Μετάβαση στο περιεχόμενο

5 Ιουλίου 2015 – το Δημοψήφισμα


Didonis

Recommended Posts

Το Alexis είπε σε 48 ώρες θα έχει φέρει συμφωνία. Για να δούμε αν θα αποδειχτεί για ακόμα μία φορά ψεύτης...

Ψεύτης είναι κάποιος όταν μπορεί να κάνει κάτι και δεν το κάνει Όταν προσπαθεί τι ψεύτης να είναι ? δηλαδή εγώ την τετάρτη μπορεί να πω ότι με την ομάδα παλαιμάχων θα σκίσουμε στο αγώνα μας αφού θα  είμαι στα μπακ  και να χάσουμε (σιγά μην χάσουμε )  τι θα είμαι ψεύτης ? Αν λείπω όμως από το παιχνίδι και έχω πάει για μπάνιο τότε πράγματι είμαι ψεύτης Επειδή το ακούω αυτό και από την ΝΔ απορώ αν εγώ δεν είμαι καλά στο μυαλό μου ή οι υπόλοιποι (δεν έχουμε και ψυχολόγο εδώ να το διερευνήσω ) 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά μιλάμε και οι 2. Ας έλεγε ότι θα φέρει συμφωνία σε 48 ώρες εφόσον του το επιτρέψει η Μέρκελ. Από τη στιγμή που ζήτησε να ψηφίσουν αυτό που προτείνει και αυτός θα φέρει σε 48 ώρες συμφωνία ως προσωπική δέσμευση, αν δεν τη φέρει αποδεικνύεται ψεύτης για ακόμα μία φορά. Τώρα θα μου πεις, μία πάνω μία κάτω, ποιος μετράει...

Link to comment
Share on other sites

Κίνηση ματ η παραίτηση του Βαρουφάκη. Είναι μήνυμα του Τσιπρα ότι θέλει λύση και όχι ρήξη όπως πολλοί πιστεύανε λανθασμένα. Τώρα, εάν ο Τσίπρας έχει χιούμορ θα βάλει υπουργό οικονομικών τον Γερμανό Νομπελίστα οικονομολόγο Ράινχαρντ Σέλτεν που τάχθηκε υπέρ της Ελλάδας στην διαπραγμάτευση να διαπραγματευθεί με Σόιμπλε και ΔΝΤ

Link to comment
Share on other sites

Το Alexis είπε σε 48 ώρες θα έχει φέρει συμφωνία. Για να δούμε αν θα αποδειχτεί για ακόμα μία φορά ψεύτης...

 

 Αλλιώς τι θα κάνετε; Θα βγείτε με τον Άδωνη να βαράτε κατσαρόλια στο Σύνταγμα; Έχετε καταντήσει αφόρητα κουραστικοί και γραφικοί.

Link to comment
Share on other sites

george +1000

με γλίτωσες από το ψυχίατρο ............. ευχαριστώ γιατί με αυτά που ακούω και θεωρούν πολλοί έτσι και μόνο εγώ βλέπω αλλιώς , αρχίζω να πιστεύω ότι θα το χρειαστώ 

 

τα πράγματα είναι απλά η χώρα μας χρειάζεται δουλειά για να ξεχρεώσει Αν δεν δουλέψουμε πως να πληρώσουμε ακόμα και τα μνημόνια Θα μας το επιτρέψουν να το κάνουμε μέσα στην ΕΕ ή την Εζώνη  ή θα μας επιβάλουν ασφυξία και ύφεση ? Αν όχι ,  τότε εκτός να το κάνουμε μόνοι μας Το οικόπεδο είναι πλούσιο και χρειάζεται δουλειά για να αποδώσει , τι φοβάστε ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας να πω ότι το ποσοστό του ΟΧΙ είναι μεγαλύτερο .

 

Εγώ δεν συμφωνούσα με το δημοψήφισμα , εδώ δεν ψήφισα και χτες οικογενειακώς μοιραστήκαμε .

 

Διότι το θέμα δεν είναι το ΝΑΙ η το ΟΧΙ αλλά ποιός και τι πολιτική θα εφαρμοστεί .

 

Εκεί βλέπω ότι πάμε σε εθνική διαπραγμάτευση , ο Γιάνη έπαιξε τον ρόλο του και τώρα αποσύρεται στον πάγκο .

 

Ελπίζω να πάμε σε συμφιλίωση εντός και συμφωνία εκτός .

