Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διογκώνεται το brain drain: 228.000 επιστήμονες έφυγαν σε μία πενταετία


Engineer

Recommended Posts

tetris θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές μαζί σου αν και το "πατρίδα μας όλη η γη" είναι αναρχικό σύνθημα...

Όταν δεις την ζωή σου να καταρρέει ή απλά δεν βλέπεις φως στο παρόν και στο μέλλον...

Όταν δεις τα όνειρα σου και των παιδιών σου να γκρεμίζονται τότε πρέπει να αποφασίσεις: Μέσα ή έξω?

Και επειδή είμαι από αυτούς που όσο ήμουν "μέσα" πάλευα όσο μπορούσα για να αλλάξει η κατάσταση (χωρίς αντίκρυσμα), πιστέυω ότι μόνο καλό κάνω βγαίνοντας έξω, σε μένα και τους γύρω μου....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κάποιος που δεν ξέρει την ιδεολογία σου, θα σε περνούσε για ακραίο εθνικιστή

Ή μήπως είσαι και δεν το ξέρεις?

Η επιχειρηματολογία σου είναι ίδια με αυτήν που γαλουχήθηκαν γενιές και γενιές (δεξιών τε και αριστερών). Πατριωτισμός(*) και ξερό ψωμί.   

Όποιος καταφέρει να ξεφύγει από ιδεοληψίες, μπορεί να δει την αλήθεια: Πατρίδα είναι όπου περνάς καλύτερα. 

Κι επειδή επιδίωξη κάθε ανθρώπου είναι η βελτίωση των συνθηκών ζωής του, εύχομαι σε κάθε νέο να βρεί το συντομότερο δυνατό την Ιθάκη του. Όπου και όπως  είναι αυτή.

 

(*) Πατριωτισμός είναι το τελευταίο καταφύγιο ενός αχρείου.   Σάμιουελ Τζόνσον

Εμένα και το έχω γράψει πολλές φορές , με ενδιαφέρει περισσότερο (και έχω σκοπό ή στόχο - προορισμό  στην ζωή μου)  η ευημερία του περίγυρού μου και συγκεκριμένα του κόσμου  της εργασίας και όχι η προσωπική μου ευδαιμονία Τι να κάνω να βελτιώσω την δική μου ζωή και να αφήσω το κόσμο πίσω να βράζει στο ζουμί του ? Και ποιόν το κόσμο της πατρίδα μου  . Να προσφέρω τις γνώσεις μου για την ευημερία ενός άλλου τόπου και άλλων ανθρώπων με τους οποίους δε θα έχω τίποτα κοινό , καμιάς κοινής κουλτούρα , τρόπου ζωής , πολιτισμού κλπ ,   πλην της ανάδειξης σε προσωπικό μας  επίπεδο της ευημερίας μας  Όχι δεν θα πάρω ....

 

Οχι για μένα δεν είναι πατρίδα όπου περνάς καλύτερα Δεν με ενδιαφέρει πως θα με χαρακτηρίσουν αλλά εγώ αγαπώ την πατρίδα μου και λέγοντας πατρίδα εννοώ τον αέρα , την θάλασσα , τα βουνά , τον ήλιο , τους ανθρώπους ότι αγάπησα μόλις άνοιξα τα μάτια μου  Εκεί που έμαθα να μιλώ , να περπατώ ,  να αθλούμαι , να γελάω ,να ερωτεύομαι  να αγαπώ , να ζω   , εκεί που η πολιτεία (οι συμπολίτες μου δηλαδή αφού με λεφτά δικά τους κινείται η παιδεία ακόμα  ) μου  έδωσε την δυνατότητα να σπουδάσω Εκεί που εκπαιδεύτηκα να πολεμήσω αν χρειαστεί για να μην αφήσω να χαθούν ,  αυτά που περιέγραψα πιο πάνω αν κάποιοι άλλοι τα επιβουλευτούν . 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Οκ μου φαίνεται υπερβολικό το νούμερο και σίγουρα ειναι αλλα εκφράζει μια τάση που υπαρχει τα τελευταία χρονια για εργασια στο εξωτερικο.. Απο εκει και περα οι εμπειρίες του καθενός μπορει να ειναι διαφορετικές. Και εμένα πχ όλοι οι φίλοι και γνωστοί εργάζονται εδω πλην μιας που φέτος έφυγε για Αγγλία αλλα δεν βλεπω φως απο οτι μαθαίνω..

