Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση ΤΕΕ σχετικά με την πρόσβαση στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του για όσους οφείλουν συνδρομές


Engineer

Recommended Posts

Στην Αθήνα-Αττική ευτυχώς οι πιο πολλές πολεοδομίες δεν ζητάνε για την έκδοση οικοδομικής άδειας ενημερότητες ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Μάλλον ζούμε σε διαφορετική πόλη. ..ότι

Ότι πεις εσύ αφού είσαι τόσο έμπειρος.

 

Εγώ 20 και χρόνια στο κουρμπέτι μαζί με εκατοντάδες άλλους βλάκες μας ζητούσαν στις πολεοδομίες (μα όλες διότι εχω περάσει απ όλες) ενημερότητα και δεν κάναμε επανάσταση.

 

Ευχαριστώ για την τόσο χρήσιμη συμβουλή σου πως να επιβάλλω το δίκιο μου.... 

 

Αν θυμάμαι καλά (μπορεί να κάνω και λάθος) είχες γράψει ότι και ο πατέρας σου είναι μηχανικός.... Ρώτησε λοιπόν τον μπαμπά σου να σου πει τι κάναμε τόσο χρόνια προ ΒΑΣΙΛΗΣ Κ εποχή δηλαδή.

 

 

Επέτρεψε μου (αφού είμαι και πιο μεγάλος από εσένα) να σου πω μία γνώμη... Μη έχεις τόσο μεγάλη έπαρση... ακόμα και όταν έχεις δίκιο το χάνεις. Φυσικά μπορεί να λέω και αρλούμπες οπότε πέτα την συμβουλή αν είναι να έχουμε να λέμε ανούσια πράγματα ....

 

Την καλησπέρα μου και καλό βράδυ να έχεις.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 131
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς και μέχρι πριν 5-6 χρόνια όλες οι πολεοδομίες ζητούσαν ενημερότητα και οι περισσοτεροι μηχανικοί είχαν ενημερότητα γιατί μπορούσαν να πληρώνουν τις εισφορές και γιατί είχαν περισσότερη δουλειά και γιατί οι εισφορές ήταν χαμηλότερες. Τα τελευταία χρόνια που οι μηχανικοί δυσκολεύονται να πληρώσουν τις εισφορές τους (από τους ελεύθερους επαγγελματίες περισσότεροι από τους μισούς δεν έχουν πληρώσει τις εισφορές τους), αυτό έχει γίνει γνωστό σε όλους και οι υπάλληλοι στις πολεοδομίες δείχνουν μεγάλη ελαστικότητα στην απαίτηση ενημερότητας ΤΣΜΕΔΕ.

 

Και εγώ έχω 18 χρόνια στο επάγγελμα. Τί εννοείς έχω μεγάλη έπαρση; Κάτι έχεις μπερδέψει. Μάλλον ενοχλείσαι που όταν ένας νόμος κρίνεται από τους πολλόυς άδικος απλά δεν τον εφαρμόζουμε και παρ' όλα αυτά συνεχίζουμε να εργαζόμαστε όπως και όλοι οι υπόλοιποι.

 

Τώρα αν εσένα σου ζητήσει ο υπάλληλος της πολεοδομίας ενημερότητα για να τελειώσεις μια δουλειά με αμοιβή 1000 ευρώ και το δέχεσαι και πας να πληρώσεις τα 15000 ευρώ που μπορεί να χρωστάς, η λογική λέει ότι πρέπει να πεις στον υπάλληλο ότι δεν έχεις να πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ και να υπογράψει ότι πρέπει να υπογράψει χωρίς να επιμείνει στην ενημερότητα. Απορώ όμως που λές ότι αυτό δεν συμβαίνει.

 

Το ζήτημα έχει τεθεί και στη Διοικούσα Επιτροπή του ΤΕΕ και στην Αντιπροσωπεία του ΤΕΕ πριν ένα χρόνο και θυμάμαι τον Σπίρτζη να λέει ότι γνωρίζει ότι οι περισσότερες πολεοδομίες δεν ζητάνε πια ενημερότητες αλλά δεν μπορεί επίσημα το ΤΕΕ, όπως του ζητούσαμε, να ασκήσει πίεση στις πολεοδομίες ώστε να παρανομήσουν. Γνώριζε όμως πως οι περισσότερες πολεοδομίες δεν ζητάνε πια ενημερότητες.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και μέχρι πριν 5-6 χρόνια όλες οι πολεοδομίες ζητούσαν ενημερότητα και οι περισσοτεροι μηχανικοί είχαν ενημερότητα γιατί μπορούσαν να πληρώνουν τις εισφορές και γιατί είχαν περισσότερη δουλειά και γιατί οι εισφορές ήταν χαμηλότερες. Τα τελευταία χρόνια που οι μηχανικοί δυσκολεύονται να πληρώσουν τις εισφορές τους (από τους ελεύθερους επαγγελματίες περισσότεροι από τους μισούς δεν έχουν πληρώσει τις εισφορές τους), αυτό έχει γίνει γνωστό σε όλους και οι υπάλληλοι στις πολεοδομίες δείχνουν μεγάλη ελαστικότητα στην απαίτηση ενημερότητας ΤΣΜΕΔΕ.

