Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με φουσκωμένα πλακάκια


animalinstict

Recommended Posts

Καλησπερα!

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με ενα προβλημα που εχω στο σπιτι και οπως διαπιστωσα το εχουν αντιμετωπησει και αλλα διαμερισματα στην πολυκατοικια.

Πριν ενα περιπου χρονο μου σηκωθηκαν καμια 10ρια πλακακια στο διαδρομο του σπιτιου. Ο ανθρωπος που ηρθε και τα εφτιαξε μας ειπε οτι ειναι προβλημα απο συνδιασμο κακης τοποθετησης και απο το αφρομπετον και οτι το προβλημα θα υπαρξει σε ολο το σπιτι.

Τωρα λοιπον στο σαλωνι εχω το ιδιο προβλημα αλλα σε μεγαλυτερη εκταση. Ξανα ηρθε λοιπον ο ανθρωπος και μας ειπε οτι για να φτιαχτει το σπιτι, κανονικα θελει ξυλωμα τα πλακακια, ξυλωμα το αφρομπετον (για το οποιο μαλλιστα μας ειπε οτι ειναι και κακης ποιοτητας) και να πεσει και ουρηο υλικο και και ουρια πλακακια.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης:

Απο τη στιγμη που το προβλημα φαινετε να ειναι κακο υλικο και κακη εργασια ο κατασκευαστης της πολυκατοικιας δε φερει καποια ευθυνη; Η κατασκευη ειναι του 2004. Υπαρχει καποια εγγυηση βαση νομου που να μας καλυπτει για τετοιου ειδους κακοτεχνιες;

Να απευθυνθω στο τεχνικο επιμελητηριο να στειλουν εμπειρογνωμονα να το δει πριν το φτιαξω;

Για βοηθηστε για το προβλημα ειναι μεγαλο και σαν εξοδο και σαν εκταση (110mm2) αλλα και στο οτι θα πρεπει να ξεσπιτωθουμε για οσο καιρο παρουν οι εργασιες.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Αντωνης

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Δεν είναι απαραίτητο ότι τα υλικά είναι κακά. ή οτι ήταν κατά τον χρόνο κατασκευής.

Οι ευθήνες των Κατασκευαστών Μηχανικών περιορίζονται είτε σε προσυμφωνημένο διάστημα που σηνήθως φτάνει τον 1 ως 5 χρόνια ανάλογα το υλικό. Παίζει ρόλο επίσης η φθορά του υλικού ανάλογα τον χρόνο και ειδικές συνθήκες. 

Στην θέση σας θα ζήταγα αυτοψία από κατασκευαστή Μηχανικό, έμπειρη εκτίμηση και ριζικούς τρόπους αποκατάστασης.

Δεν νομίζω ότι υπάρχει ευθήνη, έχουν περάσει 11 χρόνια. Χρειάζεστε εκτίμηση, εντοπισμό του των προβλημάτων και επισκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με ενα προβλημα που εχω στο σπιτι και οπως διαπιστωσα το εχουν αντιμετωπησει και αλλα διαμερισματα στην πολυκατοικια.

Πριν ενα περιπου χρονο μου σηκωθηκαν καμια 10ρια πλακακια στο διαδρομο του σπιτιου. Ο ανθρωπος που ηρθε και τα εφτιαξε μας ειπε οτι ειναι προβλημα απο συνδιασμο κακης τοποθετησης και απο το αφρομπετον και οτι το προβλημα θα υπαρξει σε ολο το σπιτι.

Τωρα λοιπον στο σαλωνι εχω το ιδιο προβλημα αλλα σε μεγαλυτερη εκταση. Ξανα ηρθε λοιπον ο ανθρωπος και μας ειπε οτι για να φτιαχτει το σπιτι, κανονικα θελει ξυλωμα τα πλακακια, ξυλωμα το αφρομπετον (για το οποιο μαλλιστα μας ειπε οτι ειναι και κακης ποιοτητας) και να πεσει και ουρηο υλικο και και ουρια πλακακια.

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης:

Απο τη στιγμη που το προβλημα φαινετε να ειναι κακο υλικο και κακη εργασια ο κατασκευαστης της πολυκατοικιας δε φερει καποια ευθυνη; Η κατασκευη ειναι του 2004. Υπαρχει καποια εγγυηση βαση νομου που να μας καλυπτει για τετοιου ειδους κακοτεχνιες;

Να απευθυνθω στο τεχνικο επιμελητηριο να στειλουν εμπειρογνωμονα να το δει πριν το φτιαξω;

Για βοηθηστε για το προβλημα ειναι μεγαλο και σαν εξοδο και σαν εκταση (110mm2) αλλα και στο οτι θα πρεπει να ξεσπιτωθουμε για οσο καιρο παρουν οι εργασιες.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Αντωνης

 

Ας ξεκινήσουμε απο τα βασικά

 

1) Υπάρχει πορεία που να συνδέεται το φούσκωμα με μπαλκονόπορτες?

