Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση πρόσβασης στο πληροφοριακό σύστημα από τους Ενεργειακούς Επιθεωρητές


Engineer

Recommended Posts

Μέχρι τώρα (ποιος ξέρει τι θα γίνει αργότερα ;)), ενεργειακός επιθεωρητής γίνεται μόνο όποιος είναι μηχανικός (ΑΕΙ ή ΤΕΙ).

Φαντάζομαι και δεν νομίζω να διαφωνεί κανείς ότι αυτό συμβαίνει γιατί ο μηχανικός είναι κατά γενική παραδοχή ό πιο κοντινός κλάδος στο αντικείμενο αυτό και αυτό το παραδέχεται και ο ίδιος ο νομοθέτης.

 

Ο ίδιος ο νομοθέτης όμως βάζει παρακάτω την παγίδα των εξετάσεων για την απόδειξη αυτής της καταλληλότητας, ακυρώνωντας την παραπάνω παραδοχή και μας προσφέρει το «τυρί κρύβοντάς μας την φάκα» για να  μπορέσει να βάλει έτσι το πρώτο λιθαράκι για την αποδόμηση του μηχανικού σαν επιστήμονα στο βωμό της κακώς εννοούμενης «απελευθέρωσης των επαγγελμάτων» που επιτάσσουν οι καιροί και τα άνωθεν αφεντικά.

Το κακό είναι ότι το ΤΕΕ μπροστά στην οικονομική του δυσπραγία δεν βλέπει (η δεν θέλει να δει) την φάκα, γιατί του έχουν πετάξει το τυρί (είναι πολλά τα λεφτά Άρη).

 

Να μην εκπλαγείτε λοιπόν αγαπητοί φίλοι που είστε υπέρ των εξετάσεων, αν μετά από αυτές τις εξετάσεις ακολουθήσουν και άλλες και στα υπόλοιπα αντικείμενα του μηχανικού. Έτσι εξυπηρετείται η πλήρης «απελευθέρωση» και εξηγούμαι :

 

Οι εξετάσεις και ιδιαίτερα μάλιστα με τον τρόπο που γίνονται, δίνουν το «ηθικό» δικαίωμα και σε άλλους κοντινούς στο αντικείμενο επαγγελματίες να διεκδικήσουν και αυτοί το μερίδιο τους με το λογικότατο επιχείρημα ότι «αφού για να γίνω ενεργειακός επιθεωρητής αρκούν μόνο σεμινάρια σε αμφιβόλου ποιότητας ΚΕΚ και λυκειακού τύπου εξετάσεις, γιατί να μην έχω το δικαίωμα να δοκιμάσω και εγώ».

Ποιος θα αμφισβητούσε αυτό το δικαίωμα πχ σε έναν φυσικό;

Αυτό δεν θα ήταν το τέλειο σενάριο για τους κρατούντες;

 

Ο σωστός επαγγελματίας μηχανικός δεν πρέπει κατά την γνώμη μου να διεκδικεί την επαγγελματική του πληρότητα και αξιοπιστία μέσω εξετάσεων.

Πρέπει να δίνει εξετάσεις μόνο μέσα από την δουλειά του στην ελεύθερη αγορά καθημερινά και να  απαιτεί συστηματικούς και αυστηρούς ελέγχους για να προστατεύεται η επαγγελματική του ευσυνειδησία από τους αεριτζήδες τους ανίδεους και τα λαμόγια. 

Αν εφαρμόζονταν οι νόμοι και υπήρχε συστηματικός και σοβαρός έλεγχος δεν θα επιβίωναν οι αεριτζήδες, οι αριβίστες και τα λαμόγια του επαγγέλματος.

Αυτοί δεν θα εξαλειφθούν με τις εξετάσεις και ιδιαίτερα αυτού του τύπου τις εξετάσεις.

Αντίθετα μπορεί και να αποθρασυνθούν αν τύχει και παπαγαλίσουν και τις περάσουν.....Θα είναι λαμόγια πιστοποιημένα...   :mrgreen:   

 

Αλλά δυστυχώς ο έλεγχος είναι δύσκολος και δεν τον θέλουν γιατί δεν εξυπηρετούνται οι στόχοι τους που είναι άλλοι.

 

Οι εξετάσεις είναι ένας "εύκολος" τρόπος για τους κρατούντες για να αποδεικνύουν ότι είναι υπάκουα παιδιά στα αφεντικά τους που πιέζουν για "μεταρρυθμίσεις" και διατάζουν : "πιστοποίηση και απελευθέρωση εδώ και τώρα".

Κάνουν τις εξετάσεις και ησυχάζουν και είναι όλα καλώς καμωμένα. Απο εκεί και πέρα ας επικρατήσει το μπάχαλο.

Ας γίνει ενεργειακός επιθεωρητής όποιος μηχανικός ή μη μπορέσει και τις περάσει, γιατί εκεί θέλουν να το πάνε το πράγμα.

Έτσι θα πετύχουν και την πολυπόθητη "απελευθέρωση".  

Μ΄ένα σμπάρο δύο τρυγόνια δηλαδή : Και πιστοποιημένους ενεργειακούς επιθεωρητές και "απελευθέρωση" του επαγγέλματος.

 

Για να μην παρεξηγηθώ,...βεβαίως και είμαι υπέρ της συνεχούς εκπαίδευσης και πιστοποίησης μέσω εξειδικευμένων σεμιναρίων μόνο, από σοβαρούς και αξιόπιστους φορείς.

