Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;


ΙΑΣΟΝΑΣ

Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;  

485 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Τι θα ψηφίσετε στο δημοψήφισμα της 5 Ιουλίου 2015;

    • ΝΑΙ
      215
    • ΟΧΙ
      270


Recommended Posts

Βγειτε εξω στην πραγματικη οικονομια.

Οι προμηθευτες χοντρικης ζητανε μετρητα, για τα καυσιμα ζητανε μετρητα, οι ΟΤΑ εδωσαν οτι μετρητο ειχαν για τις τρεχουσες αναγκες.

Και σκεφτειτε οτι υπαρχει ακομα ρευστο λογω του περασμενου σ/κ και των ανοικτων ΑΤΜ.

 

Οποιος εχει αντιθετη εικονα, ζει σε αλλο πλανητη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

φιλε αρκετα ποστ πιο πισω θα δεις οτι δεν παω να ψηφισω.

 

Δουλος θα εισαι εσαει, γιατι παντα κρυβεσαι πισω απο φουστες μεγαλων δυνάμεων απο το 146 π.Χ.

 

επομενως ακομη κ η ιστορια συνιστα να παρεις λεξοτανιλ.

 

εκτος κ αν εχεις στην ακρη σε κανα λογαριασμό στα κευμαν κανα εκατομμυριακι κ σε συμφερει να γινει εδω μεσα της καριόλας για να μπεις μετα να κανεις παρτυ. Μονο αυτοι εχουν να κερδισουν

NAι, ειμαι μεγαλοεπιχειρηματίας εισοδηματίας που δεν έχω τι να κάνω τα λεφτά και κάθομαι εδώ μέσα να προσπαθώ να επιχειρηματολογήσω κατά του εκβιασμού. Εσύ, αγαπητέ κρύβεσαι κάτω από τη φούστα της ουδετερότητας.

Περίμενε τώρα να πολλαπλασιάσω επί δέκα τις μεγάλες δυνάμεις του  125πχ και να σε παραπέμψω και  στον Δάντε Αλιγκιέρι, 1265-1321

 

Η Θεία Κωμωδία: Κόλαση (απόσπασμα)

μτφ Νίκος Καζατζάκης

 

«Εγώ οδηγώ προς τη θλιμμένη χώρα,

εγώ προς τον απέθαντο τον πόνο,

εγώ προς τις ψυχές τις κολασμένες.

Δικαιοσύνη τον Πλάστη μου έχει σπρώξει

κι η Δύναμη μαστόρεψέ με η θεία,

η υπέρτατη Σοφία κι η πρώτη Αγάπη.

Πριν από με δεν ήταν πλάσματα άλλα

παρά αιώνια μοναχά· κι εγώ 'μαι αιώνια.

Την πάσα ελπίδα αφήστε όσοι περνάτε».

Τα λόγια αυτά τα σκοτεινά βαμμένα

ξαγνάντεψα γραφτά σε απανωπόρτι.

«Ω δάσκαλε, βαρύ το νόημά τους!»

του λέω, κι αυτός νογώντας με αποκρίθη:

«Εδώ πρεπό ν' αφήσεις κάθε φόβο,

εδώ κάθε ατολμιά πρεπό να σβήσει!

Φτάσαμε πια στον τόπο που έλεγά σου,

τα πλήθη όπου θα δεις τα πονεμένα,

που το αγαθό του λογικού 'χουν χάσει».

Κι ως πίθωσε στο χέρι μου το χέρι,

με πρόσχαρη θωριά που γκάρδιωσέ με,

στη μυστικιά με μπάζει εντός την πλάση.

Εδώ σκουξιές και στεναγμοί και θρήνοι

στον άναστρον αγέρα αχολογούσαν,

που απ' την αρχή τα κλάματα με πήραν.

Γλώσσες λογής λογής, βαριές βλαστήμιες,

ουρλιάγματα θυμού και λόγια πόνου,

δαρμοί χεριών κι αχνές φωνές ή γαύρες,

σηκώναν χλαλοή που αιώνια γύρα

στον άχρονο, μουντό σβουρίζει αγέρα,

σαν άμμος που στροβίλα στροβιλίζει.

Κι εγώ, την κεφαλή ζωσμένη τρόμο:

«Δάσκαλε, κάνω, τι 'ναι αυτό που ακούω;

Και ποιοι 'ναι αυτοί που ο πόνος τόσο λιώνει;»

 

Κι αυτός: «Την άθλια τούτη ζήση, λέει,

οι θλίβερες ψυχές περνούν εκείνων

που δίχως ατιμιά και δόξα εζήσαν.

