Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ραβδόμορφοι Φορείς - ΡΑΦ του Τεχνικού Οίκου Λογισμικού - ΤΟΛ


Χ Επισκέπτης 1

Recommended Posts

Στείλε εικόνα Earl να το δούμε.

 

Στην αρχή είχα βοηθηθεί από κάποια βιντεάκια,ίσως να σου φανούν κι εσένα χρήσιμα. Δες εδώ:  http://www.tol.com.gr/raf/videoRAF.php   (καλύτερα να ξεκινήσεις από τα τελευταία,κάτω)

 

 Για αυτό που σου έλεγα στο α) (δηλαδή για τους τρόπους γρήγορης επιλογής) δες το βίντεο με τον τίτλο "Τρόποι & Δυνατότητες Επιλογής". (τα πρώτα βίντεο βέβαια έχουν γίνει με παλαιότερες εκδόσεις).

Edited by atsalovergas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 543
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα.

 

Είμαι νέος χρήστης του λογισμικού και έχω κολλήσει σε κάτι βασικό. Ανοίγω μια από τις έτοιμες εργασίες - παραδείγματα που υπάρχουν στην εγκατάσταση και προσπαθώ να αλλάξω τα μόνιμα και κινητά φορτία των πλακών. Επιλέγω μια υπάρχουσα πλάκα και εμφανίζεται το σχετικό παράθυρο με τις ιδιότητες της. Οπότε και αναφέρονται οπλισμοί, όνομα κλπ. Ενώ μπορώ να επέμβω σε οπλισμούς και είδος στήριξης δεν μπορώ να δω και προφανώς ούτε και να επέμβω στα επιφανειακά φορτία. Δηλαδή, ενώ κάνω κλικ στο σύμβολο τις πρόσθεσης + ώστε να ανοίξει ο σχετικός διάλογος δεν εμφανίζεται κάτι. Αντίστοιχα, όταν κάνω εισαγωγή νέας πλάκας δεν εμφανίζονται οι επιλογές εισαγωγής των φορτίων.  Τι κάνω λάθος??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια..

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, πιθανότατα από προχθές βρήκες τι φταίει.  Αν έχεις κάνει επίλυση, "κλειδώνει" τη δυνατότητα να αλλάζεις τα φορτία πλακών, αν δεν ...ξεκλειδώσεις ο ίδιος. Μάλλον αυτό θα είναι. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση! Τελικά έπρεπε να πάω στην βιβλιοθήκη και να ενεργοποιήσω τα φορτία πλακών (αρχικές τιμές κλπ). Έχεις το module τις υπερωθητικής? Αλλάζω το δείκτη εμπιστοσύνης CF π.χ. από 1.35 (περιορισμένη γνώση) σε 1 (υψηλή γνώση). Κάθε φορά που κάνω την αλλαγή διαγράφω τις υπάρχουσες καμπύλες Μ-θ και προχωράω σε υπολογισμό  ξανά. Αφού αυτός ο συντελεστής επηρεάζει τις τιμές των υλικών (μέσες τιμές) δεν θα έπρεπε να βλέπω διαφορά στα υπολογισμένα διαγράμματα Μ-θ για μια ορισμένη διάταξη όπλισης σε μια διατομή ?? 

 

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα την υποστήριξη και ο λόγος που το θέτω στο φόρουμ είναι αφενός για να μένουν ορισμένα ερωτήματα σαν ιστορικό που θα βοηθήσει μελλοντικούς συναδέλφους, αφετέρου επειδή είμαι νέος χρήστης δεν θέλω να τους πρήξω....

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Το έχω αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

 

Μπα, αν έχεις σαφείς ερωτήσεις δεν τους πρήζεις.  Στη θέση σου θα έκανα την ερώτηση στην υποστήριξη.   8-)

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω το δείκτη εμπιστοσύνης CF π.χ. από 1.35 (περιορισμένη γνώση) σε 1 (υψηλή γνώση). Κάθε φορά που κάνω την αλλαγή διαγράφω τις υπάρχουσες καμπύλες Μ-θ και προχωράω σε υπολογισμό  ξανά. Αφού αυτός ο συντελεστής επηρεάζει τις τιμές των υλικών (μέσες τιμές) δεν θα έπρεπε να βλέπω διαφορά στα υπολογισμένα διαγράμματα Μ-θ για μια ορισμένη διάταξη όπλισης σε μια διατομή ?? 

 

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα την υποστήριξη και ο λόγος που το θέτω στο φόρουμ είναι αφενός για να μένουν ορισμένα ερωτήματα σαν ιστορικό που θα βοηθήσει μελλοντικούς συναδέλφους, αφετέρου επειδή είμαι νέος χρήστης δεν θέλω να τους πρήξω....

Κανονικά ναι, θα έπρεπε να διαφοροποιείται το διάγραμμα Μ-θ με την αλλαγή του CF...

Κάνε ερώτηση στην υποστήριξη, μιας και το διαπίστωσες, και πες μας... (εάν είσαι συνδρομητής εννοείται ότι δεν θα πρέπει να διστάζεις να τους κάνεις ερωτήσεις...) 

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Caan, είμαι συνδρομητής. Ενημέρωσα για το θέμα.Πράγματι, κάτι "χάλασε" και δεν ενημερώνονται σωστά τα διαγράμματα. Υποθέτω, ότι θα βγάλουν σύντομα κάποιο update που θα διορθώνει το πρόβλημα. Ελπίζω στο υπόλοιπο κομμάτι του testing που ετοιμάζω να πάνε όλα καλά.