Κάποτε που σπούδασα Αγγλία και εκανα μεταπτυχιακο εκει γυρίσαμε τρέχοντας ελλαδα. Οκ άλλες εποχές, τωρα αν εκανα το ίδιο ίσως το σκεφτόμουν διαφορετικά. Προσωπικά δεν με παίρνει για εξω λογω ηλικίας και λογω αλλων συνθηκών εδω. Αλλα για νέο μεχρι 30 καλο ειναι χωρις να σημαινει οτι εξω ειναι παράδεισος. Παντου υπαρχει μια ύφεση αλλα και εδω δεν αξίζει να σπουδάσει κανεις καλύτερα να βγάζει ενα Λύκειο και να βρίσκει οτι ναναι.. Αλλιως εξω μονο και οτι βρέξει ας κατεβάσει

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πως ελπίδα είναι να γυρίσει η δικιά μας η γένεια από το εξωτερικό και να προσπαθήσει να αλλάξει την κατάσταση ανοίγοντας δουλειές και κάνοντας εταιρείες που θα εξάγουν στο εξωτερικό. Έτσι και την νοοτροπία μέσα στην εταιρεία μπορείς να επηρεάσεις και την ζωή των υπαλλήλων σου που θα ξέρουν να συγκρίνουν αυτό που προσφέρεις, με αυτό που προσφέρει ένας βλαχοκαουμποης.

Link to comment
Share on other sites

Όπου γης και πατρίς κύριοι!

Τι πάει να πει δηλαδή "η γη ΜΑΣ", "τα πετρέλαια ΜΑΣ" κ.λπ. μήπως έχετε τίτλους και ποσοστά συνιδιοκτησίας με το Ελληνικό δημόσιο ή μήπως εσείς θα τα εκμεταλλευτείτε;

 

Κι αν θέλετε τη γνώμη μου, η φυγή είναι το ΜΟΝΟ μέσο αντίδρασης που έχει ένας νέος κατά ενός σάπιου εγχώριου κατεστημένου...

 

Το νούμερο του άρθρου δεν είναι καθόλου υπερβολικό, προσωπικά δεν ξέρω ΚΑΝΕΝΑΝ στην ηλικία μου (26 +- 2 χρόνια) που να εργάζεται στον τομέα που σπούδασε αξιοπρεπώς στην Ελλάδα!

ΟΛΟΙ έχουν φύγει έξω και όσοι είναι ακόμη εδώ είτε είναι άνεργοι είτε ετεροαπασχολούμενοι είτε κάνουν δουλίτσες "something like engineering" με μισθούς Βουλγαρίας...

Νιώθω μια απέραντη επαγγελματική μοναξιά εδώ στη Θεσσαλονίκη, δε βρίσκω έναν άνθρωπο εκτός εταιρίας να συζητήσουμε για δοχεία πίεσης, εναλλάκτες κ.λπ.! :P

 

Υ.Γ. Μην ξεχνάτε επίσης ότι δεν είναι μόνο "βιοποριστικοί" οι λόγοι που φεύγουν Έλληνες στο εξωτερικό...

Edited by Emporas
  • Upvote 6
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

περα  από  τους  συναισθηματισμούς  για  το  τι  είναι  πατριδα    η  ελλαδα  δεν  μπορει  να  προσφερει  τιποτα  σε  έναν  νεο

ανθρωπο   σχετικα  με  τον  βιοπορισμο  του  , δεν  είναι  τυχαιο  που  ο  κοσμος  φευγει     και  πιστευω   ότι  δεν  θα  ξαναρθει  πισω 

πριν  περασουν  30-40  χρονια , δεν  μπορω  να  προβλέψω  το  μελλον  αλλα  για  να  γινει  η  χωρα  μας  ένα  κανονικο  κρατος 

θα  περασουν    πολλες  δεκαετιες .  είναι  και  η  κουλτουρα  του  λαου  μας  που  δεν  αφηνει  οποιαδήποτε  αλλαγη  και  προοδο  προς  την  σωστη  κατευθυνση   ,  ισως  αυτό  το  τελευταιο 

να  είναι  και  η  αιτια  των  δεινων   μας ,  δεν  αλλαζεις  έναν  λαο  ετσι  ευκολα   η  ας  το  κανουν  οι  γενναιοι  σαν  τον  George  micheal ,  .

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εσυ μιλας για μετα απο 30 χρονια, τουλαχιστον.

