Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση πρόσβασης στο πληροφοριακό σύστημα από τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές


Engineer

Recommended Posts

Για ακαδημαϊκους λόγους να το κάνεις, είναι ενδιαφέρων τομέας.

 

Για επαγγελματικούς, δεν ξέρω κάτα πόσο έχει μείνει "ψωμί" στο συγκεριμένο αντικείμενο, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στην Ελλάδα από συναδέλφους, πολίτες και εμπλεκόμενους φορείς.

 

Αν αντέχεις στιχομυθίες με πελάτη στο τηλεφωνο του στυλ:

 

-Πελάτης: Γεια σας θα ήθελα ενα ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα 100 τ.μ. Πόσο θα κοστίσει?

-Εν. Επ.: (λέει την τιμή και τα δικαιολογητικά και τυχόν επιβαρύνσεις για αποτύπωση κλπ.)

-Πελατης: Τόσο πολύ? ο άλλος μου το κάνει με 50€ με ΦΠΑ! (κλείσιμο τηλεφώνου)

 

 

-Πελάτης: Γεια σας θα ήθελα ενα ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα 100 τ.μ.

-Εν. Επ.: Θα χρειαστούν κάποια στοιχεια-δικαιολογητικά-σχέδια. (απαριθμηση στοιχείων)

-Πελατης: Τόσα πολλά;; Ο άλλος, ο "καλός" που ξέρει (γιατι εσύ μάλλον εισαι άσχετος, ψαρωμένος) δεν θέλει τίποτα! (κλείσιμο τηλεφώνου)

 

 

-Πελάτης: Γεια σας θα ήθελα ενα ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα 100 τ.μ.

-Εν. Επ.: Θα πρέπει να το δώ το ακίνητο, να γίνει μια αποτύπωση...

-Πελατης: Να το δείτε;;; Ο άλλος, ο "καλός" που ξέρει (γιατι εσύ μάλλον εισαι άσχετος, ψαρωμένος) μου είπε οτι δεν χρειάζεται να το δει! (κλείσιμο τηλεφώνου)

 

-Πελάτης: Γεια σας θα ήθελα ενα ΠΕΑ για ένα διαμέρισμα 100 τ.μ., πότε μπορείτε να το έχετε έτοιμο;;

-Εν. Επ.: Σε 1-2 μέρες, αφού δω πρώτα το ακίνητο και συγκεντώσουμε τα στοιχεία του...

-Πελατης: Τόσο πολύ;; Ο άλλος, ο "καλός" που ξέρει (γιατι εσύ μάλλον εισαι άσχετος, ψαρωμένος) μου είπε οτι το βγάζει σε μία ώρα και το στέλνει και με email! (κλείσιμο τηλεφώνου)

 

...τότε καλή σταδιοδρομία!!! :mrgreen:

Edited by akaliak
  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με ταχυδρομικό περιστέρι, όχι με email, και να έχει κρεμασμένο πουγκί για να βάλει πελάτης και κάνα φράγκο για πυτόγυρο, αυγά, λίγο ψωμί, κατιτίς τέλος πάντων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που υπαρχουν ομως οι νομιμοι στην πιατσα, ολα θα αλλαξουν ξαφνικα...

 

Ο υπερμηχανικος, ο πιστοποιημενος, που χει περασει και τις εξετασεις, θα ανακοινωνει την τιμη στον υποψηφιο πελατη, ο οποιος θα στεκεται προσοχη, υπακουοντας σε ο,τι του ζητησει, προκειμενου να προετοιμασει με τον καλυτερο δυνατο τροπο την επιστημονικη δουλεια που διδαχθηκε στα σεμιναρια...

 

Και ζησαν αυτοι καλα κι εμεις χειροτερα...  8-)

  • Upvote 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εγώ με όλες αυτές τις αλλαγές που βγαίνουν συνέχεια, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα των πιστοποιήσεων.Συνέχεια τα αλλάζουν τα πράγματα και η κατάσταση είναι ρευστή...Σκέφτομαι να παρακολουθήσω τα σεμινάρια και οτι γίνει.... εσείς τι λέτε ? αξίζει ο κόπος η έχει κορεστεί το θέμα?

Εξαρτάται αν εχεις πελατεία καλη. Αν όχι και εχεις χρόνο γιατι κάθεσαι λεφτα κάπου 300 για σεμινάρια+123 λογισμικό+100 παραβολο+100 εξετασεις τι να σου πω...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας....

Ήταν πολύ κατατοπιστηκές....Δουλεία δεν υπάρχει για τους μηχανικούς οπότε με κάτι πρέπει να ασχοληθώ... :shock:  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας....

Ήταν πολύ κατατοπιστηκές....Δουλεία δεν υπάρχει για τους μηχανικούς οπότε με κάτι πρέπει να ασχοληθώ... :shock:

Μιας και το αντιλαμβάνεσαι εχεις σκεφτεί να κανεις κατι αλλο σε αλλο αντικείμενο; Θυμίσου που σου λεω...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο νέο σχετικά με το θέμα της πρόσβασης στο Buildingcert, για όσους δεν πήγαν στις εξετάσεις?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.