Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λήγουν οι άδειες των ενεργειακών επιθεωρητών σε μια εβδομάδα - Η επόμενη μέρα


Engineer

Recommended Posts

Πηγα σε μια συνέντευξη σε ενα μεσιτικό γραφείο που ψάχναν για μηχανικό.Ανέφερα ότι είμαι ενεργειακός επιθεωρητής...μου έσκασε ενα χαμόγελο και μου είπε εμεις τα ενεργειακά πιστοποιήτικά τα κανουμε δώρο στους πελάτες...Τα υπόλοιπα είναι περιττά..Η αγορά εχει ξεφτιλισει το ρόλο του μηχανικου...

Edited by tomkat
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 182
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Πάνο δεν το καταλαβα ότι αναφερώσουν στο σχόλιο του pggiota.

 

Αλλά και πάλι να μην αναφερόσουν σ' αυτό το σχόλιο .....πάλι την ίδια απαντηση θα έδινα !!!!

 

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν μου πέρασε ποτέ απο το μυαλό και ούτε είχα τέτοια πρόθεση να σε προσβάλλω-μειώσω για το σχόλιο σου! (αν θεωρηθεί ως τέτοιο)

 

Τέλος να αναφερω οτι , αν και δεν έχω δώσει εξετάσεις (και δεν το γνωρίζω ακόμα αν θα δώσω), συνεπώς είμαι ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΣ μονιμος εν . επιθεωρητής, είμαι της άποψης οτι δεν πρέπει να δοθεί άλλη παράταση της άδειας, αλλοιώς απαξιώνεται η επιτυχια των ΟΡΙΣΤΙΚΩΝ μόνιμων εν. επιθεωρητών.

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σε μια συνέντευξη σε ενα μεσιτικό γραφείο που ψάχναν για μηχανικό.Ανέφερα ότι είμαι ενεργειακός επιθεωρητής...μου έσκασε ενα χαμόγελο και μου είπε εμεις τα ενεργειακά πιστοποιήτικά τα κανουμε δώρο στους πελάτες...Τα υπόλοιπα είναι περιττά..Η αγορά εχει ξεφτιλισει το ρόλο του μηχανικου...

Αν δεν δοθεί παράταση τότε οι τιμές θα έρθουν στις νόμιμες ή και ακόμα παραπάνω (αν απαιτείται αποτύπωση).

Τουλάχιστον εγώ αυτό θα κάνω και σε όποιον αρέσει. Δεν μπορεί να μου ζητάνε να κάνω έκπτωση 90% από το κέρδος μου για να γλιτώσει κάποιος το 1% από την αξία του ακινήτου / μισθωτηρίου.

 

Οι μεσίτες δεν με ενδιαφέρουν για συνεργασία αν δεν θα έχω κέρδος, απλά πράγματα.

Βγάζουν 2% επί της τιμής πώλησης (μερικές χιλιάδες ευρώ) ή ένα ενοίκιο στην περίπτωση μίσθωσης.

Από πάνω ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ και το ΠΕΑ που κάποιοι το δίνουν σε ΣΚΟΤΩΜΕΝΗ ΤΙΜΗ!

 

Νομίζετε ότι αν δώσετε ένα ΠΕΑ στον μεσίτη με 100€ θα ζητήσει 100€ από τον πελάτη; Το πιθανότερο είναι να ζητήσει 200€ ή και παραπάνω.

Edited by sdim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι λες και δεν ξέρει ο κοσμος οτι αν εχει μονώσει το σπίτι του η αν βάλει καλύτερα κουφώματα η αν εχει souper η/Μ θα εχει καλύτερη εξοικονόμηση. Όλοι το ξερουν λεφτα να το κανουν δεν εχουν και έρχεται το ΠΕΑ να τους πει τι; Το σπίτι παλιό πάρε u απο πίνακες ξύλινα κουφώματα πάρε u απο πίνακες κλασσικά λέβητας οκ Η κατηγορια. Έτσι οπως γίνονται τα ΠΕΑ ειναι απλα μια βλακεία και μισή . Και η ουσία ποια ειναι; Να εχουμε ενα πολυ γενικό στατιστικό στοιχείο και εχει ο θεός

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εφ ' όσον βρήκες " σοβαρή δουλειά " , δεν σε  ενδιαφέρουν τα ΠΕΑ ( ενώ  μέχρι πέρυσι είχες  τρομερή  πρεμούρα να  τα  εκπονούν όλοι ανεξαιρέτως ) , τι ασχολείσαι  μαζί  τους ?

ΑΚΟΥ  " ΜΙΑ  ΒΛΑΚΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΗ "  !!!!! ΣΩΣΤΟΤΑΤΗ  ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ  ΕΝΟΣ   ΘΕΜΑΤΟΣ  ΣΑΝ  ΑΥΤΟ , ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ !!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους, επειδή σαν ενεργειακός επιθεωρητής έχω κάνει μολις δυο ΠΕΑ και αυτα για να εξυπηρτεησω δυο περιπτωσεις γνωστών (ενός φίλου και ενός συναδέλφου), δεν ειχα ασχοληθει και πολυ με το θεμα. Μου ετυχε ομως πριν λιγες εβδομαδες ενα εξοικονομω σε περιπτωση παλι φίλου. Απο τον Φεβρουάριο ειχε ληξει η προσωρινη ισχυς της ιδιοτητας μου σαν ενεργειακος επιθεωρητης. To πεα το έχω ετοιμασει αλλα δεν το εστελνα τοσες μερες, για διαφορους λόγους και δικους μου  (οικονομικους) αλλά και του ιδιοκτητη.Τωρα το θεμα ειναι τι κανω; Προλαβαινω σημερα να πληρωσω το παραβαλο ωστε να στειλω το ΠΕΑ τουλαχιστον αυριο; Mε επιασε και το capital control και καθε ευρω εχει σημασια αυτες τις μερες, πόσο μάλλον 100 ευρώ!! Καθε γνωμη - συμβουλη ευπροσδεκτη

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Άντε και έβγαλες το ΠΕΑ.

 

Πού θα το πάει ο πελάτης σου αφού οι τράπεζες είναι κλειστές?

 

Και άντε το πήγε όοοοοοόταν ανοίξουν.

 

Από ποιόν και πότε θα πάρει χρήμα?   (εδώ γελάνε!!!)

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι αυτή την στιγμή το σύστημα δεν έχει ενημερωθεί για τους επιτυχόντες στην νέα λίστα.

 

Φαντάζεστε να μην δοθεί παράταση και να υπάρχουν επιτυχόντες που να μην μπορούν να εκδώσουν ΠΕΑ λόγω γραφειοκρατίας;

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει συναδελφοι δεκτες ολες οι γνωμες, αλλα ασχετα αν δεν μπορεσει να παρει λεφτα ή αν αργησει (που θα αργησει)  και σιγουρα δεν ειναι το πλεον σημαντικο ζητημα σε σχεση με την οικονομικη κατατασταση της χωρας- αλλα επειδη η ζωη συνεχιζεται - τι προτεινετε για να μην μεινει σε μενα η ευθυνη οτι δεν εκανα οταν και οπως επρεπε την δουλεια μου (δεδομενου οτι ειναι και περιπτωση φιλου )  το ρισκαρω και περιμενω την παραταση ή νεες εξετασεις  ή πληρωνω και οριακα προλαβαινω ? Στην θεση μου τι θα κανατε δηλαδή;

Edited by gab pet
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.