 

ΒΑΣΙΛΗΣ Κ διάβασε από την αρχή το θέμα από την 1η σελίδα ο SSOUANIS έκανε μία ανάρτηση στην οποία απάντησα εγώ και μετά ο DIDONIS απαντά σε εμένα δεν υπάρχει καμία διαφωνία Παλά στην Αθήνα ζήταγαν βεβαιώσεις αλλά στην επαρχία δεν ζήταγαν τώρα προφανώς δεν ζητούν και στην Αθήνα εγώ εδώ και 5 χρόνια δεν έχω βγάλει άδεια οκ.

 

DIDONIS Θεωρώ ότι γίνεσαι επιθετικός απέναντι στον ΒΑΣΙΛΗΣ Κ χωρίς λόγο

 

Και επειδή είμαι μεγαλύτερος και από τους δύο νομίζω να σκεφτούμε πως θα προσπαθήσουμε να λύσουμε το πρόβλημα της εξαθλίωσης του κλάδου μας και όχι να την βγούμε ο ένας στον άλλον

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη άλλο σου λέω άλλο κατάλαβες.

 

Ενοχλούμαι με τους νόμους όπως κι εσύ που το μονο που κάνουν είναι να μεταθέτουν την κρίση τους ή την ανικανότητα τους στις πλάτες του κοσμάκη.. και οι μηχανικοί είμαστε κι εμείς μέρος του κοσμάκη.

Σαφέστατα δε  με ενοχλεί η μη ορθολογικοποιηση καταστάσεων (δεν είναι πολιτικό βήμα φυσικά εδώ να το αναλύσουμε ούτε γενική συνέλευση να βγάλουμε λόγο).

Τώρα το τι θα πω εγώ (και ο κάθε εγώ) στον κάθε υπάλληλο της πολεοδομίας ή στον κάθε ένα εμπόδιο που συναντώ στη ζωή και στην καριέρα μου, σίγουρα δεν είσαι εσύ αρμόδιος ούτε να μου πει τι και πως ούτε εγώ φυσικά σε εσένα.

 

Δεν ασχολούμαι με τα συνδικαλιστικά του ΤΕΕ οπότε τι είπαν στην διοικούσα δεν το ξέρω. Ξέρω εκ του αποτελέσματος (τόσα χρόνια) ότι κατά κανόνα το ΤΕΕ έκανε πλάτες στους «μηχανικούς» μεγάλο εργολάβους, στους «μηχανικούς» εργοδότες μεγάλων εταιρειών και ήταν στις τελευταίες τους προτεραιότητες ο μικρό μηχανικός μελετητής εργοταξιαρχης, ή ο μισθωτός μηχανικός στους μεγάλους κλπ…. Το επιμελητήριο είναι επιμελητήριο και όχι συνδικαλιστικό όργανο... όποτε καλώς ή κακώς (κακώς νομίζω εγώ) ο εργοδότης μηχανικός με τον μισθωτό μηχανικό είναι στο ίδιο μαγαζί... 

Ποιανού ο λόγος περνάει κατά κανόνα όλα αυτά τα χρόνια? ,,, όλοι το ξέρουμε. (θα μπορούσα να μιλάω κι εγω δέκα ώρες για αυτά)

 

Τι κάνω εγώ για αυτό? Τίποτα. Άντε το πολύ πολύ να πω κάτι χρήσιμο εδώ μπας και βοηθηθεί κάποιος συνάδελφος. Ελάχιστο έως τίποτα.

 

Τι κάνεις εσύ? Τρέχεις, συνδικαλίζεσαι ή οτιδήποτε άλλο που και δεν το γνωρίζω και δεν με αφορά. Άρα μπράβο σου.

 

Οπότε καλά κάνεις φυσικά και σεβαστό από εμένα με κάθε ειλικρίνεια…  Αλλα μη με ζαλίζεις οι με τις δικές σου επιλογές να είναι και δικες μου…. (αυτό εννοώ εν μέρη έπαρση). Αν το κατανοήσεις τι θέλω να πω καλώς… αν όχι πάλι καλώς.. κάνε ότι ξέρεις εσύ κι άσε εμένα να κάνω ότι θέλω.

 

Ούτε μέντορας μου είσαι ούτε καθοδηγητής μου…

 

 

Υ.Γ.

  • Το 18 χρόνια στο κουρμπέτι κι εσύ ειλικρινά με εξέπληξε. Μικροδείχνεις… :mrgreen:  και να το εκλάβεις ως κομπλιμέντο αυτό.
  • Ετσι για την Ιστορία το παράβολο που πληρώνουμε στο ΤΕΕ είναι το ίδιο από το 2003 (δεν είναι κάποια δικαιολογία για το ΤΕΕ φυσικά αυτό αλλα να έχουν βάση τα λεγόμενα μας.)