Με τον κακό των άγγελων συσμίγουν

χορό που ουδέ πιστοί μηδέ κι αντάρτες

σταθήκαν του Θεού, μόν' για δικού τους!

Διώχνει τους ο ουρανός μην ασκημίσει

κι ουδέ ο βαθύς τούς δέχεται άδης, κάποια

μην πάρουν κείθε δόξα οι κολασμένοι».

 

«Ω δάσκαλε, ρωτώ, ποιος μέγας πόνος

τόσο βαριά τους κάνει να θρηνούνε;»

«Κοντολογίς σου το εξηγώ, αποκρίθη·

ελπίδα αυτοί για θάνατο δεν έχουν

και τόσο ταπεινή η τυφλή ζωή τους,

που κάθε ξένο ριζικό ζουλεύουν.

Φήμη γι' αυτούς στον κόσμο δεν πομένει,

η δικαιοσύνη κι η σπλαχνιά τους διώχνουν·

μιλιά γι' αυτούς· μόν' κοίτα τους και πέρνα!»

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι πρεπει να την ζήσουμε και εμείς; Αυτη ειναι η πρόοδος και η ανάπτυξη; Εικόνες ντροπής καθημερινά αυτη την εβδομάδα. Η κυβέρνηση καταρρέει. Δεν θα προλάβει να μείνει μεχρι το δημοψήφισμα. Η ζημιά ειναι τεράστια ακομη και αν δια μαγείας αλλάξουν στροφή οι ευρωπαίοι. Ο πρωθυπουργός ειναι για το δρομοκαιτειο. Ακομη και τωρα επειμενει να ζητάει τους δικούς του όρους και φτου απο την αρχή.. Σαν δεν ντρεπόμαστε

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όταν βασίζεται η πρόοδος σε δανεικά ναι , να την ζήσουμε την φτώχεια και να δουλέψουμε να την αλλάξουμε  μόνοι μας (χωρίς δανεικά με αντάλλαγμα την καταστροφή της παραγωγικής βάσης )  γιατί μετά έρχεται το χειρότερο η υποδούλωση πολύ χειρότερη από την φτώχεια Αυτό οι πατεράδες μας που έζησαν κατοχή το ξέρουν καλά ή το ήξεραν αφού πολλοί δεν ζουν 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Και γιατι πρεπει να την ζήσουμε και εμείς;

όχι βέβαια, δεν είναι σωστό να την ζήσουν τα παιδιά μου ,ο κόσμος πρέπει να πηγαίνει μπροστά κ όχι πίσω , τα πίσω είναι επικίνδυνα ακόμα κ για εμάς που γνωρίζουμε

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχει παραιτηθεί κανείς? Γιάνη?Γιάνη?Σήμερα δεν έχουμε απεχθές μνημόνιο, γιατί όλα είναι σκατά ψεκασμένε Πάνο?

Αλέξη Τσίπρα, αν τυχόν θέλεις το καλό της χώρας, ζητάς άμεσα την παραίτηση του ειδικού της θεωρίας παιγνίων Γιάνη, λες στον κόσμο ποίοι στο καταραμένο υπουργικό συμβούλιο ήταν υπέρ του δημοψηφίσματος κουστωδία, για να ξέρει ο κόσμος ποιούς να γιαουρτώνει.

Παίρνεις αεροπλάνο και πας εσύ ο Νίκος Παππάς και ο Δραγασάκης στην Ευρώπη (κανένας άλλος-είναι όλοι για δέσιμο, αν είχε μείνει η Ζωή 30 χρόνια στην εξουσία όπως οι Πασόκοι θα φάνταζε φιλειρηνιστής ο Κορεάτης) , ρίχνεις καντήλια στο Γιάνη με δηλώσεις, τον πετάς στο Κολοσσαίο για να ηρεμήσουμε λίγο εμείς οι άρρωστοι, υπογράφεις μία δανειακή σύμβαση ένα μνημόνιο δηλαδή γιατί στο τέλος οι αριστεροί θα ενοχοποιήσουν και τη λέξη ιδιωτικό συμφωνητικό, μην φοβάστε να την προφέρεται, μνημόνιο, όταν παίρνεις στεγαστικό δάνειο για να στεγάσεις την οικογένειά σου εκεί να δεις μνημόνιο.