Έτσι είναι, δεν πιστεύω πως σε 10 χρόνια θα έχει αλλάξει κάτι, η γενιά μας είναι καμμένη. Η επόμενη που έρχεται πρέπει να έχει παιδεία η οποία βλέπει πιο σφαιρικά τα πράγματα.

 

Προσωπικά πιστεύω πως για να αλλάξεις τον κόσμο, πρέπει να τον φτάνεις και να τον επηρεαζεις. Ένα μέσο είναι αυτό το φόρουμ, ένα άλλο είναι να παρέχεις εργασιακό περιβάλλον, κλπ κλπ. Θαυμάζω αυτούς που μάχονται σε Ελληνικό έδαφος αλλά είναι εξίσου σημαντικό σε μια άλλη χώρα να δίνεις τις μάχες σου, ώστε να βοηθάς όπως μπορείς αλλάζοντας γνώμες και σκεπτικά.

Γίνε η αλλαγή που θέλεις να δεις στον κόσμο αλλά ας είμαστε ειλικρινείς. Θέλει διάθεση για αλλαγή και πράξεις.

Link to comment
Share on other sites

θα  πω  μονο  ένα  παράδειγμα  την  ωρα  που  αγοράζουμε  πανάκριβα  γερμανικα  μοντελάκια 

20  -25  χιλιαρικα   στελνοντας  το  συναλλαγμα  στην  ποδια  του  σοιμπλε  που  ολοι  τοσο  μισουν 

αφήνουμε  ανοχύρωτα  τα  σπιτια  μας πχ    εναντι  σεισμου  , θα  μπορουσαν  να  υπαρξουν  δρασεις

από  την  πολιτεια  ενημερωση  στους πολιτες  τα  χρηματα  αυτά να  επενδύονται  εντος  χωρας   ώστε  να  επιλυσουμε  φλεγοντα  θεματα

που  συντομα  θα  τα  βρουμε  μπροστα  μας   αλλλα τοτε  δεν  θα  διαθέτουμε  τα  απαραίτητα  κονδυλια  για  να  τα  επιλυσουμε  

και  θα  χρειαστούμε και  παλι  έναν  μεγαλο  δανεισμο

δυστυχως  βλέπουμε  τους   ραθυμους  τζιτζικες  και  παλι  να  τραγουδάνε  αμεριμνα  ότι  όλα  είναι  καλα

και  ότι  αρκει  λιγο  τσαμπουκας  για  να  φοβηθεί  η  μερκελ   να  μας  σταξει  τα  δις  ,  ποσο  ανόητοι  είναι

με  τέτοιους  ανόητους   η  χωρα  θα  πηγαινει  από  το  κακο  στο  χειροτερο . και  πραγματι  τι  σχεση  εχει  ενας  νεος  ελληνας

που  θελει  να  κτισει  καριερα  και  μελλον  με  αυτην  την  κατασταση . ευθυνεται  που  οι  εκάστοτε  κυνερνωντες  δεν  εχουν   μυαλο  στο  κεφαλι  τους ;; 

ποσο  μπορει  να  στηριξει    μια  κατασταση  που  οδηγείται  με  μαθηματικη  ακριβεια  στον  γκρεμο  ;;;;  τι  να  κατσει  να  κανει 

να  καταστραφει  και  ιδιος   επειδή  αγαπα  την  πατριδα  του   ;;;   η  βλακεια  αυτή  δεν  εχει  ορια .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

loser, οι περισσότεροι που αγοράζουν αυτοκίνητο είναι απαραίτητο για την μετακίνηση τους και της οικογένειάς τους. Δηλαδή, τι να πάρεις? Ελληνικό? Πού'ν'το?

Μήπως Γιαπωνέζικο? Για να στηρίξουμε τον Γιαπωνέζικο καπιταλισμό αντίστοιχα?

Επομένως, δεν νομίζω ότι υπάρχει περισσευάμενο χρήμα να πέσει στην αγορά από τον απλό κόσμο...

Το κλειδί είναι ξαναφτιαχτεί π.χ. η Ελληνική αυτοκινητο βιομηχανία...Και επένδυση είναι, και θέσεις εργασίας και τα λεφτά επιστρέφουν στον τόπο...Αλλά που? Μας αφήνει η Ε.Ε.? Ακόμα και η "αριστερά" δηλώνει "πάση θυσία ευρώ" και ας ρημάξουμε την χώρα μας (ότι έχει απομείνει...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.