2) Εχει γίνει έλεγχος διαρροών σωληνώσεων?

3) Μπορείς να βάλεις κάποια φωτογραφία?

Link to comment
Share on other sites

Και στις 2 περιπτωσεις τα φουσκωματα ειναι μακρυα απο μπαλκονοπορτες.

Ο τεχνικος που τα ειδε δεν ειδε σημαδια υγρασιας αλλα ουτε και στον κατω οροφο εχει εμφανιστει κατι.

Για φωτογραφια θα προσπαθησω να βαλω!

 

Μιλησα ηδη με μηχανικο και μου ειπε οτι θα πρεπει οντως να γινει εκτιμηση και αναλογως πρατουμε με τον κατασκευαστη.

Link to comment
Share on other sites

Να δείτε και στο στατικό σχέδιο, η πλάκα αυτή που έσκασαν τα πλακάκια είναι μεγάλων διαστάσεων ? Μήπως έχει κάτσει η πλάκα σκυροδέματος λίγο ? Τραβηγμένο σενάριο βέβαια....

Link to comment
Share on other sites

Αν και από μακρυά δεν γίνονται εκτιμήσεις και οι μαστόροι αυτή την εποχή δουλειά ψάχνουν και φέρνουν την καταστροφή , μπορείς να μας πεις αν τα πλακάκια  βγαίνουν ακέραια και εύκολα , αν έχουν κόλλα από κάτω ή η κόλλα μένει στο πάτωμα και βγαίνουν καθαρά από κάτω . 

 

Γενικά μην τρελαίνεσαι αμέσως και βέβαια 11 χρόνια μετά δεν φέρνει ευθύνη ο κατασκευαστής .

Στο παρελθόν υπήρξαν προβλήματα με ΕΠΩΝΥΜΕΣ εταιρείες ως προς τις κόλλες και τους στόκους και βέβαια αυτές σφύριζαν αδιάφορα .

 

Μπορεί λοιπόν να έχεις διάφορα θέματα .  

Link to comment
Share on other sites

Αν και από μακρυά δεν γίνονται εκτιμήσεις και οι μαστόροι αυτή την εποχή δουλειά ψάχνουν και φέρνουν την καταστροφή , μπορείς να μας πεις αν τα πλακάκια  βγαίνουν ακέραια και εύκολα , αν έχουν κόλλα από κάτω ή η κόλλα μένει στο πάτωμα και βγαίνουν καθαρά από κάτω . 

 

Γενικά μην τρελαίνεσαι αμέσως και βέβαια 11 χρόνια μετά δεν φέρνει ευθύνη ο κατασκευαστής .

Στο παρελθόν υπήρξαν προβλήματα με ΕΠΩΝΥΜΕΣ εταιρείες ως προς τις κόλλες και τους στόκους και βέβαια αυτές σφύριζαν αδιάφορα .

 

Μπορεί λοιπόν να έχεις διάφορα θέματα .  

 

δεν φταίνε πάντα οι κόλλες διάβασε αυτό

 

http://e-archimedes.gr/component/k2/item/6360-

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το εξής πρόβλημα που πρέπει να δεις

 

υπάρχει καμία περιπτωση ο απο κάτω ένοικος να μην δουλευει θέρμανη και κλιματισμό ενω να παράγει και αυξημενα ποσοστά υγρασίας > 75% πχ κανένα μπάνιο, κουζίνα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα για πάντα . Αλλά είχα θέματα με τους στόκους επώνυμης εταιρείας που μου έκανε μάτ και έτρεχα με ένα διαμέρισμα . Μετά από κάποιο καιρό το μάθαμε αλλά οι άτυχοι ήταν οι καταναλωτές .

Link to comment
Share on other sites

Καποια πλακακια σπασανε οταν το πατωμα φουσκωσε. Τα υπολοιπα ομως βγηκαν ακεραια με την κολλα πανω στο πλακακι. Δε θα διαφωνησω οτι οι μαςτωρες ψαχνονται αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι σε ολο το σπιτι τα περισσοτερα πλακακια ακουγονται κουφια οταν πεσει κατι πανω τους. Άλλα περισσοτερο και άλλα λιγοτερο. Ο ανθρωπος περσυ μας ειπε οτι σιγα σιγα ολα θα πεταχτουν και να που φετος βγηκε το σαλωνι. Αρα φαινετε για ανθρωπος που ξερει τη δουλεια του.

Σχετικα με τον απο κατω θερμανση επαιζε περισσοτερο απο κανονικα. Στα κοινοχρηστα βλεπαμε οτι πληρωνε 400€ πετραιλεο το μηνα!! Εμεις απο την αλλη ειχαμε a/c σε 24ωρη χρηση ολο το χειμωνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.