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσεις υπέρ του Ναι χωρίς απαρτία μεθόδευσε η γαλάζια διοίκηση του ΤΕΕ

Σε δεκανίκι των δανειστών επιχείρησε να μετατρέψει το ΤΕΕ ο νεοδημοκράτης πρόεδρός του το βράδυ της Δευτέρας, καλώντας σε παράτυπη έκτακτη συνεδρίαση της διοικούσας επιτροπής με παραπλανητική πρόσκληση, χωρίς εισήγηση, για συγκρότηση επιτροπής στήριξης του δημοψηφίσματος, η οποία μετετράπη σε επιτροπή στήριξης του Ναι! Οι δύο εκπρόσωποι της Ριζοσπαστικής Πρωτοβουλίας Μηχανικών στη διοικούσα επιτροπή της Συσπείρωσης Αριστερών Μηχανικών αντέδρασαν στη μεθόδευση και αποχώρησαν από τη συνεδρίαση. Παρά ταύτα, ο πρόεδρος του ΤΕΕ Γ. Στασινός αποπειράθηκε να λάβει απόφαση χωρίς απαρτία, κάτι που απετράπη χάρη στην παρουσία δεκάδων μηχανικών...

 

  • "Μοντάρουν" έκτροπα για να στηρίξουν τους δανειστές

Λίγο πριν από τα μεσάνυχτα της Δευτέρας ο κηδεμόνας του προέδρου, η Νέα Δημοκρατία, διά του αρμόδιου τομεάρχη Λ. Αυγενάκη, βουλευτή Ηρακλείου, ανακάλυψε έκτροπα στη συνεδρίαση του ΤΕΕ και μόνταρε "εισβολή 'δημοκρατών' του ΣΥΡΙΖΑ, οι οποίοι, διά της βίας και των απειλών, παρεμπόδισαν τα μέλη της Δ.Ε. να πάρουν απόφαση για συμμετοχή του ΤΕΕ σε επιτροπή υποστήριξης υπέρ του Ναι στο δημοψήφισμα".

Η Ριζοσπαστική Πρωτοβουλία Μηχανικών, σε χθεσινή ανακοίνωση της, καταγγέλλει απόπειρα αντιδημοκρατικής εκτροπής προκειμένου να υπερψηφιστεί η μνημονιακή πρόταση του Ναι όταν "όλες οι αποφάσεις των συλλογικών οργάνων του ΤΕΕ μέχρι πριν από μία εβδομάδα στέκονται απέναντι σε κάθε απόφαση που θα επιβεβαίωνε τις μνημονιακές πολιτικές και τους εκβιασμούς της τρόικας και των εγχώριων φίλων τους".

Ταυτόχρονα υπογραμμίζει ότι "οι πολιτικές απόψεις τόσο του Γ. Στασινού όσο και των συνοδοιπόρων του από το πάλαι ποτέ ΠΑΣΟΚ στη Δ.Ε. του ΤΕΕ είναι οικτρά μειοψηφικές στους μηχανικούς" και χαρακτηρίζει αποκυήματα της φαντασίας τα περί προπηλακισμών "που αποσκοπούν στην πόλωση και τον διχασμό". Επιπλέον διαμηνύει ότι "όσα κόλπα κι αν εφευρίσκει η Νέα Δημοκρατία για να εκφοβίσει ή να παραπλανήσει την κοινωνία, πέφτουν στο κενό. Όπως και η ατυχής απόπειρα του βουλευτή της Ν.Δ. κ. Αυγενάκη, που το μόνο που ήξερε πάντα ήταν να ψηφίζει Μνημόνια και μέτρα εναντίον του ελληνικού λαού και των μηχανικών".

Από το βράδυ μέχρι το μεσημέρι στις δύο χθες, οπότε εκδόθηκε η ανακοίνωση του προέδρου του ΤΕΕ, τα έκτροπα μετριάσθηκαν σε επεισόδια... Η νέα εκδοχή, συνοδεία ενός κοινότοπου δισέλιδου κατά της κυβέρνησης, κάνει λόγο για εισβολή δεκάδων ατόμων στην αίθουσα όπου συνεδρίαζε η διοικούσα και ότι εμποδίστηκε "η συνεδρίαση από ομάδα αγνώστων που έκλεισαν τις δύο εισόδους της αίθουσας".

Το ότι οι "άγνωστοι" και τα "άτομα" ήταν μηχανικοί, κλάδος που έχει χτυπηθεί ανελέητα από τις μνημονιακές πολιτικές, αποκρύπτεται για προφανείς λόγους...