Μπορεί κι από το 2000 διότι δεν είμαι σίγουρος ότι η αλλαγή που είδα στην ανάλυση του δικού λογαριασμού έχει να κάνει και με τα χρόνια πτυχίου.

Σίγουρα όμως > από 12 χρόνια εγώ πληρώνω τα ίδια 65Ε.

Edited by Didonis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

Σίγουρα όμως > από 12 χρόνια εγώ πληρώνω τα ίδια 65Ε.

Σωστός και εγώ το ίδιο πληρώνω και έβλεπα εδώ τα 50€ !

Και βέβαια άλλο οι ανταλλαγή απόψεων και άλλο να εξηγεί ο ένας στον άλλο πως θα διαχειριστεί τα επαγγελματικά του 

Link to comment
Share on other sites

Σωστός και εγώ το ίδιο πληρώνω και έβλεπα εδώ τα 50€ !

Και βέβαια άλλο οι ανταλλαγή απόψεων ...

σσους... καρφωνόμαστε τα πουρά έτσι....

 

είδες οι ανταλλαγές απόψεων ... με γαλλικά ή άνευ ... 

 

(Δεν ήμουν επιθετικός... ίσα ίσα... απλά ο φίλος μας έχει το χούι να ανακατεύεται εκεί που δεν τον σπέρνουν... εμείς δίναμε κάποιες εξηγήσεις για κάποιες διαδικασίες και μας πέρασε για εκπροσώπους στις διοικούσες και βουρ.... ανταλλαγή απόψεων κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

 Γιατί??? μας ρωτήσανε ποτέ πόσους και ποιούς θα προσλάβουνε σαν υπαλλήλους του ΤΕΕ? Προσλαμβάνονται υπάλληλοι με κομματικά κριτήρια από τους εκάστοτε εκλεγμένους ή όχι? Ή μήπως σου διαφεύγει ότι κάποιοι συνάδελφοι ως δια μαγείας βγάζουν τον επιούσιο ως μέλη διαφόρων επιτροπών ενώ εσύ σκοτώνεσαι στα χωράφια με λιακάδα ή με κρύο?

Ή δώσανε ποτέ λογαριασμό στα μέλη του ΤΕΕ πως διαχειρίζονται τις εισφορές μας?

Τότε που πληρώναμε κανονικά τις εισφορές.Γιατί χρόνια ολόκληρα πληρώναμε κανονικά.

Δεν βγαίνουμε σήμερα οικονομικά άρα να χτυπήσουμε όπου μπορούμε.

Όταν κάποιος δεν βγαίνει οικονομικά κάνει περικοπές και συρρικνώνεται για να βγει. Όχι να τα φορτώσει στα κορόϊδα. Είδες εσύ να κάνουν κάποια περικοπή?

Λειτουργούν σαν την ιερή αγελάδα του Δημοσίου.

Πόσες τέτοιες αγελάδες να αντέξει ο ελληνικός λαός???

 

Η απάντηση είναι απλή ψήφισε άλλη παράταξη ή δημιούργησε τις πολιτικές συνθήκες να δημιουργηθεί με την ψήφο σου άλλη κατάσταση στο ΤΕΕ Το ξαναγράφω καλύτερα ένα ΤΕΕ κακό παρά καθόλου ΤΕΕ Δεν μπορεί όλοι οι πολιτικοί φορείς ή μεμονωμένες παρατάξεις που συμμετέχουν να είναι όλες όπως περιγράφεις ,  γιατί τότε το πρόβλημα είναι βαθύτερο και κοινωνικότερο από την ύπαρξη ενός κακού ΤΕΕ 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....γιατί τότε το πρόβλημα είναι βαθύτερο και κοινωνικότερο από την ύπαρξη ενός κακού ΤΕΕ 

Δυστυχώς για μένα έχω πεισθεί γι αυτό..... Μακάρι να είναι λάθος μου.

Όπως λάθος μου μπορεί να είναι ότι σχολιάζω τα κακώς κείμενα και του ΤΕΕ εφόσον δεν ελπίζω σε βελτίωση ....  :sad:

 

Υ.Γ. Όσο για τις παρατάξεις καλύτερα να μην υπήρχαν .... Να υπήρχε ένα κοινό ψηφοδέλτιο και να ψηφίζαμε πρόσωπα.

Edited by da-mi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά που ΔΕΝ κάνει το ΤΕΕ για μένα. Τελικά όμως πόσο ηλίθιος είμαι που πρέπει και να πληρώσω υποχρεωτικά αυτόν που χρόνια ολόκληρα με πολεμάει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

(Ξερετε, πρέπει να πληρώσω και τον άλλον νταβατζή την ΕΕΤΕΜ)...

 

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. Συμφωνώ μαζί σου. "Το αγγούρι άλλος το τρώει και δροσίζεται και άλλος το τρώει και ζορίζεται." Στην προκειμένη όλοι ζοριζόμαστε από τη συμπεριφορά του ΤΕΕ.

 

 

 


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.