Όχι πιστοποίηση όμως μέσω εξετάσεων στο αντικείμενό τους για τους μηχανικούς.

Στο όνομα της απελευθέρωσης, εξετάσεις να δώσουν όλοι οι μη μηχανικοί που θέλουν να ασχοληθούν με επαγγελματικές δεξιότητες, που άπτονται του γνωστικού αντικειμένου και των σπουδών των μηχανικών.

 

Όσο για το επιχείρημα ότι και άλλοι κλάδοι δίνουν εξετάσεις (π.χ νομικοί για δικαστές ή συμβολαιογράφοι), εκεί δικαιολογούνται οι εξετάσεις με την έννοια της αξιοκρατίας (πρέπει να γίνουν λίγοι και θα γίνουν οι καλύτεροι), ενώ οι δικές μας εξετάσεις καταλήγουν να είναι εξετάσεις επάρκειας αφού δεν υπάρχει περιορισμός ως προς τον αριθμό των ενεργειακών επιθεωρητών.   

Edited by nick_61
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 246
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...ενώ οι δικές μας εξετάσεις ...

Στο προφίλ σου γράφεις ότι είσαι Μηχανικός και Ειδικότητα Νομικός.

Στο κείμενο γράφεις δικές μας (άρα μηχανικός).

Παρακαλώ διευκρίνισε την ειδικότητα σου και κάνε τις αναγκαίες αλλαγές στο προφίλ σου αν χρειαστεί.

Ή διευκρίνισε αν είσαι διπλωματούχος Μηχανικός και Νομικός.

 

Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες αυτού του φόρουμ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Συνάδελφε η τοποθέτηση που κάνεις είναι εξαιρετική και, στηρίζεται στην απλή λογική.

Ας ελπίσουμε στην επικράτηση της λογικής γιατί, το παράλογο που ζούμε τόσα χρόνια, μας

έφτασε στη σημερινή κατάντια.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

nick_61, η κερκόπορτα για την διολίσθηση στην κατάσταση που περιγράφεις (να πιστοποιούνται για αντικείμενα μηχνικού "κοντινοί στο αντικείμενο επαγγελματίες") ανοίγει με την δυνατότητα ημών των ΠΜ να ελέγχουμε Η/Μ συστήματα.

Δεν υπάρχει πλέον η έννοια του μηχανικού τόσο γενικά. Έχει προχωρήσει η επιστήμη και πρέπει να διακριτοποιηθούν οι ρόλοι και οι αρμοδιότητες.  

 

Δύο ειδικότητες στα ΠΕΑ και λύνονται όλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το απόγευμα συνεδριάζει η Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΕ και ενα από τα θέματα της ημερήσιας διάταξης είναι οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές. Αν και δεν είμαι μέλος της Διοικούσας θα πάω να ακούσω και θα ενημερώσω για το τί σκέφτονται στο ΤΕΕ για το θέμα.

  • Upvote 7
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν να συζητάνε το θέμα μετά τις 21:00. Σε κάποια φάση έπρεπε να προχωρήσουν σε επόμενο θέμα και είπαν ότι θα ξαναμπεί το ζήτημα στην ημερήσια διάταξη της επόμενης συνεδρίασης. Ζήτησα το λόγο για να τους ενημερώσω και δεν μου τον έδωσαν. Γενικά στην 15μελή διοικούσα επιτροπή κανένας (εκτός ίσως από τον πρόεδρο του ΤΕΕ) δεν έχει καταλάβει το μέγεθος του προβλήματος. Όλες οι παρατάξεις τάχθηκαν κατά των εξετάσεων. Στο τέλος δεσμεύτηκαν ότι μέχρι την επόμενη συνεδρίαση που θα ξανασυζητήσουν το θέμα, θα ζητήσει το ΤΕΕ από το υπουργείο την άμεση επαναλειτουργία του ηλεκτρονικού συστήματος buildingcert για όλους τους ενεργειακούς επιθεωρητές. Αν και έτσι που τους βλέπω νομίζω ότι το ΤΕΕ δεν υπάρχει περίπτωση να ασκήσει την πίεση που θα μπορούσε προς το υπουργείο.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη ποια η θέση του ΤΕΕ αναφορικά με το προαιρετικό της καταχώρησης στοιχείων ΠΕΑ στα νέα μισθωτηρια μέσω taxis?

Επαναλαμβανουν τις ίδιες νομικές αρλουμπες περί υποχρεωσης του ιδιοκτήτη ο οποίος παρανομει εν γνωσει του?

Αντιλαμβανεται κανείς το μέγεθος της ζημιας που έχει προκληθεί στον κλάδο μας?

Ποιες οι ενέργειες του ΤΕΕ να προασπισει τα συμφέροντα του μηχανικού?

 

Παραβρεθηκα κι εγώ πριν λίγο καιρό σε συνέλευση της διοικουσας του ΤΕΕ-ΤΚΜ εδώ πάνω και το μόνο που κάνανε ήταν να κατηγορούν το ΣΥΡΙΖΑ για την ως τώρα πορεία του...

 

Τίποτα ουσιωδες...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω βαρεθεί να διαβάζω ανακοινώσεις... Περιμενω την ουσία αυτο και μονο τιποτε αλλο

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.