Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα μεταλλικα και οι συμμεικτες (οπως και οι δρασεις ανεμου χιονιου) θα βγουν 16/01 αν θυμαμαι καλα....

τερρυ τις καλησπερες μου.

Καλη πρωτοχρονια με υγεια!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

το  ραφ - σκυρόδεμα  δεν  κανει  διαστασιολογηση  οπλισμων  , όπως  τα  υπολοιπα   γνωστα  προγράμματα   αυτό  εγω  δεν  το  βρισκω  αρνητικο  ισα  ισα  το  θεωρω  πολύ  θετικο

διοτι  απαιτει  μηχανικους  γνωστες  των  κανονισμων  ,  ο  χρηστης  μηχανικος  βαζει  τους  οπλισμους  και  το  ραφ   κανει    τους  ελενχους  .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το  ραφ - σκυρόδεμα  δεν  κανει  διαστασιολογηση  οπλισμων  , όπως  τα  υπολοιπα   γνωστα  προγράμματα   αυτό  εγω  δεν  το  βρισκω  αρνητικο  ισα  ισα  το  θεωρω  πολύ  θετικο

διοτι  απαιτει  μηχανικους  γνωστες  των  κανονισμων  ,  ο  χρηστης  μηχανικος  βαζει  τους  οπλισμους  και  το  ραφ   κανει    τους  ελενχους  .

Όταν λες ότι δεν κάνει διαστασιολόγηση οπλισμών, εννοείς ότι δεν υπολογίζει ούτε τα ελάχιστα τετραγωνικά εκατοστά οπλισμού που απαιτούνται σε κάθε διατομή? Ή υπολογίζει εκατοστά αλλά δεν υπολογίζει ράβδους?

Για μικρά κτίρια το να βάλουμε εμείς τους οπλισμούς και να τους ελέγξει το πρόγραμμα δεν είναι  πρόβλημα, αλλά όταν το κτίριο είναι πολύ μεγάλο, θα προτιμούσα να μου προτείνει οπλισμούς και να τους αλλάξω εγώ όπου θέλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν  υπολογιζει  οπλισμους  ,  το  πρόγραμμα το  ξεκινάς  τοποθετώντας  οπλισμους  σε  κάθε  διατομή μελος

φυσικα  είναι παρα  πολύ   εποπτικο ,  καταλαβαίνεις  τι  κανεις   και  εχεις    την  αισθηση  της  οικοδομης  σου

σε  κάθε  διατομή  το  πρόγραμμα σε  προειδοποιει  για  τους  ελαχιστους  οπλισμους  , ακολουθει η  επιλυση  του  φορεα

διορθώνεις  τις διατομες  που  αστοχουν  , κατω  από  την  δυσμενεστερη  φορτιση  ,  φυσικα  και  εχει  περισσοτερη  δουλεια  από   την  ετοιμη  διαστασιολογηση

αλλα εχουμε  όμως  χρονο  ,  ευκαιρεια   να  ξεσκονισουμε  και  τους κανονισμους  ΚΑΝΕΠΕ  ευρωκωδικες  ,  να  πειραματιστείς  ,  να  δοκιμασεις

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη π.χ σε ενα τυπικοτατο κτιριο διοροφο με 4 πλακες ,10 στυλους , 12 δοκους (ανα οροφο) και θεμελιωση πεδιλοδοκους σε ποσες θεσεις πρεπει να βαλεις οπλισμους ; Βαζεις εμβαδον ή σιδερα; (π.χ 4Φ14)

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις πρώτα μία βιβλιοθήκη με τις διατομές που θα χρειαστείς, πχ:

- Δοκάρια 25/50 με 2Φ12 άνω και 4Φ14 κάτω, και στις στηρίξεις άλλα 2Φ12

- Δοκάρια 25/50 με 2Φ12 άνω και 4Φ14 κάτω, και στις στηρίξεις άλλα 2Φ12+1Φ14

- Υποστυλώματα 40/40 με 4Φ16+4Φ14

-...

-...

 

Μετά, φτιάχνεις τον φορέα σου διαλέγοντας δοκάρια και υποστυλώματα με τον επιθυμητό τρόπο όπλισης από την λίστα.

 

Οπότε, αν έχει μόνο μία δοκό με έναν τρόπο όπλισης, και μόνο ένα είδος υποστυλωμάτων, θα βάλεις οπλισμούς σε 4 θέσεις:

Μία διατομή υποστυλώματος, και τρεις (αρχή-μέση-τέλος) δοκού.

 

 

Στο παράδειγμα που λες, θα κάνεις καμιά 15~20αριά στοιχεία τουλάχιστον.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

το  πρόγραμμα  εχει  ετοιμη  βιβλιοθηκη  από οπλισμένες   διατομες  ,  αν  δεν  σε  βολευουν 

φτιαχνεις  εσυ  τις  δικες  σου  .

ο  μηχανικος  πρεπει  να  ξερει  πως  να  οπλιζεται  κάθε  διατομή 

κατω  από  συγκεκριμενο   συνδυασμο  φορτισης ,  αυτό  σπουδάσαμε  αλλωστε  .

