Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση ΤΕΕ σχετικά με την πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του για όσους οφείλουν συνδρομές


Engineer

Recommended Posts

Είμαστε μηχανικοί και τα ξέρουμε όλα μα όοολα!!!! Αν είχες βγάλει ποτέ μία οικοδομική άδεια θα ήξερες ότι η πολεοδομία απαιτεί βεβαίωση εξόφλησης συνδρομών ΤΕΕ και ασφαλίστρων ΤΣΜΕΔΕ για να την εκδώσει άρα αν δεν είχες πληρώσει δεν θα μπορούσες να δουλέψεις με χρέος 15 ετών στο ΤΕΕ. Τι λέτε ρε παιδιά!!!!!!!

κάνε μας τη χάρη ρε που θα μου πεις άμα έχω βγάλει ή όχι οικοδομική άδεια.

 

Για εσένα ο ορίζοντας ενός μηχανικού είναι μόνο η έκδοση οικοδομικής άδειας;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

κάνε μας τη χάρη ρε που θα μου πεις άμα έχω βγάλει ή όχι οικοδομική άδεια.

 

Για εσένα ο ορίζοντας ενός μηχανικού είναι μόνο η έκδοση οικοδομικής άδειας;;;;;;;;

Δεν θα τσακωθούμε εδώ τώρα αυτό θέλουνε, εμείς όμως νομίζω όχι. Λοιπόν και εγώ δεν έχω βγάλει μόνο άδειες πάντως όσες έβγαλα (Αθήνα) όλες οι πολεοδομίες μου ζήτησαν βεβαιώσεις. Έχω δουλέψει και σαν Εργοταξιάρχης και το ΤΣΜΕΔΕ το πλήρωνε η εταιρεία. Πάντως να ξέρεις ότι δεν εβγαλα λεφτά με την σέσουλα και είναι λάθος να χωριζόμαστε αναλόγως την ηλικία μας ή την ειδικότητά μας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να βαλώ τον εαυτό μου στην ίδια θέση με συνάδελφο που είναι στο επάγγελμα 5 χρόνια αντί τα 12 τα δικά μου

όπως επίσης δεν βάζω τον εαυτό μου στην ίδια θέση με κάποιον που είναι >15 χρόνια στο επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς κάποιοι εκεί μέσα σκέφτονται... Έστω και μετά από λίγες μέρες προσπάθησαν να μετριάσουν την εικόνα του νταβατζή. Το πρόβλημα δεν είναι τα 50€ το χρόνο. Το πρόβλημα είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζει το ΤΕΕ τα μέλη του.

 

"Το ΤΕΕ, προσπαθώντας να ανταπεξέλθει στο τεράστιο κόστος λειτουργίας και συντήρησης των πληροφοριακών συστημάτων του, είναι αναγκασμένο να αναζητήσει τη βοήθεια των Μελών του και των εγγεγραμμένων στο βιβλίο Τεχνικών Επωνυμιών του Τ.Ε.Ε.".

 

Η φράση, "Μου χρωστάς ενοίκια, αν δε μου τα δώσεις θα σου κάνω έξωση", δεν είναι αναζήτηση βοήθειας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.... είναι λάθος να χωριζόμαστε αναλόγως την ηλικία μας ή την ειδικότητά μας

Μπεις αν είναι να συνεισφέρω στον καβγά και αφού εσείς είσαστε και οι δυο ΠΜ βάζω και την δική μου ειδικότητα στο ποντάρισμα…. :mrgreen:

 

Πέρα από την πλακιτσα, πιθανολογώ ότι στις επαρχιακές πόλεις που όλοι γνωρίζουν ο ένας τον άλλον στον ελεγχο που έκαναν στα φορολογικά στην άδεια για ενημερότητα ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ τα πράγματα να ήταν ή και είναι πιο χαλαρά και άτυπα.

Στην Αθήνα – Αττική σπάνια συμβαίνει αυτό και είχαμε ως στανταρακι αντίγραφα από ΤΕΕ ΤΣΜΕΔΕ στην πληρότητα φακέλου για να μη τρέχουμε τελευταία στιγμή.

Το τρέξιμο στην Αθήνα στατιστικά ήταν μια εργάσιμη μέρα. (να πας ΤΕΕ να παςΤΣΜΕΔΕ)…. Και μετά πάλι πολεοδομία… άλλη μια μέρα.Ακόμα και για 5 λεπτά έλεγχο αν το έδωσες το χαρτί και συχνά πυκνά ραβασάκι από τροχαία διότι δεν έχουν και παρκαρίσματα οι περισσότερες πολεοδομίες…

 

Να δεις που αυτές οι στιγμές που κατέβαζα καντήλια τις αναπολώ τώρα που δεν υπαρχει νέα δόμηση…

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι το ΤΕΕ ενεργεί ως κοινός νταβατζής και μαφιόζικη οργάνωση που σε πετάει έξω και σου στερεί το δικαίωμα της ΔΟΥΛΕΙΑΣ σου

εφόσον δεν πληρώνεις τα χρέη σου.

Κοινή λογική λέει βάλε αντίστοιχη κράτηση πχ 10% επί της αμοιβής κάθε δουλειάς μέσα στο σύστημα οπότε για να εκδοθεί ας πούμε μια βεβαίωση θα πρέπει να εξοφλείς ένα 10% της αμοιβής σου πρώτα

Link to comment
Share on other sites

Μπεις αν είναι να συνεισφέρω στον καβγά και αφού εσείς είσαστε και οι δυο ΠΜ βάζω και την δική μου ειδικότητα στο ποντάρισμα…. :mrgreen:

 

 

Δεν υπάρχει καβγάς ανταλλαγή απόψεων υπάρχει τώρα που δεν έχουμε άλλη δουλειά δυστυχώς να κάνουμε. Εχεις δίκιο προφανώς σε άλλες πόλεις θα ήταν πιο χαλαρά τα πράγματα. Και έχει δίκιο και ο ssouanis πως δεν μπορώ να βάλω τον εαυτό μου στην ίδια θέση με συνάδελφο που είναι στο επάγγελμα 5 ή 12 χρόνια (ενώ εγώ έχω 28). Πάντως δεν έβγαλα τόσα χρήματα έτσι ώστε να έχω λύσει το βιοποριστικό μου μέχρι τα 67 που θα βγώ στην σύνταξη. Άρα δεν σημαίνει ότι οι μεγαλύτεροι μηχανικοί έχουν λύσει το πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καβγάς ανταλλαγή απόψεων υπάρχει τώρα που δεν έχουμε άλλη δουλειά δυστυχώς να κάνουμε...

Νταξ… απλά ανησύχησα λίγο διότι και κάποιοι άλλοι για εκλογή πρόεδρου (ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε) ανταλλαγή απόψεων έχουν με γαλλικά επιφωνήματα…. :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Θα μου πεις κι αυτοί έμειναν χωρίς δουλειά….

 

(βρήκαμε την ρίζα του κακού… πενία τέχνες κατεργάζεται… μεθερμηνευόμενο… πενία απόψεις ανταλλάσει … )

Τέλος το Οφφ Τόπικ μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.