Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργείται η επιλογή κατώτερης ασφαλιστικής κατηγορίας...;;;


terry

Recommended Posts

Ειδαμε και με τους δασκαλους που παντα τα παιδια θα πηγαινουν σχολειο...

Τα σχολεια εχουν κενα δασκαλων και καθηγητων και η πιατσα εχει βρωμισει απο ανασφαλιστους ανεργους καθηγητες και δασκαλους που κανουν ιδιαιτερα για 3€ και για 5€ την ωρα σε παιδια οικογενειων που εχουν την ευχερεια...

Δηλαδη σε ελαχιστα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 286
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπάρχουν μηχανικοί που χρωστάνε πάνω από 15.000€. Αυτό σημαίνει πως ούτε τις καλές εποχές πληρώνανε ΤΣΜΕΔΕ, θα τους νοιάξει τώρα που ακρίβυνε;

Θα μου επιτρέψεις μία μικρή ένσταση στους υπολογισμούς σου συνάδερφε μιας και δυστυχώς βρίσκομαι σε αυτή την κατηγορία με οφειλές από το 2ο εξάμηνο του 2011. Εκτός αν θεωρείς ότι το '11 ανήκει στις "καλές εποχές". 

Δυστυχώς τα χρέη προς το ΤΣΜΕΔΕ εκτοξεύονται πολύ εύκολα.....

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο συνάδελφος παραπάνω...3 εξάμηνα να μείνει κανείς πίσω, που είναι εύκολο σε περίοδο αναδουλειάς, με καμιά ατυχία/ αναποδιά που θα χρειαστεί να ακουμπήσει χρήματα και πιάνεις διψήφιο αριθμό χιλιάδων ευρώ χωρίς να το συνειδητοποιήσεις , με τις τοκογλυφικές προσαυξήσεις του ταμείου μας.

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

 

Ποιος ειδε το θεο και δεν τον φοβηθηκε, πηγα με εγραφη καταγγελια στη διευθυντρια η οποια βγηκε εξω και εγινε κολαση...

Περιττο να σας πως οτι εξυπηρετηθηκαν ολοι οσοι ηταν στον οροφο.....

 

+1000 αν μπορούσα. +1 μπορώ και πολλά μπράβο για την ενέργεια σου. 

Μήπως κατά τύχη άκουσες τίποτα για το μέλλον των δόσεων της ρύθμισης που είχαμε κάνει; Βγήκε καμιά εγκύκλιος;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Μήπως κατά τύχη άκουσες τίποτα για το μέλλον των δόσεων της ρύθμισης που είχαμε κάνει; Βγήκε καμιά εγκύκλιος;

τους ρωτησα αλλα δεν ξερουν τιποτα ακομη....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι πότε πρέπει να καταργήσω την πάγια εντολή μέσω της οποίας κάθε μήνα λαμβάνουν τη δόση, αν τελικά ακυρωθεί. Τους έχω ικανούς να παίρνουν τα χρήματα και να μας πουν μετά από καιρό για συμψηφισμό. Εμπιστοσύνη καμία όπως καταλαβαίνεις. 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα στις 11.45 στο αγαπημένο ταμειο μας να βγαλω μια  καρτα ασφαλισης.

Ειχαν ομως σταματησει τα νουμερα γαιτι λεει ειχαν πολυ κοσμο!!!!!!!!!!!Οταν ρωτησα την υπευθυνη μου ειπε οτι κουραζονται οι υπαλληλοι να εξυπηρετουν τοσο κοσμο για αυτο κλεισαν τα νουμερα νωρις...Ας ερχομουν εχτες που δεν ειχε κανενα μου ειπε!!(εχτες ηταν Πεμπτη που ειναι κλειστα,,,)

Ποιος ειδε το θεο και δεν τον φοβηθηκε, πηγα με εγραφη καταγγελια στη διευθυντρια η οποια βγηκε εξω και εγινε κολαση...

Περιττο να σας πως οτι εξυπηρετηθηκαν ολοι οσοι ηταν στον οροφο.....

Δε μας φταναν ολα εχουν και τους υπαλληλους που κουραζονται και σταματουν τα νουμερα χωρις να ενημερωνουν τους προισταμενους τους....

Ας βαλω ενα βιντεο 30 χρονων... σαν να μην εχει περασει μια μερα 

https://www.youtube.com/watch?v=7wL2_j-SBQ0

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις μία μικρή ένσταση στους υπολογισμούς σου συνάδερφε μιας και δυστυχώς βρίσκομαι σε αυτή την κατηγορία με οφειλές από το 2ο εξάμηνο του 2011. Εκτός αν θεωρείς ότι το '11 ανήκει στις "καλές εποχές". 

Δυστυχώς τα χρέη προς το ΤΣΜΕΔΕ εκτοξεύονται πολύ εύκολα.....

 

 

Εχει δίκιο ο συνάδελφος παραπάνω...3 εξάμηνα να μείνει κανείς πίσω, που είναι εύκολο σε περίοδο αναδουλειάς, με καμιά ατυχία/ αναποδιά που θα χρειαστεί να ακουμπήσει χρήματα και πιάνεις διψήφιο αριθμό χιλιάδων ευρώ χωρίς να το συνειδητοποιήσεις , με τις τοκογλυφικές προσαυξήσεις του ταμείου μας.

 

Το να τύχει μια αναποδιά και να μην μπορέσει κάποιος να ανταπεξέλθει είναι ανθρώπινο και αποδεκτό αλλά έχω δει παραδείγματα που δείχνουν ότι δεν είναι πάντα θέμα "αναποδιάς".

 

Ξέρω παραδείγματα μηχανικών που χρωστάνε στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά βγαίνουν τακτικά για φαγητό/καφέ/ποτό σε ακριβά μαγαζιά, φοράνε ακριβά ρούχα, έχουν αυτοκίνητο που κοστίζει σε συντήρηση, πηγαίνουν συχνά εκδρομές σε νησιά και εξωτερικό, κτλ. Επιλέγουν να περνάνε καλά και το ΤΣΜΕΔΕ το αφήνουν σε δεύτερη μοίρα.

 

Τα 15.000€ δεν μαζεύονται με 3 εξάμηνα αλλά με 4 χρόνια τουλάχιστον. Για να χρωστάει κάποιος πάνω από 15.000€ (ξέρω και πάνω από 20.000€), σημαίνει ότι είχε γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ πριν το 2008 που άρχισε η κρίση. Τα 5 πρώτα χρόνια είναι μειωμένο το ειδοποιητήριο οπότε το πληρώνει πιο εύκολα κάποιος, για να μην έχει καβάτζα σημαίνει πως είτε του πήγανε στραβά τα πράγματα είτε κάτι άλλο δεν πάει καλά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.