εχω  κανει  πολλες  οικοδομες  με  μελετες  συναδελφων    που  όταν  τοποθετουσα  τους  οπλισμους  στην  συμβολή 

δοκων  υποστυλωμάτων    δεν  περναγε   ουτε   καρφιτσα  επαιρνα  την  εταιρεια  και  ζητουσα  γαρμιλοσκυροδεματα 

ειδικης  συνθεσης  παντα  πιο  ακριβο  για  τον  πελατη  ,  ασε  που  όλα  αυτά  τα  σιδερα  δεν  χρειαζοντουσαν  στους 

κομβους .

Edited by loser
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, βάζεις λοιπόν τυπικά ελάχιστους οπλισμούς σε όλες τις διατομές (υποθέτω αυτό θα μπορεί να το κάνει και αυτόματα), και μετά την επίλυση αστοχούν οι μισές διατομές. Σου βγάζει τα ελάχιστα εκατοστά που απαιτούνται ώστε να δεις τι ράβδους θα βάλεις? Πως θα αποφασίσεις που θα αυξήσεις οπλισμούς και πόσους θα βάλεις?

 

Γι' αυτό που γράφεις για υπερβολικούς οπλισμούς που δεν χρειάζονται, φταίει το συγκεκριμένο πρόγραμμα που υπερδιαστασιολογεί και χρειάζεται διόρθωση (δεν ξέρω σε ποιο πρόγραμμα αναφέρεσαι). Για τους κόμβους όμως με υπερβολικά πολλές ράβδους φταίει ο μηχανικός που δεν ελέγχει σωστά τη μελέτη. Στα περισσότερα προγράμματα υπάρχουν σχετικοί έλεγχοι που προειδοποιούν για υπέρβαση αριθμού ράβδων οπότε αποφασίζεις εσύ τι αλλαγές διαστάσεων θα κάνεις.

 

Το να μην προτείνει οπλισμούς ένα πρόγραμμα το θεωρώ αρνητικό. Ας μου προτείνει, κι ας αποφασίσω εγώ τι θα βάλω όπου δεν συμφωνώ. Ειδικά αν έχεις μεγάλα πολυώροφα κτίρια με 2-3 υπόγεια, με 35-40 υποστυλώματα ανά όροφο, και να πρέπει να βάλεις οπλισμούς μια μια διατομή, τι να πω. Το θεωρώ χάσιμο χρόνου.

Πιστεύω ότι σε μελλοντικές εκδόσεις θα βάλουν και αυτόματη επιλογή οπλσιμών.

 

 

το  πρόγραμμα  εχει  ετοιμη  βιβλιοθηκη  από οπλισμένες   διατομες  ,  αν  δεν  σε  βολευουν 

φτιαχνεις  εσυ  τις  δικες  σου  .

ο  μηχανικος  πρεπει  να  ξερει  πως  να  οπλιζεται  κάθε  διατομή 

κατω  από  συγκεκριμενο   συνδυασμο  φορτισης ,  αυτό  σπουδάσαμε  αλλωστε  .

εχω  κανει  πολλες  οικοδομες  με  μελετες  συναδελφων    που  όταν  τοποθετουσα  τους  οπλισμους  στην  συμβολή 

δοκων  υποστυλωμάτων    δεν  περναγε   ουτε   καρφιτσα  επαιρνα  την  εταιρεια  και  ζητουσα  γαρμιλοσκυροδεματα 

ειδικης  συνθεσης  παντα  πιο  ακριβο  για  τον  πελατη  ,  ασε  που  όλα  αυτά  τα  σιδερα  δεν  χρειαζοντουσαν  στους 

κομβους

Edited by tech_junky
Link to comment
Share on other sites

Tο προγραμμα σου βγαζει λογους εξαντλησης για καθε δομικο στοιχειο, που ενημερωνονται αυτοματα με καθε αλλαγη οπλισμου στις διατομες. Συνεπως ο μηχανικος εχει την πληρη εποπτεια για τους οπλισμους αλλα και τις μεταβολες που επιφερουν στα εντατικα μεγεθη οι διαφορες αλλαγες.

Οι υπευθυνοι του προγραμματος εχουν υποσχεθει οτι σε επομενη εκδοση θα υπαρχει η δυνατοτητα εισαγωγης διατομων με λογο εξαντλησης αντοχης C = 1, που σημαινει οτι το προγραμμα θα διαστασιολογει οπως και τα υπολοιπα της αγορας (για πιο οικονομικους οπλισμους)

Γενικα η φιλοσοφια των δημιουργων του προγραμματος ειναι οτι ο μηχανικος εχει την απολυτη ευθυνη (που προυποθετει γνωση) και εποπτεια στην διαμορφωση και συμπεριφορα του φορεα...

 

ΥΓ : Να σημειωσω εδω δε οτι η εισαγωγη οπλισμων ΚΑΙ Η ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥΣ, ειναι πανευκολη σε σχεση με αλλα προγραμματα και μπορει να γινει και ομαδικα με διαφορους τροπους. 

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.