Μετάβαση στο περιεχόμενο

αυθαίρετο κτίσμα σε δύο οικόπεδα!


atsimeri

Recommended Posts

Μιλάμε για δύο αγροτεμάχια, εκτός σχεδίου προφανώς, μη άρτια και μη οικοδομήσιμα ούτε ξεχωριστά  ούτε συνενωμένα καθώς το ένα είναι 100μ2 και το άλλο είναι 200μ2 και εγώ θέλω αν δεν κάνω λάθος τουλάχιστον 2 στρέμματα υπό προϋποθέσεις....

Link to comment
Share on other sites

2 οικόπεδα ίδιου ιδιοκτήτη, κάνεις μια υπαγωγή, με μια διάταξη ορισμένων οικοπέδων επιτρέπεται η συνένωση να χτίσουν, όταν ανήκουν ενός.

Μια υπαγωγή = 1 κτίσμα, δεν σε απασχολούν ακόμα τα οικόπεδα. 1 κτίσμα = 1 υπαγωγή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας πρωτη φορά γραφω στο φορουμ και εγω εχω μια παρομοια περιπτωση..σε οικισμό μικρότερο των 2000 κατοικών προέκυψαν δυο οικόπεδα (κατάτμηση περίπου στο 2000) σε δυο αδέρφια απο διαθήκη. το ένα απο αυτά τα οικόπεδα είναι τυφλό και σ αυτό έχει κατασκευαστεί μία αποθήκη, η οποόια όμως εισέρχεται και στο άλλο οικόπεδο. πως μπορεί να γίνει τακτοποίηση με τον ν4178? με 1 δήλωση με 2? το ότι προέκυψαν δυο οικόπεδα από κατάτμηση το ένα από τα οπόία είναι τυφλό δημιουργει κ΄ποιο πρόβλημα? ο ιδιοκτήτης δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα εισόδου γιατί και διπλάνή έκταση ανήκει στον ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε προγενέστερος της αποδοχής κληρονομιάς τίτλος?

Κατά την αποδοχή κληρονομιάς επισυνάπτεται τοπογραφικό;

Ενδεχομένως οι διαθήκες να "φτιάχτηκαν" έτσι ώστε να επικαλεστεί ο κάθε αδερφός, ότι ο κληρονομούμενος κατείχε δυο οικόπεδα με χρησικτησία και έτσι προέκυψαν από ένα στον κάθε αδερφό.

Μήπως τα αδέρφια να επικαλεστούν νεότερη καταμέτρηση με διορθωτική της αποδοχής ώστε η αποθήκη να πατήσει όλη μέσα σε ένα οικόπεδο;

 

Υ.Γ Μαριάννα συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε προγενέστερος της αποδοχής κληρονομιάς τίτλος?

Κατά την αποδοχή κληρονομιάς επισυνάπτεται τοπογραφικό;

Ενδεχομένως οι διαθήκες να "φτιάχτηκαν" έτσι ώστε να επικαλεστεί ο κάθε αδερφός, ότι ο κληρονομούμενος κατείχε δυο οικόπεδα με χρησικτησία και έτσι προέκυψαν από ένα στον κάθε αδερφό.

Μήπως τα αδέρφια να επικαλεστούν νεότερη καταμέτρηση με διορθωτική της αποδοχής ώστε η αποθήκη να πατήσει όλη μέσα σε ένα οικόπεδο;

 

Υ.Γ Μαριάννα συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις, θα το ελέγξω εκτενέστερα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.