Έπειτα δεν θα φοβάσαι να λες τις λέξεις όπως είναι, θα απελευθερωθείς από συνιστώσες τρέλας και σε συμφωνία με τους Ευρωπαίους θα προκυρήξεις εκλογές για το Σεπτέμβριο. Αυτά, αλλιώς τη Δευτέρα ciao antenna και είναι κρίμα γιατί είσαι νέος πρόσεξε μην πιαστείς μακάκας. Το ΝΑΙ θα πάρει από 65-75%.

Link to comment
Share on other sites

με αντάλλαγμα την καταστροφή της παραγωγικής βάσης

 

δεν είναι αυτό το μόνο αντάλλαγμα - το κυριότερο είναι η εξόντωση του συνανθρώπου από την οικονομική ανισότητα που δημιουργείται. από τα δανεικά οι μισοί πλουτίζουν και οι άλλοι μισοί φτωχαίνουν. ή όλοι ή κανένας λοιπόν.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

http://www.ksipnistere.com/2015/07/blog-post_45.html

 

Ηχηρό μήνυμα ΟΗΕ υπέρ του δημοψηφίσματος και κατά ΔΝΤ και ΕΕ

 

“Η συνθηκολόγηση σε τελεσίγραφα για την επιβολή νέων μέτρων λιτότητας δεν είναι συμβατή με τη δημοκρατική ευθύνη που εμπιστεύθηκε στον πρωθυπουργό το εκλογικό σώμα” συνεχίζει η ανακοίνωση επισημαίνοντας επίσης ότι “από τη φύση του κάθε κράτος έχει ευθύνη να προστατεύσει την ευημερία των υπηκόων του.
Αυτό απαιτεί εθνική κυριαρχία για τη χάραξη της δημοσιονομικής πολιτικής και την έκδοση προϋπολογισμών, η οποία δεν μπορεί να χαλκεύεται από εξωτερικούς παράγοντες, είτε αυτοί είναι κράτη, διακυβερνητικοί οργανισμοί ή πιστωτές”

 

ΟΧΙ στα τελεσίγραφα

ΟΧΙ στους εκβιασμούς

ΟΧΙ στη συμφωνία των τοκογλύφων πραξικοπηματιών της ΕΕ

Επιτέλους, ΟΧΙ άλλη θυματοποίηση από τα εγχώρια πουλημένα ΜΜΕ

(τηλεοπτικό πραξικόπημα αλλά βενεζουέλα....)

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι σκεπτομενοι, επανασταστες συναδελφοι, αναρτουν λινκ απο το site του στυλ knipriste.gr..!!

Ουαου!!!

 

 

Το οτι ο Μπαρουφακης χθες υπεβαλλε αιτημα για ΜΝΗΜΟΝΙΟ δυο ετων, για 30δις , το ειδατε??Το μαθατε?? Ειναι και αυτο προπαγανδα??

 

Δεν κανετε καμια δουλεια και να αφησετε την επανασταση.

Ξεκουραστειτε και λιγο.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Όταν βασίζεται η πρόοδος σε δανεικά ναι , να την ζήσουμε την φτώχεια και να δουλέψουμε να την αλλάξουμε  μόνοι μας  Αυτό οι πατεράδες μας που έζησαν κατοχή το ξέρουν καλά

. Μόνο που αυτοί πάλεψαν για εμάς , για να μην περάσουμε τα ίδια με αυτούς, αλήθεια καρυστινε αυτό θες? θες να ζήσεις μια τέτοια εμπειρία ? έχεις την δύναμη να ζαλώσεις το μουλάρι με κουλούρα , καπίστρι κ λοιπά εξαρτήματα για να οργώσεις για να σπείρεις? Εγώ έχω την δύναμη αλλά δεν έχω το μουλάρι , κ τα λοιπά εξαρτήματα :mrgreen: . σύνελθε καρυστινε ,μεγάλος άνθρωπος είσαι 

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι αυτό το μόνο αντάλλαγμα - το κυριότερο είναι η εξόντωση του συνανθρώπου από την οικονομική ανισότητα που δημιουργείται.

συμφωνώ που αυτό η εξόντωση του συνανθρώπου θα οδηγήσει (που οδηγεί ) σε αύξηση της εγκληματικότητας αφού ο πεινασμένος είναι λογικό να έχει και το αίσθημα της αυτοσυντήρησης ενώ αντίθετα οι πολλοί πεινασμένοι το αίσθημα της ενότητας και της αλληλεγγύης Αν όμως υπάρχει υποδούλωση τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο δύσκολα από την φτώχεια 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.