 

Πάντως, για τις αντοχές τις τοιχοποιίας αυτοί οι συντελεστές CF προφανώς δεν ισχύουν. Δηλαδή, σύμφωνα με ΚΑΝΕΠΕ (παρ. 3,7,3)  έχουμε συντελεστές λόγω στάθμης αξιοπιστίας δεδομένων 2 και 2.5 για ικανοποιητική και υψηλή γνώση αντίστοιχα. Πέρα αυτού, ούτως η άλλως, αν έχω καταλάβει καλά, οι συντελεστές εμπιστοσύνης του ΕΚ8 δεν συμπίπτουν με τους αντίστοιχους του ΚΑΝΕΠΕ (σελίδα 4-16).

 

Τέλος, πριν την υπερωθητική ανάλυση απαιτείται να γίνει μια ιδιομορφική ανάλυση απο το λογισμικό. Αυτό το βήμα είναι ίδιο είτε κάνεις σχεδιασμό νέας κατασκευής είτε αποτίμηση. Το παραπάνω σημαίνει ότι οι απομειώσεις που γίνονται στα στοιχεία O/Σ είναι με τον μειωτικό συντελεστή 0.5 του EK8. Ωστόσο, δεν είμαι σίγουρος ότι θα έπρεπε να είναι οι ίδιες και για την υπερωθητική ανάλυση που κατά κανόνα οι δυσκαμψίες σύμφωνα με τον ΚΑΝΕΠΕ δεν ξεπερνούν το 25% τις αρχικής. Βέβαια, οι απομειώσεις της δυσκαμψίας είναι παραμετροποιήσιμες στο ΡΑΦ αλλά εφαρμόζονται μαζικά και όχι μεμονωμένα σε κάθε μέλος ανάλογα με τον οπλισμό του κλπ.

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δυσκαμψίες η απάντηση που έλαβα από την εταιρεία είναι ότι μέχρι την εμφάνιση της πρώτης βλάβης οι δυσκαμψίες είναι όπως και στην ελαστική ανάλυση. Δηλαδή 0,5 ή ότι άλλο επιλέξεις εσύ από τις ρυθμίσεις. Μετά την εμφάνιση της βλάβης η δυσκαμψια στο βλαμενο στοιχείο γίνεται όπως ορίζει ο ΚΑΝΕΠΕ με βάση τις καμπυλότητες.

Link to comment
Share on other sites

ge_liakos αντιλαμβάνομαι τι λες.  Η αλήθεια είναι ότι η απορία μου ήταν μάλλον λίγο γενική ως προς την υπερωθητική και όχι τόσο για το λογισμικό. Οποτε ιδιομορφική ανάλυση με 0.5 και κατά την υπερωθητική δυσκαμψίες όπως ορίζει ο ΚΑΝΕΠΕ ή EK8-3.  Πάντως, από ότι έχω αντιληφθεί η υπερωθητική στο ΡΑΦ είναι περισσότερο προσαρμοσμένη στον ΕΚ8-3 παρά στον ΚΑΝΕΠΕ. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ως προς την επιστημονική προσέγγιση του θέματος. Εξάλλου σε πολλά σημεία είναι εξαιρετικά όμοιοι και οι διαφορές που δίνουν είναι αρκετά μικρότερες από αυτές που μπορεί να πάρει κανείς λόγω των παραδοχών τις μελέτης ή τον λογισμικών. Ελπίζω βέβαια στο μέλλον σε μελέτες που θα έχουν οριστεί ελεγκτές να μην αντιμετωπίσω κάποιο θέμα.

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις δυσκαμψίες η απάντηση που έλαβα από την εταιρεία είναι ότι μέχρι την εμφάνιση της πρώτης βλάβης οι δυσκαμψίες είναι όπως και στην ελαστική ανάλυση. Δηλαδή 0,5 ή ότι άλλο επιλέξεις εσύ από τις ρυθμίσεις. Μετά την εμφάνιση της βλάβης η δυσκαμψια στο βλαμενο στοιχείο γίνεται όπως ορίζει ο ΚΑΝΕΠΕ με βάση τις καμπυλότητες.

 

 

Κάτι δεν μου πάει καλά. Απ' ότι μάθαμε στο Πολυτεχνείο, στο βλαμένο στοιχείο δημιουργείται άρθρωση και η ακαμψία του πρακτικά μηδενίζεται (εκτός κι αν στο ΡΑΦ χρησιμοποιούν διάγραμμα με 2ο κλάδο μή οριζόντιο).

Στην PushOver λαμβάνουμε ως ακαμψία  των μη βλαμένων στοιχείων αυτήν που προκύπτει από τον ελαστικό κλάδο του διαγράμματος Μ/φ και που δίνει τιμές μικρότερες από το 0.50. Ίσως ο ΕΚ8-3 έχει άλλη λογική απ' αυτήν του ΚΑΝΕΠΕ.

 

Επίσης ένα ερώτημα είναι το εξής. Όταν πλαστικοποιείται το άκρο μιας ράβδου περί τον ένα εγκάρσιο άξονα, θεωρούμε ότι πλαστικοποιείται και περί τον άλλο άξονα , ή περί τον άλλον άξονα η διατομή διατηρεί την ακαμψία της? Εμένα μου φαίνεται λογικό το πρώτο, δηλ. να γίνεται ταυτόχρονα πλαστικοποίηση και προς τους δυο άξονες. Το ΡΑΦ τί ακριβώς κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.