Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χαλαρή κουβέντα - ψηφοφορία.


AMHxaNos

Χαλαρή κουβεντα: ανοιχτό ή κλειστό?  

69 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Το 'Χαλαρή κουβέντα' να ανοίξει ή να μείνει κλειστό? Ψηφίστε.

    • ΝΑΙ αν θέλετε να ξανανοίξει
      52
    • ΟΧΙ αν θέλετε να παραμεινει κλειστο
      17


Recommended Posts

Στην παραπάνω ψηφοφορία έδωσα ένα όχι. Καλύτερα το φόρουμ να επανέλθει στον παλαιό του τεχνικό χαρακτήρα.

 

Φίλε atsaloverga....Είναι απλά τα πράγματα....

Το ότι βρεθήκαμε να αναλωνόμαστε με πολιτικές συζητήσεις παρά σε τεχνικές δεν είναι τυχαίο.....

Είναι ξεκάθαρο ότι έξω δεν υπάρχουν δουλειές και όσες υπάρχουν είναι συμπιεσμένες. Ο λόγος που δεν υπάρχουν δουλειές έχει πολιτικές προεκτάσεις....

Εδώ φτάσαμε στο σημείο να έχουμε δήμευση Ελληνικής περιουσίας και εμείς εδώ στο φόρουμ σαν μία μικρή τεχνοεπιστημονική κοινωνία θα κάνουμε τον Κούη για να μην τσακωνόμαστε; 

Ε ας τσακωθούμε και τι έγινε;

Όποιος δεν αντέχει ή του την σπάσει την κάνει με ελαφρά πηδηματάκια......Τόσο απλά....

Για μένα είναι οπισθοδρόμηση και ντροπή μας σαν Ελληνες που ήδη κάνουμε αυτή την κουβέντα.

 

Τέλος πάντων δεν θέλω να επιβάλω την γνώμη μου αλλά ανατριχιάζω με οποιαδήποτε μορφή φίμωσης......

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Γρηγόρη. Δεν εννοούμε αυτό που νομίζεις. Να μια σωστή παρέμβαση συντονιστή:  

Τα ίδια άτομα έχουν πει τα ίδια επιχειρήματα πολλές φορές.

Ελεύθερος είναι ο καθείς να πει ότι θέλει. Αλλά όταν λέει τα ίδια και τα ίδια κουράζει.

Έστειλες post και βλέπεις ότι δεν δίνουν οι άλλοι σημασία. Άστο. Τέλος. Όταν σου ξαναδοθεί άλλη φορά η ευκαιρία το ξαναλές.

Αν ψάξεις την "Παγκοσμοιοποίηση" θα δεις ότι τα ίδια post περίπου έχουν σταλεί από το 2010 και το 2011. Ελάχιστα διαφορετικά έχουν προστεθεί μετά. Καλύτερα να μείνεις σε αυτά. Το να συζητάς εκτός παγκοσμιοποίησης και να μετατρέπεις το θέμα σε πολιτικό καφενείο δεν ωφελεί ούτε τους συμμετέχοντες. Παρεμπιπτόντως αυτό το θέμα προτείνω να κλειδωθεί και να δώσει τη θέση του σε ένα άλλο που να εξετάζει την τρέχουσα πολιτική κατάσταση.      

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πλέον και εντολή από το σόιμπλε για άνοιγμα

(των επαγγελμάτων, άρα..)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω για τα 22G€* και το Νομισματοκοπείο. Θα βγεί ο Παναγιώτης και θα το διαψεύσει.
Καλά κάνει δεν την παραδίδει. Αν δεν ήταν η Ραχήλ ο σύριζα δεν θα είχε έδρα στην Lausanne.

 

Γιατί τι συμβαίνει με την Rachel? ανησυχώ.

Ηξερα μόνον για την Νάντια που παραιτήθηκε απο το υπουργείο.

 

Πότε θα την ανοίξουν την χαλαρή κουβέντα για να χαλαρώσουμε? Εδώ είμαστε και off-topic.

 

_______________________________________________________________________

* 22G€=22,000,000,000 ευρώ ή 22*10^9 σε engineering notation με prefixes, όπως kHz, MHz, GHz.

Πολλά λ7, 22 δις, ζαλίστηκα και εγώ δεν έχω να φάω.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το κλείσιμο της κουβέντας έγινε λόγω προληπτικής λογοκρισίας και όχι λόγω διαξιφισμών. Εξάλλου διαξιφισμοί έχουν υπάρξει και παλιότερα.

Αλλά τώρα (μάλλον) κρίθηκε, στα πλαίσια της "εθνικής ομοψυχίας", βλαπτική (ή μη συμφέρουσα ή ενοχλητική) η κριτική στις κυβερνητικές ακροβασίες και επεβλήθη "σιγή ασυρμάτου".

 

ΥΓ. εκτιμώ πάντως την στάση των συμφορουμιτών που απέφυγαν να δημιουργήσουν (ή να χρησιμοποιήσουν) άλλα θέματα και να μεταφέρουν εκεί την συζήτηση. Δείγμα ωριμότερης και δημοκρατικότερης στάσης της των διαχειριστών.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το κλείσιμο της κουβέντας έγινε λόγω προληπτικής λογοκρισίας και όχι λόγω διαξιφισμών. Εξάλλου διαξιφισμοί έχουν υπάρξει και παλιότερα.

Αλλά τώρα (μάλλον) κρίθηκε, στα πλαίσια της "εθνικής ομοψυχίας", βλαπτική (ή μη συμφέρουσα ή ενοχλητική) η κριτική στις κυβερνητικές ακροβασίες και επεβλήθη "σιγή ασυρμάτου".

 

ΥΓ. εκτιμώ πάντως την στάση των συμφορουμιτών που απέφυγαν να δημιουργήσουν (ή να χρησιμοποιήσουν) άλλα θέματα και να μεταφέρουν εκεί την συζήτηση. Δείγμα ωριμότερης και δημοκρατικότερης στάσης της των διαχειριστών.

 

Η πρώτη παράγραφος με την δεύτερη παράγραφο που κολλάει το ξέρει μόνο ο Καμένος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.