Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση πάνω στο ύψος του φυσικού εδάφους


 
ARS

Recommended Posts

Αφού έχεις βράχο δεν πρόκειται να υπάρξει καθίζηση. Σωστά? Αυτό είναι και το βασικό. Τώρα εάν λόγω δονήσεων πέφτουν εξωτερικά οι σοβάδες το θεωρώ τοπικό φαινόμενο που δεν επηρεάζει την αντοχή της τοιχοποιίας. Μετά θα κάνεις ότι ενίσχυση χρειαστεί, μπορεί να χρειαστεί να βάλεις και καμιά ρητίνη στον τοίχο του γείτονα. Γιατί δεν βάζεις μάστορες να ρίξουν τσιμεντοκονίαμα εξωτερικά πάνω στην τοιχοποιία να μην έχεις πρόβλημα με πτώση σοβάδων ή λίθων?

 

Εξάλλου για να έχει αποκαλυφθεί το διπλανό σπίτι προφανώς έχει γίνει ήδη και η μισή ζημιά. Πιστεύεις ότι κατά τη διάρκεια του γκρεμίσματος της μεσοτοιχίας (εάν έχω καταλάβει καλά) δεν προκάλεσες τοπικά ζημιές?

 

Εγώ σε πολυκατοικίες πάντως που χτίζουμε πλάι σε υπάρχοντα λιθόκτιστα όλο κάτι τέτοιες αλχημείες κάνουμε.

 

Μπορεί και να έχεις δίκιο όμως και να τα λέω όλα αφ' υψηλού. Από εμπειρία μιλάω, δεν το έχω αναλύσει το πράγμα ούτε γνωρίζω πολλά από εδαφομηχανική.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι δονησεις θα αποδιοργανωσουν τον πετρινο τοιχο...θα πεσει κατω...η μεσοτοιχια γκρεμιστηκε με τα χερια...δε μιλαμε για καθιζηση αλλα για βλαβη λογω της δονησης...Μια σχετικη "ενισχυση" θα γινει

Link to comment
Share on other sites

Το να σκαβει η σφυρα στα 20εκ απο ενα πετρινο τοιχο 100 ετων απο χωμα και πετρες το θεωρεις αθωο??? Εγω δε θα σκαψω παντος....

 

Αν μπορείς να αποφύγεις τις εκσκαφές κάνε το. θα μπεις σε περιπέτειες....

Αν βέβαια υπάρχει σημαντικό οικονομικό όφελος από την εκσκαφή τότε αναλαμβάνεις ότι σου λέει ο nik και προχωράς

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς πάντως να κάνεις και αδιατάρκατη ...εκσκαφή! :D:D:D

Θυμάμαι πως μας μάθαιναν να θεμελιώνουμε στον βράχο... σε μια κυβοειδή λακούβα γεμάτη με μπετό... Ακόμη και ο ΕΑΚ σου χαρίζει τα συνδετήρια αν έχεις βράχο.

 

Οπότε αφού θα κάνεις κοιτόστρωση, πάτα πάνω στον βράχο και μη σε νοιάζει 8-)

Link to comment
Share on other sites

Βράχος και κοιτόστρωση? Κοιτόστρωση και ισόγειο 70τμ? Καταρχήν η κοιτόστρωση δεν μπορεί να υπολογιστεί σε βράχο καθώς είναι σχεδόν όλη ανενεργή (θα βρεις τις ανενεργές περιοχές?).

 

Πεδιλοδοκοί, η μεγάλη μου αδυναμία, ο τύπος θεμελίωσης διά πάσα νόσο και πάσα ******* πλέον, επίσης. Γιατί άλλωστε παίρνεις δώρο τα συνδετήρια σε βράχο?

 

πέδιλα. τέλος

Θυμάμαι πως μας μάθαιναν να θεμελιώνουμε στον βράχο... σε μια κυβοειδή λακούβα γεμάτη με μπετό...

σωστά, άλλωστε μιλάμε για το κλασσικό μοντέλο πάκτωσης. αρκεί να σε καλύπτει το bx,by του πεδίλου (διάτρηση δεν έχει)
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα συναδελφε Σπυριδουλα ειναι να μην ανεβω ψηλα και να ειμαι οικονομικος....Με την κοιτοστρωση εχω και τα δυο....

Link to comment
Share on other sites

γιατί το πέδιλο τι σε πειράζει? και γιατί είναι πιο ακριβό? το πέδιλο θα γίνει 50εκ, η κοιτόστρωση πόσο? 30εκ σίγουρα

 

Το θεμα συναδελφε Σπυριδουλα

συναδέρφισσα

Link to comment
Share on other sites

To πεδιλο τι υψος θα το κανεις???

 

Υπολογισε κβ με πεδιλα (και μπαζωμα και πατωμα)

Υπολογιζε κβ με πεδιλοδους (και μπαζωμα και πατωμα)

Υπολογισε κβ με κοιτοστρωση

 

Κοιτοστρωση οικονομικοτερη...

Link to comment
Share on other sites

μικρό μπάζωμα έχεις.anyway, άρα θες το πάτωμα σου να είναι η κοιτόστρωση. εμένα αυτές οι λύσεις δεν μου αρέσουν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.