει διότι σαν μηχανικοί μιλάμε με αριθμούς και όχι με λέξεις σχετικές, όπως πχ μικρές, μεγάλες, μέτριες, έτσι και έτσι κλπ.
Το «μικρές» αναφέρεται στην ισχύ, πχ 625mW ή 625W ή 625KW, ή σε κάποιο άλλο μέγεθος όπως πχ μήκος πτερυγίων?
Το «μικρές» είναι απόλυτο μέγεθος (οπως πχ 625mW) ή εξαρτάται απο την τοποθεσία, πχ Κρήτη, Δωδεκανησα, Θράκη?

Για τα παραπάνω θα πάρω σίγουρα αρκετές απαντήσεις, υπάρχουν πολλοί ενεργειακοί μηχανικοι στο site.

Γιαυτά όμως μάλλον θα μπλέξουμε και μπορεί και να μην ξέρει κανένας.
Ποιοί είναι οι πολιτικοί συσχετισμοί στο ΔΣ του Επιμελητηρίου Ηρακλείου?
Οι θέσεις του ΔΣ μήπως μπορούν να συσχετισθούν με κάποιο πολιτικο κόμμα?


O dimitris GM στο #8 το θέτει σωστα: "...να μοιρασθει  η πιττα  σε πολλους"

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.