 

http://www.avgi.gr/article/5671954/apofaseis-uper-tou-nai-xoris-apartia-methodeuse-i-galazia-dioikisi-tou-tee

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

Καλή Δύναμη σε Όλους και εύχομαι όλα να μας πάνε καλά !

@GhostRider τα ξαναπαραθέτω Συνάδελφε για να φαίνονται καλύτερα:
 

Οι πρωταθλητές του «Όχι»:
 
 1. Ασπρόπυργος 79,20%, 
 2. Φυλή 77,22%, 
 3. Πέραμα 76,64%, 
 4. Αχαρνές 75,25%, 
 5. Κερατσίνι-Δραπετσώνα 72,84%, 
 6. Νίκαια-Αγ. Ιωάννης Ρέντη 72,61%,
 7. Αγία Βαρβάρα 72,75%, 
 8. Ελευσίνα 71, 88%, 
 9. Λαυρεωτική 71,81%, 
10. Ταύρος 71, 28, 
11. Αιγάλεω 70,68%, 
12. Περιστέρι 70,31%

Οι πρωταθλητές του «Ναι»:
 
 1. Εκάλη 85,68% 
 2. Διόνυσος 79,11% 
 3. Ψυχικό 76,29% 
 4. Παπάγου 68,69% 
 5. Κηφισιά 66,10% 
 6. Βουλιαγμένη 64,41% 
 7. Βούλα 64,39% 
 8. Δροσιά 63,41% 
 9. Ν. Ψυχικό 58,17% 
10. Πεντέλη 57,43% 

post-46561-0-43055900-1436172690.png
 
Άραγε οι πλούσιοι που έχουν τα χρήματά τους σε Euro σε ξένες Τράπεζες και επιθυμούν δραχμή για να μας αγοράσουν μπιρ-παρά ζουν στον Ασπρόπυργο ;

Άραγε τα συμφέροντα των - οπαδών του Ναι - Συναδέλφων συγκλίνουν με τα συμφέροντα των διαμενόντων στην Εκάλη ; Ενδεχομένως κάποιων ναι. Αυτοί είναι οι ενσυνείδητοι επηρεαστές των υπολοίπων προκειμένου να διασφαλίσουν τα συμφέροντά τους. Οι υπόλοιποι είναι θύματα της προπαγάνδας. Και αυτό δεν τους υποτιμά διόλου. Η δύναμη της προπαγάνδας είναι τεραστία. Εάν δεν υπήρχαν τόσα θύματα θα ήταν αποτυχημένη. Δεν είναι όμως.    

Υπάρχουν αρκετά διδάγματα εντός των αποτελεσμάτων του δημοψηφίσματος. Τα διαδραματιζόμενα είναι μεγάλο φροντιστήριο. Ας έχουμε αυτιά, μάτια και μυαλό ανοικτά, ας αφουγκραστούμε και θα προκύψουν αρκετά ενδιαφέροντα πορίσματα.

Και εννοείται ότι για την Κυβέρνηση πρέπει να έχουμε κατά νου ότι ανοίγει ένα νέο Κεφάλαιο εξετάσεως αυτής από εμάς. Νομίζω βέβαια ότι εφόσον ο κόσμος και τώρα έδειξε ότι δε φοβάται έτσι και θα επικρίνει με έντονο τρόπο τα ατοπήματα στα οποία ενδεχομένως να υποπέσει η παρούσα κυβέρνηση και θα τη στείλει και αυτήν στον αγύριστο έτσι όπως "πήρε πόδι" και ο Σαμαράς...δεν εφησυχάζουμε...

Και βέβαια συμφωνώ απολύτως με αυτό:

http://tinyurl.com/nu88aku
 
 
Υ.Γ.

Ο ΣΚΑΪ είχε έτοιμο ρεπορτάζ το οποίο σκόπευε να το προβάλλει στις 12:00 χθες περί "Ανακοινώσεως χρεοκοπίας της Εθνικής Τραπέζης" στις 19:00 το οποίο τελικώς δεν προβλήθηκε κατόπιν διαμαρτυρίας υπαλλήλων, οι οποίοι είχαν ήδη εκφράσει τη δυσαρέσκειά τους τις προηγούμενες ημέρες. Εάν κάποιος έχει γνωστούς στο ΣΚΑΪ και γνωρίζει κάτι ας το επιβεβαιώσει. Το άκουσα από τον Αρβανίτη στους 105.5 στο ράδιο...
Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.