Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαιωση και πλατυσκαλο 2τμ....


Recommended Posts

Παιδια καλημερα...εχω ενα θεμα με ενα πλατυσκαλο το οποιο εκ κατασκευης απορροφηθηκε απο ενα διαμερισμα το οποιο προεκυψε απο την συνενωση των 2 υφισταμενων διαμερισματων του οροφου....ετσι εχουμε ενα διαμερισμα μεγαλο γυρω στα 150 τμ για το οποιο θα προχωρησω σε διαμερισματωση αλλα με απασχολει το κομματακι του πλατυσκαλου τμ περιπου 2 το οποιο ομως κατα την κριση μου θα επρεπε να αναφερθει ως αποκλειστικης χρηςης των 2 πρωην χωριστων διαμερισματων αφου ειναι το κομματι που παρεχει προσβαση στις πρωην 2 εισοδους.....θα μπορουσα λετε να το τακτοποοησω και αυτο χωρις την συναινεση των αλλων?

Edited by giannisp
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν μπορείς να το κάνεις! Χρειάζεσαι γι' αυτό τη συναίνεση των 501 χιλιοστών των συνιδιοκτητών του ακινήτου (εκτός βεβαίως αν ο κανονισμός ορίζει διαφορετικά).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα...εχω ενα θεμα με ενα πλατυσκαλο το οποιο εκ κατασκευης απορροφηθηκε απο ενα διαμερισμα το οποιο προεκυψε απο την συνενωση των 2 υφισταμενων διαμερισματων του οροφου....ετσι εχουμε ενα διαμερισμα μεγαλο γυρω στα 150 τμ για το οποιο θα προχωρησω σε διαμερισματωση αλλα με απασχολει το κομματακι του πλατυσκαλου τμ περιπου 2 το οποιο ομως κατα την κριση μου θα επρεπε να αναφερθει ως αποκλειστικης χρηςης των 2 πρωην χωριστων διαμερισματων αφου ειναι το κομματι που παρεχει προσβαση στις πρωην 2 εισοδους.....θα μπορουσα λετε να το τακτοποοησω και αυτο χωρις την συναινεση των αλλων?

Δες μήπως είσαι τυχερός και φαίνεται η νέα κατάσταση σε κάτοψη σύστασης οπότε δεν θα χρειαστείς συναίνεση.Διαφορετικά, ότι σου είπε ο Ιάσονας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ιάσονα, μήπως υπάρχει νεότερο? Δεδομένου ότι πέτυχα κάπου μια συζήτηση μηχανικών παλιότερα.

Που κάτι έλεγαν, ότι όπως όψοντε αυτοί, την συναίνεση τμημάτων που χρήζουν μιας παλαιότητας θα την καταπιούν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάτι νεότερο επί του συγκεκριμένου θέματος....

Link to comment
Share on other sites

Παγωμενο το θεμα παιδια.....παντως και εγω ειμαι της γνωμης οτι σε περιπτωσεις σαν και αυτη οπου:

 

α) ο ιδιοκτητης βρισκεται σε αδιεξοδο με απαξιωση και αχρηστευση της περιουσιας του.....

β) σε πολυ μικρα τμηματα τα οποια ουσιαστικα ειναι χωρις ιδιαιτερη αξια...

γ) σε τμηματα τα οποια 40+ χρονια δεν εχει ασχοληθει κανεις απο τους ''συνιδιοκτητες''....

δ) στην τελικη σε περιπτωση μελλοντικου κολληματος ας μεταφερει τον τοιχο 1μ πιο μεσα...

νομιζω πρεπει να ειμαστε λιγο πιο ελαστικοι....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η ιδανικότερη λύση, σε περιπτώσεις όπου δεν μπορεί να συγκεντρωθεί η πλειοψηφία των συνιδιοκτητών και δεν απεικονίζεται η συγκεκριμένη αυθαιρεσία στα σχέδια της σύστασης κ.λπ.

Επαναφέρεις, άμεσα γρήγορα, με όποιο κόστος τον "τοίχο" στη θέση που δείχνει το εγκεκριμένο σχέδιο και τελείωσες!

Link to comment
Share on other sites

..................

νομιζω πρεπει να ειμαστε λιγο πιο ελαστικοι....

 

Τι εννοείς;;;;;

Link to comment
Share on other sites

είναι ιδιαίτερο πρόβλημα στις περιπτώσεις πολλών συνιδιοκτητών, που κάποιοι δεν μπορούν να ανευρεθούν.

Μακάρι να υπήρχε τρόπος να αντιμετωπιζότανε το θέμα.

Οπως: Αν δεν υπάρχει άλλη ιδιοκτησία ορόφου και δεν εμποδίζεται η απρόσκοπτη κυκλοφορία των ανθρώπων. Εξασφαλίζονται οι μίνιμουμ διαστάσεις κατά Οικοδομικό Κανονισμό, Κτιριοδομικό, Πυρασφάλεια. Σε περιπτώσεις παραδείγματος χάρην μεγάλων οικοδομών, που υπάρχει ο ανελκυστήρας, η κλίμακα και ο διάδρομος, ο οποίος εκτείνεται σε βάθος. Και σε βάθος σε απόσταση από κλίμακα και ανελκυστήρα, υπάρχουν μόνο 2 εισόδοι κατοικιών του ίδιου ιδιοκτήτη που συνένωσε και κατά την φάση της κατασκευής κατέλαβαν το 1 τετραγωνικό μέτρο διαδρόμου.

Θα έπρεπε να υπήρχαν περιπτώσεις. Και ερμηνεία κατά περίπτωση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έπρεπε όταν ο αγαπητός φίλος ιδιοκτήτης αγόραζε το συγκεκριμένο διαμέρισμα, να είχε δώσει π.χ. εκείνο το 500ράκι αμοιβή σε ένα φίλο μηχανικό και να το 'χε "αντιμετωπίσει" το θέμα.

Δεν θέλησε όμως να το δώσει και την πάτησε....

Τα λάθη πληρώνονται και μάλιστα ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.